< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Кіпрська православна церква

Кіпрська православна церква — провідна релігійна організація, що діє на території Кіпру поряд з ісламськими, католицькими та протестантськими інституціями. За церковною традицією Кіпрська церква належить до апостольських. Греки-кіпріоти вважають засновником своєї церкви апостола Варнаву, а початком ЇЇ існування — 47 рік.

Процес становлення цієї церкви та шлях здобуття нею незалежності не був простим. їй довелося боротися не лише з утисками, що чинилися іудеями та язичниками, а й із зазіханнями Антіохійської церкви. Незалежність Кіпрської церкви було визнано лише в 431 р. на Ефеському соборі й підтверджено Константинопольською церквою в 488 році.

Починаючи з середини VI ст. Кіпр перебуває під владою арабів, що призвело до суттєвого занепаду церкви. Проте, звільнившись у 965 р. від арабського засилля, Кіпр у 1191 р. був завойований хрестоносцями, які разом із західноєвропейськими феодалами насаджували тут католицизм.

Утиски православного населення та приниження церковної ієрархії з боку римсько-католицької церкви змінилося жорстокими погромами з боку турків-османів, що оволоділи Кіпром з 1571 р. З часом турки змінили своє ставлення до Кіпрської православної церкви, надавши її главі не лише повноваження керівника церкви, а й усієї грецької общини острова.

У період англійського владарювання на Кіпрі (1878—1960) Кіпрська церква очолила визвольну боротьбу. В 1947 р. вона одержала повну незалежність та організаційну самостійність.

Глава церкви має титул Блаженнійшого Архієпископа Нової Юстиніани і всього Кіпру. Його резиденція міститься в столиці республіки Нікосії. До складу Синоду, що діє при патріархові, входять усі правлячі архієреї. Церква має понад 400 тис. віруючих. До ЇЇ складу входить 6 єпархій, понад 500 храмів, 6 чоловічих та 9 жіночих монастирів, діють понад 40 шкіл різноманітного профілю та духовна семінарія. Офіційний орган — журнал "Апостол Варнава".

Кіпрська православна церква є впливовою суспільною силою. Вона активна в політичному відношенні, також володіє четвертою частиною сільськогосподарських угідь, монополією на виробництво мінеральних добрив.

Елладська (грецька) православна церква посідає в православному диптиху 11 -е місце, хоча є апостольською. Така ситуація склалася завдяки історичній долі цієї церкви, що протягом понад 1100 років була складовою частиною Константинопольського патріархату. її розвиток як окремої одиниці почався лише в XIX ст..

коли завдяки занепадові Османської імперії став можливий національно-визвольний рух поневолених нею народів. Повстання в Греції 1821 р. очолила православна ієрархія, його благословив архієпископ Патраський Герман.

Наслідком цих подій стала фактична автономізація елладсь-ких єпархій щодо Константинопольського патріархату. 1 січня 1822 р. після проголошення Греції незалежною державою їхня самостійність ще більше зміцнюється, а православ'я проголошується "пануючою релігією королівства грецького". Природно, в такій ситуації постало питання про статус Грецької церкви. Внаслідок складних політичних перипетій в 1833 р. її було проголошено автокефальною, однак при цьому порушено існуючі в церкві правила. Таким чином, Елладська церква на 17 років була позбавлена можливості спілкуватися з іншими православними церквами, оскільки жодна з них не визнала ЇЇ автокефалії.

Ситуація нормалізувалася лише після Помісного собору Константинопольського патріархату 1850 р., який прийняв рішення про надання Елладській церкві автокефалії. Сьогодні її становище в державі визначається Конституцією 1975 р., у відповідності з якою церква відокремлена від держави й має право вільно влаштовувати своє життя.

Елладська церква має 77 єпархій, які з 1922 р. іменуються митрополіями, а всі правлячі архієреї мають титул митрополитів. До їх складу входить 7,5 тис. храмів та близько 200 монастирів. Територіально юрисдикція церкви розповсюджується на півострів Пелопоннес та материкову Грецію. Вищим керівним органом церкви с Священний Синод, що складається з усіх правлячих архієреїв. Постійний Священний Синод і Генеральна Церковна Асамблея, до складу якої входять делегати єпархій. У Постійному Священному Синоді нараховується 12 членів, його очолює глава церкви, що має титул архієпископа Афінського і всієї Еллади.

Підготовку церковних кадрів ведуть факультети при Афінському та Фессалонікійському університетах, а також сім богословських інститутів та вісім семінарій. Церква випускає чимало періодичних видань, серед них — офіційний орган Синоду "Екклесіа". Центр грецької православної церкви знаходиться в Афінах.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >