< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Корупція та надмірне регулювання

Можна наводити численні приклади перешкод, прихованих витрат та інших практичних проблем у здійсненні господарської діяльності в Україні. Проте всі вони підкреслили дві критичні взаємопов'язані проблеми, які створюють найбільші перешкоди розвитку і діяльності підприємств в Україні, а саме:

  • o високий рівень корупції;
  • o надмірне регулювання.

Українське законодавство жорстко регулює деякі види підприємницької діяльності. Наприклад, були проведені численні державні перевірки, а вимоги щодо надання звітності державним органам є особливо обтяжливими. Дійсно, навіть уряд визнає існування цієї проблеми. Представник Держкомітету з питань регуляторної політики і підприємництва сказав, щодо їх Комітету постійно надходять скарги від багатьох підприємств стосовно великої кількості ліцензій і дозволів, які компанії зобов'язані отримати для здійснення своєї діяльності в Україні. Регулюючі органи щороку здійснюють приблизно 20 різних перевірок середньої української компанії. Законопроект "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", який в даний час знаходиться на розгляді Уряду України, може допомогти у вирішенні цієї проблеми.

Корупція

Хоча підготовка заходів боротьби з корупцією в Україні виходить за межі цього посібника, не можна обійти увагою перешкоди, які створює корупція для розвитку і діяльності підприємств в Україні. В Україні практично неможливо успішно реалізувати будь-який середній або великий бізнес-проект без отримання так званої "політичної підтримки". Наразі підприємець навряд чи зможе зустріти принаймні одну державну установу, яка добросовісно і повністю виконує усі обов'язки, покладені на неї законом. Значна кількість таких установ створює перешкоди для підприємницької діяльності для того, щоб потім допомогти прибрати ці перешкоди за "плату". Іноді ця плата є "офіційною", такою, як плата за подання клопотання щодо вирішення проблеми, а іноді плата є "неофіційною". Інший узагальнений засіб вирішення проблем зводиться до того, що більшість перешкод можуть швидко зникнути, якщо підприємство може "дійти згоди" з достатньо впливовим урядовцем.

Таким чином, корупція залишається притаманним для України явищем, особливо в бізнесі. Наглядним прикладом є купівля або оренда землі у місцевих органів влади.

Підприємці практично не можуть здійснити зазначені операції на умовах та у терміни, встановлені чинним законодавством. Єдиним шляхом досягнення успіху у цьому відношенні є отримання "політичної підтримки" для їхніх проектів.

Дрібна корупція також широко розповсюджена в Україні. Кілька прикладів:

  • o Попри правила, встановлені законом, повернення податку на додану вартість не здійснюється автоматично. Для цього, як правило, необхідно сплатити хабара відповідному посадовцю податкових органів.
  • o Іноземні компанії, які мають отримати дозволи на працевлаштування для своїх іноземних працівників, ставлять перед вибором - або проходити численні інстанції і довго чекати на видачу таких дозволів, або ж сплатити гонорар "за сприяння", і їхні заяви будуть розглянуті у прискореному порядку.
  • o Існує поширена думка, що певні судді деяких українських судів не є вільними від зовнішнього впливу. Багато учасників проекту усно і "поза протоколом" підтвердили такий стан справ. Інші критикували неефективність судів, незручність застосування судових методів розв'язання суперечок і надмірну любов до формалізму.

Корупція як на високому, так і на низькому рівнях є серйозною проблемою для розвитку підприємництва в Україні. На додаток до руйнівного фактору, який вона справляє на підприємців, корупція є особливо проблематичною, оскільки витрати у випадку зіткнення з нею важко прогнозувати.

Наразі той факт, що лише фізичні особи можуть нести відповідальність за злочинні дії - включно з хабарництвом та іншими актами корупції - ускладнює боротьбу з корпоративними корупційними діями в Україні. Запровадження цієї зміни також зробить українське законодавство ближчим до концепцій, втілених у "Законі про корупційні дії за кордоном" (США) і "Конвенції про боротьбу з хабарництвом іноземних державних урядовців у міжнародних комерційних операціях" (ОЕСР).

Отже, можна висловити пропозиції щодо можливого перегляду Кримінального Кодексу з тим, щоб юридичні особи підлягали кримінальній відповідальності.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >