Етика спілкування
278. О. Довженко згадує один діалог:
"— Не вірте в їхню ввічливість. Вона в них удавана.
- Знаєте, я віддаю перевагу удаваній ввічливості над щирим хамством." А чому віддаєте перевагу ви?
Відповідь аргументуйте.
279. Як розуміти такий вислів:
"Що сховав ти — те пропало, що віддав — твоє навік" (Ш. Руставеллі).
280. "Втратою не треба вважати поступку лукавим рукам.
Послідовник мудрості любить дивитися вперед надовго. Утримайте злі наговори посмішкою без роздратування. Удача в стомлених людей подібна до струменя короткого фонтану, а мудрий домохазяїн трудами проведе воду з океану й насолодиться вічною прохолодою фонтану" (Клич. Жива етика. — М.: Республіка, 1992. — С.157).
Про які моральні чинники етики спілкування йдеться в цій пораді? Чи актуальні вони в наш час?
- 281.Проведіть опитування, аби з'ясувати, що найбільше вплинуло на формування культури поведінки ваших однолітків. Запропонуйте такі варіанти відповідей:
- - школа;
- - приклад старших;
- - приклад товаришів;
- - книги;
- - кінофільми й телепередачі;
- - самовиховання.
- 282. Зробіть етичний аналіз вірша:
Коли буду я навіть сивою, І життя моє піде мрякою, Я для тебе буду красивою, а для когось, може, й ніякою, А для когось лихою, впертою, ще для когось відьмою, коброю. А, між іншим, якщо відверто, то була я дурною і доброю. Безборонною, несинхронною ні з теоріями, ні з практиками. І боліла в мені іронія всіма ліктиками і галактиками. І не знало міщанське кодло, коли я захлиналась лихом, що душа між люди виходила забинтована білим сміхом. І в житті, як на полі мінному, Я просила в цьому сторіччі Хоч би той, магазинний, мінімум Люди, будьте взаємно ввічливі! І, якби на те моя воля, написала б я скрізь курсивами: — Так багато на світі горя, Люди, будьте взаємно красивими!
Л. Костенко.
- 283. Дайте обґрунтовану відповідь на запитання, які причини того, що в нашому суспільстві не викорінено грубості, байдужості, неповаги у відносинах між людьми? Використайте як відправну точку один із наведених нижче варіантів відповіді або запропонуйте свій.
- а) Діє інерція традицій старого суспільства, пережитки у свідомості людей;.
- б) Це результат зростання загальної напруги життя і ритму, інтенсивність спілкування, інформаційні і нервові перенавантаження;
- в) Це результат індивідуальної невихованості, низького рівня морального розвитку;
- г) У цьому ми винуваті самі: не виховуємо зростаюче покоління, не стежимо за собою.
- 283. Французький мислитель XVI століття Мішель Монтень писав у своїй, що стала знаменитою, книзі "Досліди":
"Моє істинне покликання — спілкуватися з людьми і творити. Тут я звернений до зовнішнього світу, весь на виду і народжений для суспільства й для дружби."
Що ж стосується фізичного усамітнення, тобто перебування в самотності, то воно, повинен зізнатися, швидше розширює й розсовує коло моїх інтересів, виводячи мене за рамки мого "Я". І ніколи я охочіше не заглиблююсь в розгляди нашої держави і всього світу, ніж тоді, коли я наодинці сам з собою".
На які думки наводить вас зізнання Монтеня?
- 284. Поясніть, чому дисципліна — найперша вимога й найважливіша риса моральної особистості? Чому порушення дисципліни псують моральні відносини в колективі?
- 285. Вкажіть, якою повинна бути поведінка моральної особистості якщо вона бачить, що переважна більшість в колективі дотримується неправильної думки, стоїть на помилковій позиції:
- а) чинити так, як вважає більшість;
- б) домагатися, щоб колектив поміняв свою позицію;
- в) діяти так, як вважаєш правильно, а думкою колективу знехтувати.
Які ще можливі варіанти поведінки?
