< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Прикасова та касова зони

Значення прикасової і касової зони у формуванні репутації та іміджу магазину важко переоцінити. Касова зона часто стає проблемною у роботі магазинів за методом самообслуговування (супермаркету, гіпермаркету, дискаунтера). Довгі черги до каси і, відповідно, очікування розрахунку може суттєво вплинути на думку покупців про магазин і зіпсувати його репутацію.

Оптимальне розміщення касової зони повинно забезпечувати касиру хороший огляд більшої частини торговельного залу магазину і забезпечувати покупцям легкий доступ до виходу. На розміщення касової зони також впливають розміщення зони входу/виходу, конфігурація та площа торговельного залу, напрямок руху покупців у торговельному залі та ін.

Прикасова та касова зони є найбільш привабливими для розміщення товарів імпульсивного попиту. Тому важливо, щоб ці зони не були перевантаженими торговельним обладнанням для продажу дрібних товарів і не заважали вільному руху покупців до вузлів розрахунку.

Для визначення приблизної кількості касових боксів, необхідних для проведення розрахунків з покупцями в торговельному залі магазину, за норму приймається наявність одного касового місця на 100 м2 торгової площі продовольчого магазину і 150 м2 торгової площі непродовольчого магазину. При цьому необхідно враховувати пропускну здатність магазину і його товарно-форматну специфіку.

Для більш обґрунтованого підрахунку кількості касових вузлів спеціалісти з магазинобудування рекомендують використовувати такі формули:

де Кк - кількість кас, од.;

М - пропускна здатність магазину, осіб/на год;

F - середня кількість одиниць товару, що відбирає покупець;

X - час обробки однієї одиниці товару (сканування штрих-коду, введення ідентифікаційного коду товару за допомогою клавіатури), сек.;

Т - додатковий час, необхідний для розрахунків з покупцем;

К - середній коефіцієнт використання робочого часу касирами (0,7).

де Кк - кількість кас, од.;

5 - площа торгового залу, м2;

д - мінімальна площа торгового залу, що визначається будівельними нормами та правилами (СНІП) і становить 2,5 м2 на 1 особу.

Для оптимального проектування касової зони необхідно враховувати конкретні умови, за яких здійснює свою діяльність магазин. Так, площа торговельного залу, очікувана пропускна здатність магазину впливає на вибір довжини транспортера касового вузла, а особливості принципу продажу товарів визначають форму касового боксу.

Необхідно враховувати, що касовий вузол - складна і часто найбільш вартісна частина інформаційної системи магазину. В касовому вузлі покупець стикається з роботою інформаційної системи магазину, і від того, як вона працює, часто залежить, чи повернеться покупець повторно до магазину.

У середньому площа, що відводиться під вузли розрахунків повинна становити 15-20 % від площі торговельного залу магазину.

Фахівці виділяють шість основних правил розміщення товарів у прикасовій і касовій зонах [16]:

  • 1. У прикасовій і касовій зоні доцільно представляти товари різних товарних груп, що відібрані за такими принципами:
    • - "нагадування" - товари, про які покупець не завжди пам'ятає, але може придбати імпульсивно;
    • - "спокуса" - товари, які ідеально поєднують у собі ціну та якість;
    • - спеціальні пропозиції магазину, акції та промо-місця постачальників товарів;
    • - сезонні товари.
  • 2. Не бажано розміщувати в прикасовій зоні товари, що потребують попереднього вибору та осмислення.
  • 3. Кількість товарних позицій у прикасовій зоні повинна бути обмежена, і позиції повинні повторюватися біля різних кас (наприклад, через одну).
  • 4. Товари в прикасовій зоні повинні бути забезпечені крупними та яркими цінниками.
  • 5. У непродовольчих магазинах товари, розміщені на прикасових стійках, повинні мати основну точку продаж у торговельному залі.
  • 6. У прикасовій зоні особливу увагу слід приділяти дитячому мерчандайзингу: помітна кількість дитячих товарів спеціально зорієнтовані на прикасову зону і реалізацію дитячих прикасових імпульсів. Але при цьому також слід враховувати думку батьків щодо задоволення таких дитячих імпульсів (наприклад, в американській мережі супермаркетів "Giant" у двох касах з двадцяти не представлені дитячі імпульсивні товари).
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >