< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Питання для самоперевірки

  • 1. Яка загальна будова та функції листка?
  • 2. Охарактеризуйте розвиток листка.
  • 3. Що таке листопад? Які причини та біологічне значення опадання листків?
  • 4. Дайте класифікацію листків.
  • 5. Що таке листкорозташування та які його типи?
  • 6. Встановіть особливості анатомічної будови листка у зв'язку з його функціями.
  • 8. Які особливості будови листків хвойних, тіньовитривалих, світлолюбних, водяних рослин?
  • 9. Охарактеризуйте метаморфози листка.
  • 10. Що таке вегетативне розмноження рослин?У чому полягають його переваги і недоліки?
  • 11. Які шляхи вегетативного розмноження рослин у природі?

Цікаво знати, що

^ Найдовше листя - майже 20 м - у пальми рафії з тропічної Африки (для порівняння: стебло цієї рослини завдовжки 4 м). З молодого листя пальми одержують натуральні волокна, які використовують для плетіння кошиків.

У гігантської водяної лілії з басейну Амазонки листя може мати у поперечнику 2 м. Такий листок витримує дитину.

^ Чимало рослин тропічних джунглів навчилися "ловити" дощову воду ще до того, як вона дістанеться землі. Листя бромеліад формують щось подібне до чаш, куди потрапляє і де зберігається дощова вода.

^ Листя юкки коротколистої може жити 20 років. Листя містить волокна, і тому іноді використовується для виробництва паперу.

^ Чай одержують із листя рослини, яка належить до роду камелій. Чайні кущі висаджують на схилах пагорбів, головним чином в Індії,

Шрі-Ланка, Індонезії, Японії та Китаї. Верхівки пагонів і молоді листочки висушуються і подрібнюються - чай готовий.

^ Мухоловка - хижа рослина, яка живиться комахами та іншими дрібними тваринами. Пастка являє собою пласку, м'яку, обрамлену щетиною і злегка загнуту догори поверхню на кінці кожного листка. Коли сюди сідає комаха і торкається однієї з чутливих волосинок, пастка швидко скручується, а щетина не дає вирватись жертві.

^ Найбільший кактус - це сагуаро, чи гігантський кактус, який росте на південному заході США і в Мексиці. Сагуаро 20 м заввишки і 60 см завтовшки. Ного маса може досягати 12 тонн, а живуть сагуаро до 200 років.

^ Що таке "живе каміння"? Так називають рослини з пустель Південної Африки, що мають м'ясисте листя і ростуть дуже низько, гублячись серед піску та каміння. Вони і самі дуже схожі на уламки скель, і тільки в період цвітіння розкривається їхня справжня сутність.

^ Чимало чагарників в Арктиці протягом зими зберігають зелене листя. Сформовані наприкінці літа, вони зимують надійно вкриті опалим листям. З настанням весни одразу починається процес фотосинтезу, щоб не втрачати дорогоцінні дні короткого арктичного літа.

^ Арктичні й високогірні рослини, які живуть під снігом, мають темне листя та стебла. З настанням весни вони притягують сонячні промені і таким чином розтоплюють біля себе сніг.

^ Листя осики тремтить на вітрі і треться одне об одне. Навіть легкий вітерець викликає шелест, за яким можна одразу визначити, де росте осика.

Важливо знати, що

^ Хвоя сосни живе 3-5, хвоя тиса - 6-10, хвоя ялиці - 3-10 років, хвоя ялини - 5-12 років.

^ Модрина, на відміну від своїх хвойних співродичів, скидає голки на зиму - зовсім як широколисті дерева. Є листяні вічнозелені рослини, наприклад, дуб середземноморський.

З історії науки

У П.О. Генкель і М.І. Марголіна виявили, що стійкість сукулентів до високої температури пояснюється високою в' язкістю цитоплазми та відносно великою кількістю зв' язаної води.

Для допитливих

У Банан - найвища у світі трава, яка досягає 15 м заввишки. Ця багаторічна гігантська рослина росте у тропіках і субтропіках. Батьківщина банана - Африка. Стебло банана несправжнє, його утворюють піхви листків, які щільно обгортають одна одну. Листки величезні, сягають 8 м. Плодоносить банан лише раз у житті і дає до 300 плодів. Завдяки поживності плодів банани мають величезне господарське значення. їх називають "хлібом тропіків".

^ Яка рослина може ходити? Це - кактус анданте (крокуючий), житель перуанських пустель. Замість коренів у нього є відростки, покриті гострими шипами. Такий кактус за допомогою вітру пересувається на великі відстані, дістаючи вологу і живлення не з ґрунту, а з повітря.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >