< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Головні воєнні дії на території України.

3 початком у липні 1914 р: імперіалістичної війни у її вир був втягнутий і український народ.

Багато робітників та селян були мобілізовані до армії і брали участь у боях. Безпосередньо в Україні вів воєнні дії Південно-Західний фронт, який простягався на 450 км від Івангорода до Кам'янця-Подільського. Російські армії мали завданням наступати на австро-угорські війська в Галичині, відрізати їм шляхи відходу на захід від Кракова та на південь за Дністер і розгромити їх. Австро-угорське командування ставило за мету оточити й розгромити російські війська, що дислокувалися між Віслою і Бугом.

На Південно-Західному фронті розгорнулася грандіозна Галицька битва, яка тривала з 6 серпня до 13 вересня 1914р. У ній брали участь близько 700 тис. осіб російських військ і понад 830 тис. осіб австро-угорської армії.

Внаслідок Галицької битви російські війська зайняли всю Східну Галичину, частину Західної і майже всю Буковину. Зайнявши ці території з містами Львів і Чернівці, створили галицько-Буковинське генерал-губернаторство. Австрійська армія втратила 400 тис. чол., в тому числі 100 тис. полоненими, і 400 гармат. Плани німецького командування утримати Східний фронт силами однієї Австро-Угорщини зазнали краху.

Коли розгорталися бої на західноукраїнських землях, виросла загроза і з півдня. Наприкінці липня 1914р., при підозрілому потуранні англо-французької ескадри, що перебувала в Середземному морі, у Чорне море через Дарданелли ввійшли німецькі крейсери "Гебен" і "Бреслау". В ніч з 15 на 16 жовтня 1914 р. німецько-турецький флот раптово обстріляв Севастополь, Одесу, Феодосію і Новоросійськ. Туреччина включилася у війну на боці австро-німецького блоку. Для Росії створився ще один - Кавказький фронт.

На кінець 1914 р. як на Західному, так і на Східному фронтах почалася позиційна війна. Стало ясно, що німецький план блискавичної війни - розгрому Франції, а потім Росії і закінчення війни за три місяці, - зазнав краху. Велику роль у провалі цього плану відіграли російські війська, які своїми активними діями відтягли на Східний фронт значні німецько-австрійські сили. Антанта примусила воювати Німеччину на два фронти, але перемоги теж не домоглася.

У лютому - березні 1915 р. російські війська вели тяжкі боїв Карпатах. 9 березня капітулював австро-угорський гарнізон Перемишля. Були взяті основні перевали Карпат. Російські війська взяли 120тис. полонених, захопили 900 гармат.

У травні-червні 1915р. проходила так звана Горлицька операція. Вісім німецьких армій прорвали оборону російських військ, зайняли м. Львів і змусили залишити Галичину. Під німецько-австрійську окупацію потрапили українські землі: Східна Галичина, Північна Буковина і 5 повітів Волині.

До середини вересня 1915 р. російська армія відступила з Галичини та Буковини і закріпилася на лінії Камянець-Подільський, Тернопіль, Дубно.

Німецьке командування не змогло досягти поставленої мети - вивести Росію з війни, хоч вона й зазнала великих втрат. Війна знову стала позиційною.

У 1916 р. найбільш активні й широкі воєнні дії на сході мали місце на Південно-Західному фронті. Весною 1916 р. лінія Південно-Західного фронту проходила на 480 км від Пінських боліт до румунського кордону. Тут, протягом травня-серпня 1916р., під керівництвом командуючого Південно-Західним фронтом генерала Брусилова була проведена ретельна й добре замаскована підготовка прориву, причому не в одному місці, а по всьому фронту, так, що австрійське командування не змогло встановити головного місця удару.

На середину серпня російські війська підійшли до карпатських перевалів, визволивши від австрійських військ усю Буковину й південну Галичину. На початок вересня Південно-Західний фронт займав позиції по лінії р. Стохід- Киселин - Золочів - Бережани - Галич - Станіслав - Ворохта. Австро-угорська армія втратила більше 1 млн. осіб, російська - 500 тис. осіб.

Але через нестачу боєприпасів, не діставши підтримки інших фронтів і союзників, війська Південно-Західного фронту продовжувати далі наступу не змогли. На цьому наступальні операції в Україні припинилися. Проте й за таких умов прорив лінії оборони австрійських військ і наступ Південно-Західного фронту мав велике значення в ході війни. Остаточно була підірвана боєздатність австро-угорської армії, німецькі війська змушені були припинити наступ на Верден і перекинути з заходу 11 дивізій на російський фронт. Була врятована від розгрому Італія. У серпні 1916 р. у війну проти Німеччини вступила Румунія.

На кінець 1916 р. на фронтах, втому числі й на Південно-Західному, знову почалася позиційна війна.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >