Українсько-британська співпраця
Велика Британія визнала Україну 31 грудня 1991 р., а дипломатичні відносини було встановлено 10 січня 1992 р. Для сучасної України Велика Британія - важливий стратегічний партнер. Як член "великої вісімки", Ради Безпеки ООН, вона є авторитетною державою, що має великий досвід міжнародного спілкування, фахову армію, кваліфікований дипломатичний персонал. Англія - визнаний лідер у банківських, фінансових, страхових сферах, світовій торгівлі, в неї унікальний досвід приватизації в промисловості, модернізації важкого машинобудування.
Налагодження тісніших зв'язків між двома країнами - важливий пріоритет британської політики. її інтерес до України виявився після приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Під час саміту Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Велика Британія підписала Меморандум про надання Україні гарантій безпеки.
Взаємовідносинам двох країн у першій половині 90-х років XX ст. була притаманна певна пасивність, хоч Велика Британія однією з перших визнала Україну як незалежну державу. Водночас у цей період активним став розвиток українсько-британських офіційних контактів, практика обміну візитами на різних рівнях, хоча практичних результатів вони не дали.
У вересні 1992 р. відбувся перший офіційний візит міністра закордонних справ України до Великої Британії, під час якого проведено переговори з представниками британських міністерств, дідових кіл країни й підписано перші двосторонні документи.
У1993 р. Президент України Л. Кравчук відвідав Велику Британію. Було підписано Міждержавний договір про принципи відносин і співробітництва. Згідно з Договором між двома країнами передбачалася співпраця у різних сферах економічної діяльності, розвиток контактів між Збройними силами та Міністерствами оборони, сприяння інтеграції України до ЄС, міжнародних фінансово-економічних і військових організацій.
Цього ж року, 10 лютого, між Урядом України та Урядом Великої Британії підписано Угоду про співробітництво в галузях освіти, науки та культури, що сприяло співпраці у гуманітарній сфері між двома країнами. Існуюча договірно-правова база дає змогу поглиблювати всі напрями двосторонньої гуманітарної співпраці, зокрема забезпечити широке представлення британській громадськості традицій, історії та культурно-мистецьких надбань України.
Головною подією у галузі культурно-гуманітарного співробітництва стала участь української олімпійської та параолімпійської збірних у літній Олімпіаді-2012 в Лондоні. Олімпійська збірна України посіла 14 місце, завоювавши 6 золотих, 5 срібних та 9 бронзових нагород. Українські параолімпійці стали четвертими, виборовши 32 золоті, 24 срібні та 28 бронзових нагород. У рамках культурної програми під час XXX Олімпійських ігор відбувся День України.
Роком двосторонніх візитів став 1995. Вагоме значення для України мав травневий візит міністра фінансів Великої Британії К. Кларка, оскільки він рідко відвідував держави, котрі не є членами ЄС. Тоді порушувалося питання стосовно фінансової підтримки України.
Президент України Л. Кучма 12-13 грудня 1995 р. перебував з офіційним візитом у Лондоні. Відбулися його зустрічі та переговори з Прем'єр-міністром Дж. Мейджором, за підсумками котрих прийнято Спільну декларацію. Г. Удовенко та заступник державного секретаря підписали двосторонню угоду про міжнародні автотранспортні перевезення, що мало на меті стимулювати торговельно-економічне співробітництво. Міністр закордонних справ України та міністр внутрішніх справ Великої Британії Т. Кіркхоуп підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо конфіскації злочинно отриманих доходів. Меморандум відкрив нові перспективи для зміцнення співпраці між правоохоронними органами обох країн у боротьбі з наркотиками, відмиванням грошей, одержаних злочинним шляхом, іншими тяжкими злочинами. Цей візит набув особливо важливого значення у світі, оскільки 1 січня 1996 р. Велика Британія головувала в ЄС.
На запрошення Л. Кучми 18 квітня 1996 р. в Україні з одноденним офіційним візитом перебував Прем'єр-міністр Великої Британії Дж. Мейджор. Порушувалося питання закриття Чорнобильської АЕС.
Велика Британія надає великого значення поширенню ЄС на Схід. Для одних це означатиме членство, але Велика Британія орієнтується не лише на тих, хто його чекає. Україна була першою державою пострадянського простору, що підписала з ЄС Угоду про партнерство та співробітництво, а Велика Британія стала другою після Іспанії країною, що ратифікувала цей договір.
У1998 р. (23-25 червня) відбувся візит до України заступника державного секретаря закордонних справ та у справах Співдружності Великої Британії Д. Хендерсона, якого прийняв міністр закордонних справ України Б. Тарасюк. Було обговорено широке коло питань двосторонніх відносин і проблем, пов'язаних з інтеграцією України до європейських політичних та економічних структур. Йшлося, зокрема, про шляхи поглиблення українсько-британського політичного діалогу, розширення економічного співробітництва, збільшення торгового обороту й обсягів британських інвестицій у народне господарство України.
Важливе значення мали переговори, які відбулися 1 лютого 1999 р. між міністром закордонних справ України Б. Тарасюком і державним секретарем закордонних справ та у справах Співдружності Великої Британії Р. Куком. Обидві сторони констатували поступ у розвитку українсько-британських відносин у політичній, економічній, культурній сферах. Учасники переговорів дійшли спільної думки про існування значних потенціалів для подальшого поглиблення економічно-інвестиційного партнерства, зокрема в енергетичному секторі. Особливу увагу було приділено проблематиці розширення договірно-правової основи відносин, торговельно-економічної співпраці, заохочення британських інвестицій у пріоритетні галузі економіки України. Окремо обговорено питання підтримки Великою Британією прагнення України до набуття статусу асоційованого члена ЄС, запрошення її до участі в роботі Європейської конференції, врахування української позиції у виробленні спільної стратегії ЄС до України.
Члени офіційної делегації України, очоленої Б. Тарасюком, відвідали британську компанію ІКХ OIL Е GAS, яка спеціалізується на закордонних операціях у галузі розвідки та видобування нафти і газу, є найбільшим британським інвестором в Україні. У штаб-квартирі компанії British Petroleum Amoco, спеціалізованій на видобутку й виробництві енергоносіїв з операціями з-понад 70-ма країнами світу, було обговорено можливості двостороннього інвестування у нафтогазовий комплекс України.
На зустрічі з державним секретарем з питань міжнародного розвитку К. Шортом обговорювалися питання про надання технічної допомоги Україні, яку здійснює Уряд Великої Британії через британський фонд ноу-хау. Лише за 1996-1999 pp. фонд профінансував 150 проектів на загальну суму понад 30 млн фунтів стерлінгів у галузях енергетики, сільського господарства, переробної промисловості, державного управління, охорони довкілля, соціального захисту населення і под. Сторони погодилися об'єднувати зусилля з метою пошуку оптимального використання коштів, виділених Україні згідно з новою стратегічною програмою державного департаменту міжнародного розвитку.
Відбулися переговори Б. Тарасюка з міністром оборони Великої Британії Дж. Робертсом, де високо оцінена співпраця України та Великої Британії у військовій сфері. Добрі відносини засвідчує створення у грудні 1998 р. українсько-британської двосторонньої Комісії з питань військового співробітництва.
Члени делегації та представники ділових кіл України, які брали участь в офіційному візиті, провели переговори з керівництвом низки британських компаній, зокрема енергетичного сектору, зустрілися з представниками Міністерства торгівлі та промисловості, членами Британсько-української торговельної палати і Конфедерації британської промисловості. Отже, під час цього візиту було визначено шляхи зміцнення політичних контактів між двома країнами, окреслено напрями розвитку торговельно-економічних відносин, співпраці у військовій і військово-технічній галузях, перспективи вдосконалення договірно-правової основи.
Велика Британія експортує в Україну енергетичні генератори, виробниче обладнання, електронні пристрої, косметику, хімічні матеріали, продукти. В експорті з України переважають метали, текстиль, олійні культури, телекомунікаційне обладнання, цукор, кондитерські вироби, окремі види обладнання. Обсяг прямих інвестицій в Україну з Великої Британії станом на 2001 р. - 299,64 млн дол. США (друге місце після Нідерландів) порівняно з 33,8 млн дол. США у 1995 р.
Англійських промисловців цікавили досягнення українських фахівців у галузях матеріалознавства, синтезу штучних алмазів, електрозварювання, електроніки. Деякі британські фірми підтримували тісні контакти з тими підприємствами, де застосовували високі технології, наприклад, із київським заводом "Прогрес", запорізьким підприємством "Мотор-Січ". Британська фірма "Джек Ер" працювала у Полтавській області над реабілітацією нафтових свердловин.
На зустрічі А. Кінахаз Послом Великої Британії в Україні Р. Смітом 21 червня 2001 р. останній заявив, що глава британського Уряду Т. Блер висловлює "величезну зацікавленість" у розвитку українсько-британського співробітництва. Повідомивши про цей факт на зустрічі з промисловцями і підприємцями в Луганську наступного дня, А. Кінах зазначив: проведення зустрічей і переговорів українського керівництва з керівництвом західних країн підтверджує, зокрема, розуміння у світі того, що Україна здатна на демократичних засадах розв'язувати існуючі проблеми і просуватися вперед.
Тут відкрито представництво Британської ради, бібліотеку англійської літератури, проводиться широка робота з навчання англійської мови українських громадян. Розвиваються зв'язки міст-побратимів.
Ефективне використання потенціалу двосторонніх відносин України з провідними європейськими державами значно сприяє реалізації українського євроінтеграційного курсу. Підтримання та розвиток дружніх двосторонніх зв'язків з державами - членами ЄС набуває особливої вагомості, зважаючи на останню інституційну реформу Євросоюзу, адже Лісабонським договором ЄС (підписаний 13 грудня 2007 р.) передбачено принцип одностайності під час ухвалення рішень щодо єдиної зовнішньої політики ЄС,
Окрім того, актуальність українсько-британської співпраці на сучасному етапі визначається низкою чинників:
- 1. Статусом Великої Британії як світової політичної, економічної та військової потуги. Так, політичну вагу Великої Британії на світовій арені забезпечують такі переваги: статус одного з постійних членів Ради Безпеки ООН, членство у "великій вісімці", членство в ЄС, тісні союзницькі відносини із США, значний вплив у Британській Співдружності. Британія входить до сімки економічно й технологічно найрозвинутіших держав світу, займає п'яте місце за обсягами ВВП серед країн світу, є впливовим членом провідних міжнародних економічних, фінансових і кредитних організацій - Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), Світового банку, МВФ, ЄБРР, Паризького клубу. Крім того, Лондон - визнаний світовий фінансовий і банківський центр. Статус світової військової потуги Великої Британії забезпечують: наявність власної ядерної зброї та стратегічних засобів її доставки, членство в НАТО, високофахова армія, військова присутність у понад 80-х країнах світу (зокрема, в Афганістані, Боснії, Брунеї, на Кіпрі, Фолклендських Островах, Гібралтарі, Іраку, країнах Африки тощо).
- 2. Традиційною підтримкою офіційним Лондоном процесу розширення Європейського Союзу. Цей процес Велика Британією розглядає як протидіючий чинник поглибленню інтеграційних тенденцій всередині ЄС і його федералізації. Таку позицію можна вважати однією з фундаментальних для сучасної британської зовнішньої політики, а саме:
- - традиційний "особливий статус" і роль в Європі, що зумовлює небажання поступатися національним суверенітетом
у сферах зовнішньої політики, судової системи, монетарної політики;
- - тісні політичні, економічні, культурні зв'язки зі США;
- - глобальне спрямування зовнішньополітичних і зовнішньоекономічних зусиль, яке не обмежується Європою та використовує міцні зв'язки з країнами Британської Співдружності. Офіційний Лондон виступав найактивнішим прихильником приєднання до ЄС Центральноєвропейських і Балканських країн та продовжує підтримувати процес розширення за рахунок Західних Балкан і Туреччини. Наголосимо, що британський Уряд ніколи не заперечував перспективи членства України в ЄС.
Отже, стабільна та послідовна політична підтримка офіційним Лондоном євроінтеграційного курсу України й перспектив її членства в ЄС дає підстави стверджувати: Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії є одним з найважливіших союзників України на шляху її інтеграції до ЄС.
Беручи до уваги обґрунтовану актуальність розвитку українсько-британських відносин, необхідно проаналізувати формування нової зовнішньої політики Великої Британії, пов'язане з приходом до влади Прем'єр-міністра Г. Брауна. Основною характерною рисою зовнішньополітичного курсу цього Уряду є спадковість стосовно зовнішньої політики попереднього Кабінету Міністрів. Це зумовлено тим, що склад Уряду Великої Британії змінювався зі збереженням при владі Лейбористської партії. Відповідно залишалися чинними положення британської зовнішньополітичної концепції (Біла книга), прийнятої попереднім Урядом (березень 2006 р.), де окреслено основні зовнішньополітичні пріоритети Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії:
- - боротьба з глобальним тероризмом і розповсюдженням зброї масового знищення;
- - боротьба з міжнародною злочинністю, в тому числі торгівлею наркотиками, людьми, відмиванням грошей;
- - відвернення й урегулювання конфліктів через формування міцної системи міжнародного співробітництва;
- - розбудова ефективного й глобально конкурентноздатного Євросоюзу;
- - підтримка британської економіки і безпеки внаслідок просування відкритої глобальної економіки, науки й інновацій та гарантування надійного постачання енергоресурсів;
- - сприяння сталому розвитку і зменшенню бідності через утвердження принципів дотримання прав людини, демократії, ефективного урядування і захисту навколишнього середовища;
- - керування міграційними потоками та боротьба з нелегальною міграцією;
- - надання високоякісної підтримки британським підданим за кордоном, зокрема в кризових ситуаціях;
- - забезпечення ефективного урядування в британських заморських територіях.
Акцентування офіційного Лондона на глобальних проблемах кліматичних змін створює потенційні можливості для України стосовно глибшого залучення технологічного й фінансового потенціалу Великої Британії для розв'язання актуальних для України проблем щодо модернізації її надто енергоємної та неекологічної енергетики.
На вироблення зовнішньополітичного курсу Великої Британії значно впливає необхідність адекватного реагування на сучасні зовнішньополітичні виклики й тенденції у динамічному зовнішньополітичному середовищі. Одним з таких викликів стала нагальна потреба успішного завершення інституційної реформи ЄС. У цьому контексті європейський напрям зовнішньої політики Великої Британії додатково актуалізується потребою зберегти статус впливової й активної держави - члена ЄС. Причому робота Кабінету Г. Брауна в європейському напрямі суттєво ускладнюється необхідністю подолання потужних євроскептичних настроїв у британському суспільстві, опозиційному консервативному таборі та частині правлячої партії. У випадку задоволення вимог євроскептиків провести референдум щодо нового реформаційного Договору ЄС існує велика вірогідність його провалу. Усвідомлюючи негативні наслідки цього сценарію для Великої Британії, що позиціонує себе як одного з лідерів ЄС, і для Європи взагалі, Г. Браун наполягав на відсутності потреби у референдумі, зауважуючи: реформаційний Договір не с європейською конституцією і враховує всі особливі зауваження Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
Напрям, на якому британська політика зазнала коригування, - проблема збереження військової присутності в Іраку. Значний внутрішньополітичний тиск, спричинений непопулярністю іракської кампанії серед великої частини британського суспільства й політикуму (зокрема ліберальних демократів), спонукав британський Уряд перейти до конкретних дій стосовно скорочення військового контингенту в Іраку. В жовтні Г. Браун прийняв рішення скоротити кількість британських військових на 1 тис. осіб (до 4,5 тис.) до кінця 2007 р. До весни наступного року їхня кількість мала скоротитися до 2,5 тис. осіб. Окрім того, 16 грудня практично завершено передання південно-іракського району Басра під контроль іракських сил безпеки.
Зазначимо, що процес поступового виводу британських військ з Іраку негативно сприйняв головний союзник Великої Британії - США. Водночас розбіжності не вплинули на стратегічний характер відносин цих країн.
У Берліні в рамках засідання Комісії "Україна - НАТО" 15 квітня 2011 р. відбулася зустріч керівників українського та британського зовнішньополітичних відомств К. Грищенка та В. Хейга. Сторони обговорили питання евакуації з Лівії британських та українських громадян, а також зазначили, що взаємна підтримка в кризовій ситуації засвідчила високу якість та міцність українсько-британського партнерства.
Серед найважливіших поточних проблем двосторонніх українсько-британських відносин виокремимо потребу полегшення візового режиму через укладання двосторонньої угоди. Актуальне завдання українсько-британських відносин - активізація двосторонньої економічної співпраці.
Велика Британія - вагомий торговельний та інвестиційний партнер України. Так, станом на 1 жовтня 2007 р. обсяг українсько-британської торгівлі товарами сягав приблизно 970 млн дол. (близько 1,1 % загального обсягу товарної торгівлі України і майже 3,36 % товарної торгівлі України з 27 країнами ЄС). Велика Британія посідала п'яте місце за обсягами інвестицій в Україну (1820 млн дол., тобто близько 6,8 % загального обсягу інвестицій в Україну).
Підвищення зацікавленості Великої Британії економічною співпрацею з Україною підтверджує поступове розширення в Україні мережі британсько-українських торгово-економічних організацій, що є важливими механізмами сприяння поглибленню торгівлі й поліпшення інвестиційного клімату. Наприклад, у жовтні 2007 р. у Києві було відкрито "Британсько-українське співтовариство". Ця організація доповнювала такі вже існуючі механізми, як "Британський бізнес-клуб в Україні" (з 2006 р.) і "Британсько-українська торговельна палата" (з 1997 р.).
Серед чинників, котрі сприяють підвищенню британського інтересу до України, - вступ України до СОТ (2008 р.), а також проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу Євро-2012. Крім того, проведення XXX літніх Олімпійських ігор у 2012 році в Лондоні створило додаткові можливості для обміну досвідом з підготовки й реалізації масштабних інфраструктурних проектів і залучення інвестицій.
У січні 2011 р. у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі відбулася зустріч Президента України В. Януковича та Прем'єр-міністра Великої Британії Д. Камерона. Лідери двох держав обговорили актуальні питання активізації українсько-британського політичного діалогу та поглиблення торговельно-економічної співпраці.
Державну службу інтелектуальної власності України 8 липня 2011 р. відвідали представники Відомства інтелектуальної власності Великої Британії з метою обміну досвідом та встановлення робочих контактів з українськими колегами. Зустріч відбулася з ініціативи британської сторони, яку представляли керівник Директорату з міжнародної співпраці у сфері авторського права та захисту прав А. Вільямс і радник з політичних питань Директорату міжнародної політики А. де Мігуел. Сторони розглядали питання захисту комерційної таємниці в обох країнах, проблеми фінансування спільних проектів та можливості проведення спільних семінарів. Гості пообіцяли ретельно вивчити нагальні потреби українських колег, котрі висловили подяку й готовність скористатися пропозиціями. Учасники зустрічі також обмінялися думками щодо імплементації в Україні міжнародних положень стосовно правової охорони інтелектуальної власності.
Міністр закордонних справ України К. Грищенко 2-3 квітня 2012 р. здійснив робочий візит до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Основна мета - надання об'єктивної інформації про сучасні внутрішньополітичні процеси в нашій державі, заручення підтримкою офіційного Лондона у процесі подальшого укладення Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, а також продовження двостороннього українсько-британського політичного діалогу на високому рівні.
Також упродовж 2-4 квітня 2012 р. у Лондоні тривав другий "Український бізнес-тиждень" - щорічний інвестиційний захід, головним завданням якого є посилення уваги міжнародної ділової спільноти до України. У заході взяв участь перший віце-прем'єр-міністр України В. Хорошковський. Отже, тенденція підвищення економічного інтересу до України британського бізнесу і капіталу має бути максимально ефективно використана для поглиблення інтеграції у світову і європейську економіку та підвищення взаємної зацікавленості на політичному рівні.
У підсумку наголосимо: договірно-правова база двосторонніх відносин України і Великої Британії достатньо багатогранна. Між державами укладено 34 двосторонні міжнародні договори; стосовно 10 двосторонніх міжнародних договорів, укладених у минулому між СРСР і Великою Британією, оформлено правонаступництво.
Існуюча двостороння договірна основа охоплює широкий спектр галузей українсько-британського співробітництва, у тому числі торговельно-економічну, науково-технічну, культурно-гуманітарну, правоохоронну, військову й інші сфери.
Водночас між українською та британською сторонами опрацьовується низка проектів двосторонніх договорів про співпрацю у військовій, космічній сферах, сфері науки, технологій та інновацій, а також вивчаються питання укладення двосторонніх угод між Урядом України та Урядами заморських територій Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у сфері обміну податковою інформацією.
Отже, тенденція підвищення економічного інтересу до України британського бізнесу та капіталу має бути максимально ефективно використана як дієвий інструмент поглиблення інтеграції у світову і європейську економіку та необхідна передумова підвищення взаємної зацікавленості на політичному рівні.