ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ
Структура капіталу і вимоги до його відображення у фінансовій звітності
Передумовою ефективної діяльності банку як господарського товариства є створення відповідної ресурсної бази, тобто сукупності грошових коштів, що надходять у розпорядження банку з різних джерел та використовуються ним для здійснення активних операцій. Первинну роль у цьому процесі відіграє формування власного капіталу банку.
Власний капітал - важлива частина ресурсів будь-якого державного, приватного підприємства чи підприємства, створеного у формі акціонерного товариства. Указане повністю стосується і банків. Власний капітал являє собою сукупність грошових коштів, вкладених в основні і оборотні ресурси банку, що забезпечують здійснення банківських операцій та приносять дохід.
Основним джерелом формування банківських ресурсів є вклади (депозити) клієнтів та позичені кошти. Але щоб залучати чи позичати чужі гроші, потрібно мати власний капітал, на який можуть розраховувати кредитори банку. Тому стабільним є банк, який має стійкий власний капітал і сума банківського капіталу постійно зростає.
Власний капітал банку - це залишкова вартість активів після вирахування всіх його зобов'язань. Він є основою функціонування банку, забезпечує його економічну самостійність і стабільність функціонування. Початково власний капітал формується з коштів, отриманих від його учасників (акціонерів), та поповнюється за рахунок накопичень, отриманих банком у процесі діяльності.
Якщо банк створено як товариство з обмеженою відповідальністю, він має статутний капітал, розподілений на паї, розмір яких сплачується засновниками.
Статутний капітал банку - акціонерного товариства формується на суму номінальної вартості акцій, що розміщуються або шляхом відкритої передплати на них, або шляхом розподілу всіх акцій між засновниками відповідно до їхньої частки в статутному капіталі, та на суму надлишкового капіталу. Акціонерний капітал банку - сплачена частка основного капіталу, вкладеного в банк, в обмін на вимогу щодо частки в майбутніх прибутках, які розподіляються як дивіденди (рис. 9.1).
Рис. 9.1. Структура акціонерного капіталу банку
Акції банку випускають у без документарній формі, операції з ними проводяться згідно з чинним законодавством України, нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і статутом банку.
Акціонерне товариство може розміщувати акції двох типів - прості і привілейовані. Власники привілейованих акцій не мають права брати участь в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не передбачено його статутом. Виплата дивідендів за привілейованими акціями проводиться в розмірі, зазначеному в акції. Прості акції не мають фіксованої дивідендної ставки, а тому їхня ринкова вартість може підвищуватись або знижуватись.
Акції сплачують у гривнях, а у випадках, передбачених статутом банку, - також в іноземній валюті. Іноземну валюту перераховують у гривнях за офіційним курсом Національного банку України на час внеску до статутного фонду, і коригуванню в разі зміни валютних курсів вона не підлягає.
Банк має право збільшувати статутний капітал після того, як усі учасники повністю виконали свої зобов'язання щодо оплати паїв або акцій, і попередньо оголошений підписний капітал повністю оплачено. Збільшення (зменшення) статутного капіталу банку здійснюється з дотриманням порядку, встановленого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" та статуту банку рішення про випуск акцій приймається загальними зборами акціонерів банку. Усі акціонери банку мають рівне право на придбання акцій, що випущені додатково, у кількості, пропорційній їхній частці у статутному капіталі банку на дату прийняття рішення про емісію акцій.
Капітал банку обліковується на рахунках 5-го класу:
- 50 Статутний капітал та інші фонди банку
- 500 Статутний капітал банку
- 501 Емісійні різниці
- 502 Загальні резерви та фонди банку
- 503 Результати попередніх років
- 504 Результати звітного року, що очікують затвердження
- 51 Результати переоцінки
- 510 Результати переоцінки
- 52 Приписний капітал філії іноземного банку
- 520 Приписний капітал філії іноземного банку