- 286. Як повестися, якщо в житті вашого колективу є недоліки? Чи варто їх оприлюднити? Визначіть, яка з наведених нижче позицій найбільш правильна. Якщо жодна з них вас цілком не задовольняє, запропонуйте свою.
- а) Треба, щоб знали всі. Чистіше в хаті буде.
- б) Не треба виносити недоліки на всезагальний огляд. Навіщо ганьбити свій колектив?
- в) Дивлячись, які недоліки, хто їх носій. Залежить також від того, як ці недоліки вилучаються і чи вилучаються взагалі.
- г) З недоліками не слід миритися. Якщо є сили всередині колективу, здатні виправити недоліки, то це слід робити самим. Якщо ж таких сил нема в самому колективі, то слід залучати на допомогу інших.
- д) Недоліки в колективі завжди є й будуть. І краще змиритися з недоліками, ніж загострювати конфлікти між членами колективу, що неминуче при викоріненні недоліків. Поганий мир кращий від хорошої сварки.
- 287. Складіть морально-психологічний портрет вашого колективу, звертаючи увагу, насамперед, на такі особливості його життя:
- а) ступінь згуртованості;
- б) наявність угрупувань всередині колективу;
- в) про що говорять, сперечаються в колективі, якою інформацією обмінюються, які почуття переважають у відносинах між його членами;
- г) наявність формальних чи неформальних лідерів, характер стосунків, їх роль у розвитку почуття солідарності в колективі.
- 288. "Нікого не примушують вступати в шлюб, але кожен повинен підпорядковуватись законам шлюбу, оскільки він вступив у шлюб" (Маркс К., Енгельс Ф. Пв, 2-е вид., т. 162).
Що тут розуміється під "законами шлюбу"? Як цю думку висловити в категоріях етики?
- 289. Відомий письменник і соціолог Ю. Рюриков, який одержав заслужену популярність своїми книгами з питань кохання і сімейних відносин, називає телевізор найзапеклішим ворогом сім'ї. Чим, на вашу думку, викликано таке різке судження? Чи правильне воно?
- 290. На одному з диспутів у молодіжній аудиторії була висловлена думка, що розлучень у нашій країні стане набагато менше, якщо дозволити майбутньому подружжю деякий час пожити в "пробному шлюбі". Рішуче виступив проти цього присутній психотерапевт, кандидат медичних наук. Ось що він сказав:
"Що можна в сексуальному плані дізнатися за кілька місяців? Жінка, як правило, розкривається для цієї сфери почуттів не одразу, часом після декількох років, часом після народження другої дитини. І взагалі, що означає: "підходить — не підходить"? З точки зору чистої фізіології, несумісність — крайня рідкість, пов'язана з природною аномалією. Якщо ж і він, і вона цілком здорові люди, то ніяких протипоказань для їх союзу в сексуальній області не може виникнути. У переважній більшості випадків радісному світовідчуттю кохаючих заважає психологічна й моральна "несумісність", а точніше — неграмотність. Вже одна ця думка: вести пошуки таким же методом, за допомогою якого підшукують костюм чи плаття — аморальна... Це ж споживацький підхід до людини.
Будь-яка подружня пара проходить шлях від дисгармонії до гармонії сексуальних відносин. Але цей шлях триває майже все життя. Адже люди з роками змінюються, змінюється їхній емоціональний настрій, фізичне здоров'я, а це означає, що треба перебудовувати й стиль інтимного спілкування..."
Чи переконлива для вас аргументація психотерапевта? Чи згодні ви з точкою зору, що ідея "пробного шлюбу" в основі своїй аморальна?
- 291. Проаналізуйте наведений нижче зразок оптимальної тактики подружніх взаємин. Чи достатньо, на вашу думку, передбачає він об'єктивацію подружніх обов'язків, любовних почуттів, моральних відносин, естетику сімейного поводження? Відповідь аргументуйте.
- - підтримувати почуття особистої гідності чоловіка й жінки;
- - постійно демонструвати взаємну повагу і шанування;
- - прагнути викликати ентузіазм в іншого партнера;
- - стримувати й обмежувати себе у виявах злості, гніву, роздратування, нервозності;
- - не наголошувати на помилках і прорахунках свого партнера по шлюбу;
- - не дорікати минулим взагалі і минулими помилками зокрема;
- - жартом, гумором, якимось відвертаючим фактором зняти або притупити наростаюче психічне навантаження;
- - не мучити ні себе, ні партнера підозрами у невірності чи зраді, стримувати себе в ревнощах, приглушуючи почуття підозрілості;
- - пам'ятати, що в шлюбі й сім'ї необхідно виявляти велике терпіння, поблажливість, добросердечність, уважність та інші позитивні якості.
- 292. "У сварках забувається істина. Припиняє сваритися розумніший" (Л. Толстой).
Чи погоджуєтеся ви з автором цих рядків? Чому? Про який із чинників етики спілкування йдеться в цьому судженні?
293. "Хай буде все тихо й пристойно, хай будуть скрізь компліменти й ввічливість, коли такий простір для безсовісності, шарлатанства, невігластва: нікому викрити, нікому висловити грізне слово правди" (В. Бєлінський).
Які підстави для висловлення такого судження були в автора цих рядків? Наскільки воно актуальне для українського сьогодення? Відповідь підкріпіть прикладами з життя.
294. "Правда — це те, що кожен із нас зобов'язаний розповісти поліцейському" (Б. Рассел).
Як ви розумієте ці рядки? Чому?
295. "Той, хто помиляється, заповнює пристрастю те, що не вистачає йому в силі й правді" (В. Гете).
А як такому протистояти? Відповідь підкріпіть прикладами з життя.
296. "Гнів — це звіроподібна пристрасть за духом, яка здатна часто повторюватись, жорстока і непоборна за силою, яка є причиною вбивств, союзницею нещасть, помічницею шкоди та безчестя" (Арістотель).
Чому, на вашу думку, стільки зла може принести гнів? Яке місце йому відводиться у християнській моралі?
- 297. "І бідність, і багатство — це порушення міри належного" (Арістотель). А як вважаєте ви? Продовжіть цю думку.
- 298. "Для інтриг необхідний розум, але коли його багато, людина стає настільки вищою за інтриги, що вже не опускається до них, у цьому разі вона йде до успіхів і слави зовсім іншими шляхами" (Лабрюйер Жан де).
Чи слушним є твердження автора цих рядків? Спробуйте продовжити його думку, аргументуючи, використовуючи відповідні категорії етики.
299. "Сварка — бесіда найгіршого сорту" (Джонатан Свіфт).
Чи згодні ви з твердженням публіциста? Відповідь аргументуйте.
300. "Де мало слів, там вагу вони мають" (Уільям Шекспір).
Наскільки ви згодні з мислителем? Судження проаргументуйте. Які чинники етики спілкування складають основу цього твердження?
301. "Я спробую оживити мораль дотепністю, і надати дотепності міри мораллю" (Аддісон Джозеф).
Як ви розумієте це запевнення? Чи можна в такий спосіб сприяти етиці взаємин?
- 302. Прокоментуйте висловлення:
- а) "Якщо мої друзі криві, я на них дивлюсь у профіль" (Ж. Жубер).
- б) "Дізнавшись таємницю від друга, не видавай її, бо ставши ворогом, ти нанесеш удар не ворогові, а дружбі" (Демокріт).
- 303. "У світі існує лише один спосіб одержати верх у сварці — ухилитися від неї" (Д. Карнегі).
Чи погоджуєтесь ви з психологом? Відповідь аргументуйте.
- 304. Прокоментуйте висловлення Данила Заточника:
- а) "Як собакам та свиням не треба золота й срібла, так і дурному — мудрих слів".
- б) "Настав премудрого, і він ще мудрішим стане".
- в) "Коли з'їсть синиця орла — коли каміння спливе по воді, коли свиня почне на білку гавкати, тоді нерозумний розуму навчиться".
- 305. "Стримана людина є набагато цікавішою" (Агата Крісті).
Чи згодні ви з письменницею? Якщо так, то чому?
306. "Не кажи своєму другові того, що не повинен знати твій ворог" (А. Шопенгауер).
Чи варто дослухатися до цієї поради? Чому?