< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вплив рослин на навчальне середовище

У системі заходів поліпшення умов праці велике значення має підбір оздоровчої флори, яка сприяє нормалізації складу повітря, зняттю нервово-емоційної та зорової втоми, естетичному оформленню інтер'єру. Кімнатні рослини у приміщеннях покращують мікроклімат, виділяють леткі речовини (фітонциди), які згубно діють на хвороботворні мікроорганізми. Правильно підібрані та розміщені рослини позитивно впливають на дорослих і дітей, надають приміщенню своєрідного колориту і створюють комфорт. Підбираючи кімнатні рослини для шкільних приміщень, слід дотримуватись таких критеріїв:

  • - запах рослин не може бути сильним, відволікаючим;
  • - рослини не повинні спричиняти алергічну реакцію;
  • - рослини не мають закривати проходи, затемняти вікна чи світильники.

Кімнатні рослини розташовують на спеціальних стояках, трубчастих підставках, рейкових конструкціях, пластмасових поличках, настінних стелажах (рис. 2.3). При цьому рослини не займають багато місця і мають естетичний вигляд. Однак надмірне озеленення класних кімнат може погіршити не тільки освітленість робочих місць учнів, а і якість повітряного середовища внаслідок підвищення вологості.

Для теплих приміщень рекомендують такі рослини:

  • - квітучі: антуріум, більбергія, гемантус, жасмин, лівія, камелія, офіопогон, сенполія;
  • - декоративно-листкові: агава, бегонія, колеус, папороті, циперус, міранта, кротони.

Засоби розміщення імнатних рослин

Примула, олеандр, арум, дифенбахія, тис ягідний, молочай є потенційно небезпечними, оскільки містять алергени або отруйні речовини.

Озеленення навчальних приміщень слід гармонійно поєднувати із загальним інтер'єром класу. Забарвлення рослин через зоровий аналізатор впливає на загальний психічний стан людини. Воно може сприяти відпочинку, викликати приємні асоціації або, навпаки, збуджувати, підвищувати працездатність. Листя усіх відтінків зеленого кольору діє на школярів заспокійливо. Світле забарвлення листя і кори рослин створює відчуття легкості. Строкато забарвлене листя сприяє підвищенню працездатності. Холодні фіолетові, сині, блакитні та зелені відтінки квіток позитивно впливають на нервову систему. Рослини, що мають квітки з яскраво-червоним забарвленням, збуджують, бадьорять, підвищують працездатність і знижують втому; з рожевими квітками - усувають смуток і меланхолію. Помаранчеві квітки мають тонізуючий вплив, жовті та золотисті зменшують втому очей. Активізують психічну діяльність рослини з розлогою та пірамідальною кронами, а заспокоюють - з овальною та спадаючою (висячою).

Територію навколо школи озеленюють по-різному - у вигляді алей, клумб, груп дерев (у т. ч. фруктових). Перевагу варто надавати захисним насадженням із високих дерев. При розміщенні протишумових і пилозахи-сних насаджень зважають на характер шуму, особливість джерел запилювання, напрям вітру та інші метеорологічні умови. Зелені рослини з густою, дрібнолистою кроною і великою кількістю гілок добре захищають від шуму. їх рекомендовано висаджувати у шаховому

порядку ближче до джерела шуму. Площу між кущами і деревами бажано засівати травою (рис. 2 .4).

Озеленення території школи

Пришкільну територію доцільно озеленяти рослинами, стійкими до загазованості, задимленості та запиленості. До них належать крупнолиста та канадська тополі, клен американський, ялівець козацький, бузина червона, тополя пірамідальна, бруслина європейська, ясен американський, виноград дикий, смородина альпійська. Із квітучих кущів використовують карпатську та звичайну бузину, із однорічних квітів - агератум, лобелію, а із багаторічних - айстри (багаторічні сорти), ірис німецький.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >