Д. Рікардо і класична політична економія
Видатним представником класичної політичної економії був Давід Рікардо (1772-1723). Народився у сім'ї лондонського біржового маклера. Навчався у торговій школі в Амстердамі. З 1819 по 1823 р. був членом англійського парламенту. Економічні праці Д.Рікардо були присвячені проблемам грошового обігу, згодом започаткував економічну систему.
Основні положення своєї економічної системи він виклав в праці "Основи політичної економії та оподаткування" (1817). Рікардо був економістом періоду промислового перевороту, коли в Англії бурхливо розвивається капіталізм і виявляються класові антагонізми відносно розподілу національного багатства. Він розглядає капіталістичні відносини як природні і вічні. На перше місце ставить інтереси промислової буржуазії.
Предметом політичної економії вважав відносини розподілу, на відміну від Сміта, який досліджував природу зростання багатства (економічного зростання).
Методологія дослідження
- 1. Предметом політекономії вважає "закони, які управляють розподілом продуктів між класами".
- 2. Відхиляє емпіричну сторону (екзотеричний метод) методології А. Сміта і зосереджується на вивченні внутрішніх, сутнісних характеристик економічних явищ.
- 3. Започатковує застосування методу сходження від абстрактного до конкретного і використання абстрактного методу.
- 4. Система політекономії представлена як єдність підпорядковану закону вартості.
- 5. Визначення об'єктивних економічних законів.
- 6. Кількісний підхід до економічних закономірностей
- 7. Основною умовою збагачення - вільна конкуренція і використання принципів лібералізму.
Д. Рікардо створив теорію вартості (визначає вартість, як витрати праці за гірших умов виробництва), теорію доходів; теорію капіталу; теорію відтворення та теорію відносних переваг у зовнішній торгівлі (табл. 5.5).
Таблиця 5.5. ОСНОВНІ ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ Д. РІКАРДО.
Теорія вартості |
|
Теорія доходів |
Розвиває езотеричні погляди на доходи і визначає їх види:
|
Теорія грошей та капіталу |
Капітал - вічна категорія, частина багатства країни, що витрачається з метою майбутнього виробництва. В основі поділу капіталу на основний та оборотний є характер зношуваності і час обороту. Гроші - це товар, що має цінність. Основою грошової системи є золото, цінність якого визначається затратами праці. Д.Рікардо розробляє проект системи паперового грошового обігу |
Проблеми відтворення та криз |
Заперечувалась можливість загального перевиробництва і криз, а перевиробництво окремих товарів визначав як наслідок особистих прорахунків підприємця |
Теорія порівняльних переваг |
Довів вигідність (перевагу) міжнародної торгівлі на основі порівняльних витрат. Теорія допомогла з'ясувати, як виникає зовнішньоторговельна спеціалізація окремих країн і чому торгівля є взаємовигідною при різних витратах на виготовлення товарів |