< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Стилі керування за визначенням компанії нау/мсвек

План лекції

 • 10.1. Дослідження компанії Нау/МcBer та Д. Маккліланда.
 • 10.2. Диктаторський стиль.
 • 10.3. Авторитетний стиль.
 • 10.4. Партнерський стиль.
 • 10.5. Демократичний стиль.
 • 10.6. Зразковий стиль.
 • 10.7. Наставницький стиль.

Дослідження компанії Нау/МсBer та Д. Маккліланда

Дослідження компанії Нау/МсBer, що опитала майже 4000 топ-менеджерів (їх вибрали з бази даних, у якій враховано понад 20 тисяч людин по всьому світу), виявило шість стилів керування, кожний з яких залежить від особливостей емоційного інтелекту конкретного керівника й впливає на робочий клімат у компанії, підрозділі або команді, а отже, і на фінансові показники діяльності. Але, мабуть, найважливіший результат дослідження такий: лідери, що домагаються кращих результатів, однаково добре володіють декількома стилями керування. Уявіть собі набір якихось управлінських стилів у вигляді комплекту ключок для гольфа в сумці професійного гравця. По ходу гри він інтуїтивно почуває, що потрібно зробити в конкретній ситуації, дістає потрібну ключку й наносить красивий і точний удар. Точно так діють і вмілі керівники.

Шість стилів керування (дослідження компанії Нау/МсBer):

 • 1. Лідери - "диктатори" вимагають негайного виконання їх вказівок.
 • 2. "Авторитетні" мобілізують маси на здійснення своїх ідей.
 • 3. "Партнери" створюють атмосферу миру й згоди, установлюють дружні взаємини.
 • 4. "Демократи" утягують усіх у процес роботи й домагаються єдності в поглядах.
 • 5. "Зразковий стиль", лідери, що надають перевагу йому, показують підлеглим особистий приклад і чекають від них відмінної роботи й цілеспрямованості.
 • 6. Лідери - "наставники" готують усіх до успіхів у найближчому майбутньому.

Напевно, переглянувши ці визначення, Ви згадали різних своїх колег і в якому-небудь з типів керівника упізнали й себе. Тепер завдяки дослідженню ми знаємо, як кожний із цих стилів впливає на виконання роботи та її результати, за яких обставин варто переходити з одного стилю на інший і від яких особливостей "емоційного інтелекту" лідера залежить стиль його керівництва.

Минуло більше десяти років з того часу, як уперше було виявлено зв'язок між специфікою "емоційного інтелекту" і результативністю бізнесу.

Покійний Дейвід Маккліланд, відомий психолог з Гарвардського університету, вважав, що лідери з розвиненим "емоційним інтелектом" набагато ефективніше керують компаніями, ніж люди без таких здібностей. Наприклад, Маккліланд, вивчаючи роботу керівників глобальної компанії, що виробляє напої й продукти харчування, з'ясував, що 87% керівників з високим "емоційним інтелектом" перебувають у верхній третині списку людей, висунутих на премію за досягнення року, а їхні підрозділи в середньому перевиконували плани по збільшенню доходів на 15-20%. Інші ж топ-менеджери лише зрідка відзначалися як видатні працівники у відповідних річних оглядах, а їхні підрозділи, як правило, відставали від лідерів майже на 20%.

Завданням дослідження було скласти детальне уявлення про зв'язки між лідерством та "емоційним інтелектом", кліматом у компанії та її ефективністю. Команда експертів Нау/МеBer вивчала бази даних і роботу тисяч топ-менеджерів, звертаючи увагу на особливості їхнього поводження й впливу на обстановку в різних ситуаціях: при спілкуванні із прямими підлеглими, керуванні перетвореннями та змінами, у кризових ситуаціях. Наприклад, чи вміє лідер тримати себе в руках, спілкуватися, співпереживати?

Терміном "клімат" - уперше його визначили психологи Джордж Літ-він і Річард Стрінгер, а потім уточнив Маккліланд із колегами - описуються шість основних факторів, що впливають на навколишнє середовище в будь-якій організації. Йдеться про гнучкість, тобто про те, наскільки вільно почувають себе співробітники, щоб проявляти ініціативу й впроваджувати інновації, про їхню відповідальність стосовно організації, про відчуття того, що їхня робота справедливо оцінюється й винагороджується, про ясності розуміння завдань, що стоять перед компанією, та її цінностей, про їхню відданість загальній меті організації й про рівень установлюваних стандартів.

Найкращих фінансових результатів домагалися лідери, чий стиль керівництва позитивно позначався на кліматі. І хоча ефективність діяльності багато в чому визначається також економічними умовами й конкурентною ситуацією, принаймні на одну, третину вона залежить від клімату в самій організації. А це занадто велика величина, щоб її ігнорувати.

Лише чотири із шести стилів лідерства позитивно впливають на клімат і результати діяльності компаній. Розглянемо кожний із цих стилів докладніше.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >