Особливості викладки олії
В Україні склалася своя культура споживання рослинної олії. Лідером на ринку рослинної олії є соняшникова. За даними експертів, частка соняшникової олії становить понад 80% сумарних продажів рослинної олії у грошовому вираженні. Всередині сегмента більшою популярністю користується рафінована олія. Після соняшникової, на другому місці за популярністю - кукурудзяна олія. Особливе місце в структурі ринку посідає оливкова олія. З року в рік підвищується інтерес споживача до цього сегмента. Проте за обсягом продажу в натуральному вираженні оливкова олія становить істотно меншу частку ринку - близько 0,40,5%. Виробники вважають, що така ситуація пов'язана з дорожнечею продукту.
Серйозною проблемою для магазину і постачальника є демпінг роздрібних цін. Він відбувається на індикаторні позиції, за яким покупець може оцінити рівень цін у магазині. Магазини намагаються тримати ціни на такій позиції не вище або навіть нижче за ціни конкурентів. Також на процес ціноутворення кінцевого фасованого продукту впливає і ситуація на сировинному ринку, а він, у свою чергу, залежить від урожаю.
Асортимент олії у магазині повинен бути достатньо широким і включати різні її види. Вирішальними чинниками при формуванні асортименту олії є розміщення магазину, площа торговельного залу, доходи більшої частини покупців, чинник сезонності.
Основні робочі прийоми, пов'язані з викладкою олії, полягають у такому:
- - олію зазвичай розміщують у другій третині магазину, поряд з консервами;
- - продукція повинна бути виставлена одним блоком і займати всі полиці по вертикалі, утворюючи єдину товарну групу; у викладку олії не повинні "вклинюватися" різні соуси й оцет, хоча вони і можуть бути розміщеними поряд з оліями;
- - олія одного бренду з невеликими відмінностями за місткістю упаковки краще викладати поруч;
- - верхня полиця відводиться для викладки дорогого масла, середня - для продукції середньої цінової категорії, нижня - для дешевої;
- - олія в металевій і скляній тарі повинна знаходитися справа, на верхній полиці;
- - викладку олії доцільно розпочинати з соняшникової, кукурудзяної, а завершити - оливковою, льняною, бавовняною тощо; іноді використовують викладку олії за її призначенням: салатна або олія для смаження;
- - рослинна олія повинна також бути розподілена на дві групи: рафіновану та нерафіновану;
- - напівлікувальну олію (наприклад, льняну) можна продублювати, виставивши її і в традиційному відділі олії, та у відділі здорового харчування; поряд із такою продукцією рекомендується розташувати додатковий рекламний і інформаційний матеріал, який надають виробники.
Особливості викладки кави та чаю
Кава та чай відносяться за товарознавчою класифікацією до смакових товарів. Як відомо, смакові товари - це різноманітні за хімічною природою продукти, які збуджують центральну нервову систему і стимулюють роботу харчового каналу. До смакових товарів також відносяться алкогольні, слабоалкогольні, безалкогольні напої, прянощі, ароматичні речовини та приправи, тютюнові вироби. Але в процесі організації торгівлі в магазині відділ кавової продукції та чаю формують у групі бакалійних товарів, яку зазвичай розміщують усередині торговельного залу. Для реалізації кави в упаковці достатньо використовувати звичайні стелажі.
У середньому для викладки чаю/кави у великих продовольчих магазинах відводять до 5% торговельної площі. Якщо група товарів одного виробника (торгової марки) становить відносно високу частку в загальному обсязі реалізації (більше 5% від реалізації), то рекомендовано виділити та закріпити конкретне місце на стелажі для її викладки.
Слід пам'ятати про те, що чай і кава є продуктами, які беруть участь у формуванні іміджу магазину. Важливо, щоб продавці знали особливості та характеристики зазначеної продукції, орієнтувалися в її асортименті, кваліфіковано надавали консультації покупцям. Невдалий вибір покупця може призвести до того, що наступну покупку він зробить вже в іншому магазині.
Каву викладають переважно двома способами - за виробниками та за категоріями. Один зі способів викладки продукції - поділ кави на види. Окремо виділяють розчинну каву, мелену, в зернах, каву без кофеїну та кавові напої. Розчинну каву, у свою чергу, поділяють на порошкову, гранульовану та сублімовану. Ряд меленої кави повинен починатися з традиційних сортів і закінчуватися ароматизованими сортами.
Але найбільш поширена викладка кави за її за марками. В цьому випадку вид кави не має особливого значення, поряд викладають розчинну, мелену та зернову каву. Оптимальним є вертикальне розміщення товарів одного виробника. При цьому необхідно додержуватися таких правил:
- - на рівні очей розміщувати упаковки кави, які користуються найвищим попитом;
- - на нижніх полицях розміщувати упаковки за правилом: упаковки більшої маси треба викладати на нижчій полиці;
- - на полиці, що знаходиться дещо вище за рівень очей, необхідно розміщувати товари з яскраво вираженими характеристиками та нові сорти;
- - верхні полиці зазвичай використовувати для створення іміджу товару/виробника. З цією метою рекомендовано використовувати альтернативну викладку, тобто доповнювати викладку основного товару перехресними групами (чашками, кавоварками, фільтрами для кавоварок, чайниками). Також на верхніх полицях можлива викладка найбільш вартісної продукції, як правило, у дерев'яній або незвично оформленій упаковці;
- - при вертикальній викладці кави можна застосовувати метод "кольорової плями", який являє собою місце викладки товару конкретного виробника, що оформлено за допомогою спеціальних видів фірмової реклами. Фахівці відмічають, що застосування зазначеного методу підвищує загальний обсяг продажу за товарною категорією на 30%, за окремими товарними марками, розміщеними в зоні кольорової плями, - до 60%.
Поряд із кавою розміщують чай, какао, кондитерські вироби, різні джеми та конфітюри.
Каву також можна викладати поряд з дорогими алкогольними напоями, тютюновими виробами, курильними аксесуарами.
Розчинну каву "3 в 1" (кава, вершки, цукор) рекомендовано розміщувати, крім відділу кави, в касовій зоні, оскільки ця продукція відноситься до товарів імпульсивного попиту.
Вагову каву в зернах зазвичай представляють в окремому відділі, у якому продавець-консультант повинен кваліфіковано надати відповідну консультацію щодо різних сортів кави.
У процесі формування асортименту чаю в магазині необхідно враховувати розташування магазину, склад його споживачів, їх купівельну спроможність і смаки. Також на смаки споживачів може впливати пора року: взимку реалізація ароматизованого чаю суттєво знижується, а у літні - зростає. За даними соціологічних опитувань, понад 90% українців щодня випивають хоча б одну чашку чаю. На думку ряду фахівців, всередині чайного ринку можна виділити два основних сегменти: сегмент чорного чаю, який представлений ферментованими, і сегмент зеленого чаю, представлений неферментованими сортами. Перевагу вітчизняні споживачі віддають чорному чаю, ринкова частка якого становить майже 80% у натуральному вираженні, відповідно, зеленому чаю споживачі віддають друге місце (приблизно 17-20%). Фруктові та трав'яні чаї споживачі найчастіше сприймають як додаткові напої. Найчастіше в продовольчому магазині асортимент чаю має таку узагальнену структуру: понад 50% від загальної кількості позицій належить індійському байховому чорному чаю, приблизно 25% - цейлонському; решта - зеленому та китайському (відповідно, по 10%), ароматизованому (5%).
Основні робочі прийоми, пов'язані з викладкою чаю, полягають у такому:
- - оскільки майже всі виробники за групою чаю пропонують широкий асортимент смакових товарів, доцільно використовувати вертикальну викладку за кожним виробником. У процесі формування такого корпоративного блоку необхідно додержуватися традиційних вимог до його побудови (рис. 50);
- - доцільно викладати чай зліва направо за зростанням ціни, починаючи з байхового чорного і закінчуючи фруктовим;
- - розчинні чаї необхідно виділяти в окрему підгрупу і завершувати ними всю асортиментну лінійку чаїв;
- - холодний чай, як сезонний продукт, викладають окремо в холодильних вітринах поряд із прохолодними напоями;
- - напередодні свят збільшуються продажі подарункових наборів чаю, які розміщують на верхніх полицях торговельного обладнання, над основним асортиментом;
- - незважаючи на те, що чай випускають у герметичній упаковці, зберігати його (в тому числі і в торговому залі) необхідно подалі від продуктів, що мають сильний або специфічний запах;
- - хоча чай не відноситься до товарів імпульсивного попиту, з метою активізації його продажу рекомендується найбільш ходові позиції дублювати в прикасовій зоні;
- - у спеціалізованих магазинах для презентації чаю доцільно використовувати спеціальні ємності (піали тощо), в яких презентують невелику кількість кожного сорту чаю з позначенням ціни; також рекомендовано проводити дегустації чаю (у дні дегустації обсяги продажу чаю зростають на 30-50%).
Рис. 50. Планограма чаю за традиційними принципами викладки