< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ТРАДИЦІЙНИЙ ДІЛОВИЙ ГАРДЕРОБ: СТРАТЕГІЯ ДЛЯ ЖІНОК

Жіночий діловий гардероб значно різноманітніший, ніж чоловічий, але при цьому він має комплектуватися відповідно до основних напрямків такого роду одягу. Водночас кожній жінці варто намагатися створити свій індивідуальний стиль, який якнайкраще відображає її особистість та власний смак.

Є три основні напрямки/стилі ділового одягу для жінок, які визначають, що саме є центром гардеробу: 1) костюм зі спідницею; 2) блейзер або жакет, який комбінується з іншими елементами гардеробу та 3) плаття, яке включає одну чи дві частини. Брючний костюм, надзвичайно поширений та популярний, у деяких установах та організаціях може бути небажаним, а великі міжнародні корпорації часом і не рекомендують його для співробітниць. У будь-якому разі вибір кожного конкретного вбрання передбачає врахування кольору та виду тканини.

КОСТЮМ ЗІ СПІДНИЦЕЮ

Такий костюм є рекомендованим стандартом для вашого ділового гардеробу. Він створює вигідний, сильний імідж. Якщо піджак однобортний, його можна не застібати, тоді як двобортний піджак повинен бути завжди застібнутим (це стосується і внутрішнього ґудзика). Щоб виглядати вищою та стрункішою, вибирайте костюм одного кольору. Водночас ваш костюм може бути не тільки одного кольору, але складатися зі спідниці та піджака/жакета контрастних кольорів (може мати не лише спідницю кольору, який збігається з кольором піджака, а й спідницю контрастного кольору).

Вибір кольорів. Найкращими кольорами для ділових костюмів є чорний, темно-синій, сірий, темно-бежевий та бургунді/ бордовий. Легкі, тонкі смужки або клітинки допустимі. Будьте обережні, вибираючи костюм, обидві частини якого червоного, жовтого або лимонного кольорів. Таке вбрання може занадто "звучати", привертаючи непотрібну увагу інших.

Вибір тканини. Деякі види вовни, як, наприклад, габардин, можна носити цілий рік і вони добре і довго служать. Бавовняні вироби можуть бути непоганим вибором у теплому кліматі та для теплого сезону. Вироби з льону та полотна варто купувати лише у тому випадку, коли в них додані синтетичні/штучні матеріали, як поліестер, акрил. Без таких добавок подібні тканини легко мнуться, і тому їх слід уникати. Варто бути обережним щодо речей із шовку, які можуть, по-перше, легко м'ятися, а по-друге, часто мати занадто вишуканий (вечірній) вигляд.

БЛЕЙЗЕР

Це жакет/піджак, який можна у щоденній практиці використовувати для того, щоб по-різному комбінувати зі спідницями і у такий спосіб розширити ваш гардероб. Блейзер, як правило, має менш формальний вигляд.

Вибір кольорів. Можна рекомендувати ті самі кольори, що і для костюма — чорний, темно-синій, сірий, бургунді та темно-бежевий. Будьте обережні, купуючи жакети у клітинку, з візерунком чи твідові: їх може бути досить важко комбінувати з іншим одягом.

Вибір тканини. Як і для костюма, габардин, вовна з синтетичними домішками є безпечним вибором. Шовк та льон з домішками також можливі для жакета. Уникайте шкіри, оксамиту, вельвету, велюру та грубих паперових/джинсових тканин. Вони ніяким чином не створюють професійний вигляд.

БЛУЗКИ

Вибір кольорів. Блузки можуть бути широкої гами кольорів. Намагайтеся якнайкраще підбирати та комбінувати їх з вашими костюмами. Найбільш вигідними і "працюючими" кольорами є білий, білосніжний та бежевий: вони підходять, практично, до будь-якого костюма.

Вибір тканини. Для блузок шовк є найкращим вибором, але його хімічна чистка може бути надто дорогою. Звертайте увагу на інструкцію: нині є деякі види шовку, який можна прати, тому подібна покупка може бути більш вигідною. Бавовна також можливий варіант для ділових блузок. Єдина і головна вимога до такого роду виробів — ідеальна відпрасованість. Якщо ви зупинилися на виробі з поліестеру, який передбачає і машинне, і ручне прання, переконайтеся, що тканина має вигляд натуральної.

ПЛАТТЯ

Плаття, яке складається з одного чи двох компонентів/частин, можна носити окремо або з жакетом. Хоча в цілому плаття не створює такого сильного професійного іміджу, як костюм, але до певних ситуацій воно може дуже підходити. Вважається, що плаття стилю пальта (у якому ґудзики спереду розташовані зверху донизу) має більш діловий вигляд, ніж плаття стилю блузки (на якому ґудзики спереду розташовані лише до лінії пояса).

Вибір кольорів. Рекомендуються сірий, темно-синій, бежевий, світло-коричневий, червоний колір, а також бургунді. Легка смужка або клітинка допустимі. Уникайте яскравих малюнків.

Вибір тканини. Найкращим вибором є натуральний шовк, при цьому штучний шовк також може бути вдалим вибором.

Полотно та льон можна використовувати лише у тому разі, коли у них є штучні домішки: чистий льон та полотно легко мнуться і вироби із них під кінець робочого дня не матимуть необхідного вигляду. Варто уникати бавовни, тому що, в принципі, вона вважається недостатньо формальною для ділового вбрання.

ПРИКРАСИ/ГОДИННИК

Уникайте дешевих прикрас. Віддавайте перевагу золотим, срібним виробам та прикрасам із штучних/синтетичних матеріалів високої якості.

Перли додають елегантність до будь-якого ділового вбрання.

Уникайте прикрас, які хитаються і дзеленчать. Не надягайте більше, ніж того потребує ситуація. Обмежте свій вибір однією каблучкою на кожній руці і одним ланцюжком на шиї. Якщо ви маєте звичку знімати сережку з вуха, розмовляючи по Телефону (щоб мати можливість краще чути співрозмовника), переконайтеся, що після закінчення розмови ви не залишили її на своєму робочому столі чи у кишені, а повернули на належне місце (на вухо).

Купуйте найдорожчий годинник, який дозволяє ваш бюджет.

ПАСОК

Вибирайте шкіряні паски, які мають невелику застібку. Пасок має координуватися з вашим взуттям.

ШАРФ

Вибирайте шарфи, які мають кольори вашого костюма. Єдиним вибором є 100 % шовк, тому що інші тканини важко красиво і зручно зав'язати.

ПАНЧОХИ

Нейтральні кольори (світло-бежевий, кольору шкіри) завжди будуть вдалим вибором. Можна також зупинитися на кольорі, який на півтону темніший за тон вашої шкіри. Світло-сірий колір, як і колір кістки також є хорошим вибором.

Не носіть темні панчохи зі світлим взуттям. Не забувайте, що на темних панчохах будь-які проблеми (вузлики, спущені петлі) набагато помітніші, ніж на світлих. До того ж, дуже темні панчохи можуть мати вигляд спортивних штанів, які щільно обтягують ноги, чого слід уникати. Білі панчохи часто розглядаються як знак приналежності до медичного персоналу.

Уникайте панчох з візерунками: вони привертатимуть увагу до ваших ніг більше, ніж це необхідно у діловій ситуації.

Хорошою звичкою є мати запасну пару панчох на випадок усілякого роду "аварій".

ВЗУТТЯ

Класичні шкіряні туфлі — найпоширеніший варіант ділового взуття для жінок, тому що вони одночасно і зручні, і виглядають привабливо. Рекомендована висота підбора: 2,5—5 см. Уникайте сандалів, взуття з відкритими носами чи п'ятками.

Вважається, що колір вашого взуття має відповідати найнижчому кольору вашого одягу (спідниці, плаття, брюк) або бути темнішим. Збігання кольору взуття і нижньої частини одягу візуально робить людину вищою і стрункішою. Якщо колір вашого взуття буде іншим (що мало збігатиметься з кольором одягу), увагу привертатимуть ваші ноги, а це у ділових ситуаціях не бажано.

Рекомендуються нейтральні кольори, такі як чорний, темно-синій, бургунді, сірий та бежевий. Слід уникати червоного, рожевого та жовтого кольорів. Білий колір, навіть улітку, більш підходить до світських, ніж до ділових ситуацій та заходів.

Якщо ви любите ходити на роботу пішки, одягайте взуття на дуже низьких підборах або ж з плоскою підошвою. Не варто вибирати для цього спортивне взуття, як часом дехто це робить. Ви ніколи не знаєте, кого ви зустрінете по дорозі на роботу або ж біля неї (можливо, вашого начальника або члена ради директорів).

Водночас ви не можете носити ділове взуття, коли на вулиці лежить півметра змішаного з сіллю снігу, який тане, перетворюючись на каламутну брудну воду, що заливає усе навкруги. Це просто не практично. При такій погоді варто взути елегантні резинові чобітки, які дадуть вам можливість пересуватися без проблем. Своє ділове взуття принесіть із собою.

СУМКА/ПОРТФЕЛЬ

Слід віддавати перевагу сумкам та портфелям зі шкіри. При цьому варто уникати ярликів дизайнерів на сумках. Вважається, що для жінок підходящим вибором буде портфель як з твердими боками, так і з м'якими.

Найбільш практичними кольорами є чорний, коричневий та бургунді. Невеликі сумочки за кольором мають збігатися з вашим взуттям. Це правило не стосується портфелів,

ДЕТАЛІ

Переконайтеся, що ваша білизна необхідного розміру і добре на вас сидить: будучи невідповідного розміру або невдалого крою, вона може зіпсувати усе враження від вашого вбрання, підкресливши "слабкі" сторони вашої фігури.

Вдало підібрані окуляри можуть бути додатковим позитивним елементом вашого професійного іміджу. Тому, якщо ви носите окуляри кожного дня і цілий день, намагайтеся підібрати пару, яка б максимально працювала на вас.

Уникайте окулярів із затемненим склом або окулярів-хамелеонів (скло яких темнішає/світлішає залежно від сили світла у тому місці, де ви перебуваєте). Вони ховатимуть ваші очі від співрозмовника, і тому він може сприйняти вас за нещиру людину, а отже, з недовірою поставиться до ваших слів, що зовсім не допомагає справі.

Нижче наведено базовий традиційний гардероб, який може бути початком практично для кожної ділової жінки. Пам'ятайте, що він не є усталеним і незмінним, а залежить від вашого місця проживання, сфери професійної діяльності, а також від посади, яку ви обіймаєте.

БАЗОВИЙ ТРАДИЦІЙНИЙ ГАРДЕРОБ ДІЛОВОЇ ЖІНКИ


Чорний або сірий костюм (з 2—3 частин)

Темно-синій костюм (з 2—3 частин)

Жакети та спідниці, які можна комбінувати (2— 3)

Плаття (з 1 — 2 частин)

Блузки білого, бежевого та пастельних кольорів (2-4)

Золоті, срібні та високої якості штучні сережки, браслет, ланцюжок, заколка/брошка

Годинник високої якості

Шарф, який має кольори вашого костюма (бажано)

Пара традиційного/класичного взуття чорного кольору

Пара традиційного/класичного взуття темно-синього бежевого кольорів

Шкіряна сумка чорного, темно-синього або бежевого кольору

Шкіряний пасок чорного, темно - синього кольору

Шкіряний портфель чорного, коричневого кольору та кольору бургунді

Пальто/плащ Парасолька
До цього базового, початкового набору ви можете додавати одяг та аксесуари, які будуть індивідуалізувати ваш зовнішній вигляд, не виводячи при цьому його за межі існуючого у місці вашої роботи кодексу ділового одягу співробітників.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >