< Попер   ЗМІСТ   Наст >

М'ясо другорядних видів тварин і птиці

Кролівництво

Кролівництво - перспективна галузь тваринництва, яка забезпечує населення дієтичним м'ясом, продукує хутро і пух. В Україні воно розвивається нестабільно, що пов'язано з багатьма причинами, в т. ч. незадовільним рівнем селекції. За прогнозом, у найближчі роки м'ясо кролів займе значне місце у харчуванні людини. Розведення кролів ґрунтується на знанні їх біологічних особливостей. Ці тварини мають короткий період сукрільності (28-32 днів), багатоплідні (6-9 кроленят в окролі), в результаті від самки за рік можна отримати 36-40 кроленят. Кролі поліестричні. Самка може бути спарована й запліднена майже завжди, бо овуляція настає тільки під впливом парування. Скороспілість та інтенсивність росту, висока оплата корму, добрі акліматизовані здатності кролів постійно привертають до себе увагу спеціалістів і працівників різних форм господарювання.

Залежно від основного напрямку продуктивності і біологічних особливостей, породи кролів поділяють на м'ясні, м'ясошкуркові і пухові, а залежно від розмірів на - на великі(понад 4,5 кг), середні (3-4,5 кг) і дрібні (до 3 кг)

За чисельністю перше місце посідає радянська шиншила (44,3 % усього породного поголів'я), затим каліфорнійська (21,2), білий велетень (11,4), сірий велетень (11,2), новозеландська (9,0 %). Надто мало кролів порід сріблястий (0,8 %), віденський голубий (0,8), чорно-бурий (0,9) та біла пухова (0,1 %). У кролівництві проблема збереження генофонду дуже гостра, бо багато порід малочисельні, мають високу генетичну мінливість, зменшилась кількість племінних господарств, по більшості порід, за винятком радянської шиншили і сірого велетня, відсутня програма крупномасштабної селекції. В зв'язку з цим важливе значення набуває свідоме управління селекційним процесом на підставі знань особливостей окремих порід.

Кролі м'ясних порід відрізняються високою скоростиглістю. Вони мають широкий видовжений в попереку тулуб округлої форми. До м'ясних порід відносять новозеландську білу, каліфорнійську та ін.

Кролівництво відіграє значну роль в забезпеченні людства продовольством та хутровими виробами.

Світове виробництво м'яса кролів перевищує 2 млн. тонн. У Китаї його виробляють близько 1 млн. тонн, Італії - 160-180 тис. тонн, Франції - 140-180 тис. тонн.

В роки найвищого розквіту галузі (1975-1985 роки) в Україні щорічно вироблялось 120-165 тис. тонн кролятини і 30-45 млн. шкурок, а її частка в світовому виробництві кролятини досягала 8 відсотків.

В Загальнодержавному обсязі виробництва м'яса на частку високо дієтичної кролятини припадало 8-10 %.

Кролівництво в Україні було досить прибутковою галуззю, а цією справою займались понад 600 тис. кролівників.

Проте, в останні роки кролівництво занепало через відсутність сучасних наукових розробок з питань повноцінної годівлі, технології утримання кролів, низький рівень ведення племінної роботи і ветеринарного забезпечення Стримує розвиток галузі і відсутність координуючих органів, як у центрі так і на місцях.

У найближчій перспективі м'ясо кролів займе вагоме місце в харчуванні людей всього світу.

Швидкому відтворенню та подальшому розвиткові галузі сприяють виняткові біологічні та господарсько-корисні особливості кролів.

Це - висока плідність, скоростиглість, оплата кормів, невибагливість до умов утримання (клітки на подвір'ї, шеди, навіси, хліви), доступність догляду широких верств населення та ефективного використання поширеного асортименту кормів (посівних, лугових, лісових) поживних з мінімальною витратою висококоштовних концентрованих кормів та інше.

Жодний вид тварин не може зрівнятися з кролями, за енергією збільшення живої маси (росту).

За досить короткий проміжок часу кролі можуть дати багато мяса, хутра і пуху. На виробництво 1 кг. кролятини витрачається кормів не більше, ніж на виробництво 1 кг. свинини, яловичини або баранини. У м'ясі кролів невисокий вміст холестерину - отже, це незамінний продукт харчування літніх людей, хворим на гіпертонію, при захворюваннях печінки і шлунку.

Вирощування кролів - прибуткова справа, тому що крім м'яса можна одержати гарне хутро, пух.

Розвиток цих галузей має неабияке соціальне значення. Це підвищення зайнятості населення, трудове виховання дітей, прищеплення любові до живої природи. Населення регіонів, які прилягають до великих промислових та шахтарських центрів, зможе забезпечити себе продуктами харчування, а підсобні промисли - сировиною.

На м'ясо кролів майже не існує національних (релігійних) обмежень, як наприклад на свинину чи яловичину (іслам, індуїзм та інші релігії).

На даний період кролепоголів'я на 97-98 % сконцентровано в індивідуальних селянських господарствах і становить 1,2-1,3 млн. маточного і ремонтного поголів'я, а решта в фермерських господарствах та племінних суб'єктах різних форм власності та господарювання.

Кролівництво - галузь тваринництва, від якої одержують м'ясо, шкурки, пух.

Приплід однієї кролематки за рік дозволяє отримати 100-150 кг смачного і живильного кролячого м'яса. Наявність кормової бази для розвитку кролівництва в будь-якому районі, невеликі витрати праці на вирощування кроликів дозволяють розвивати його прискореними темпами. М'ясо кроликів по хімічному складу наближається до м'яса птиці %: води - 65,3, белков - 20,7, жира - 12,9, мінеральних веществ - 1,1, азотистих і безазотистих екстрактних речовин - близько 3,5 %. Енергетична цінність 100 г м'яса - 833 кДж. У м'ясі кролика заліза в 2,5 разу більше, ніж в свинині і телятині; у 2 рази більше, ніж в баранині, і в 1,5 - чим в яловичині. За змістом фосфору воно перевершує всі види м'яса, включаючи і птицю.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >