< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Запахи в торговельному залі (аромамаркетинг).

Запахи в торговельному залі відіграють суттєву роль у здійсненні імпульсивних покупок. Психологи вважають, що саме органи нюху найбільше впливають на емоційний стан людини. На відміну від візуальних акцентів запахи мають більшу зону дії і часто допомагають створенню додаткового попиту за рахунок підвищення культури споживання (запахи можуть сприяти реалізації більшої кількості товарних позицій, що належать до середнього та високого цінового сегмента). Розповсюдження необхідних запахів у торговельному залі є результатом правильного розміщення в ньому відділів, торговельного обладнання та товарних груп.

Використовувати запахи в торговельному залі необхідно дуже обережно. Виникнення аромату повинно бути природним і співпадати з візуальним контактом споживача з необхідною товарною категорією. Аромат повинен відтіняти товар, відповідати обраній позиції та порі року, асоціюватися у покупця саме з цією торговою точкою. Зауважимо, запахи в торговельному залі не повинні змішуватися.

Слід також враховувати, що:

  • 1. Візуальні подразники впливають на людину сильніше, ніж запахи. Якщо презентацію товару споживач сприймає позитивно, то запахи у такому випадку відіграють меншу роль.
  • 2. Запахи стимулюють або провокують негативні емоції покупця. Необхідно забезпечити відповідність візуального сприйняття товару з ароматом, що використовують у місці продажу.
  • 3. Інтенсивність запаху залежить від статі та віку споживачів. Дослідження доводять, що жінки більш чутливі до запахів, ніж чоловіки (чоловіки більш чутливі до візуальних подразників), а з віком чутливість до відчуття запахів знижується.

Ароматизувати всі приміщення великого непродовольчого магазину або супермаркету недоцільно. Фахівці рекомендують додержуватися ароматичного зонування. Наприклад, у магазині одягу виділяють три зони: вхідну, зону примірочних і касову. Запахи у вхідній зоні повинні "примусити" покупця відвідати магазин, у примірочних необхідно нейтралізувати неприємні запахи, а в прикасовій зоні створити відчуття впевненості.

Не рекомендовано використовувати запахи в магазинах з продажу дитячих товарів (для дітей віком 0-3 роки), в магазинах для майбутніх мам. Не можна також використовувати різкі та сильні запахи, щоб не спровокувати прояви астматичних і алергічних нападів у відвідувачів.

Кольорове рішення, що використовують в оформленні торговельного залу, часто впливає на вибір аромату: для теплих інтер'єрів жовтого, бежевого або рожевого відтінків - легкі квіткові тони; для активних інтер'єрів холодних кольорів - цитрусові аромати або морського бризу; для червоних кольорів - глибокі квіткові або насичені східні аромати (табл. 12).

Для розповсюдження запахів у торговельному залі використовують автоматичні аерозольні устрої на основі балонів з ароматизаторами, устрої на основі ароматичного гелю, дифузні апарати з використанням ароматичної рідини, ароматичне обладнання, що вбудовують у систему вентиляції та кондиціювання, ароматні полімери, що кріплять безпосередньо на освітлювальні прилади в торговельному залі.

Таблиця 12. ЗАСТОСУВАННЯ АРОМАМАРКЕТИНГУ [8]

Група запахів

Запах

3 чим асоціюється

Товари, що поєднуються з запахом

Квіткові

Лаванда

Порядок, простір, акуратність

Одяг, текстиль для дому, прикраси

Жасмин

Витонченість, обраність

Посуд, подарунки, тканини, прикраси

Роза

Свіжість, молодість

Товари для жінок, подарунки, іграшки, прикраси

Фруктові

Лимон

Чистота, свіжість

Товари для дому, побутова хімія, сантехнічні вироби, оздоблювальні матеріали

Огірок

Свіжість, апетит

Продукти, посуд

Кавун

Свіжість, відпочинок, десерт

Продукти, напої, іграшки

Пов'язані з

певними

продуктами

Кава

Вишуканість, бадьорість, статок

Кава, шоколад, сигари, солодощі, східні товари

Випічка

Апетит, затишок, безпека

Випічка, хліб, продукти, товари для дому

Ваніль

Тепло, безпека, безтурботність

Побутова техніка, інтер'єри, меблі

Гриль

Смачно, збуджуючий

Продукти (але не фрукти)

Натуральні

Шкіра

Вишукано, елітно

Автомобілі, взуття, верхній одяг, подарунки

Дерево

Якість, стабільність, затишок

Меблі, інтер'єри, подарунки, товари для дому, вина

Вишуканий тютюн

Мужність

Вина, сигари, товари для спорту та туризму, рибальства, книги

Папір

Надійність

Подарунки, книги, антикваріат

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >