< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Екскурсійний туризм релігійної тематики

За маршрутами паломництва формуються потоки екскурсійного туризму релігійної тематики. Зазвичай такі поїздки є менш тривалими, ніж паломництва вірян, вони розраховані на дітей і дорослих, організовуються в будь-яку пору року і не прив'язані до культових свят. Якщо для вірян важливим є духовний момент, то туристи вирушають до Святих місць переважно з культурно-пізнавальною метою, спеціально духовно і фізично не готуючись до поїздки. Інколи в деяких турах одночасно можуть брати участь як паломники, так і туристи. Згідно з маршрутом, вони відвідують культові святині та архітектурні пам'ятки минулого. Організація таких турів вимагає детальної підготовки. Досить ретельно треба добирати групу, щоб в неї не потрапили люди, яким абсолютно чужі віра та повага до Святих місць.

Багато туристів з культурно-пізнавальною метою їдуть в Ізраїль з його ранньохристиянськими та мусульманськими пам'ятниками. Туристи виявляють значний інтерес і до Йорданії. Ця земля згадується в Старому і Новому Заповітах, тут протікає ріка Йордан, у водах якої хрестився Христос. Традиційно велелюдними є туристські потоки в Грецію — спадкоємицю великої Візантії, колиску православ'я з її гірськими монастирями, чернечою республікою Афон, у Ватикан — центр католицької церкви, у Францію.

У країнах колишнього соціалістичного табору релігійний напрям у туризмі почав розвиватися порівняно недавно внаслідок переосмислення ролі релігії в житті суспільства. Десятиріччями держава викорінювала релігію, намагаючись замінити її комуністичною ідеологією. За таких умов святині в кращому разі розглядалися як місця, естетично привабливі для іноземних туристів. Але, на щастя, люди не втратили потреби в духовних цінностях, інтерес до пам'яток релігійної культури, життя церкви, зокрема монастирів, що стали важливими центрами духовного відродження зростає, відкриваються нові можливості для туристських обмінів. Святині в Польщі, Угорщині, Румунії, Болгарії привертають до себе увагу дедалі більшої кількості мандрівників.

Науковий туризм з релігієзнавчими цілями

Свої потоки формує науковий туризм із релігійними цілями. Туристи прямують до центрів не тільки монотеїстичних релігій, а й у місця з багатим політеїстичним минулим. Це, насамперед, Єгипет, а також Італія і Греція. Особливий науковий релігієзнавчий інтерес становить Схід: Індія, Китай, Японія. Поїздки фахівців, хоч і не є численними, але розширюють географію релігійного туризму.

Із зростанням попиту на релігійні тури за кордоном з'явилися фірми, що спеціалізуються на організації подорожей у співпраці з церквою. Створено багато організацій та установ, що впливають на спрямованість подібного туризму. В Франції існує Фонд з культурних і міжнародних заходів у горах, покликаний захищати і пропагувати культурну спадщину країни. На засоби державних і муніципальних структур Фонд відреставрував каплиці й церкви у віддалених гірських місцевостях і розгорнув рекламу для привернення до них уваги туристів. Крім того, у Франції створена Національна асоціація директорів єпархій з паломництва, що об'єднує французьких і закордонних релігійних діячів. Разом із фахівцями у Сфері туризму асоціація докладає зусиль до поліпшення духовних, моральних і технічних умов для паломництва, а також готує організаторів і керівників туристичної справи. Допомогу храмам у прийомі індивідуальних туристів і прочан надає Асоціація священиків Святих місць. Розвитку релігійного туризму приділяють увагу також державні органи та установи різних країн.

Контрольні запитання і завдання

 • 1 Які географічні фактори розвитку туризму Ви знаєте?
 • 2 Що входить до фізико-географічних факторів?
 • 3 у чому полягає специфіка економіко-географічних факторів? а Що таке "туристський потік"?
 • 5. Що таке "первинні та вторинні фактори", як вони впливають на туристські потоки?
 • 6. Назвіть фактори, що впливають на напрямок туристських потоків"
 • 7. Яка географія основних видів туризму?
 • 8. Перелічіть особливості географії туризму з метою відпочинку і розваг.
 • 9. Назвіть основні регіони купально-пляжного відпочинку.
 • 10. Яка географія ділового туризму?
 • 11. У чому полягає специфіка конгресово-виставкового туризму?
 • 12. Що таке "інсентив-туризм"?
 • 13. У чому виявляються особливості географії релігійного туризму? Назвіть основні релігійні центри світу.
 • 14. Що визначає особливості географи лікувально-оздоровчого туризму?
 • 15. Які особливості географії спортивного туризму?
 • 16. Які особливості географії туризму спеціальних спортивних заходів?
 • 17. Назвіть основні регіони бальнеологічного туризму.
 • 18. Опишіть специфіку географії паломницького туризму.
 • 19. Перелічіть основні світові центри паломництва.
 • 20. У чому виявляються особливості географії наукового туризму з релігіезнавчими цілями?
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >