< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Електронна комерція

Інтернет-комерція, бізнес в мережі Інтернет - комерційна діяльність, здійснювана за допомогою Інтернету. Онлайн-бізнес може ґрунтуватися або на наданні певного туристичного продукту за допомогою Інтернету або на отриманні оплати електронними грошима, або третім способом, що суміщає два перших.

Це порівняно нове явище в світовій економіці, яке викликало бум інвестицій. Проте згодом з'ясувалося, що цілком зосереджений на Інтернеті бізнес збитковий. Один з істотних недоліків полягає в тому, що він не приноситиме належний прибуток при орієнтації суто на його можливості. Компанія, що використовує всі перспективні для свого виду діяльності типи бізнесу, доповнюючи їх електронною комерцією, може одержати більший дохід, виходячи з потенціалу ринку. Деколи прибуток від електронної комерції може перевищувати, одержуваний від стандартних методів ведення бізнесу.

Готельні продукти € не дуже популярними туристичними продуктами для Інтернет-покупців в Україні. Проте, враховуючи приклад високого звинутого ринку США, де туристичні, готельні та інші продукти мають величезний попит в Інтернеті, можна з упевненістю сказати, що електронна комерція в туристичному маркетингу дуже перспективна і мас величезний потенціал.

Електронна торгівля набирає обороти у всьому світі, але пальму першості тримають високо розвинуті країни. Для визначення ступеня ефективності електронної торгівлі туристичним продуктом необхідно проаналізувати такі питання, як:

  • - фірма, її позиціонування, імідж, брендинг тощо,
  • - туристичний продукт, позиціонування та імідж, технічні характеристики і т.п.;
  • - супутні послуги, їх специфіка, оцінка ефективності і т.п.;
  • - ринок, ступінь обізнаності ринку про турпродукт і туристичну компанію, наявність на ринку упереджень проти туристичної компанії/туристичного продукту, законодавчі обмеження тощо.;
  • - сегментація, специфіка кожного сегменту, місткість сегменту;
  • - регіон, його купівельна спроможність, його попит і охоплення туристичним продуктом, регіональні представники;
  • - конкурентний ринок (ринок конкуруючих продавців і покупців), їх маркетинг і реклама туристичної тематики, їх активність в Інтернеті;
  • - цільова аудиторія: хто є споживачем даного туристичного продукту в даному сегменті; користувач; покупець, але не користувач; корпоративний покупець (тоді який склад купуючої групи - тобто групи, що ухвалює рішення про покупку); вік, доходи, інтереси, спосіб життя, які у нього проблеми, що для нього важливо і престижно, що він читає і дивиться, наскільки він освічений;
  • - особливості ставлення сегменту до продукту. У різних сегментах туристичні продукти можуть купувати по-різному, тобто керуючись різними продажними моментами і навіть різними забобонами. Це особливо помітно на прикладі України з її різноманітністю регіональних, національних та інших умов. Тут те, що відмінно продається в одному місті, може не мати попиту в іншому.

Бронювання і продаж туристичного продукту в режимі он-лайн

Бронювання і продаж авіаквитків в режимі он-лайн

Коли більше тридцяти років тому компанія "Sabre" створила першу комп'ютерну систему бронювання авіаквитків (КСБ), чартерні авіакомпанії працювали на значно меншому бюджеті, ніж регулярні авіакомпанії, і не мали в своєму розпорядженні такої ж розвиненої структури бронювання авіаквитків. Сьогодні КСБ розглядається як глобальна розподільна система (ГРС).

Еволюція ГРС докорінно змінила способи покупки і продажу туристичного продукту в світі. ГРС виникли у зв'язку з потребою регулярних авіакомпаній забезпечити простий метод, за допомогою якого турагенти могли б продавати свій продукт. Турагент, що має термінал ГРС, може миттєво перевірити наявність місць і здійснити бронювання для клієнта.

Ринок глобального бронювання туристичного продукту забезпечують чотири ГРС: Amadeus, Galileo, Sabre, Worldspan.

Японські системи Axess і Mini зв'язані через Sabre безпосередньо або за допомогою локальних ЕОМ.

Amadeus є найкрупнішою організацією ГРС, і її діяльність включає багато функцій по бронюванню усередині авіаліній партнерів і власників. Вона була заснована більше десяти років тому в результаті розколу Європейського консорціуму ГРС між чотирма авіакомпаніями: Air France, Iberia, Lufthansa і SAS. Перші три дотепер є власниками контрольного пакету акцій, тоді як SAS покинула це угрупування (хоча зберегла право на локальний маркетинг торгової марки Amadeus), a Continental Airlines також увійшла до числа партнерів. Продажем послуг Amadeus на місцевих ринках займаються національні маркетингові компанії (НМК), що працюють під торговою маркою Amadeus.

Продаж послуг Galileo схожий з системою Amadeus в тому сенсі, що менеджмент послуг і маркетинг, переданий до рук національних дистриб'юторських компаній (НДК). Проте, на нинішньому етапі Galileo проводить політику контролю за діяльністю своїх НДК. Galileo був створений в своїй нинішній формі одночасно з Amadeus як партнерська компанія за участю British Airways, KLM, Air Canada, US Air (тепер US Airways) і United Airlines, чию власну систему бронювання Apollo вони вважали за краще включити в Galileo. У компанію також увійшли дрібніші європейські партнери Аег Lingus, Alitalia, Olympic Airways і Swissair.

З часу свого виникнення Sabre належала корпорації AMR, засновниці American Airlines. Утворена на початку 60-тих років, Sabre вважається прародителькою сучасних FPCs. Вона володіє системою Corporate Travel System і центрами телефонного бронювання. Вона є найбільшою в світі компанією по обслуговуванню авіаліній і, до недавнього часу, буда єдиною ГРС, що має агентство подорожей в Інтернеті -Travelocity. Sabre розширила своє поле діяльності, об'єднавшись з компанією ABACUS для обслуговування азіатсько-тихоокеанського ринку. Вона також брала участь в наданні технологічного обслуговування US Airways.

Worldspan утворена при злитті Delta Airlines (DATASE) і PARS (засновниками якого були компанії TWA і Northwest Airlines). Колишній партнер ABACUS (до Sabre), вона вважається найдрібнішою з чотирьох ГРС. Вона діє переважно на території США, але має філіал в Лондоні, який контролює всі неамериканські операції.

В даний час Galileo вже дозволяє бізнес-користувачам здійснювати бронювання через Інтернет, після чого їх заявки прямують до вибраного ними турагента для виконання і виписки авіаквитків. Такі типи систем є яскравими прикладами того, як ГРС допомагають підтримувати турагентів і в той же час продовжують підвищувати свою ефективність.

Коли в США на початку 1970-х років була створена авіакомпанія Southwest, мало хто міг припустити, які наслідки матиме цей факт. Southwest запропонувала на ринку нижчі тарифи на авіаквитки, підсиливши конкуренцію і понизивши таким чином вартість авіаперевезень. Southwest розширила ринок попиту не тільки завдяки зниженню ціни на квитки, але і надавши ефективніший прямий канал бронювання квитків по телефону і упровадивши на такому ранньому етапі в 1979 році таке нововведення, як автомати самообслуговування для покупки авіаквитків.

Проте актуальним залишається питання, до якого ступеня крупні гравці туристичної індустрії, такі як авіакомпанії, можуть здійснювати прямі продажі. Тоді як Southwest залишалася зразком дешевих перевезень на світовому ринку, вартість обслуговування прямого бронювання також стала предметом пильного вивчення. Тоді як конкуренти на ринку розгортали боротьбу, турагенти продовжували грати важливу роль в розподілі продукту авіакомпаній. В кінці 1990-х комісійна винагорода Southwest агентам за сукупний проданий кілометраж не сильно змінилася не дивлячись на вартість операцій, що росте, з кредитними картами, витрати на зв'язок і експлуатаційні витрати.

Прямі продажі, проте, набули широкого поширення в інших секторах туристичної індустрії. Наприклад, у Великобританії комплексні туроператори відзначили попит, що росте, на прямі продажі. Особливо відрізнилася одна з компаній, Direct Holidays, яка побудувала свою маркетингову стратегію в обхід агентів і в 1998 році стала важливим придбанням для Airtours. Проте, навіть в цьому секторі дослідження, яке в 1999 р. провела фірма Waterhouse Coopers на прикладі АВТА (Association of British Travel Agents) показало певну межу стратегії прямих продажів.

Зрозуміло, багато що залежить від складності продукту і рівня компетенції всередині і поза компанією, що дозволяє задовольняти запити клієнтів. Посередники можуть надавати допомогу крупним компаніям, знижуючи операційні витрати за рахунок забезпечення оптового просування і продажу турпродукту, цілеспрямованих технологій і додаткових послуг. Наприклад, агенти постійно вводять надбавку за послуги з продажу дешевого або продукту, що не обкладається комісією. Такі авіалінії, як easy Jet, Go і Ryanair, не виплачують комісійну винагороду агентам. Проте, заявки в режимі он-лайн поступають від агентів, які беруть з клієнтів оплату за свої послуги. Типовим для недорогих авіаперевезень є проліт від місця до місця без виписки авіаквитка. Установка необхідних систем для бронювання такого турпродукту в режимі он-лайн - порівняно просте завдання, якщо порівнювати зі створенням складного турпродукту, яким є індивідуальний маршрут на далеку відстань.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >