< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Однорічні бобові трави

Віка яра. Одна з найпоширеніших однорічних бобових трав. Дає високоякісні корми. У 100 кг сіна міститься 46 корм. од. і 123 г протеїну на кожну корм. од. Зелена маса вики добре облистнена — до 60-70 %. Урожайність зеленої маси досягає 300-400 ц/га, сіна — до 60-80 ц/ га. Вирощують у сумішках з вівсом, горохом, капустяними та іншими культурами.

Віка яра невимоглива до тепла. Насіння її починає проростати при температурі 2-3 °С, а сходи витримують приморозки до 4-6 °С. Вологолюбна культура. Найбільше води поглинає під час інтенсивного наростання вегетативної маси і в фазі цвітіння — утворення плодів. Добре росте на нейтральних і слабокислих ґрунтах.

Віка озима. Віку озиму вирощують у суміші з озимими тонконоговими — пшеницею, трітікале, житом, ячменем, а також з капустяними — суріпицею, ріпаком. Урожайність у одновидових посівах досягає 150-250 ц/га, у сумішках — до 250-400 ц/га. Містить більше протеїну, порівняно з вікою ярою.

Віка озима невимоглива до тепла. Насіння проростає при температурі 2-3°С. Зимостійкість нижча порівняно з озимими зерновими культурами. Вимоглива до вологи.

Серадела. Зелена маса серадели облистнена, ніжна, охоче поїдається всіма видами тварин. У 100 кг зеленої маси міститься 17-20 корм.од. в 100 кг сіна — 48-50 корм. од. і 16-17 % протеїну. Після скошування швидко відростає. Добре переносить витоптування тваринами, тому використовують як пасовищну траву. Можна згодовувати тваринам у чистому вигляді, оскільки не призводить до захворювання на тимпанію (здуття).

Серадела є цінним медоносом. Період цвітіння розтягнутий, за умов достатнього зволоження цвіте до пізньої осені. її сіють як парозаймаючу (основну), проміжну (підсівають під озимі), ущільнюючу кормову культуру. Це корисна кормово-сидеральна культура — рекомендується перший укіс скошувати на зелений корм, а другий заорювати в ґрунт.

Серадела — холодостійка культура, насіння здатне проростати при температурі 1-2°С, а сходи і дорослі рослини переносять приморозки до 5-6°С. Вологолюбна. У перші 40-45 днів вегетативна частина її росте дуже повільно, але формується добре розвинута коренева система. Після 45-50 днів починає інтенсивно наростати вегетативна маса і серадела потребує багато вологи. Не вимоглива до світла, тіневитривала, тому добре витримує затінення покривною культурою.

Однією з найцінніших властивостей серадели є здатність рости на бідних піщаних ґрунтах. За це її ще називають конюшиною пісків. Добре росте на піщаних і супіщаних, осушених торфових ґрунтах. Може рости на кислих ґрунтах при рН 5-5,2.

Конюшина однорічна. Конюшина інкарнатна або багряна — рослина заввишки 50-60 см. Тепло- і вологолюбна рослина, добре росте на аерованих ґрунтах, погано розвивається на кислих. Урожайність зеленої маси 120-180 ц/га, сіна 20-40 ц/га. Висівають для створення сінокосів, покращання травостою на пасовищах. Можна використовувати як сидеральну культуру.

Висівають конюшину інкарнатну навесні безпокривним способом. Норма висіву 30-35 кг/га при вирощуванні на корм і 20-25 кг/га при вирощуванні на насіння. Після сівби поле коткують.

Конюшина інкарнатна зазвичай дає один укіс. Скошують на висоті 8-10 см, щоб забезпечити відростання отави за рахунок бруньок на нижній частині стебел.

Конюшина персидська або шабдар дає високопоживний корм, як і конюшина лучна. Урожайність зеленої маси за 2-3 укоси становить 350400 ц/га і більше, сіна — 50- 100ц/га. У високопоживному сіні міститься 17-18 % протеїну.

Добре відростає, краще за конюшину олександрійську. Цінний медонос. Конюшина персидська вологолюбна культура.

Сіють її рано навесні. Глибина загортання насіння 1-2см. Норма висіву — 10-15 кг/га.

На сіно збирають на початку цвітіння. Стебла не так швидко дерев'яніють, як у конюшини олександрійської. На насіння скошують при побурінні 70-80 % головок.

Конюшина олександрійська або єгипетська. Сіно і зелену масу добре поїдають всі види худоби.

Урожайність зеленої маси 100-180 ц/га, може досягати 300-500 ц/га. Вологолюбна і теплолюбна рослина. Погано росте на кислих, піщаних ґрунтах. Культура для південних районів України.

Висівають восени чи рано навесні. Норма висіву 15-18кг/га. Глибина загортання насіння — до 2 см. У вологі роки може сильно уражатися антракнозом.

Скошують у фазі бутонізації, пізніше стебла конюшини швидко грубіють. Висота зрізу не менше 6-8см, що забезпечує добре відростання отави.

Однорічні тонконогові (злакові) трави

Могар (головчасте просо). Вирощують на зелений корм і сіно. За врожайністю поступається суданській траві. Культура одноукісна, але дає отаву. Посухостійка і теплолюбна рослина. Менш вимоглива до тепла, ніж суданська трава. Насіння починає проростати при температурі 10 °С. Найменші приморозки приводять до загибелі сходів.

До ґрунтів могар менш вимогливий, ніж суданська трава. Може рости на піщаних, супіщаних ґрунтах і на важких суглинках. Погано росте на важких вологих ґрунтах.

Суданська трава, або трав'яне сорго. Суданська трава високоросла (1,5-3 м) добре облистнена трав'яниста рослина, що має високу кормову цінність. У 100 кг сіна міститься 52 корм. од. і 6,5 кг протеїну. Високоврожайна багатоукісна, за 2-3 укоси дає до 300-500 ц/га зеленої маси, 50-100 ц/га сіна. Підвищений вміст цукру (до 17 %) обумовлює добре поїдання суданської трави худобою. Добре відростає після скошування і випасання, формуючи пагони з вузла кущіння. Не можна випасати худобу після заморозків, бо внаслідок похолодання в рослинах утворюється синильна кислота. Високий вміст кислоти також у фазі кущіння.

Це теплолюбна рослина. Мінімальна температура проростання насіння 10-13 °С. Заморозки мінус 2-3 °С гублять сходи рослин. Інтенсивний ріст стебел можливий лише при середньодобовій температурі вище 10 °С.

Укісна стиглість настає через 2 місяці після появи сходів, на початку викидання вологі.

Суданська трава має високу посухостійкість завдяки сильно розвиненій кореневій системі. Морозостійка. Надлишкового зволоження не переносить. Тому це цінна кормова культура для зон Степу і Лісостепу.

Це культура короткого дня. У фазі сходів-кущіння переносить затінення, тому можна сіяти під покрив.

Може рости на різних типах ґрунтів. За винятком піщаних і заболочених.

Цінними для кормовиробництва є також соргосуданкові гібриди, які за врожайністю і посухостійкістю рівноцінні суданській траві, або переважають її.

Райграс однорічний. Різновидність райграсу багатоукісного. Це найбільш скоростигла рослина, що характеризується інтенсивним ростом. Дає 2-3 укоси зеленої маси з урожайністю 200-400 ц/га. В 100 кг зеленої маси міститься 20 корм. од., сіна — 52 корм. од. Кормова цінність висока, добре поїдається худобою, навіть у фазі повного колосіння. Сіють як покривну культуру багаторічних трав, як ущільнюючу рослину.

При підсіві під льон-довгунець формує добрий травостій, що дозволяє використовувати це поле для розстилання соломки. Це також цінне зелене добриво. Він придушує своїм травостоєм ріст бур'янів, а коренева система сприяє поліпшенню структури ґрунту.

Насіння проростає при температурі 2-4 °С. Сходи витримують приморозки до 2-4 °С. До тепла не вимогливий, але взимку вимерзає. Вологолюбна рослина. Коренева система приповерхнева — в шарі ґрунту 015 см, тому майже не витримує посухи. При нестачі вологи зменшується кущистість, висота рослин і врожайність. Добре росте на різних типах ґрунтів, за винятком сухих піщаних.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >