< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вступ

Для чого вивчають гроші, банківську справу та фінансові ринки?

У випуску вечірніх новин ви могли почути, що пропозиція грошей зменшилася на 4 млрд. доларів. Який вплив це могло справити на процентну ставку по позичці, за допомогою якої ви фінансуєте покупку новенького спортивного автомобіля? Чи означає це, що купівля будинку стане більш чи менш доступною у майбутньому? Легше чи важче буде для вас знайти роботу наступного року?

Ця книга дасть відповіді на ці запитання шляхом дослідження ролі грошей в економіці та з'ясування того, як функціонують фінансові інститути (банки, страхові компанії, взаємні фонди і т. д.) та фінансові ринки (такі, як ринки облігацій, акцій, валютні ринки). Фінансові ринки і інституції не тільки впливають на повсякденне життя, але також викликають переміщення величезних потоків коштів (трильйони доларів) по всій нашій економіці, що впливає на прибутки фірм, на економічний добробут інших країн, а не лише США. Що станеться з грішми, фінансовими інститутами і фінансовими ринками - це велика проблема і турбота наших політиків. Стан у фінансовій сфері може навіть мати вирішальний вплив на виборах. Вивчення грошей, банківництва і фінансових ринків буде винагородою вам, бо ви зрозумієте багато питань, що хвилюють усіх людей. У цьому розділі ми окреслимо, що ж це за питання і чому вони заслуговують на вивчення.

Навіщо вивчають гроші?

Гроші, або пропозиції грошей, визначаються як щось таке, що здебільшого приймають як платежі за товари або послуги чи при погашенні боргу. Гроші асоціюються з коливаннями економічних змінних, які впливають на нас і важливі для стану справ в економіці.

Гроші та інфляція

Тридцять років тому фільм, що ви подивилися минулого тижня, заплативши за квиток шість доларів, коштував один або два долари. Тоді за шість доларів ви могли б подивитися фільм і купити собі велику коробку пластівців. Як видно на графіку 1.1, що показує динаміку середнього рівня цін в економіці з 1950 до 1990 року, ціни на найважливіші товари сьогодні вищі, ніж були тоді. Середній рівень цін на товари і послуги в економіці називається загальним рівнем ціп

Загальний рівень цін і пропозиція грошей у США: 1950-1990 pp.

Графік 1.1. Загальний рівень цін і пропозиція грошей у США: 1950-1990 pp.

або, простіше кажучи, рівнем цін (точніше визначення подано у додатку до цього розділу).

З 1950 до 1990 року рівень цін зріс більше ніж у п'ять разів. Інфляція є умовою безперервного зростання рівня цін. Вона впливає на індивідів, фірми та уряд. Інфляція здебільшого береться до уваги як важлива проблема, що повинна розв'язуватися і є часто першочерговою турботою політиків і державних мужів.

Щоб розв'язувати проблеми інфляції, слід дещо знати про її причини. Що спричиняє інфляцію?

Відповідь на це запитання знаходимо на графіку 1.1, який зображає пропозицію грошей і рівень цін. Як бачимо, рівень цін і пропозиція грошей здебільшого змінюються в одному напрямку майже однаково. Ці дані вказують на те, що безперервне зростання пропозиції грошей могло б бути важливим фактором, що спричиняє інфляцію, тобто безперервне зростання рівня цін.

Наступним доказом того, що інфляція пов'язана з безперервним зростанням пропозиції, знаходимо на графіку 1.2. На цьому графіку

Середній темп інфляції та середній темп зростання кількості грошей для ряду країн: 1980 - 1990 pp.

Графік 1.2. Середній темп інфляції та середній темп зростання кількості грошей для ряду країн: 1980 - 1990 pp.

для ряду країн показано середній темп інфляції (темп зміни рівня цін, що звичайно вимірюється як відсоток зміни за рік) за десятирічний період (1980-1990 pp.) разом з середнім темпом зростання грошової маси за той же період1.

Як бачимо, існує прямий зв'язок між інфляцією і темпом зростання пропозиції грошей: країни з найвищим темпом інфляції мають і найвищі темпи зростання кількості грошей. Перу і особливо Аргентина, наприклад, пережили дуже високі темпи інфляції, а їхні темпи зростання грошової маси були також високими. З іншого боку, Швейцарія і Німеччина мали дуже низькі темпи інфляції у тому ж періоді, але й темпи зростання кількості грошової маси в них були низькими.

Цей досвід привів Мілтона Фрідмана, лауреата Нобелівської премії з економіки, до його знаменитого твердження: "Інфляція завжди і всюди є монетарним феноменом". Це твердження дає добру основу для дослідження грошей, бо темпи їх зростання, можливо, є рушійною силою розвитку інфляції. Ми розглянемо роль грошей у розвитку інфляції через вивчення монетарної теорії грошей - теорії, що пов'язує зміни у кількості грошей зі змінами у діловій активності і рівні цін.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >