< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Молочна продуктивність овець і кіз

Молоко овець — цінний продукт живлення. По хімічному складу і фізичним властивостям овече молоко має переваги перед коров'ячим. У ньому більше сухої речовини (у 1,4 разу), жиру (1,8 разу), калорійність вище в 1,5 рази.

В середньому молоко овець містить %: води 82,1, жиру 6,7, білка 5,8, цукру 4,6, мінеральних речовин 0,8-0,9. У молоці виявлено багато мікроелементів, мг/кг: залізо — 0,09-0,27, мідь — 0,96-1,98, цинк — 9,6-10,8, свинець — 0,09-0,22, марганець — 0,27-0,33, срібло — 0,0010,003, алюміній — 0,09-0,22, магній — 9,20-10,60, кобальт — менше 0,1, хром — 0,01, олово — 0,01-0,02, стронцій — 0,03-0,29.

У 1 кг овечого молока міститься 109 мг вітаміну С і значна кількість вітамінів групи В, є вітамін А, але каротин відсутній.

Свіже молоко білого кольору з сіруватим відтінком, густішої консистенції (1,035-1,040 г/см3), ніж коров'яче. Унаслідок меншого розміру жирових кульок і більшої в'язкості воно відстоюється повільніше, ніж коров'яче. Точка плавлення жиру овечого молока 35,5-36 °С, затвердіння — 24,5-25 °С, кислотність від 20 до 27 °Т.

Молочність овець неоднакова. Вона залежить від багатьох чинників як генетичного, так і негенетичного порядку (порода, вік, вгодованість, племінна цінність, здоров'я, лактація по рахунку, місяць лактації, число народжених ягнят, годівля, утримання і ін.).

За 100-120 днів лактації після відлучення ягнят вівці асканійської, забайкальської, куйбишевської, романівської, цигайської порід дають по 100-160 кг молока. Найбільш високою молочністю в світі володіють вівці східнофризської породи. Загальна молочність такої вівці за лактацію складає 900-1000 кг, зокрема товарна — до 500 кг.

Товарне молоко отримують головним чином від овець каракульської породи, оскільки ягнят від них вбивають для отримання шкірок в перші ж дні їх життя. Від інших порід овець надходження молока залежить від тривалості утримання ягнят під матками. В даний час промисловістю випускається замінник овечого молока, використання якого дає можливість проводити відлучення ягнят від маток в радніші терміни. У тих випадках, коли ягнят на підсосі тримають тільки 3-4 дні, а потім їх переводять на замінник овечого молока або вбивають на смушки, маток доять впродовж всього лактаційного періоду (4-5 міс). В цьому випадку перші 2 місяці овець доять 2 рази на день — вранці і увечері, а потім 1 раз.

Найбільший добовий удій доводиться на період з 20-го по 30-й день лактації (2 кг). До початку третього місяця лактації удої, з невеликими коливаннями, далі знижуються, Найменшими вони стають до кінця лактації (100-200 г). Тривалість лактації, як правило, складає 90-120 днів після відлучення ягнят. Рівень годівлі і підготовка маток до ягніння значно впливають і на тривалість лактації, і на молочність, які можна збільшити на 30-40 %.

Молочність маток зростає до третього року життя і утримується на максимальному для цієї тварини рівні до 6-річного віку.

На молочність впливає плодючість маток. Відомо, що багатопліддя позитивно корелює з молочністю.

Склад молока овець в ході лактації дещо змінюється. До 4-6-го місяця лактації кількість жиру зростає на 8-10 %, білка — на 6,5-7, сухої речовини — на 20-23 %. На характер цих змін також впливають перераховані раніше чинники.

Молоко овець використовують з глибокої старовини для виготовлення різних молочнокислих продуктів, сирів, бринзи, топленого масла і ін.

Доїнням овець можна займатися у всіх зонах їх розведення. Особливо перспективне доїння в промисловому вівчарстві, де застосовують раннє відлучення ягнят і їх штучне вирощування з використанням високоякісного замінника овечого молока.

Для доїння відбирають здорових, середньої вгодованості маток, що мають живу масу, що відповідає вимогам I класу даної породи. Враховується її молочність. На початок 3-го місяця лактації її удій не повинен бути нижче 0,3 л в добу. Вимоги при відборі маток для машинного доїння підвищуються. Вим'я повинне бути правильної форми, з рівномірно розвиненими половинами, соски — прямими, однаково розвиненими. Відстань між сосками 12-15 см.

Молочна продуктивність овець цікавить з погляду забезпечення вирощування ягнят і для одержання молока як сировини для виробництва сиру. Тонкорунні і напівтонкорунні вівці не відрізняються високою молочністю, їх не доять. Для одержання молока використовують деяких грубововнових овець, наприклад, смушкових, у яких ягнят забивають у перші 1-3 дні після народження; вівцематок доять 1-2 міс. і одержують від них 40-70кг молока; доять овець закавказьких і гірсько-карпатських грубововнових порід після відбиття ягнят у віці 2-4 міс.; одержують від цих маток 18-25 кг молока.

Молочну продуктивність вираховують шляхом контрольних удоїв або за приростом живої маси ягняти (на 1 кг приросту витрачається 5кг молока). Можна визначати добову молочну продуктивність зважуванням ягняти до і після ссання (різницю в масі відносять на спожите їм молоко.

При формуванні груп дійного стада слід враховувати величину добового удою особин майбутньої групи і швидкість молоковіддачі. Формуються групи за 15 днів до початку доїння. Тварин чистять, остригають шерсть навколо вимені і на внутрішній стороні задніх ніг. Через кожні 15 днів необхідно уважно оглядати всіх дійних тварин. Хворих слід відразу ж ізолювати і організовувати лікування.

У добре підготовлених до окоту маток лактаційний період продовжується 200 днів і більш, у погано підготовлених — 150 і менш.

Свіже молоко для харчових цілей вживається рідко. Його використовують в основному для приготування молочнокислих продуктів, сирів і бринзи.

Молоко кіз споживають як в натуральному вигляді, так і у вигляді різних молочних продуктів.

Козине молоко багатше коров'ячого кальцієм, фосфором, кобальтом і рядом вітамінів (В1, В2, С), що володіють сильними антиінфекційними, антианемічними і антигемморагіческими властивостями.

Завдяки високому вмісту солей кальцію козине молоко рекомендується дітям з порушеннями обміну речовин.

Кози рідко хворіють на туберкульоз, тому їх молоко безпечніше, ніж коров'яче, вживати в свіжому вигляді, коли в нім збережені всі біологічні цінні речовини.

Проте через молоко кіз можна заразитися бруцельозом, тому дійних маток необхідно перевіряти на це захворювання.

Козине молоко по багатьом властивостям близько до кінського, тому його з успіхом застосовують для годівлі дітей грудного віку при браку материнського молока.

Для задоволення добової потреби маленьких дітей в тваринних жирах козиного молока потрібний на 30-40% менше, ніж коров'ячого.

З козиного молока в чистому вигляді і в суміші з овечим і коров'ячим виробляють високоякісні сири — бринзу, сулугуні, рокфор і ін. Використовується козине молоко і в кондитерській промисловості.

Кози молочних порід відрізняються тривалим лактаційним періодом, який може тривати 9-10 місяців.

У кіз грубошерстих порід лактація продовжується 4-6 місяців.

Кіз пухових і шерстних порід при добрій годівлі також можна піддоювати, починаючи з 8-10-го дня після окоту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >