Визначення і класифікація POS- матеріалів
До рекламних засобів, які розташовані в місцях продажу товарів, безпосередньо впливають на покупця, допомагають йому зорієнтуватися у конкретний момент покупки, дізнатися про товари, рекламу яких йому доводилося бачити раніше або зуміти відвернути його увагу від конкурентної продукції відносяться POS-матеріали.
Існує безліч видів POS-матеріалів, які характеризуються різною ефективністю. Деякі промо-матеріали призначені для розміщення тільки в крупних супермаркетах, інші - для типових гастрономів, тобто для магазинів з індивідуальним обслуговуванням покупців через прилавок, треті - для торгових наметів і рундуків.
Різні POS- матеріали неоднаково впливають на свідомість споживачів. Найчастіше відвідувачі магазинів (їх частка становить 44 %) звертають увагу на дисплеї, 29 % - на щити та плакати, 16 % - на рекламні проспекти, дегустаційні та демонстраційні стенди.
Наведені дані свідчать про різну ефективність написів на полицях, що виявляється в неоднаковому збільшенні обсягу продажу, а саме:
- - опис товару - на 18 %;
- - гасла - на 5 %;
- - назва товару та ціна - на 124 %;
- - повна інформація про товар - на 33 %.
Важливо обрати оптимальну кількість рекламної інформації для розміщення у торговому приміщенні, адже не можна рекламувати всі продукти: реклама в такому випадку не виконує свою функцію - не полегшує покупцеві процес вибору товару з метою покупки. Оптимальною вважається пропорція розміщення реклами не більші ніж на 1520 % від загальної кількості товарів.
Дизайн POS-матеріалів розробляється так, щоб, поєднуючись із фірмовим стилем торгової крапки, не порушувати рекламної цінності самого продукту. POS-матеріали повинні володіти такими властивостями як компактність, мобільність, можливість швидко змінити зображення і дешевизна.
Умови, необхідні для комплексного оформлення місць продажів:
- - комплексність;
- - креативність;
- - якість устаткування;
- - легкість сприйняття.
Комплексність. Ряд заходів, спрямованих на підвищення продажу, пов'язаних із функціональним поділом рекламних засобів, кількісними та якісними показниками, визначають як комплексне оформлення місць продажу.
Ефективність впливу всіх цих зон залежить, головним чином, від продуманого взаємозв'язку й цільової єдності між ними.
Креативність. Дисплей може виділити товар з маси інших, тільки справивши позитивне враження на покупця, причому образ, який може скластися у відвідувача магазину, повинен бути максимально наближений до образу й концепції самого товару.
Від рівня креативності залежить результат - або покупець отримає задоволення від наявності дисплею і піде з покупкою, задоволений вибором, або пройде повз вітрини.
Якість устаткування. Тільки тоді покупець буде впевнений у своєму виборі, коли якість дисплея, що презентує продукцію, буде відповідати потребам.
Якими б не були оригінальними рекламні стійки, якість їх виконання може або підкреслити переваги пропонованого товару, або зруйнувати імідж бренду.
Тут ідеться про стиль, як і в одязі, адже навіть усі дрібниці повинні бути досконально продумані: колір, фактура, якість обробки, характеристика підсвічування, видимі кріплення, якість задіяних зображень, стійкість і надійність конструкції.
Легкість сприйняття. Стислість - сестра таланту. Не перенасичуйте дисплей зайвою інформацією, надлишком яскравих плям, що дезорієнтують. Не змушуйте покупця задирати голову або підніматися навшпиньках у спробі прочитати цінник або дістати товар. Логічне викладення, зрозуміла лаконічна інформація про товар, його ціну, зручне розташування в накопичувачі - складові правильного підходу до POS-матеріалів.
Існує великий спектр інструментів POS, але всі вони поділяються за двома основними ознаками класифікації:
- 1. За функціональним призначенням:
- а) POS- матеріали для надання інформації про товар: цінники, стікери, шелфтокери, воблери, інформаційні стенди, постери, боді-стенди, муляжі, мобайли, акрілайти, лайтбокси, світлові панелі, стрітлайни;
- б) POS-матеріали, призначені для місць викладення продукції: підставки під продукцію, промо-стойки, диспенсери;
- в) POS- матеріали різного функціонального призначення: цінникотримачі, монетниці, чек-контейнери.
- 2. За місцем розташування в торговельному залі:
- а) вхідна зона: інформаційні стенди, зовнішні банери, рекламні постери, стрітлайни, стікери на вхідних дверях;
- б) торговий зал: акрілайти, боді-стенди, воблери, диспенсери, інформаційні стенди, лайтбокси, мобайли, муляжі, підставки під продукцію, постери, промо-стійки, світлові панелі, цінники, цінникотримачі, шелфтокери;
- в) касова зона: монетниці, чек-контейнери.