< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПІД ЧАС СПІВБЕСІДИ

ПОЧАТОК ІНТЕРВ'Ю — один із найбільш відповідальних моментів, тому вашими першими кроками, безумовно і очевидно, мають бути:

  • • привітна посмішка;
  • • погляд в очі особі, яка проводитиме співбесіду;
  • • достатньої сили та тривалості рукостискання.

Крім цього не забудьте:

· Піднятися, коли представник фірми, який проводитиме співбесіду, наблизиться до вас,

· Привітати його, використовуючи офіційний титул та повне ім'я, і подякувати за надану можливість.

· Залишити усі непотрібні речі за межами офісу. Коли вам запропонують пройти у відповідний кабінет для інтерв'ю, ви не захочете втрачати час, складаючи численні речі, які ви принесли з собою та щойно виклали із портфеля/ сумки. Жінки особливо часто перевантажують себе гаманцями, косметичними сумочками, папками та діловими щоденниками особливо великих розмірів. Чоловіки щодо цього виявляють більше здорового глузду, але теж нерідко замість портфеля завантажують усіма необхідними (а часом і зайвими) речами свої кишені та обвішують пасок різноманітними електронними засобами зв'язку. (Ніколи не кладіть свої речі на стіл особи, яка проводить співбесіду, — це її власна робоча територія).

· Демонструвати свою повну увагу до особи, яка проводить співбесіду. Для цього мінімізуйте будь-які можливі відволікаючі фактори: вимкніть свій мобільний телефон; наручний годинник, якщо він вказує час за допомогою звукових сигналів; усі інші електронні засоби зв'язку, які мають звукові сигнали. Ці прості знаки поваги продемонструють наймачу вашу організованість та професіоналізм. Особа, яка проводить інтерв'ю, повинна відчувати вашу повагу до неї протягом усієї співбесіди — це найкращий спосіб справити про себе позитивне враження. Щоб досягти цього, будьте уважним слухачем (з повагою та увагою слухайте, що вам кажуть), демонструйте свою зацікавленість за допомогою відповідного виразу обличчя, а також, за можливості, виражайте згоду з почутим.

· Бути дуже уважним та обережним у своїх рухах та жестах під час співбесіди: зроблені вами свідомо або несвідомо, вони є проявом того, що ви насправді відчуваєте та думаєте. Ваші невідповідні рухи, жести та міміка можуть працювати проти вас, навіть якщо ваші слова ретельно підібрані і виважені.

· Стежити за своєю мовою. Крім правильного використання мовних засобів дуже важливим також є уникання грубих слів, жаргонних виразів та "слизьких" жартів. Навіть якщо особа, яка проводить інтерв'ю, використовує подібні вирази та слова, ви не повинні наслідувати її приклад.

Не дивуйтеся, якщо у співбесіді братимуть участь одночасно кілька представників фірми/компанії/установи. Можливо також, що ви зустрінетесь з кількома особами у різний час. Якщо перед вами кілька людей, по черзі дивіться в очі кожному з присутніх; намагайтеся не концентрувати свою увагу лише на одній особі, нехтуючи іншими.

Як бачимо, для співбесіди характерні усі звичайні правила проведення ділових зустрічей: професійний зовнішній вигляд, прибуття заздалегідь, попередня підготовка. Будучи по суті діловою зустріччю, водночас інтерв'ю характеризується певними особливостями. Вони зумовлені тим, що кандидат, як правило, має дуже обмежений час для того, щоб справити позитивне враження; до того ж йому не відомо, яким чином, у якому ключі буде проходити співбесіда.

Для того, щоб максимально впевнено почувати себе ПРОТЯГОМ ІНТЕРВ'Ю, заздалегідь підготуйтеся до можливих запитань, серед яких, очевидно, будуть:

· Запитання про вашу минулу кар'єру. Підготуйте заздалегідь коротку і цікаву відповідь, що включатиме найбільші успіхи на попередніх місцях та нинішньому місці роботи. При цьому особливо виділіть ваш досвід, який має значення для посади, яку ви бажаєте обійняти. (Ваша відповідь не повинна зайняти більше 7—10 хвилин.)

· Запитання про причини привабливості для вас цієї конкретної роботи, посади, на яку ви претендуєте. Вас також можуть попросити аргументувати, чому ви вважаєте себе підходящою кандидатурою для заміщення вакансії. Очевидно, запитання такого роду важчі для підготовки, та у будь-якому разі ви повинні чітко сформулювати ваші основні принципові професійні та людські якості, що дають змогу вам розраховувати на конкретну посаду.

· Запитання приватного характеру. Подібні запитання можуть задаватися без спеціального порядку та у досить агресивній манері з тим, щоб перевірити вашу здібність швидко знаходити відповідь на непідготовлене запитання, а також оцінити вашу душевну врівноваженість. Будьте готові давати відповіді без довгого обмірковування ("з ходу") і при цьому не втрачайте витримки.

Взагалі ж усвідомлюйте, що більшість запитань, які задаватимуть вам протягом співбесіди, будуть спрямовані на пошук та вияв ваших "слабких" місць як у професійній підготовленості, так і особистій поведінці. Сприймаючи таку ситуацію практично, тренуйте своє вміння давати відповіді подвійного характеру: які, по-перше, характеризували б вас як підходящого кандидата на вакантне місце і, по-друге, нейтралізували б можливі існуючі причини для прийняття негативного рішення щодо вашої кандидатури.

Незалежно від характеру та тону запитань, заданих вам на співбесіді, не забувайте, що в перші хвилини (хвилину) інтерв'ю особа, яка представляє фірму, де ви хочете працювати, буде оцінювати вашу зовнішність, манеру поведінки та особистий стиль. Тому надзвичайно важливо, щоб ви мали вигляд привітної людини, впевненої у своїх силах та готової до дій (посміхайтеся навіть, якщо ви знервовані). Відповідне привітання, потиск рук, прямий погляд та пряма статура (стоїте ви чи сидите) — усе має важливе значення. Особа, яка проводить співбесіду, може бути втомленою, з поганим характером, неорганізованою або ж просто такою, яка вам не сподобається з першого погляду. Ви повинні не звертати ні на що увагу та продовжувати демонструвати свій професіоналізм і хороші манери.

Завжди залишайтеся на позитивній ноті, спілкуючись з представником компанії, який проводить інтерв'ю. Ніколи самі не робіть висновки про те, що може допомогти, а що може завадити вам зайняти вакантне місце: нехай ці висновки зроблять інші. Ніколи не "допомагайте" прийняти негативне рішення щодо вашої кандидатури, без кінця вибачаючись за все (вибачитися можна і треба лише за запізнення на співбесіду).

Розповідаємо про себе

Небагато кандидатів усвідомлюють, що особа, яка проводить співбесіду, не просто шукає людину, здатну виконувати певну роботу. Частіше за все метою інтерв'ю є пошук людини, з якою

можна робити спільну справу і на яку можна покластися. Ваші документи можуть бути вражаючими і, можливо, ви матимете цілий стос рекомендацій, та величезне значення при вирішенні вашої долі буде мати враження, яке ви справили на представника фірми.

Визнаним фактом є те, що пропозиція обійняти посаду частіше дається тим кандидатам, які сподобалися представнику фірми, ніж тим, які справді більше відповідають поставленим вимогам, підходять для виконання конкретної роботи. Тому для кандидата надзвичайно важливим, якщо не головним, завданням є зробити все можливе для того, щоб сподобатися співробітнику, який проводить співбесіду. При цьому зовсім не обов'язково, щоб ця особа подобалася вам особисто (якщо тільки у майбутньому вона не буде вашим прямим начальником).

Саме наявність/відсутність особливого розуміння, взаємного контакту між кандидатом і представником фірми і є тим основним фактором, що частіше за все лежить в основі позитивного/негативного рішення щодо надання роботи конкретній особі. При цьому кваліфікація кандидата, рівень професійної підготовленості чи робочий досвід, безумовно, залишаючись важливими показниками, можуть не мати вирішального значення.

Розповідаючи про себе під час співбесіди, пам'ятайте поради спеціалістів, які займаються проблемами психології ділових стосунків:

· Намагаючись створити найкраще враження і сподобатися особі, що проводить інтерв'ю, не піддавайтеся бажанню "покращити" факти на свою користь, наприклад, завищивши цифру річної заробітної плати на попередньому місці роботи, або ж важливість посади, яку ви обіймали раніше. Досвідчений наймач може швидко відчути невідповідність, нещирість наданої інформації, до того ж більшість фактів можна досить легко перевірити.

· Не перехвалюйте себе та свої особисті досягнення: у разі позитивного рішення ви будете працювати у складі команди. Ваші професійні та особисті якості повинні сприяти досягненню успіхів фірми у цілому.

· Через призму корисності для загальної справи фірми продемонструйте і своє бажання підвищувати рівень своєї майстерності у майбутньому. Це не тільки створить враження, що ви постійно удосконалюєте свої уміння та навички, але стане також свідченням того, що ви бажаєте приносити максимальну користь компанії-наймачу.

· Кандидати, які протягом співбесіди демонструють як бажання і готовність вирішувати проблеми, що можуть виникати у ході робочого процесу, так і впевненість у своїх силах, отримують більше пропозицій зайняти існуючі вакансії, ніж особи, які основну силу та енергію витрачають на обговорення проблем.

· У ході інтерв'ю вас, можливо, запитають про ваші сподівання, розрахунки щодо заробітної платні. Хорошою стратегією буде не називати конкретної цифри, а визначити можливі рамки. При цьому варто зазначити, що найнижчий рівень буде прийнятним для вас, якщо вам нададуть інші корпоративні пільги. Однак обговорюючи питання вашого заробітку, не забувайте, що вигідніше враження справляє кандидат, який більше інтересу виявляє до завдань, що стоятимуть перед ним у разі позитивного рішення. (Багато спеціалістів з психології ділових стосунків рекомендують пам'ятати правило: "Хто першим піднімає тему заробітної плати, той програє". Завдання кандидата — підвести представника фірми до цієї теми, щоб саме він почав її обговорення).

· Представник фірми, який проводить співбесіду, не проявлятиме інтересу до ваших бажань, аж поки ви не зацікавите його тим, що саме ви можете дати для компанії, яким може бути ваш персональний внесок у загальну справу.

· Якщо особа, яка проводить інтерв'ю, не надала вам можливості розповісти про ваші певні вміння чи особливу професійну підготовленість, докладіть максимум зусиль для того, щоб взяти ініціативу у власні руки та у підходящий момент перевести розмову на важливу для вас тему, У цьому випадку ваше завдання полягає у тому, щоб сфокусувати увагу представника компанії на тих ваших навичках та вміннях, що мають значення при обійманні даної конкретної посади*

Відповідаємо на запитання

Ставлячи вам запитання, представник фірми очікує від вас не тільки відповідей, а й зворотних запитань. Як правило, першою ставить запитання особа, яка проводить співбесіду.

Нижче наведені основні правила, про які варто пам'ятати, відповідаючи на запитання під час ділового інтерв'ю:

· Те, як ви відповідаєте на поставлене питання (манера вашої відповіді), так само важливо, як і те, що ви говорите (суть відповіді). Багато спеціалістів з питань ділового етикету та психології ділових стосунків вважають, що манера відповіді кандидата на запитання має навіть більше значення, ніж зміст сказаного.

Співбесіда втратить усякий сенс, якщо представнику фірми, який її проводить, буде важко (або неможливо) зрозуміти, що ви говорите. Тому намагайтеся говорити чітко і спокійно. Якщо ви знервовані, вдихніть глибоко кілька разів та сфокусуйтеся на суті питання, що вам поставили.

He поспішайте дати відповідь, а почавши відповідати, не торохкотіть — не вимовляйте слова поквапливо, ковтаючи. (Приділяючи увагу тому, як ви говорите, все ж таки обов'язково думайте, що саме ви говорите.)

· Не будьте улесливим ("Це надзвичайно хороше запитання, якщо я можу це сказати, пане директору"), а також не будьте неповажливим ("О-о! На цьому запитанні можна зламати голову"). Реагуйте на питання серйозно та у природній манері.

· Не давайте надто коротких, а тому, можливо, не дуже ввічливих, відповідей. Наприклад, вас запитують, як ви підвищували свій професійний рівень після закінчення навчального закладу, а ви у грубуватій короткій манері відповідаєте, що ці факти викладені у вашому резюме. Можливо, особа, яка проводить співбесіду, має намір прийняти вас на роботу і тому бажає дізнатися від вас, як ви продовжуєте вдосконалювати свої професійні вміння та навички, щоб ще раз для себе підтвердити правильність рішення, що буде прийняте. Відповідь же такого роду безумовно може похитнути впевненість представника компанії.

Взагалі ж кандидати, які у ході співбесіди відповідають на запитання лише словами "так" чи "ні", як правило отримують негативну відповідь частіше, ніж ті кандидати, відповіді яких складаються з двох або більше речень.

· Відповідайте на поставлене питання, а не на запитання, на яке ви хотіли б відповісти (для цього завжди дуже уважно слухайте те, що вам кажуть). Не соромтеся попросити уточнити запитання, якщо ви не повністю зрозуміли його суть. Ви можете ввічливо попростити перефразувати питання, сформулювати його по-іншому. У будь-якому разі це краще, ніж дати непідходящу, неадекватну відповідь. Ваше прохання також продемонструє наявність у вас ініціативи.

· Давайте відповіді по суті запитання, намагаючись, щоб вони були при цьому достатньо короткими. Ваші відповіді обов'язково мають бути виваженими та інформативно наповненими. Не робіть несуттєвих зауважень та заяв. При цьому краще запитати особу, яка проводить співбесіду, чи бажає вона отримати більш детальну інформацію, ніж почати викладати довгу промову, що, можливо, буде перервана співрозмовником.

· Якщо ви не знаєте відповіді на поставлене запитання (можливо, воно стосується вузьких, специфічних аспектів), зразу ж скажіть про це, не намагайтеся якимось чином впевнити представника фірми, що ви володієте інформацією.

· Не бійтеся використати у розмові ваше почуття гумору, але уникайте жартів, які ніяким чином не пов'язані з даною конкретною ситуацією (проходження ділового інтерв'ю).

Ставимо питання

Більшість осіб, які проводять ділові інтерв'ю, чекають моменту, коли вони можуть запитати кандидата, чи він бажає поставити питання/чи має він питання. На цій стадії співбесіди представник фірми має можливість відійти від заздалегідь визначеного плану, якого він дотримувався до цього дня десятки, сотні разів.

Не розчаровуйте співрозмовника заявою про те, що ви не маєте запитань. При цьому ставте питання, які, виходячи з конкретної ситуації, мають значення, а також ті, що ви підготували заздалегідь. Намагайтеся уникати порожніх запитань, які ставляться, тільки щоб не мовчати. (Ваше попереднє знайомство з характером діяльності компанії, безумовно, допоможе вам сформулювати підходящі, суттєві запитання).

Ви повинні завжди мати певні запитання до особи, яка проводить співбесіду. Навіть, якщо ви відчуваєте, що вже дістали повну, вичерпну інформацію, яка може вас цікавити" запитайте щось подібне: "Що для Вас є найбільш привабливим у роботі у цій компанії?" або "Які найбільші завдання стоять зараз перед вашою фірмою?" Не ставте питання, відповіді на які можна легко знайти через Інтернет або у річному звіті компанії: якщо ви поставите подібні запитання, особа, яка проводить інтерв'ю, може зробити висновок, що ви заздалегідь не ознайомилися з характером та напрямами діяльності компанії (у вас відсутня домашня підготовка).

Ставлячи питання, уникайте прояву в них сумніву, а ще гірше — недовіри до сказаного представником фірми раніше. Ваше завдання — не проведення розслідування, а отримання необхідної для вас інформації найбільш ефективним та ввічливим способом, щоб не викликати незадоволення чи роздратування з боку представника фірми.

ЗАВЕРШЕННЯ СПІВБЕСІДИ

Посмішка, потискання рук та прямий погляд в очі особі, яка проводила інтерв'ю, так само важливі при завершенні співбесіди, як і на її початку. Не вагайтеся запитати представника фірми, що буде наступним етапом (якщо тільки вам це не пояснили раніше). Скажіть, що ви будете дзвонити йому для того, щоб дізнатися про подальший розвиток подій, і, за можливості, визначте час вашого дзвінка. (Запевнення представника фірми у вашій незмінній зацікавленості у конкретній посаді — правильний і далекоглядний крок). Дуже важливо, щоб ви попрощалися з особою, яка проводила інтерв'ю, залишивши позитивне враження про себе, тому ніколи не завершуйте співбесіду вираженням тривоги, розповіддю про власні проблеми або ж проявом невпевненості у власних силах, у вашій відповідності даній посаді.

Як би не завершилася співбесіда, ніколи не забувайте подякувати представнику компанії за надану можливість пройти ділове інтерв'ю. Ввічливість не вимагає великих зусиль. І хто знає? Можливо, ваші шляхи ще перетнуться у майбутньому.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >