< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Використання ефірних олій для оздоровлення, стимуляції навчання і працездатності

Щоб перевірити, чи шкодить Вам олія, треба зробити шкірну або нюхову пробу. Для шкірної проби розводять одну краплю ефірної олії в 1/3-1/4 чайної ложки соняшникової і втирають невелику кількість цієї суміші в шкіру внутрішньої сторони зап'ястя. Якщо через 15 хв. не буде ознак подразнення, то цю олію можна використовувати для ванни та масажу. Якщо при вдиханні запаху немає дискомфорту, кашлю, задухи (перевіряємо декілька разів впродовж двох днів), то цю речовину можна використовувати для ароматизації приміщень, в аромалампі чи для інгаляції.

Приміщення для ароматерапії

Для 7-15 осіб потрібно мати приміщення об'ємом 25-50 м3, оформлене естетично: підлога і стіни пофарбовані в м'які неяскраві тони, найкраще світло-зелені чи світло-сині, стіни обклеєні фотошпалерами з картинами лісу, луків, квітучого саду, м'які крісла, стереофонічні колонки магнітофона. Музика має бути неголосною, мелодійною, заспокійливою, може бути спів птахів, дзюркотіння струмка, шелест листя... Під музику можна демонструвати слайди із зображенням природи, тварин, птахів.

У повітрі створюється концентрація ароматів 1 мг/м3 для дорослих і 0,03-0,5 мг/м3 для дітей.

Тривалість лікувальної процедури ЗО хв., акурс для лікування чи профілактики - 12 процедур. Повтор курсу через 1-1,5 місяці. При тривалості курсу 20-25 процедур настає адаптація.

Ароматичні ванни

Ароматичні ванни використовують для профілактики і лікування. Ванна повинна мати температуру 35-37 *С і тривалість 15-20 хв. 4 рази на тиждень.

Один курс - 12-15 процедур. Для ванни використовують 12-15 крапель натуральної олії, яку змішують з молоком або медом (0,5-1 чайна ложка).

Рекомендується використовувати ароматичні ванни при деяких формах неврозів, безсонні, деяких захворюваннях серцево-судинної системи. Наприклад, для приготування ароматичної ванни проти нежиті беремо 50 г грубої солі, 15 крапель ефірної олії піхти, 5 крапель олії сосни, 5 крапель олії лаванди і 5 крапель олії евкаліпта. Перемішуємо. Зберігаємо в скляній щільно закритій посудині. На одну ванну беремо 3 столових ложки солі. Після ванни слід прийняти душ.

Протипоказання для використання ароматичних ванн; рак, туберкульоз в активній фазі, недостача кровообігу II і III ступенів, виражений атеросклероз.

Для домашньої ароматерапії можна приготувати просте пристосування: марлеву пов'язку в декілька шарів, яка прикриває ніс і рот. Між шарами марлі кладемо подрібнені шкірки лимона і апельсина, а також сухі (попередньо розмочені в окропі) полин, м'яту, деревій. Пов'язку носимо по 30-40 хв. З-5 разів на день. Таку ароматерапію корисно проводити не тільки для лікування, але й для профілактики гострих респіраторних захворювань. Рекомендуються такі пов'язки при високій запиленості чи неприємних запахах.

Оздоровлення ароматичними оліями

Аромати допомагають відновити втрачений зв'язок людини з природою, відновити гармонію між тілом і душею, порушену екологією і стресами сучасного життя. Вперше термін "ароматерапія" був введений у 1937 році французом Р. Гаттерфосе. Піонером цього напряму був Ж. Вальє. Великим кроком уперед стали роботи М. Маурі, який довів, що аромати рослин впливають не тільки на фізичному, але й на ментальному й емоційному рівнях.

Ароматерапія

Одним із загальноприйнятих методів альтернативної медицини є лікування запахами. У більшості випадків ефірні масла використовують у сумішах.

Треба пам'ятати, що ароматерапія має свої межі ефективності. Вона відіграє важливу роль на початкових етапах захворювання, а у розпал хвороби її використовують як засіб додаткової терапії. При гострих і важких захворюваннях вона безсила. У цьому випадку її застосовують разом із засобами традиційної медицини.

До основних властивостей ефірних олій належить їх бактерицидна (до мікробів, вірусів, грибків і мікоплазм), протизапальна і антиокислювальна активність. Ефірні олії посилюють дію антибіотиків. Більша частина цих олій є еротичними стимуляторами, а третина - володіє деінтоксикаційними властивостями.

В основі ароматерапії лежать механізми управління енергетичними функціями організму і їх біорегуляція.

Ароматерапія лікує і спонукає до самолікування. Вважається, що терапевтичний вплив натуральних ефірних олій у випадку гострих респіраторних вірусних інфекцій набагато сильніший та глибший, ніж аналогічний вплив всієї рослини чи екстракту з неї. Механізм дії ефірних олій під час лікування респіраторних захворювань зумовлений, зокрема, тим, що більшість із них вирізняються високою бактерицидною активністю. Ефірні олії містять такі речовини, як терпеноїди, альдегіди, які мають кислу реакцію (кисле середовище згубно діє на бактерії, а лужне - сприяє їх розмноженню). До того ж ефірні олії регулюють окисні процеси у тканинах.

Слід відзначити ще одну важливу властивість ефірних олій - їх питомий опір, що значно більший за питомий опір людини. Завдяки цьому названі речовини гальмують поширення інфекцій та їх токсинів.

Не буде, напевно, зайвим повторити ще раз, що ефірні олії здатні модифікувати електромагнітне поле (енергетичні процеси), передавати свої коливання вегетативній нервовій системі, тобто впливати не лише на функції нервової системи, психічний стан людини, а й корегувати гормональний статус. За дією деякі ефірні олії, зокрема кипарисова та соснова, навіть нагадують гормони. За переконанням багатьох дослідників, ароматерапія збуджує життєву енергію та посилює здатність організму до самозцілення.

Ароматичні олії впливають на організм людини в трьох напрямах: фармакологічному, фізіологічному та психологічному (духовно, емоційно). Наприклад, лаванда, потрапляючи в гіпоталамус, виділяє аротонін, який має заспокійливу дію, тому ця рослина забезпечує снодійний ефект і є добрим засобом від мігрені. Жасмин виділяє ендерфін, який може викликати відчуття припливу енергії та ейфорії.

Ефірні речовини після попадання в кров'яну і лімфатичну системи знищують токсини, стимулюють кровообіг, заспокоюють. Так, розмарин, стимулюючи розумову активність і прояснюючи емоції, на фізичному рівні стимулює кровообіг і допомагає при артритах і варикозному розширенні вен. Кориця і гвоздика впливають на функції кишківника і статевих залоз.

Ароматичні речовини зміцнюють нервову систему. Вони вивільняють ендорфіни (гормони мозку), і це дає нам відчуття радості, а коли людина щаслива, вона менше хворіє.

Впливаючи на лімфатичну систему мозку, яка керує пам'яттю, емоціями, відчуттями, ароматерапія ефективно впливає на такі перехідні стани, як сум, радість...

Різні аромати також використовуються для захисту і зміцнення енергетичного поля. У традиціях американських індіанців було поширено обкурювання. Обкурювання - це практика використання диму або ароматів різних трав для очищення аури чи оточення.

Аромати чи ефірні олії найсильніше впливають на ауру і енергії емоційної та ментальної природи. Олії та ароматизатори використовувалися для того, щоб протидіяти хворобам фізичної, емоційної, ментальної чи духовної природи.

Поширеними є поєднання шавлії з пахучими травами. їхній аромат очищає і врівноважує ауру. Ладан - ще один поширений аромат, що очищає та захищає ауру. Він володіє високою енергетичною вібрацією, яка може бути ефективною. На людей, які займаються цілительством і консультуванням, дуже ефективно впливає аромат гардеції. Він допомагає зміцнити ауру і зберегти емоційну об'єктивність.

За ефективністю всі методи впливу на організм поділяються

на:

  • - ароматичний масаж;
  • - ароматичні ванни;
  • - інгаляція;
  • - ароматизація приміщення;
  • - внутрішнє використання ароматичних олій.

Найефективнішим є використання ароматичних олій під час масажу. Масаж проводять протягом 1,6-2 год. один раз на 1-2 тижні. Треба взяти 1-2 краплі кожного із 3-4 видів олій і змішати з 10-20 мл мигдалевої, абрикосової, персикової чи кокосової олії.

В Іспанії розроблено суміш для масажу, яка складається з багатьох інгредієнтів: Extracto de Lъpulo, Aceite de Maiz, Aceites Esenciales der Lavanda, Ylang Ylang, Laurel Sбndalo e incienso, Aciete de Germen de Trigo, Aciete de Aquacate Fenxietonol, Metil Parabeng, Guti Paraben, Etil Paraben, Propil Paraben.

Інгаляція широко використовується при лікуванні легеневих захворювань. Так, олія евкаліпта володіє противірусною і протимікробною дією, а інгаляції часниковою олією використовують при туберкульозі легень.

Ароматизація приміщень. У приміщенні встановлюють ароматичну лампу (чи інші способи, які описано раніше), яка насичує повітря олією (лавандовою, трояндовою). Запах підбирають з урахуванням ситуації і бажаного ефекту - лікувального, тонізуючого, стимулюючого. Ароматизація приміщень широко застосовується у Великобританії, Японії та інших країнах. Ця методика має як оздоровчий, так і психологічний ефекти.

Апельсинове повітря можна зробити так. Великий зрілий апельсин з тонкою шкіркою покладіть на 20-30 хв. у теплу воду. Після цього увіткніть у нього кусочки стебел гвоздики (як цвяшки). Утворюється "їжачок". Обв'яжіть цього "їжачка" тоненькою тканиною і підвішайте в кутку кімнати, на люстрі чи у будь-якому іншому місці. На другий-третій день почуєте цей надзвичайний запах. Можна зробити кілька "їжачків". Ці запахи житимуть у вашому домі декілька місяців, даруватимуть приємний настрій і заспокоюватимуть нервову систему.

Внутрішнє використання ароматичних олій. Ця методика використовується з лікувальною, тонізуючою і дієтичною метою як мікродобавка до їжі, особливо рослинної. Внутрішнє використання олій добре впливає на процеси травлення (у такий спосіб можна вживати всі ефірні олії). Наприклад, якщо захочете здобрити овочевий салат олією чорного перцю, візьміть 1 столову ложку рослинної олії, додайте до неї 1-2 краплі олії чорного перцю і заправте салат. Так само можна використовувати олію часнику, грейпфрута чи мандарина.

Детальні експериментальні і клінічні дані про позитивний вплив ароматів і ароматерапії при різних захворюваннях описані в книжці "Ароматерапія в медицині, на виробництві і в побуті" [В. В. Ніколаєвський, В. І. Зінькевич, А. Ю. Разиков, 1997].

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >