Викладка одягу для дорослих
Викладка чоловічого ті жіночого одягу дещо схожа. Суттєво відрізняється викладка лише одягу для вагітних. Будь-яку викладку/вивіску одягу визначає висота полиць, кронштейнів, гірок, вішал тощо. Для чоловіків і жінок ця висота дещо різниться. Необхідно враховувати такі параметри людини:
- - висота очей над підлогою: у жінок - 159 см; у чоловіків - 174 см;
- - висота ліктя над підлогою: у жінок - 108 см; у чоловіків - 117 см; Тріаду "піджак - сорочка/блуза - краватка" (як для чоловіків, так і для жінок) рекомендовано викладати/вивішувати таким чином:
- - вище за рівень очей - аксесуари (ремені, шарфи, окуляри, парфумерія);
- - на рівні очей - сорочки/блузки або чергування сорочки + краватки;
- - нижче за рівень очей - костюми, піджаки, брюки (піджаки рекомендують вивішувати, додержуючись чіткої структурованої пропорції, наприклад, три чорних піджаки - одна холодна бузкова краватка - дві білі сорочки; три темно-сірих піджаки - два червоних светра під горло в центрі полиці; три темно-сірих піджаки - світло-голуба краватка - дві білі сорочки - три чорних піджаки).
Чоловічі сорочки в торговельному залі групуються за моделями, а не за розмірами: покупець у першу чергу звертає увагу на колір і фасон сорочки, а потім визначає наявність відповідного розміру у продавця-консультанта. Сорочки повинні бути викладені коміром до покупця (рис. 70). Щоб забезпечити сприйняття кольорового ряду сорочок, світлі моделі викладають вище, а темні - нижче. Моделі в одному ряду розміщують послідовно: від однотонних і з дрібним рисунком до моделей з крупним рисунком. Моделі сорочок високого цінового сегмента викладають на найбільш зручних для огляду полицях торговельного обладнання, інші моделі - відповідно до їхньої цінової категорії.
Рис. 70. Схема складання жіночих блузок і чоловічих сорочок для горизонтальної викладки
Брюки, джинси, якщо дозволяє висота обладнання, презентують у розгорнутому вигляді по всій довжині, але не торкаючись підлоги. В іншому випадку - їх викладають згорнутими в троє кишенею догори.
Джинси викладають відповідно до кольорової градації: від темного до світлого кольору знизу до верху або по діагоналі (рис. 71).
Рис. 71. Викладка джинсів
З метою покращення викладки одягу, надання йому додаткової привабливості та стимулювання додаткових покупок рекомендовано використовувати принципи комплектного представлення.
Принцип "фантом" - це спільне розміщення двох виробів на одному вішалі (наприклад, футболка під курткою, сорочка під жакетом тощо). У разі використання фронтальної розвіски, "фантом" представляють лише однією парою виробу найменшого розміру. При цьому у верхньому виробі повинні бути розстібнуті застібки (ґудзики, блискавки). Якщо використовують бокову вивіску, то необхідно представляти всі вироби розмірного ряду. Зауважимо, що застібки верхнього виробу мають бути застебнуті або повністю, або наполовину (рис. 72).
Рис. 72. Викладка одягу за принципом "фантом" [34]
Аксесуари повинні доповнювати колекцію. У процесі розміщення аксесуарів використовують такі правила:
- 1. Повторення аксесуарів і їх симетричне розміщення посилює вплив на покупця.
- 2. Сумки потрібно розміщувати на полицях: невеликі за розміром - на верхніх, великі - на нижніх. Сумки повинні тримати свою форму (зазвичай, для цього їх наповнюють різними пакувальними матеріалами), блискавки на них повинні бути застебнуті, ремені -укорочені.
- 3. Щоб сконцентрувати увагу покупців на сумках, необхідно використати яскраві акценти, наприклад, поєднавши з іншими виробами відповідних кольорів - шарфами насичених кольорів, трикотажними виробами тощо.
- 4. Кепі розміщують на полицях, на спеціальних підставках або крючках.
- 5. Рукавиці, шарфи, платки розміщують на крючках відповідно до їхнього стилю, розміру, кольору, тобто на конкретному крючку - аксесуари одного розміру, стилю, кольору (рис. 73).
Рис. 73. Приклад викладки аксесуарів [34]
- 6. Шкарпетки вивішують на спеціальних крючках рівними рядами. Шкарпетки однакового кольору та стилю розміщують на одному крючку.
- 7. Для стимулювання продажу головних уборів, шарфів, рукавичок, а також їх комплектів рекомендовано прикрашати ними моделі верхнього одягу, яким вони пасують. З цією метою поверх курток, пальт зав'язують шарфи, в кармани верхніх виробів вкладають рукавички так, щоб вони були візуально доступні для споживача.
- 8. Для вивіски ременів рекомендовано використовувати спеціальні кронштейни-експозитори. Чоловічі та жіночі ремені слід презентувати окремо.
- 9. Для збільшення обсягів продажу ременів як додаткових покупок рекомендовано комплектувати їх із виробами, що носять разом. Ремінь навішують на крючок вішала з відповідним виробом. Не рекомендовано розміщувати ремені на кожному виробі розмірного ряду. Це може дезорієнтувати покупця відносно ціни на модель одягу. Доцільно використовувати на розмірний ряд з п'яти виробів два - три відповідних ремені.
- 10. У процесі викладки аксесуарів з натуральної шкіри у вітринах, що додатково підсвічуються, необхідно забезпечити відповідні параметри вологості та температури усередині вітрини.
- 11. Дрібні аксесуари розміщують на іміджевих столах у касовій зоні. Такі види аксесуарів як брелоки, гаманці та інші викладають у скляних вітринах або прилавках поряд з касою. Обладнання, скло та місця викладки для аксесуарів повинні бути завжди чистими.
Існують певні вимоги до оформлення іміджевих столів.