< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості викладки дієтичних і діабетичних продуктів

Асортимент дієтичних і діабетичних товарів достатньо широкий і представлений у майже всіх товарних групах.

Формування асортименту дієтичних і діабетичних товарів у магазині залежить від розташування магазину та його торговельної площі.

Відділи "здорового харчування" або спеціальні полиці необхідно формувати в супермаркетах, а в невеликих торгових точках - лише за наявності вільної площі. Відділ дієтичної та діабетичної продукції доцільно розміщувати поряд з відділом дитячого харчування, а у разі його відсутності - поряд з бакалійними товарами в центрі торговельного залу.

Різні умови зберігання товарів дієтичної та діабетичної груп дещо ускладнюють формування окремого відділу "здорового харчування", забезпечення широкого асортименту зазначених товарів і їх викладки в одному місці торговельного залу. Часто такі товарні групи, як кондитерські вироби, соєві замінники м'яса, харчові добавки, підсолоджувачі представлені в одному відділі.

Специфіка дієтичних і діабетичних товарів обумовлює індивідуальну викладку продукції для кожного магазину. При цьому слід враховувати таке:

  • - продукцію в упаковці (мюслі, хлоп'я та інша продукція) розміщують на верхніх полицях торговельного обладнання; на середніх полицях викладають кондитерські вироби (шоколад, печиво, вафлі, мармелад), чай, каву, замінники цукру та харчові добавок; на нижніх полицях представляють фасовані магазином цукерки, печиво, м'ясо із сої та макарони;
  • - молочні продукти з бобів сої (молоко, йогурти, майонез, сметана, паста, соуси) представляють єдиним блоком у відділі молочної продукції. Оскільки зазначені товари належать до зовсім іншої продукції, їх не можна перемішувати з іншою молочною продукцією. Рекомендовано у відділі "здорового харчування" розміщувати спеціальне холодильне обладнання для викладки молочної продукції із сої;
  • - дієтичну та діабетичну продукцію необхідно виділяти з основного асортименту за допомогою спеціальних написів, вказівників та іншими способами.

Мерчандайзинг безалкогольних напоїв і соків

Безалкогольні напої використовуються переважно для тамування спраги. Вони характеризуються приємним смаком завдяки вмісту цукру й інших екстрактивних речовин, які потрапляють із соками, екстрактами, морсами тощо. До безалкогольних напоїв відносяться мінеральні води, плодово-ягідні негазовані безалкогольні напої та газовані безалкогольні напої.

Мінеральні води поділяються на природні мінеральні води та штучні води. Залежно від складу і дії на організм людини природні мінеральні води ділять на столові, лікувально-столові та лікувальні. Штучні води - це прозорі, без кольору, без запаху, без осаду солонуваті води, які виготовлюються способом розчинення у питній воді солей кальцію, магнію з подальшим насиченням вуглекислотою (масовою вагою не менше 0,4 %).

До плодово-ягідних негазованих безалкогольних напоїв відносять плодово-ягідні соки, сиропи, екстракти і морси.

До газованих безалкогольних напоїв належать напої, які одержують штучним насиченням вуглекислотою питної води з додаванням соків, сиропів, настоїв, харчових кислот, барвників, есенцій та ін.

Відділ "Безалкогольні напої та соки" доцільно розміщувати вздовж периметра магазину поряд з відділом "Овочі та фрукти". Правильна викладка напоїв у торговельному залі магазину суттєво впливає на рішення покупців щодо купівлі й орієнтації в асортименті представленої продукції.

Мінеральна та газована вода - це категорія товарів, яка має відносно невисокий рівень прибутковості, але її вклад у формування асортименту магазину є суттєвим. Обсяги продажу цієї категорії товарів є доволі сталими, хоча відчутний вплив сезонного чинника. У літній період мінеральна вода виходить на перше місце за обсягами продажу в категорії безалкогольних напоїв, що представлені в магазині (обсяги продажу з квітня до вересня можуть зрости у 2-4 рази). В літній період доцільно в імпульсивних зонах встановлювати холодильні вітрини, в яких розміщають найбільш ходові позиції безалкогольних напоїв. Наявність цієї категорії товарів в асортименті магазину та її видовий склад обумовлена також зростанням рівня культури споживання мінеральної води. Інформованість покупців про хімічний склад мінеральної та газованої води, ступінь мінералізації та очищення підвищують їх вимоги до структури асортименту представлених у магазині безалкогольних напоїв.

Мінеральні й ароматизовані води обов'язково викладають у різних місцях даного відділу. Також окремо розміщають воду у пластиковій і скляній тарі.

Викладку газованих і мінеральних напоїв доцільно здійснювати вертикально, за виробниками, зліва направо, від дорогої до дешевої позиції.

На нижніх полицях викладають воду у ємностях великих розмірів: 10, 5, 3, 2 і 1,5 літри. На середніх полицях представляють воду, що користується найбільшим попитом у ємностях 1,5 і 1,0 л; на верхніх полицях розміщують бутильовану воду ємністю до 0,5 л.

Під час розміщення води в холодильному обладнанні слід дотримуватися таких самих принципів викладки.

Необхідно чітко стежити за ротацією товару: товари з більш тривалим строком зберігання необхідно розміщувати позаду товару з меншим строком зберігання (принцип ФІФО).

Для просування нових брендів цієї категорії необхідна активна рекламна підтримка у вигляді рекламних плакатів, воблерів тощо.

Сік - продукт прибутковий і перспективний. З кожним роком обсяги продажу соків у роздрібній торговельній мережі зростають. Формуючи в магазині асортимент соків необхідно орієнтуватися на марки-лідери, враховувати питому вагу виробників соків на ринку, товарооборотність різних видів і марок соків і надавати споживачам можливість вибору соків різних цінових категорій - від преміум-класу до відносно дешевого продукту.

Виробники випускають соки у скляній тарі та картонних пакетах. Сік преміум-класу зазвичай випускають у скляній тарі, що дає можливість споживачеві візуально оцінити склад продукту й упевнитись у його якості. Але суттєвим недоліком соку в скляній упаковці є її суттєва вага. Тому покупці, серед яких переважна більшість жінок, надає перевагу легкій і зручній картонній тарі. Відповідно, в магазинах сік у картонній упаковці становить понад 95 % від усього асортименту соків. Асептично упаковані соки не потребують особливих умов зберігання. Але завдяки грамотному формуванню асортименту ротація продукту відбувається протягом тижня. Найбільш суттєвим фактором, що впливає на обсяги продажу соків, є сезонність. Коли у продажу з'являється достатня кількість свіжих овочів і фруктів (з червня до вересня), попит на сік суттєво знижується.

Соки в магазинах самообслуговування викладають таким чином:

  • - У крупних супермаркетах і гіпермаркетах найчастіше застосовують угрупування за видами. Наприклад, вертикальним блоком на весь стелаж виставляються апельсинові соки всіх виробників, яблучні всіх виробників і т. п. Таке угрупування на великих торговельних площах зручніше для покупців. А в менших за розміром магазинах (районних супермаркетах, магазинах біля будинку) соки групують за марками (корпоративним блоком). Наприклад, блоками виставляються "Rich", "Садочок" і т. ін. Соки однієї марки викладають вертикальними блоками на 2-4 полиці, так, щоб крупні упаковки однієї марки знаходилися під упаковками меншого об'єму (тектонічний принцип викладки). Що стосується викладки соків однієї марки усередині такого блоку, то зазвичай використовують статистику продажів соків за видами, а також рекомендації виробника/постачальника. Зазвичай найбільше продають апельсиновий, томатний і яблучний соки, але в різних регіонах покупці можуть мати інші переваги. Використовують також дві системи угрупування сильніших і слабкіших видів усередині блоку за маркою: "стіна фортеці" (сильні позиції ставляться по краях блоку) і "міцний горішок" (сильні позиції ставляться в центр);
  • - за ціновими діапазонами: на нижніх полицях виставляються дешеві марки соків, на рівні грудей і очей - середнього цінового сегмента, вгорі - дорогі, наприклад, натуральні соки в скляних пляшках;
  • - за об'ємом упаковки: крупні упаковки (1,5-2 л) і дешеві вітчизняні соки в 3-літрових скляних банках розміщують на нижніх полицях; від рівня стегна до рівня очей викладають упаковки об'ємом 11,5 л; упаковки соків об'ємом 0,2 л (дитячі) викладають на рівні очей дитини;
  • - за принципом "питомої ваги у товарообороті або прибутку": марки-лідери викладають на рівні очей, а такі, що менш продаються, - на рівні пояса;
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >