< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості товарознавчої експертизи молочних продуктів, харчових жирів, яєць і яєчних товарів

Особливості товарознавчої експертизи молочних продуктів

Особливості приймання. Кожна партія масла, сирів, молочних консервів супроводжується посвідченням про якість, яке видається постачальником (виробником) і оформляється не раніше, ніж за два дні, а на бринзу — за три дні до відвантаження (відпуску). Постачальник (відправник) зобов'язаний вкласти в кожний вагон, контейнер або авторефрижератор з товарами в спеціальному пакеті, прикріпленому до стіни від дверей, фактуру, зводноекспертний лист на вершкове масло, сухе молоко і консерви, на топлене масло, сири, бринзу; крім того, специфікацію, де вказують масу брутто, тари і нетто кожного місця, а на сир також — кількість головок, швейцарський і голландський сири — кількість брусків у кожному ящику. В пакет вкладають також документи, які посвідчують якість всіх відвантажених товарів. В експертному листі повинні бути вказані: дата виробництва товару, номер варки і найменування виробника. Масло, сир, молочні консерви повинні бути вкладені в вагоні за видами і сортами, контрольні місця кожної відвантаженої партії товарів вкладаються перед штабелем (біля дверей).

Постачання торговим організаціям морозива проводиться тільки загартованого. При централізованому постачанні постачальник повинен створити умови, які забезпечують підтримання температури морозива не вище мінус 12 °С.

Приймання товарів за масою нетто проводиться: масла вершкового — за кількістю місць і стандартною вагою, що вказана на маркуванні; масла топленого, сиру, сметани, маси сирної, молочних консервів у бочках, бідонах і флягах — за фактичною масою брутто за виключенням маси тари; розсільних сирів — за трафаретом; якщо при перевірці фактичної маси нетто 10 % місць будуть виявлені відхилення від маси за трафаретом, ці відхилення розповсюджуються на всю партію; морозива, сирів плавлених фасованих, консервів молочних у герметичній тарі — за кількістю місць і масою за маркуванням. Приймання товарів за якістю, кількістю місць і масою нетто в порушеному упакуванні проводиться в момент вивантаження товару протягом 12-72 годин у залежності від виду транспорту.

Органолептична перевірка якості сметани і сиру проводиться отримувачем не пізніше 3 годин, а молока і кисломолочних продуктів (за виключенням сметани і сиру) — не пізніше 1 години.

Молоко, в якому пройшов процес бродіння в роздрібному торговельному підприємстві до закінчення терміну реалізації при дотриманні встановлених санітарними правилами умов, приймається постачальником після перевірки якості його представником постачальника на умовах, передбачених у договорі.

Відбір проб

Молоко і молочні продукти приймаються партіями. Для контролю якості молока і молочних продуктів за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками відбирають об'єднану пробу від кожної партії продукції. Об'єм об'єднаної проби біля 1,00 дм3 (л). Обсяг вибірки від партії молока, вершків, рідкого замінника незбираного молока і морозива в транспортній тарі складає 5 % одиниць транспортної тари з продукцією: при наявності в партії менше 20 одиниць — відбирають 1. Обсяг вибірки від партії молока, вершків, кисломолочних продуктів, сметани в споживчій тарі залежить від кількості транспортних одиниць в партії. В кожній відібраній одиниці транспортної тари з молоком, вершками, рідкими кисломолочними продуктами, сметаною відбирають по одиниці споживчої тари.

З об'єднаної проби складають середню пробу молока, рідких молочних продуктів для дитячого харчування, рідких замінників цільного молока для аналізу в кількості 0,5 дм3 (л), вершків, рідких кисломолочних продуктів і сметани — 0,1 дм3 (л).

Обсяг вибірки від партії сметани, сиру, сирної маси і домашнього сиру в транспортній тарі складає 10 % одиниць. При наявності в партії менше 10 одиниць відбирають одну. З кожної відібраної одиниці транспортної тари з сиром, сирними виробами і домашнім сиром відбирають дві одиниці споживчої тари з продукцією, якщо вироби масою до 250 г і одну одиницю, якщо вироби масою 250 г і більше.

Обсяг вибірки від партії сирних напівфабрикатів і морозива в споживчій тарі складає 10 % одиниць транспортної тари з продукцією. При наявності в партії менше 10 одиниць відбирають одну. З кожної відібраної транспортної одиниці відбирають одну споживчу одиницю для сирних напівфабрикатів і дві — для морозива. Середня проба складає 100 г, а продукції з наповнювачами (цукатами, родзинками, горіхами та ін.) — біля 150 г.

Обсяг вибірки від партії молочних консервів, масла вершкового стерилізованого в транспортній тарі складає 3 % одиниць транспортної тари з продукцією, але не менше двох одиниць для згущених молочних консервів і масла вершкового стерилізованого і не менше трьох одиниць для сухих молочних продуктів. Обсяг вибірки продуктів в споживчій тарі складає 3 %, але не менше 2 одиниць. З кожної відібраної транспортної тари відбирають одну споживчу упаковку для фізико-хімічного аналізу і другу — для органолептичних досліджень або одну одиницю для згущених молочних консервів і масла вершкового стерилізованого в споживчій тарі масою нетто 1 000 г і більше. Маса середньої проби для досліджень складає 300 г. Обсяг вибірки партії масла в транспортній і споживчій тарі складає 5 % одиниць транспортної тари з продукцією. При наявності в партії менше 20 одиниць відбирають одну. З кожної включеної в вибірку одиниці транспортної тари з фасованим маслом відбирають 3% одиниць споживчої тари. Середня проба, призначена для аналізу, повинна складати 50 г.

З кожної включеної до вибірки одиниці транспортної тари з сирами відбирають 1 головку, батон сиру або 1 одиницю споживчої тари з продукцією. Середня проба сирів для досліджень повинна складати 50 г. Перед відкриттям тари з продукцією кришки фляг, бочок, банок тощо очищують від забруднень, промивають і протирають.

У першу чергу, відбирають проби для мікробіологічних аналізів. Відбір точкових проб рідких, в'язких і згущених продуктів проводять кухлем або черпаком ємністю 0,10; 0,25; 0,50 дм3 (л) з жорсткою ручкою довжиною від 50 до 100 см, металевою або пластмасовою трубкою з внутрішнім діаметром 9 ±1,0 мм по всій її довжині і з отворами на кінцях. Відбір точкових проб напівтвердих, твердих і сипучих продуктів проводять шпателями, ножами або спеціальними щупами. При складанні об'єднаної проби молока і молочних продуктів число точкових проб від кожної одиниці тари з продукцією, яка включена до вибірки, повинна бути однакова.

Пристрій, який використовується для відбору проб, повинен бути вироблений з нержавіючої сталі, алюмінію або з полімерних матеріалів, дозволених Міністерством охорони здоров'я для використання в харчовій промисловості. Не допускається використання несправних, забруднених, із слідами іржі пристроїв. Скляний, металевий, фарфоровий або полімерний посуд, який використовується при відборі проб, повинен бути сухим, чистим, без запаху, мати відповідну ємність і форму, зручну для проведення аналізів. Посуд закривають корком або обгортають фольгою, гумовою пробкою або кришками. Допускається відбирати проби масла, сиру, сухих молочних продуктів у пергамент (ДСТУ 4834:2007).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >