< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості неформальних зустрічей в різних країнах

Америка

Ділові прийоми в США зазвичай нетривалі. Розмовляють на будь-які теми, окрім політики та релігії. Небагатослівних партнерів, як і пауз у розмові, американці не люблять. Вони - дружелюбний народ, хоча дружбу трактують своєрідно: друзі по роботі, друзі по відпочинку, друзі сім'ї.

Із міцних напоїв віддають перевагу коктейлям, розбавленим льодом, віскі та пиву, не люблять довгих тостів. Запрошення додому означає значну зацікавленість у партнері йдучи у гості, обов'язково придбайте сувенір, пляшку спиртного та квіти господині.

Господарі запропонують вам американську кухню, основними принципами якої є гігієна і спрощеність. Майже всі продукти піддаються переробці. Популярні гамбургери, страви із курятини, кукурудзи та квасолі, стейки, пиріг з гарбузом, смажена картопля. Вас приємно здивують оригінальні салати та соуси. Із безалкогольних напоїв переважають тонізуючі.

Англія

Англійці дуже відповідально ставляться до всіх призначених зустрічей, тому запрошення на обід чи вечерю слід відправляти завчасно, інакше може статися, що ваш партнер уже запрошений. Якщо вас запросили на ланч - не забудьте у відповідь організувати подібний захід. За столом ніколи не починайте розмову про бізнес, доки страви не замовлені, якщо, безумовно, ваш партнер сам не почне її. На офіційному обіді, після головної страви, прийнято проголошувати тост за королеву. З особливою повагою англійці ставляться до столового етикету, який у них досить регламентований. Багато ділових справ вирішується за чаєм, який пропонують в першу чергу. Англійську кухню прославили ростбіф і ромштекс, сир чеддер, традиційна вівсяна каша та пудинг. У великій кількості вживаються риба, овочі та картопля. З алкогольних напоїв - віскі та пиво. Якщо діловий партнер запросив вас додому - це знак особливої прихильності. Отримавши таке запрошення, в день візиту відправте господарям квіти, шоколад та вино.

Франція

У Франції ділові прийоми проводяться у формі коктейлю, сніданку, обіду чи вечері. Говорити про справи прийнято після кави. Французи не люблять одразу обговорювати питання, які цікавлять їх найбільше. До них краще підходити поступово, після розмов на різні нейтральні теми. В ділових партнерах особливо цінують знання культури та мистецтва, і в першу чергу французьких. Якщо в Англії ретельно уникають будь-яких натяків щодо особистого життя, то у Франції - навпаки. Виняткова честь, якщо ви отримали запрошення додому на вечерю. Прибути бажано на чверть години пізніше призначеного господарем часу. Обов'язково треба принести з собою подарунки, квіти, можна взяти пляшку шампанського чи вино дорогих марок. Предметом національної гордості французів є кухня. За столом не прийнято залишати їжу на тарілці, підсолювати страву за своїм смаком чи використовувати прянощі - це можуть розцінити як неповагу до смаку господаря. Найважливішою вимогою є помірність у вживанні напоїв.

Німеччина

За столом німці люблять поговорити про екологічну безпеку своєї країни, чистоту вулиць, красу природи. Розмов про війну та на політичні теми бажано уникати. Компліменти роблять переважно жінкам. Дуже рідко запрошують ділових партнерів додому. Якщо ви таке запрошення отримали, не забудьте принести букет квітів господині. Якщо вас запросили до ресторану - будьте готові до того, що за все треба заплатити. Ділові питання вирішуються після пригощання. За столом слід пити тільки тоді, коли господарі виголошують традиційне "прозит!" Не перестарайтеся, дегустуючи різні сорти пива чи шнапсу. Дуже популярні у німців сосиски та сардельки з квашеною капустою. Чайові у ресторані можна не давати - вони вже закладені у вартість обіду.

Японія

Японські бізнесмени люблять вирішувати складні питання за випивкою у приватних клубах та барах. Якщо ви отримали запрошення в "караоке-бар", приготуйтеся до того, що вас попросять виступити зі своїм танцювальним чи вокальним номером. Якщо вас запросили до ресторану, зверніть особливу увагу на взуття та шкарпетки - доведеться роззуватися. Японська їжа - ніби єднання з природою. Багато страв містять сиру рибу з рисом. Делікатесною і дорогою вважається шароподібна риба фугу, в печінці та ікрі якої міститься яд. Екзотичною стравою є також суші - майже жива риба поверх рису. Якщо ви не готові спробувати запропоновану страву, не робіть це демонстративно. З'їжте маленький кусочок, решту - змішайте. Чайна церемонія є частиною японської культури. За японськими етичними нормами, отримавши подарунок, людина зобов'язана віддячити тим же, тому надто дорогий подарунок може поставити японця у незручне становище.

Італія

Велике значення в Італії надається налагодженню дружніх, неформальних стосунків з іноземними партнерами. Зазвичай ділові питання обговорюють у ресторанах. Італійці вважають, що в невимушеній обстановці краще висловити свою думку чи критичні зауваження на адресу партнера, не ризикуючи викликати його невдоволення. Віддають перевагу винам місцевого виробництва, міцні напої п'ють рідко. Довгі тости проголошувати не прийнято. За обідом не слід забувати про компліменти відносно італійського способу життя, а також національних страв. Під час перебування в Італії важливо оволодіти мистецтвом вживання спагеті. Розмова про останній футбольний матч чи неперевершеність італійської моди може допомогти вам розтопити лід у напружених стосунках. Найкращий подарунок для італійця - це подарунки для його дітей. Для господині можна принести гарний букет квітів.

Іспанія

Для іспанців характерною ознакою проведення ділових переговорів є сніданки. Вони люблять добре відпочити, вміють повеселитися і цінують це у своїх партнерах по бізнесу. їдять в Іспанії пізно: сніданок - о 14-й годині, обід - о 22-й. Ресторани відкриваються тільки ввечері. Якщо вас запросили на обід, то краще відпочити вдень, щоб дочекатися десерту. За столом слід уникати обговорення таких тем, як громадянська війна, корида, особисте життя. Не прийнято запрошувати ділових партнерів додому. Якщо ж вас запросять, принесіть з собою подарунок, квіти та вино. Дорогі подарунки розцінюються як хабар і можуть образити іспанського партнера. Традиційна іспанська кухня славиться різноманітністю: на півночі країни - рибні страви та сидр, на Піренеях - шинка і соус чілін-дрон, у Каталонії - копчені ковбаски фует, у Валенсії - страви із рису, на Балеарських островах - зі свинини, на Какнарах - рибна кухня.

Австралія

Зазвичай обіди австралійці влаштовують ділові в ресторанах. Під час трапези ви повинні підтримувати розмову про футбол, серфінг, теніс, гольф, стрибки у висоту. Розповідь про те, як ви відпочиваєте у себе вдома, буде сприйнято прихильно і викличе інтерес до вашої особи. Австралійців прийнято називати по імені.

На переговорах з австралійськими партнерами бажано уникати крайнощів - надмірної метушливості чи зайвої педантичності. Слід поводитися спокійно, без поспіху. У цілому іспанці дружелюбні, щедрі, товариські, з добрим почуттям гумору. Під час бесіди можна блиснути ерудицією, підкреслити переваги місцевого пива чи високі смакові якості австралійських вин, особливо червоних. Ваш спів розмовник буде цим приємно здивований, що сприятиме його прихильності та симпатії. На відміну від інших країн, в Австралії можна вдягатися просто. Вас ніхто не осудить, якщо в гостях ви будете без піджака, у звичайній сорочці та джинсах.

Індія

Як партнери по бізнесу індійці досить відверті і очікують від вас такого ж ставлення. Щоб завоювати їхню довіру, необхідно справити на них приємне враження своїми манерами, поведінкою на переговорах. Більшість ділових людей в Індії проводять своє дозвілля в популярних клубах, клубах здоров'я, які оснащені саунами та масажними кімнатами. Для налагодження ділових стосунків вас можуть запросити до клубу, де пригостять обідом. Розмови за столом можуть вестися на будь-які теми, окрім сімейних справ, проблем бідності, військових витрат і розлучень. Не докучайте своєму партнеру довгими історіями, особливо якщо ваші слова перекладаються. Гумор індійці шанують. Додому ділових партнерів вони запрошують дуже рідко, зазвичай після тривалого знайомства або на знак великої поваги. Індійці люблять страви з гострими приправами, мариновані фрукти заміняють гірчицею. Популярними напоями є чай та кава. Під час обіду господарі можуть запропонувати вам спиртне, але не слід ініціювати це. Дарувати дорогі речі не прийнято, хоча дешеві сувеніри, значки чи поштові картки також не рекомендуються. Найкращим буде національний сувенір.

Арабські країни

Арабський діловий світ дуже різноманітний. У кожному регіоні - свої особливості ведення переговорів. Під час неофіційної зустрічі у традиціях арабської бесіди час від часу запитувати про здоров'я, стан справ. Араби вміють робити компліменти, люблять підкреслювати красу, бажають здоров'я, але їхній комплімент не завжди щирий, швидше він підкреслює традиційність звертання, прийнятну в арабській мові. Перед тим як сідати за стіл, кожен із присутніх повинен промовити молитву басмілла, після чого першим починає їсти гість або старший. За столом вважається неетичним розмовляти, чавкати, брати великі шматки страви. Господарі із задоволенням пригостять вас чашкою зеленого чаю, частіше кави. Це досить міцний, без цукру, з великою кількістю кардамону напій. Якщо господар пропонує прохолодні напої, це означає, що час, відведений для зустрічі, добігає кінця. У арабів не існує культу подарунків, причому найбільше цінуються авторські роботи. Будьте обачні і не хваліть особисті речі свого партнера, адже він може захоче подарувати їх і образиться, якщо ви відмовитесь прийняти подарунок.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >