< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Завдання. Тренінги. Ігри

Вправи для вдосконалення гнучкості мислення

Вправи допомагають навчитися отримувати потрібний результат, діючи нестандартно в стандартній ситуації.

• Жінка спортивного типу, молода, енергійна отримала в банку позику -дуже крупну суму. Події відбувалися в сутінках, з нею нікого не було, банк розташовувався за сквером, що виходить на людну вулицю. Жінка ризикнула вийти з банку і перебігти через сквер. Гроші були в жіночій сумці на довгому ремені, перекинутому через плече. В середині сквера у фонтана, коли до тротуару залишалося метрів сто, жінку наздогнав грабіжник і схопив сумочку, притиснено щільно ліктем до тіла. Жінка підняла руки і... зовсім несподівано для грабіжника стала поправляти йому шарф на шиї, ласкаво примовляючи: "Милий, ти ж простудишся!..." Чоловік схопився обома руками за свій шарф, а жінка миттєво кинулася убік до вулиці, уклинилася між двома абсолютно незнайомими чоловіками, схопила їх під руки, вигукнувши: "Володя! Олег! Де ви пропали! Я так довго вас чекала!" - і пішла разом з ними...

Саме на цьому принципі заснована система вправ, запропонована Е. Н. Келасьєвим у статті "Деякі підходи до розвитку гнучкості мислення". Автором пропонується цілісна система прийомів з розвитку гнучкості мислення:

 • 1. Зміна звичних тимчасових зв'язків:
 • 1.1. Прийом виокремлення одного з явищ серед інших у звичному для людини тимчасовому ряду (наприклад, уявити грім без блискавки й описати, що це означає - "постріл").
 • 1.2. Прийом заміни звичного тимчасового порядку на протилежний (зворотний, наприклад, грім - блискавка).
 • 1.3. Прийом різкого скорочення інтервалів часу між деякими подіями (наприклад, скоротити період від народження до смерті до одного дня і скласти сюжет цього дня, описати діалог Аристотеля і Ньютона, людини сьогодення і майбутнього).
 • 1.4. Прийом переміщення уздовж тимчасової осі існування деякого предмета (наприклад, телевізор - його роль у нашому житті, зміна в майбутньому, прототипи у минулому).
 • 2. Зміна звичних просторових зв'язків:
 • 2.1. Прийом заміни звичних просторових зв'язків на незвичайні (наприклад, автомобіль - на/під - дорога - треба описати).
 • 2.2. Прийом поєднання різних об'єктів, зазвичай роз'єднаних в просторі (травичка -авторучка, ягода - картина тощо).
 • 2.3. Прийом роз'єднання зазвичай зв'язаних у просторі фактів (риба без воли, магазин без грошей).
 • 3. Зміна звичних зв'язків суспільства:
 • 3.1. Прийом логічного позбавлення об'єктів (об'єкти "земля" і "м'яч" логічно позбавляються такої ознаки як "округленість").
 • 3.2. Прийом посилення зв'язків (або дій), у суспільстві передусім між різними об'єктами. Потрібно довести їх до взаємоперетворення, знайти шляхи їх зближення ("дощ" і "ракета" - падають на землю; розкласти воду на "кисень" і "водень" - паливо для ракети).
 • 3.3. Прийом заміни звичних відносин на протилежні (наприклад: дим корисніший за свіже повітря).
 • 4. Зміна звичних зв'язків перетворення дій:
 • 4.1. Прийом виокремлення дій: позбавлення об'єкта можливості виконувати звичні для нього дії, перетворення (автомобіль, що нічого не перевозить; їжа, якою не наситишся; завод оборонного значення, що випускає пластмасові кришки).
 • 4.2. Прийом отримання деякого результату без звичного джерела дій (будинок, побудований без будівельників, концерт без артистів).
 • 4.3. Прийом блокування "очікуваного результату в звичній структурі дії" (машина перевозить людину, але вона залишається на тому самому місці).
 • 4.4. Прийом зміни звичного напряму дії (дим отруйний для людини, людина отруйний для диму, холод ховається від людини).
 • 4.5. Посилення деякої властивості об'єкта в необмежене число разів до незвичайних масштабів (автобус, що перевозить не 50, а 100 000 людей).
 • 4.6. Прийом зміни основної властивості об'єкта у бік посилення або ослаблення (будинок - намет - курінь - тент).
 • 4.7. Прийом складання сюжетів на основі наперед підібраних об'єктів: береться група пов'язаних між собою предметів, учасники мають розіграти сюжет, щоб якомога яскравіше виразити можливості предметів (пасажир, стюардеса; Іванко — дурник, Баба — Яга, Василина Прекрасна).
 • 4.8. Прийом формування нових об'єктів з того, що вже є (побудувати новий синтетичний об'єкт). Щоб додати всім цим вправам цікавий і творчий характер, можна використовувати два прийоми:
 • 1. Складання "лимриків " - своєрідна ігрова форма усвідомлення та освоєння теми.

Формою "лимрики" нагадують круг: рима в них організовується на кшталт "аавва". Зміст теж достатньо формалізований: у першому рядку проводиться презентація героя, яка завершується назвою міста або села, де цей герой перебуває; далі повідомляється про який-небудь дивний вчинок або властивість героя; у п'ятому рядку зображається реакція на цей вчинок або властивість. Наприклад: "Освічений джентльмен з Лонг-біч Вимовив безладний спіч. Йому дали огарок І сказали: "Бул яскравий Але болісно довгий ваш: спіч!" 2. Складання "Шкідливих вад ", аналогічних відомим "Шкідливим порадам " В. Остера.

• "Прорив"

Учасники гри діляться на дві групи, кожна з яких утворює два концентричні круги: зовнішній і внутрішній. Гравцям, які стоять у внутрішньому крузі, дається 1 хвилина на роздум: до кого з тих, хто стоять у зовнішньому крузі підійти і як переконати цю людину випустити з круга. Діяти треба за принципом **тут і зараз", тобто не виходити з ситуації, що склалася в групі. Завдання тих, хто стоїть в зовнішньому крузі - не випускати нікого, не реагувати на домовленості, переконання та інші прийоми.

Дається 2 хвилини для "прорива" з внутрішнього круга, після чого йде рефлексія дій і тих, хто "проривається", і тих, хто "тримає межу на замку."

• "Митниця"

З-поміж учасників гри вибираються два "працівники митниці" і два "іноземця". "Митники" залишаються у кімнаті, а "іноземці" виходать з неї. Завдання перших полягає в тому, щоб організувати бесіду "іноземцям" так, аби з'ясувати, хто з них "провозить заборонений товар". "Товаром" можуть бути, наприклад наркотики. Зрозуміло, все це не реальні речі, а ігрові символи. Так "багажем" можуть бути дві книги, з якими "іноземці" підходять до "митників" і ведуть бесіду, а "наркотиками" - вкладений в одну з книг лист чистого паперу. "Митники" не мають права брати ці книги в руки і листати їх. Вони повинні вирішити завдання, завдяки лише своїй спостережливості, інтуїції, праву ставити будь-які запитання, умінню аналізувати отриману інформацію як з погляду змісту, так і невербальних засобів спілкування.

Доки "митники" міркують щодо дій "іноземців", ті, хто за дверима, придумують легенду: з якої країни вони приїхали, з якою метою, на який період запланований їх візит і т.д. Головне завдання "іноземних гостей" полягає в тому, щоб у ході розмови не викликати підозру "митників" і розповісти таку легенду, яка допоможе відвернути увагу "митників" і перешкодить їм ухвалити правильне рішення. Наприклад, сентиментальна або гостро сюжетна історія може надовго відвернути увагу "митників".

Під час гри поступово з'ясовується, що вже перші (дії "іноземців", за часту їх "викривають з головою": той, хто "провозить заборонений товар", починає метушитися, напружений і затиснутий. Лідером бесіди більшості випадків виступає той з "гостей", хто вільний від "контрабанди". Бесіда триває доти, доки "митники" не вирішать, у кого з "іноземців", "заборонений товар". Після того, як відповідь висловлена, інші учасники, які грали роль глядачів, також пропонують свої рішення. І тільки потім "іноземці" зізнаються.

По закінченню гри відбувається загальне обговорення: група аналізує, які відповіді були правильні та чому. З'ясовується, за якими ознаками "працівник митниці" і глядачі визначили, хто з "іноземців" приховував "заборонений товар".

• "Достойна відповідь"

Кожному учаснику гри пропонується продемонструвати різні варіанти відповідей в конкретній ситуації. Наприклад "ваш друг забув повернути вам гроші, узяті у борг на один місяць, а минуло вже цілих три". Зажадайте від нього повернути борг, звертаючись до кого-небудь по-різному: а) агресивно, б) невпевнено, в) упевнено — гідно.

Усі члени групи мають взяти участь у цій вправі, причому обов'язково потрібно помінятися ролями.

Зразки для вправи:

 • - Друг займає у вас час розмовою, а вам потрібно піти. Ви говорите...
 • - Ваша подруга влаштувала вам зустріч з незнайомою людиною, не попередивши вас. Ви заявляєте їй...
 • - Друг приводить вас збентежив, розповідаючи у компанії історії про вас. Ви заявляєте йому...
 • - Ваша подруга просить позичити їй на вечір нове плаття, а вам не хотілося б, щоб дехто міг бачити іншу в цьому платті та порівнювати. Ви говорите...
 • • "Мудрий вчинок"

Кожна мікрогрупа отримує картку з описом складної ситуації, вчинку винуватиці або винуватця конфлікту й описом стандартного вчинку у відповідь. Група повинна знайти нестандартне рішення переможного виходу з цієї ситуації.

Вас раптово починають уникати одногрупники. При вашій появі стихають розмови. Головний винуватець: так звана краща подруга. Вдаючи вірність, вона вивідує ваші плани та думки, але лише для того, щоб потім спотворити їх та додати пліток. її мета — ствердитись за ваш рахунок. Звичайна помилка: або не звертати уваги, або влаштувати гучний скандал.

Ваш одногрупник виводить вас з себе своїми уїдливими жартами. Змістом цих жартів є все: ваша зовнішність, одяг, макіяж,зачіска, стиль поведінки, успіхи та невдачі. Звичайна помилка: уїдливо відмітити, що його жарти не смішні та безглузді.

Вас вибрали старостою групи. Ваша одногрупниця не бажає виконувати ваші розпорядження. Винуватиця: незадоволена. Доки ви мали рівні права, відносини були якнайкращі, але, відчумаючи підпорядкованість вона стала справжньою Фурією. Звичайна помилка: відверто поговорити з нею про її неналежну поведінку.

Зазвичай із куратором групи ви спілкуєтеся дуже мирно. Але ви приносите офіційний лист зі спортивного гуртка про необхідність вашої поїздки на змагання, і вона вибухає. Без жодного приводу вона починає кричати про кінець семестру, про те, що група "розпустилася", ніхто не думає про навчання, в думках тільки дискотеки та змагання. Винуватець: некерований холерик. її раптові спалахи непередбачувані. Звичайна помилка: показати свій страх або замішання, розревтися.

Ви перебуваєте одногрупниками на практиці. Одна з ваших приятельок вічно скаржиться на нездужання і підкидає вам роботу ие тільки на робочому місці, й звалює на вас побутовий клопіт: прибирання, миття посуду тощо. Винуватиця: ледарка, яка нахабно ухиляється від роботи. На дискотеці вона може веселитися в повну силу, а вимити тарілку після їжі немає можливості. Звичайна помилка: проявити співчуття і розуміння "не бути дріб'язковим".

У вас є свіжа ідея щодо проведення новорічного вечора. Ви необережно поділилися цією ідеєю з приятелькою, але півгодини опісля, коли вас збирає для розробки сценарію куратор групи, ви зі здивуванням виявляєте, що Марина Ігнатівна висловлює цю ідею, називаючи авторам сценарію вашу приятельку. Звичайна помилка: відмовитися від боротьби, тому що з такими "паразитами" боротися марно.

Знайдіть у літературних творах десять антитез, бажано різних. Побудуйте 2-3 схеми антитез.

Підберіть 20 парантонімів; складіть декілька пропозицій на їхній основі. В одній з них повинна бути логічна протилежність; у другій - розгорнені образи, картини; третя антитеза нехай буде структурно ускладнена. Іще потрібно протиставити характери.

Антитези — парадокси:

Можна зустріти старого років двадцяти - і хлопця у п'ятдесят.

(А. І. Герцен)

Паралельно великому світу, в якому живуть великі люди і великі речі, існує маленький світ з маленькими людьми і маленькими речами.

(І. Ільф, Е. Петров)

Адже небезпідставно і не без справедливої причини той факт, що тоді елліни так рвалися до свободи, а зараз такі розташовані до рабства. Було тоді, було, Афіняни, щось таке в образі думок більшості, чого тепер немає, що і взяло верх над багатством Персів і вело до свободи Елладу, яка не поступалася нікому ні в морській, ні в пішій битві... Тепер же все втрачено, все турбувалося і у всіх справах низ став верхи.

 • (Демосфен)
 • • Знайдіть у літературних, газетних і розмовних текстах десять прикладів повторів, охарактеризуйте їх. Складіть перелік видів повтору, знайдених вами.

Складіть самостійно текст із повтором (якнайскладніший).

• Підберіть і запишіть не менше десяти парадоксальних думок, використовуючи різні джерела.

Складіть графічну модель парадокса "В англійському парламенті" як "зигзаг думки". Спробуйте змоделювати й інші парадокси.

Знайдіть і запишіть парадокси, які підкаже вам саме життя. Якщо вам вдасться, можуть вийти цікаві тексти - парадокси.

Організуйте у вільний час конкурс різноманітних текстів, в основі яких - парадоксальна ситуація.

Аналітична оцінка

 • 1. Як аудиторія зустріла оратора? - Доброзичливо, байдуже, недовірливо, неприязно, з відкритою ворожістю.
 • 2. Як розпочалася промова? Чи боявся оратор чи тримався упевнено? Чи викликала ввідна частина інтерес, пожвавлення, настороженість, байдужість, неприйняття?
 • 3. Чи відбувалася доповідь відповідно до плану, чи уклався оратор у відведений йому часі? Чи доводилося скорочувати виступ, змінювати послідовність? Якщо так, то чому?
 • 4. Як можна охарактеризувати настрій аудиторії упродовж промови: чи були ознаки зацікавленості, які саме і чи посилювалися вони під час слухання? Коли з'явилися ознаки втоми слухачів або втрати інтересу, і які? Які були наявні ознаки нерозуміння або, навпаки, інтересу та захоплення?
 • 5. Якщо аудиторія реагувала на промову негативно як в цілому, так і по її окремим частинах, то чим це могло бути викликано?
 • 6. Чи допустив оратор помилок, повторів, чи використовував невдалі обороти мови?
 • 7. Як він сам оцінює вибір теми, її розкриття, свою позицію, побудову (композицію) виступу, його початок, кінець, логіку, висновки? Чим пояснити незадоволеність слухачів?
 • 8. Як сам оратор оцінює свою промову, дихання, інтонації, чи не було зайвої напруги, млявості, спрощення, фамільярності, чи вільно він тримався, чи не зло вживав жестами й мімікою? Корисно послухати, що говорять слухачі - люди відверті.
 • • Складіть для себе особисту програму самоосвіти та самовиховання, куди органічно увійдуть риторика, культура мови, соціальна активність і тощо. У програмі повинні бути визначені: мета як усвідомлений мотив, змістовна частина — теорія, практика, загальнокультурний компонент. Мінімальний термін дії програми - один рік.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >