< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОДЯГ БІЗНЕСМЕНА У НЕФОРМАЛЬНИХ РОБОЧИХ СИТУАЦІЯХ. НЕФОРМАЛЬНИЙ ДІЛОВИЙ ОДЯГ

Особливий різновид базового ділового гардеробу передбачається для бізнесменів у неформальних робочих ситуаціях, таких як: участь у конференціях та семінарах; поширені у деяких організаціях і компаніях так звані "неформальні дні", коли співробітники можуть приходити на роботу у менш офіційному одязі, ніж звичайно (часто такими днями буває п'ятниця); пікнік чи інший захід подібного роду, спонсором якого є компанія/організація; турнір з гольфа.

Одяг, який передбачається у подібного роду ситуаціях визначається як "неформальний діловий одяг", при чому сама назва містить суперечність за суттю. Та у будь-якому разі подібне визначення є давно прийнятим у діловому етикеті та широко використовується в спеціальній літературі. Головним при використанні цього поняття є розуміння того, що неформальний діловий одяг ніяк не означає повної неуваги до стилю вбрання, неохайності та недбалості при виборі одягу і абсолютно не повинен свідчити, що людина на відпочинку або ж має вільний час.

Навіть якщо ваше вбрання може бути трохи менш формальним, ніж звичайно прийнятий, стандартний діловий одяг, ви продовжуєте працювати, вести свій бізнес. І саме тому, що одяг у подібних ситуаціях буде, як і завжди, відображати вашу індивідуальність та ваш професіоналізм, він повинен відповідати усім стандартам ділового вбрання, а саме: підходити вам, підкреслюючи переваги вашої зовнішності, добре на вас сидіти, бути чистим та випрасуваним.

Не слід забувати, що люди завжди можуть і будуть оцінювати вас за вашою зовнішністю та вбранням, незалежно від того, подобається вам такий підхід чи ні. Це правило ще більше стосується неформальних робочих ситуацій, коли ваше вбрання може розказати про вас набагато більше, ніж будь-який діловий одяг. Реальність свідчить, що люди звертають більше уваги на те, що ви носите у неформальних ділових ситуаціях, ніж на ваш щоденний діловий одяг. Тому, вибираючи неформальне ділове вбрання, проявіть усе своє вміння одягатися, не забуваючи при цьому, що насправді дана назва означає одяг, який лише на йоту (однією річчю/елементом) відрізняється від того, що ви звичайно носите на роботу.

Ваш зовнішній вигляд, який, безперечно, оцінюється вашими діловими партнерами, клієнтами та колегами, може передавати різного роду сигнали/інформацію. У найкращому випадку він може свідчити про вашу повагу до інших та впевненість у собі, у найгіршому випадку ваша зовнішність та одяг можуть стати виявом неповаги до людей, з якими ви працюєте, і так само абсолютно неприйнятної неповаги до себе. Можливо, старі джинси та спортивна кофтина — ваш найзручніший та найулюбленіший одяг, та для вашого клієнта подібне вбрання може бути свідченням ваших лінощів і невміння організуватися та розпланувати свій час.

Вибір одягу для неформальних ділових ситуацій, і особливо для так званих "неформальних днів", вимагає особливого смаку і більшого чуття, ніж при підборі ділового гардеробу. Як правило, елементи неформального ділового одягу не можна або ж складно купити зразу як комплект, тому вам необхідно приділяти особливу увагу підбору окремих частин вбрання та аксесуарів, а також бути дуже уважним при їх комбінуванні.

Для ЖІНОК неформальний діловий одяг може означати блузки зі спідницями або брюками; поєднання окремих спідниць та жакетів. При цьому варто обмежитися взуттям на низькій підошві (при бажанні), а не одягати взуття спортивного типу, якщо тільки ви не запрошені на спортивний захід.

ЧОЛОВІКИ у неформальних ділових ситуаціях можуть носити з брюками (без піджака) сорочку, светр (не дуже грубий і вал кий) або спортивного типу сорочку — обов'язково з коміром. Якщо код одягу співробітників передбачає носіння у "неформальні дні" джинсів, зверніть особливу увагу на їх стан (він має бути ідеальним). Для подібних ситуацій прийнятним буде менш офіційне взуття без зав'язок, яке легко знімається з ноги.

Типовий неформальний діловий одяг означає необов'язковість краватки, але передбачає наявність коміра.

У цілому неформальний діловий одяг можна визначити як такий, у якому ви можете піти у банк або до магазину. Деякі люди змішують поняття "неформальний" з поняттям "домашній" або ж "спортивний" і з'являються на роботу, навіть туди, де кодекс ділового одягу формальний, у спортивному одязі, з оголеними плечима, або в одежі, яка передбачає використання лише вдома.

Не слід забувати, що неформальний одяг зовсім і ніколи не означає неформальні манери. Бізнесменам, одягнутим неформально, не варто забувати, що вони залишаються діловими людьми, продовжують займатися справами, спілкуватися з людьми, і перше враження, яке вони справлятимуть на оточуючих, як і завжди, буде мати надзвичайно важливе значення для подальшого розвитку бізнесу.

Наскільки неофіційним є неформальний діловий одяг у вашій організації/установі? Відповідь на це питання, звичайно, різниться залежно від конкретного місця роботи, до того ж далеко не всі організації мають кодекс ділового одягу співробітників, викладений на папері. У будь-якому випадку одне незмінне правило працює завжди: Ви ніколи не будете мати проблем з формою одягу в неформальних ділових ситуаціях, якщо для таких випадків ви будете міняти у вашому звичайному діловому вбранні лише один елемент.

Так, чоловік, якщо корпоративна культура його організації передбачає для співробітників щоденне носіння виключно ділового костюма, для неформальних ділових ситуацій може вибрати піджак з відповідними брюками. У подібній ситуації жінка може замінити традиційну класичну блузку, яку вона, як правило, носить, плетеною кофтинкою чи більш "вільною" блузкою, яка поєднується з її жакетом.

Дотримуючись цього простого і водночас досить консервативного правила при виборі неформального ділового одягу, ви матимете можливість провести непередбачену зустріч з діловим партнером/клієнтом без необхідності вибачатися за свій зовнішній вигляд.

У цілому при виборі одягу для справ, як формального, так і неформального ділового, варто завжди виходити із розуміння того, що у діловій сфері значно безпечніше (і правильніше) бути одягнутим трохи більше ніж менше формально.

Чоловік завжди зможе за необхідності зняти краватку або піджак і у такий спосіб зробити свій одяг відповідно неформальним. Але у ситуації, яка вимагає наявності ділового костюма та краватки, він нічого не зможе зробити, якщо одягнув брюки та сорочку з відкритим коміром. Жінка так само може зменшити рівень формальності свого одягу, знявши жакет від костюма і, можливо, розстібнувши ще один ґудзик на блузці. Але вона буде відчувати себе безпомічною серед формально одягнутих людей, якщо вибере закоротку спідницю та відкриту кофтинку без рукавів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >