< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Встановлення дипломатичних відносин між Україною й Канадою

Канада визнала незалежність України 2 грудня 1991 р. - першою на той час західною країною та другою після Польщі. Дипломатичні відносини між Україною та Канадою встановлені 27 січня 1992 р. З квітня 1992 р. діє Посольство Канади в Україні, у листопаді того ж року відкрито Посольство України в Канаді, а згодом - Генеральне консульство України в Торонто (березень 1993 р.).

Подальший розвиток відносин між Україною і Канадою можна охарактеризувати як сприятливий та поступальний. Реалістична політика ліберального Уряду Канади, спрямована на широку співпрацю з Україною, повністю збігалася з інтересами української сторони. Це уможливило вивести українсько-канадські відносини на рівень особливого партнерства, що закріплено підписанням у Києві 31 березня 1994 р. спільної Декларації.

Одним із прикладів прихильного ставлення до України стало ініціювання Канадою Конференції "Партнерство заради економічних перетворень в Україні" за участю представників країн "великої сімки" і міжнародних фінансових установ (МВФ, Світового банку та ін.), яка відбулася наприкінці жовтня 1994 р. у Вінніпезі.

Під час державного візиту до Канади Президента України Л. Кучми (23-27 жовтня 1994 р.) підписано низку угод, котрі закріпили позитивні результати, досягнуті у двосторонніх відносинах, і відіграли вагому стимулюючу роль у подальшому поглибленні українсько-канадських відносин, надали їм відчутного динамізму та цілеспрямованості. Дуже важливим у цьому контексті стало підписання в Оттаві 24 жовтня 1994 р. Угоди про дружбу і співробітництво між Україною та Канадою, яка набула чинності 26 вересня 1995 р.

Значним внеском у розвиток взаємовигідних українсько-канадських відносин був офіційний візит до України 23-24 жовтня 1996 р. міністра закордонних справ Канади Л. Ексуорсі на чолі великої (понад 70 осіб) делегації представників ділових кіл. Головна подія - перше (організаційне) засідання спільної Міжурядової українсько-канадської комісії з питань економічного співробітництва (МЕК). Результатом її роботи стало підписання кількох угод, що відкрило перспективи надходження в економіку України канадських інвестицій.

Наступний крок у напрямі подальшої розбудови двосторонніх економічних відносин і наповнення особливого партнерства конкретним змістом - проведення 14-16 червня 1997 р. у канадському м. Кал гарі другого засідання Міжурядової українсько-канадської комісії з питань економічного співробітництва та заходів у рамках "Українсько-Канадської ділової ініціативи" - УКДІ-97 (16-21 червня 1997 р., міста Вінніпег, Калгарі, Ріджайна). Після прийняття рішення про проведення подібних заходів на регулярній основі 16-17 грудня 1997 р. у Києві в рамках МЕК відбувся "круглий стіл" за участю урядових та ділових кіл України і Канади. Ця робоча зустріч присвячувалась розв'язанню проблемних питань двостороннього торговельно-економічного співробітництва і стала підготовчим етапом до третього засідання МЕК у Києві 20 жовтня 1998 р. На порядок денний цього засідання, яке стало найрезультативнішим з усіх проведених, виносилося обговорення широкого кола питань українсько-канадської економічної співпраці в галузях енергетики й енергетичного машинобудування, сільського господарства, стандартизації та сертифікації, стану реалізації спільних проектів, шляхів розв'язання проблемних питань діяльності канадських компаній в Україні і под.

Ефективний інструмент поглиблення українсько-канадських економічних відносин - двостороннє співробітництво на рівні провінцій Канади та відповідних регіонів України, до чого сторони виявляють взаємний інтерес. Важливим у цьому зв'язку був офіційний візит до України прем'єра провінції Саскачеван Р. Романова в жовтні 1995 р., під час якого підписано Меморандум про співробітництво між Україною та провінцією Саскачеван, а також інші документи про двосторонню взаємодію у конкретних галузях. Тільки упродовж вересня - листопада 1996 р. Україну відвідали представницькі делегації канадських провінцій Альберта (на чолі з міністром федеральних та міжурядових справ) і Саскачеван (на чолі з віце-прем'єром, міністром сільського господарства). У жовтні 1997 р. відбувся офіційний візит до України делегації провінції Манітоба, очоленої Прем'єр-міністром Г. Філмоном. На переговорах з'ясовувались можливості встановлення співпраці з відповідними областями та регіонами України, підписано угоди з міжрегіонального співробітництва.

Канаді належить провідна роль у консолідації зусиль міжнародного співтовариства в рамках "великої вісімки", спрямованих на подолання проблем, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії та закриттям ЧАЕС. Вона сприяла результативному завершенню переговорів між Урядом України, Урядами країн "великої вісімки" та Комісією Європейського Співтовариства з питання виведення Чорнобильської АЕС з експлуатації, укладання відповідного Меморандуму про взаєморозуміння. Країна також зробила внесок у розмірі 20 млн канадських дол. під час Конференції країн-донорів, присвяченій внескам на реалізацію Плану перетворення об'єкта "Укриття" ЧАЕС на екологічно безпечну систему (м. Нью-Йорк, 20 листопада 1997 р.) та 13 млн дол. США під час другої Конференції країн-донорів (м. Берлін, 6-8 липня 2000 р.).

Між двома державами досягнутий високий рівень взаєморозуміння в політичній галузі. Позиції країн з більшості актуальних міжнародних проблем збігаються або є дуже близькими. Канада як партнер України продовжує сприяти реалізації та захисту інтересів України у "великій вісімці", міжнародних валютно-фінансових та інших структурах, де наша держава не представлена. Канада також надає нашій країні важливу консультативну й експертну підтримку в процесі приєднання України до Світової організації торгівлі.

Великою подією 1999 р. у двосторонніх відносинах став перший офіційний візит до України Прем'єр-міністра Канади Ж. Кретьєна (27-28 січня 1999 р.). Було підписано сім важливих міжурядових і міжвідомчих угод, котрі відкрили нові можливості для поглиблення та практичної реалізації українсько-канадської співпраці. Ж. Кретьєна супроводжували представники ділових кіл Канади (майже 140 осіб), що підтвердило зацікавленість канадського бізнесу в освоєнні українського ринку та реалізації його потенціалу. Було підписано низку комерційних угод і започатковано спільні економічні проекти загальною вартістю 163 млн канадських дол.

Динамізації українсько-канадського діалогу високого рівня сприяв регулярний характер двосторонніх зустрічей на міжнародних форумах Президента України Л. Кучми з Прем'єр-міністром Канади Ж. Кретьеном, зокрема в рамках саміту з нагоди 50-ї річниці НАТО (Вашингтон, 25 квітня 1999 р.) і саміту ОБСЄ (Стамбул, 19 листопада 1999 р.), а також міністра закордонних справ України Б. Тарасюка з міністром закордонних справ Канади Л. Ексуорсі на міжнародних форумах - під час Лондонської наради у форматі "велика вісімка + 6" (12 червня 1998 р.), засідання Ради євроатлантичного партнерства на рівні керівників зовнішньополітичних відомств (Брюссель, 8 грудня 1998 р.), роботи 54-ї сесії ГА ООН (Нью-Йорк, 30 вересня 1999 р.), саміту ОБСЄ (Стамбул, 19 листопада 1999 р.). У 2000 р. на Конференції з питань Голокосту відбулася робоча зустріч Прем'єр-міністра України В. Ющенка з віце-прем'єр-міністром Канади Г. Греєм (Стокгольм, 27 січня 2000 р.) та зустріч на рівні міністрів закордонних справ під час саміту НАТО (Флоренція, 25 травня 2001 р.). На засіданні Ради міністрів ОБСЄ (м. Відень, 27-28 листопада 2000 р.) також відбулася робоча зустріч міністра закордонних справ України А. Зленка з першим заступником міністра закордонних справ Канади Дж. Райтом.

У червні 2000 р. офіційний візит до Канади здійснив міністр закордонних справ України Б. Тарасюк. Тут відбулися переговори з Прем'єр-міністром Канади Ж. Кретьєном, а також зустрічі з першим віце-прем'єр-міністром Канади Г. Греєм, міністром міжнародної торгівлі Канади П. Петтігрю, міністром міжнародного співробітництва Канади М. Мінною, міністром національної оборони Канади А. Егглтоном, спікером сенату Парламенту Канади Г. Молгатом, головою Комітету в закордонних справах сенату Канади П. Столлері, прем'єром провінції Манітоба Г. Дуером, керівництвом Конгресу українців Канади.

Під час візиту канадська сторона проголосила про виділення чергового внеску на реалізацію проекту "Укриття", підтвердила готовність підтримувати позицію України в процесі її вступу до

Світової організації торгівлі (СОТ) і співпраці з МВФ. Значну увагу сторони приділили обговоренню питань подальших напрямів взаємодії у Раді Безпеки ООН.

Черговими подіями у сфері активізації двостороннього співробітництва в конкретних галузях стали візити до України міністра громадських робіт і урядових послуг Канади А. Галіаяо (24 червня 2001 р.), міністра громадянства та імміграції Канади Е. Каплан (10-12 вересня 2001 р.) і міністра міжнародного співробітництва Канади М. Мінни (26-28 вересня 2001 р.).

Продовжив політичний діалог на вищому рівні офіційний візит міністра закордонних справ України А. Зленка до Оттави 25-26 березня 2001 р. Під час зустрічі з Прем'єр-міністром Канади Ж. Кретьєном А. Зленко передав особисте послання Президента України Л. Кучми. Під час перебування в Оттаві міністр закордонних справ України провів зустрічі з представниками вищого керівництва Канади: заступником Прем'єр-міністра Канади Г. Греєм, спікером палати громад Канади П. Міллікеном, головою зовнішньополітичного відомства Канади Дж. Менлі, міністром міжнародної торгівлі Канади П. Петтігрю та міністром міжнародного співробітництва Канади М. Мінною.

Міністр також зустрічався з керівниками найвпливовіших українських організацій - Конгресу українців Канади, а також Світового конгресу українців та Світової федерації українських жіночих організацій. Зустрічі міністра закордонних справ України з найвищими посадовими особами Канади засвідчили налаштованість обох сторін на подальший розвиток особливого партнерства. Акцентувалося на поглибленні співпраці між двома країнами в політичній сфері, необхідності активізації українсько-канадських зв'язків у торговельно-економічній галузі, зокрема через налагодження інвестиційного співробітництва. Під час переговорів підписано Рамкову домовленість про ліквідацію протипіхотних мін в Україні.

У рамках святкування 10-ї річниці Незалежності України нашу державу відвідала офіційна делегація Канади у складі голови Канадсько-української парламентської групи дружби, депутата Парламенту Канади В. Ластівки та представника Канади при СОТ, голови Робочої групи зі вступу України до СОТ С. Маркі.

У 2001 р. 4-5 грудня до України здійснив офіційний візит міністр закордонних справ Канади Дж. Менлі. Він мав зустрічі з Президентом України Л. Кучмою, Прем'єр-міністром А. Кінахом, міністром закордонних справ України А. Зленком. Було підписано спільну Декларацію про подальший розвиток відносин особливого партнерства між Україною та Канадою.

В Україні 16-19 лютого 2002 р. з робочим візитом перебував державний секретар Департаменту закордонних справ і міжнародної торгівлі Канади з питань Центральної та Східної Європи й Близького Сходу Г. Нутсон. Мета візиту, який започаткував тогорічний українсько-канадський діалог на вищому рівні, - підтвердження зацікавленості керівництва Канади у подальшому розвитку відносин з Україною. Під час зустрічі державного секретаря з питань Центральної та Східної Європи і Близького Сходу Департаменту закордонних справ і міжнародної торгівлі Канади Г. Нутсона з міністром закордонних України А. Зленком були обговорені актуальні питання міжнародних відносин, двостороння співпраця в рамках антитерористичної коаліції та міжнародних організацій, шляхи поглиблення українсько-канадських відносин особливого партнерства в усіх сферах. Під час візиту Г. Нутсона до України він зустрічався зі заступником глави Адміністрації Президента України А. Орлом, а також з представниками українських і канадських ділових кіл, журналістами.

Черговим кроком до поглиблення українсько-канадського діалогу, наповнення відносин особливого партнерства конкретним змістом став візит до нашої держави 18-23 травня 2002 р. прем'єра канадської провінції Альберта Р. Кляйна. Той факт, що високопоставленого представника супроводжувала численна ділова делегація, ще раз засвідчує наявність значного потенціалу для розвитку співробітництва між нашими державами у торговельно-економічній та інвестиційній сферах. Під час перебування в Україні Р. Кляйн обговорив конкретні напрями розширення взаємодії між Україною й Альбертою, передусім у нафтовидобувній та сільськогосподарській галузях, а також у сфері освіти.

Демократичні перетворення в Україні сприяли подальшій активізації політичного діалогу між двома державами. Міністерства закордонних справ України та Канади поновили практику проведення двосторонніх політичних консультацій. Канадське керівництво заявляло, що жодна країна Заходу не має тісніших зв'язків з Україною, ніж Канада, яка підтримуватиме право України визначати власну долю без втручання зовнішніх інтересів.

У2008 р. 26-29 травня Президент України В. Ющенко здійснив державний візит до Канади, де виступив на спільному засіданні палати громад та сенату Парламенту Канади, що підтвердило високий рівень відносин і партнерства між двома державами. Ознакою глибокого взаєморозуміння між нашими народами стало офіційне визнання Канадою Голодомору 1932-1933 рр. в Україні актом геноциду українського народу. Це зафіксовано у відповідному Законі Канади 29 травня 2008 р. Такий крок, разом зі співавторством Канади у Резолюціях Генеральної Асамблеї ООН, ЮНЕСКО та ОБСЄ, якими вшановано пам'ять жертв Голодомору в Україні, є найвищою формою солідарності наших країн.

На початку 2009 р. відносини між Україною і Канадою були піднесені до справжнього рівня особливого партнерства, що закріплено у Спільних деклараціях, підписаних міністрами закордонних справ України та Канади у 1994 та 2001 pp.

Зберігаючи позитивну динаміку двостороннього діалогу, генерал-губернатор Канади М. Жан здійснила державний візит до України 22-27 квітня 2009 р. Переговори з керівництвом України сприяли високому діалогу та підсилили багатосторонню співпрацю й взаємодію між Україною та Канадою як справжніх партнерів і союзників.

Розвиваючи українсько-канадський парламентський діалог, спікер палати громад Парламенту Канади П. Міллікен уперше в історії наших двосторонніх відносин відвідав Україну 5-9 вересня 2009 р.

Україна та Канада на постійній основі поглиблюють міжрегіональну співпрацю через обмін візитами, підписання двосторонніх документів, а також започаткування різноманітних ініціатив і проектів в економічній, науково-технологічній та культурно-гуманітарних сферах.

Канада активно долучається до розвитку і посилення навичок українських військовослужбовців з 1993 p., насамперед у рамках Програми допомоги у військовій освіті (Military Training Assistance Program, MTAP), спрямованої на мовну та професійну підготовку фахівців для участі в миротворчих операціях, котрі допомагають перевести Збройні сили України на стандарти НАТО. Канада висловлює принципову та рішучу підтримку проголошених Україною намірів набути членства в НАТО. Так, під час Бухарестського саміту НАТО у квітні 2008 р. Прем'єр-міністр Канади С. Гарпер заявив: своїми діями і всередині країни, і за кордоном Україна довела, що вона поділяє цінності НАТО. Він також запевнив: Канада робитиме все для реалізації прагнень України досягти більшої свободи, демократії та добробуту тоді, коли вона продовжуватиме робити прогрес у просуванні демократичних реформ та досягненні відкритості економіки. Напередодні саміту Канада стала одним зі співавторів листа-звернення низки країн НАТО до партнерів із закликом підтримати приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО.

У 2009 р. однозначні й чіткі заяви про підтримку членства України в НАТО зробили генерал-губернатор Канади М. Жан та Прем'єр-міністр Канади С. Гарпер.

Світова економічна криза безпосередньо вплинула на наші національні економіки. Однак, незважаючи на це, Україна й Канада намагалися поглибити та розширити економічну співпрацю. Головним результатом такої роботи стало оголошення початку переговорів стосовно укладання двосторонньої угоди про вільну торгівлю, що було зроблено під час візиту міністра міжнародної торгівлі Канади та міністра азійсько-тихоокеанського транспортного коридору Ст. Дея до України 22-23 вересня 2009 р. Тоді українські й канадські партнери оголосили про низку контрактів на суму понад 854 млн дол., котрі мали поглибити співпрацю у сільському господарстві, а також допомогти Україні побудувати супутник зв'язку, що забезпечуватиме висвітлення чемпіонату з футболу у 2012 р., співорганізатором якого є Україна, і под.

Раніше, у червні 2009 р., Одеський морський торговельний порт (Україна) і Порт Галіфакс (Канада) підписали Меморандум про співпрацю, що покликаний розширити спектр можливостей для експортерів та імпортерів двох країн через використання можливостей Галіфаксу як атлантичних воріт до Канади та Північної Америки і можливостей Одеського порту як морських воріт до України та Східної Європи.

З 2008 р. українська і канадська сторони активно використовують поновлену практику проведення двосторонніх бізнес-форумів.

Той факт, що Україну в 2009 р. було введено до списку 20 країн, на котрих сфокусовані пріоритети програм канадської технічної допомоги, які реалізуються через Канадське агентство міжнародного розвитку, засвідчує прагнення Уряду Канади підтримувати Уряд України в його зусиллях з подальшої демократизації суспільства й імплементації соціально орієнтованих економічних реформ.

Україна приділяє особливу увагу співпраці з Канадою у реалізації проектів у рамках Ініціативи "Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї масового знищення та матеріалів для її виготовлення", зокрема убезпечення Державного кордону України від нелегального пересування ядерних та інших радіоактивних матеріалів.

Державний міністр закордонних справ Канади з питань співробітництва з країнами Америки П. Кент від Уряду Канади 25 лютого 2010 р. взяв участь у церемонії інавгурації В. Януковича на пост Президента України. Після цього, 25 жовтня, було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо молодіжних обмінів між Урядом України і Урядом Канади, який набув чинності 4 квітня 2011 р. Положення Меморандуму поширюється на такі категорії громадян України та Канади:

  • - громадяни, в тому числі випускники вищих закладів освіти, котрі прагнуть отримати досвід роботи у приймаючій країні за наявності попередньо погодженого контракту на їхнє працевлаштування задля підтримки кар'єрного розвитку;
  • - дійсні студенти вищих закладів освіти у своїй країні, які прагнуть пройти частину їхньої навчальної програми в приймаючій країні шляхом роботи за попередньо погодженим робочим контрактом (виробничого навчання), безпосередньо пов'язаним зі сферою їхнього навчання;

громадяни, котрі прагнуть подорожувати приймаючою країною та тимчасово працевлаштуватися задля поповнення своїх фінансових ресурсів.

Особи, які мають намір в'їхати і тимчасово проживати на території України або Канади, повинні, згідно з Меморандумом, особисто звернутися до відповідної дипломатичної установи, коли вони:

  • - відповідають усім вимогам імміграційного законодавства України та Канади, в тому числі вимогам стосовно отримання дозволу на в'їзд до країни, які не названі у наведених нижче підпунктах;
  • - мають вік від 18 до 35 років включно станом на дату одержання дипломатичним представництвом чи консульською установою відповідного подання;
  • - мають українське або канадське громадянство і дійсні український або канадський паспорти, термін дії яких перебільшує очікуваний термін їхнього перебування відповідно до цього Меморандуму про взаєморозуміння;
  • - перед прибуттям на територію приймаючої країни мають квиток у зворотному напрямку або достатні фінансові ресурси, щоб придбати такий квиток;
  • - мають підтвердження необхідних фінансових ресурсів, аби забезпечити свої потреби на початку перебування (2500 канадських дол. чи еквівалент такої суми);
  • - сплачують відповідні фінансові збори, необхідні для користування перевагами цього Меморандуму про взаєморозуміння;
  • - погоджуються перед прибуттям на територію приймаючої країни придбати медичну страховку, що містить госпіталізацію та репатріацію, дійсну впродовж усього терміну їхнього перебування;
  • - залежно від випадку повинні надати: а) документацію, яка засвідчує те, що вони отримали попередньо погоджений робочий контракт у приймаючій країні задля підтримки їхнього кар'єрного розвитку; б) документацію, яка засвідчує, що вони є дійсними студентами вищого закладу освіти своєї країни і те, що вони отримали місце роботи в приймаючій країні за попередньо погодженим робочим контрактом (виробничого навчання), безпосередньо пов'язаним зі сферою їхнього навчання для проходження частини їхньої навчальної програми; в) підтвердження їхнього наміру подорожувати і тимчасово працювати в приймаючій країні для поповнення своїх фінансових ресурсів.

Згідно з досягнутими домовленостями, впродовж 2012 р. перевагами Меморандуму могли скористатись по 200 осіб від кожної країни.

Отже, Україна і Канада віддані подальшому поглибленню міцних, дружніх і взаємовигідних відносин. Активний двосторонній політичний діалог, тісна співпраця та партнерство в рамках міжнародних організацій, а також у різноманітних сферах підтверджують стратегічний характер наших відносин. Це ще раз зазначалось під час зустрічі глав зовнішньополітичних відомств України та Канади 24 вересня 2009 р. у рамках 64-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, коли вони підписали Дорожню карту українсько-канадських відносин, документ, який вивів співпрацю між Україною та Канадою на новий рівень, закріплюючи їхнє спільне бажання поглиблювати двостороннє співробітництво та визначаючи його пріоритети в галузях економіки, політики, безпеки, гуманітарній і культурній сферах.

На території Канади проживає не одна тисяча колишніх українців або вихідців з України. Українська діаспора в Канаді достатньо суттєва і дбає про своє духовне, історичне коріння. Тому між Україною та Канадою звичним є явище проведення різноманітних виставок, зустрічей та концертів наших громадян у Канаді.

Канадська діаспора тісно і плідно допомагає Україні у виданні патріотичних книг, періодики тощо, видає україномовні журнали і газети, підтримує українські благодійні фонди та ін.

Українці продовжують подорожувати й іммігрувати до Канади, зміцнюючи тісні родинні, соціальні та культурні зв'язки між двома країнами. У 2010 р. Посольство Канади в Україні видало орієнтовно 8500 тимчасових віз відвідувачам, студентам і тимчасовим робітникам та приблизно ще 2200 віз на постійне місце проживання новим іммігрантам, котрі мали намір переїхати до Канади. Канадські роботодавці активно запрошують тимчасових і постійних робітників з України. Декілька канадських провінцій відкрили програми набору на роботу кваліфікованих робітників, у такий спосіб роблячи свій внесок у триваюче зростання економіки Канади та добробут усіх канадців.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >