< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Конкурентні ходи

Туристичні фірми утримують свої позиції на ринку, застосовують конкурентні ходи, спрямовані або на атаку конкурентів, або з метою захисту себе від їх загрози. Характер цих ходів змінюється залежно від тієї ролі, яку туристичні фірми грають на цільовому ринку, - лідера, претендента на лідерство, переслідувача лідера чи ж на роль туристичної фірми, яка обслуговує ринкову нішу.

Лідер ринку - це туристична фірма, що володіє максимальною часткою певного ринку у сфері туризму. Звичайно вона випереджає інші туристичні фірми за ціновими змінами, виведенні на ринок нових турпродуктів, охопленні зони розподілу турпродуктів і витратах на стимулювання просування й продажу турпродукту.

Претендент на лідерство - це туристична фірма, що займає друге місце певного ринку у сфері туризму і веде запеклу боротьбу за збільшення своєї частки ринку.

Туристична фірма-послідовник - це одна із провідних туристичних фірм певного ринку сфери туризму, яка прагне утримати свою частку ринку, не роблячи при цьому різких кроків.

Туристична фірма, яка обслуговує ринкову нішу - це туристична фірма певного ринку сфери туризму, яка обслуговує невеликі сегменти, на які інші туристичні фірми "дивляться крізь пальці" або ігнорують.

Стратегії туристичної фірми-лідера

У більшості ринків сфери туризму є загальновизнаний лідер, який володіє найбільшою часткою ринку і звичайно випереджає інші туристичні фірми по цінових змінах, виведенні на ринок нових турпродуктів, охопленні зони розподілу турпродуктів і витратах на стимулювання просування і продажу турпродукту. Інші туристичні фірми визнають його панівне становище. Лідер завжди є об'єктом пильної уваги з боку конкурентів, його прагнуть обійти, наслідувати або уникати його. Наприклад на ринку громадського харчування лідером.

Для того, щоб утримати свої позиції, туристична фірма - лідер повинна діяти відразу на чотири фронти.

  • 1. Вона має знайти можливості і засоби для підвищення сукупного попиту.
  • 2. Туристична фірма може прагнути ще більше примножити свою частку ринку, навіть якщо об'єм ринку залишається незмінним.
  • 3. Постійне зниження витрат повинне залишатися її сильною стороною.
  • 4. Туристичні фірми повинні захистити свою поточну частку ринку за допомогою майстерних оборонних і наступальних дій.

Розширення загального обсяг ринку

Звичайно лідируюча туристична фірма виграє найбільше від розширення ринку в цілому. Якщо люди стануть більше відпочивати, тоді туристична фірма "САМ", як лідер ринку, виграє більше за всіх. Якщо "САМ" в змозі переконати купувати у неї турпутівки більшу кількість людей або переконати людей виїжджати на відпочинок частіше, або кожного разу під час відпочинку обирати насичену програму, вона помітно виграє. Загалом, лідер ринку повинен невпинно шукати нових споживачів, нові можливості використання турпродукту, а також розширювати його споживання.

Кожен вид турпродукту може привернути увагу групи споживачів, яка ще не підозрює про його існування або відмовляється від його придбання через високі ціни або відсутність у нього деяких властивостей. Цього можна досягти, переконавши споживачів турпродукту зрадити своїм звичкам, наприклад, звичку до відпочинку на дешевих приморських курортах змінити на звичку до відпочинку в Ялті. Крім того, це досягається знаходженням нових споживачів в нових демографічних і географічних сегментах.

Туристична фірма може розширити ринки, відкриваючи і стимулюючи нові можливості використання турпродукту чи підвищуючи інтенсивність використання його, тобто переконуючи людей скористуватися турпродуктами туристичних фірм частіше і більше.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >