Розвиток українсько-ізраїльських узаємин
Дипломатичні відносини між Україною та Ізраїлем установлені 26 грудня 1991 р. через обмін нотами між Міністерствами закордонних справ двох країн. З жовтня 1992 р. у Тель-Авіві функціонує Посольство України в Ізраїлі. Посольство Ізраїлю в Україні відкрито на початку 1993 р.
Упродовж періоду, що минув після встановлення дипломатичних відносин між двома країнами, тривала робота з виведення двостороннього співробітництва на рівень особливих відносин, створення й удосконалення договірно-правової бази, підтримання високого рівня політичного діалогу, розвитку взаємовигідної співпраці в торговельно-економічній, науково-технічній і культурній галузях.
У 1993 р. 11-13 січня до Ізраїлю здійснив візит Президент України Л. Кравчук. Результатом переговорів на вищому рівні стало підписання: Меморандуму про взаєморозуміння та основні принципи співробітництва між двома країнами; низки міжурядових Угод про співпрацю в галузі освіти й культури, науки і технологій, сільського господарства, повітряне сполучення; Протоколу про консультації між МЗС України й Ізраїлю. Відтак закладено договірно-правову базу двосторонніх відносин.
У цьому ж році 14-17 червня Україну відвідав з офіційним візитом голова Ізраїльського парламенту (Кнесету) Ш. Вайс. З візитом-відповіддю 27 жовтня - 3 листопада 1993 р. в Ізраїлі перебувала парламентська делегація України, очолена Головою Верховної Ради І. Плющем.
Починаючи з жовтня 1994 р., у Кнесеті та Верховній Раді України діють парламентські асоціації дружби "Ізраїль - Україна" та "Україна - Ізраїль", котрі займаються розвитком двосторонніх зв'язків парламентською лінією.
В Україні 15-16 червня 1994 р. з офіційним візитом перебував міністр закордонних справ Ізраїлю ПІ. Перес. Під час візиту підписана Угода про заохочення та взаємний захист інвестицій, Протокол про співробітництво у сфері правоохоронної діяльності й запобігання злочинам. У Будапешті 5 грудня 1994 р. Президент України Л. Кучма мав зустріч з П.І. Пересом. Обговорювались актуальні питання двостороннього співробітництва, шляхи їх подальшого розвитку, широке коло міжнародних та регіональних проблем.
У Києві 3 квітня 1995 р. підписано Протокол між Урядом України та Урядом Ізраїлю про взаємне заснування та діяльність інформаційно-культурних центрів. Цього ж року 10-12 липня відбувся офіційний візит до Ізраїлю урядової делегації України на чолі з міністром закордонних справ Г. Удовенком. Тут підписано Спільне комюніке, міжурядові угоди про торговельно-економічне співробітництво та співпрацю у галузі туризму.
У вересні 1995 р. відбувся офіційний візит Прем'єр-міністра Ізраїлю І. Рабина до України, під час якого відбулися зустрічі з Президентом України Л. Кучмою, Головою Верховної Ради О. Морозом, міністром закордонних справ України Г. Удовенком. Підписано також міжурядові українсько-ізраїльські документи: Спільну заява Прем'єр-міністрів України та Ізраїлю; Протокол про лібералізацію торговельно-економічних зв'язків; Угоду про співробітництво в галузі медицини; Меморандум про взаєморозуміння з питань безвізових поїздок громадян з дипломатичними паспортами.
На запрошення Президента Ізраїлю Е. Вейцмана 24-26 листопада 1996 р. здійснив перший державний візит до Ізраїлю Президент України Л. Кучма. Глава Української держави провів зустріч і переговори з Президентом, Прем'єр-міністром, Головою Кнесету, міністром закордонних справ, міністром оборони, мером Єрусалима й іншими офіційними особами. Відбулася також зустріч Президента України з Головою Палестинської Національної Автономії (ПНА) Я. Арафатом. Центральне місце посіли інтенсивні переговори з Прем'єр-міністром Ізраїлю Б. Нетаніягу, де домовлено піднести співпрацю між Україною й Ізраїлем на рівень особливого партнерства. Важливим у політичному та економічному сенсі стало підписання Спільної декларації про поглиблення і подальший розвиток взаємовідносин, партнерства і співробітництва між Україною і Державою Ізраїль, а також інших міжурядових українсько-ізраїльських документів: Угоди про морське торговельне судноплавство;
Угоди про охорону навколишнього природного середовища; Угоди щодо взаємної допомоги у митних питаннях.
Упродовж 1992-1999 рр. відбулося також кілька робочих візитів на рівні керівників міністерств і відомств, депутатів парламентів двох країн. На них обговорювались питання реалізації конкретних спільних проектів, напрями подальшого розвитку двостороннього співробітництва у політичній, правоохоронній та гуманітарній сферах, а також в економічній галузі, зокрема в легкій і харчовій промисловості, сільському господарстві, медицині, освіті, будівництві, зв'язку, сфері науки і технологій та ін.
У березні 1999 р. відбувся офіційний візит до України Прем'єр-міністра Ізраїлю Б. Нетаніягу. Він провів переговори з Президентом України Л. Кучмою, Прем'єр-міністром В. Пустовойтенком, іншими вищими посадовими особами.
У межах святкування 2000-річчя Різдва Христового 5-9 січня 2000 р. в Ізраїлі та ПНА перебував Президент України Л. Кучма. Він здійснив робочі зустрічі, зокрема, з Президентом Ізраїлю Е. Вейцманом, Головою ПНА Я. Арафатом, міністром внутрішніх справ Н. Щаранським, мером Єрусалима Е. Ольмертом. Президент України взяв участь у зустрічах з ізраїльськими ветеранами Другої світової війни та Об'єднанням вихідців з України. Низка ветеранів відзначені українськими орденами та медалями за визволення України від фашистських загарбників.
У лютому 2000 р. відбувся робочий візит до Єрусалима делегації Київського муніципалітету на чолі зі заступником голови В. Ромашком, який провів переговори з мером Єрусалима Е. Ольмертом і підписав двосторонню Угоду про співробітництво між Києвом і Єрусалимом у сфері культури.
Вагомою політичною подією у двосторонніх відносинах став робочий візит до Ізраїлю та ПНА міністра освіти і науки України В. Кременя у квітні 2000 р. Під час візиту він провів переговори з міністром освіти Ізраїлю Й. Сарідом, міністром внутрішніх справ Н. Щаранським, головою "Сохнут" С. Мерідором та заступником міністра вищої освіти ПНА X. Кухейлем. Підписана українсько-ізраїльська Угода про співробітництво у сфері освіти, котра відкрила шлях до широких двосторонніх гуманітарно-освітніх обмінів.
Важливе значення для розвитку політичної співпраці між Україною та Ізраїлем мав робочий візит до України 21-23 січня 2001 р. Президента Держави Ізраїль М. Кацава. Під час його перебування в Києві проведені зустрічі й переговори з Президентом України Л. Кучмою, Прем'єр-міністром В. Ющенком, міністром закордонних справ А. Зленком та Київським міським головою О. Омельченком. Окреслено перспективні напрями подальшого співробітництва - активізація політичного діалогу, зростання ізраїльських інвестицій в економіку України, поглиблення економічної співпраці, що має подолати невідповідність в обсягах торговельно-економічного співробітництва і довести їх до рівня потенційних можливостей двох сторін. Ці питання в деталізованішому вигляді стали предметом розгляду українсько-ізраїльського бізнес-форуму, в роботі підсумкової сесії якого взяли участь Президенти двох країн.
Цінна складова візиту ізраїльського Президента - гуманітарний напрям. М. Кацав відвідав Харків, де взяв участь у церемонії відкриття Центру інтенсивної терапії Інституту терапії Академії медичних наук України, створеного за участю та за фінансової допомоги Ізраїлю. У Харкові М. Кацав зустрівся з міністром охорони здоров'я України В. Москаленком, главою Харківської облдержадміністрації Є. Кушнарьовим та іншими представниками обласного керівництва.
Під час візиту М. Кацава в Україну підписана двостороння Угода про співробітництво у галузі дослідження та використання космічного простору в мирних цілях.
Упродовж 2000-2001 рр., спостерігалася значна активізація українсько-ізраїльського політичного діалогу. Важливий наслідок цього процесу, зокрема, - чергові двосторонні українсько-ізраїльські політичні консультації з питань двостороннього співробітництва у політичній, торговельно-економічній і гуманітарній сферах, а також співпраці між двома країнами в рамках міжнародних організацій 29 квітня -3 травня 2001р.
На зустрічі зі заступником міністра закордонних справ Ізраїлю В. Єльченко передав листа міністра закордонних справ України А. Зленка на ім'я міністра закордонних справ Держави Ізраїль Ш. Переса.
У другій половині 2001 р. - 29 вересня і 27 жовтня - відбулися телефонні консультації між Президентом України Л. Кучмою і Прем'єр-міністром Ізраїлю А. Шароном. У серпні 2001 р. Україну відвідала делегація МЗС Ізраїлю, очолена заступником гендиректора МЗС Д. Пелегом, а у вересні - Спеціальний посланець глави Ізраїльського Уряду А. Пазнер.
Новим в українсько-ізраїльських політичних контактах стало заснування посади спочатку Спеціального посланника МЗС України, а згодом - Повноважного представника України на Близькому і Середньому Сході, на яку президентським Указом був призначений В. Нагайчук. Упродовж 2001 р. український близькосхідний Посланник тричі відвідував Ізраїль і зустрічався з міністром закордонних справ Ш. Пересом, Головою ПНА Я. Арафатом, іншими ізраїльськими і палестинськими політичними діячами, а також міжнародними посередниками від США, Євросоюзу, ООН і Росії. У процесі зустрічей в Єрусалимі й Газі у вересні 2001 р. ізраїльській та палестинській сторонам було вручене спеціальне послання Президента України щодо конфліктної ситуації в регіоні й проблем її врегулювання, в тому числі стосовно мирних пропозицій України. Новий візит В. Нагайчука до Ізраїлю і ПНА відбувся у березні 2002 р.
У 2001 р. 25-27 грудня на запрошення міністра закордонних справ України А. Зленка Україну відвідав з офіційним візитом перший віце-прем'єр-міністр, міністр закордонних справ Ізраїлю Ш. Перес. Ізраїльська делегація провела зустрічі та переговори з Президентом України, Прем'єр-міністром України, міністром закордонних справ України. Сторони детально обговорили перспективи двосторонньої співпраці в політичній, торговельно-економічній і гуманітарній сферах, акцентували на розгляді питань близькосхідного мирного врегулювання.
Відносини між Україною й Ізраїлем помітно активізувалися. Значною подією став державний візит Президента України до Ізраїлю 13-15 листопада 2007 р. Це був перший візит Президента В. Ющенка до Близькосхідного регіону. Під час візиту Президент України також зустрічався з главою Палестинської адміністрації М. Аббасом у м. Рамалла, підтверджуючи цим відданість України процесу близькосхідного мирного врегулювання на основі формули ООН щодо створення двох держав. Президенти України та Ізраїлю наголошували на поглибленні політичного діалогу, виведенні двосторонніх відносин на новий рівень інтенсифікації співпраці з усіх пріоритетних напрямів. Президент України виступив з ініціативою "Діалог правди заради майбутнього", основою чого став всебічний дискурс з актуальних питань українсько-єврейських відносин, налагодження контактів між політичними, академічними, творчими та громадськими колами обох країн, організовування конференцій, семінарів, спільних наукових досліджень. Президенти підписали Спільну декларацію про дальший розвиток партнерських відносин і дружби.
У 2008 р. відбувся робочий візит до Ізраїлю Президента України В. Ющенка в рамках заходів зі святкування 60-ї річниці проголошення Держави Ізраїль. Український Президент взяв участь у президентській міжнародній конференції "Назустріч майбутньому".
У 2010 р. встановлені персональні контакти між Президентом України В. Януковичем та Президентом Держави Ізраїль Ш. Пересом. Досягнуто прогресу у реалізації зовнішньополітичних ініціатив, що тривалий час знаходилися на порядку денному українсько-ізраїльських відносин. Так, 21 липня 2010 р. між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Ізраїль підписана Угода про відмову від візових вимог під час взаємних поїздок громадян України і громадян Держави Ізраїль. Вона набула чинності 9 лютого 2011 р.
У 2010 р. 22 вересня відбулася зустріч Президента України з Президентом Держави Ізраїль у процесі засідання Генеральної Асамблеї ООН, а впродовж 23-26 листопада відбувся державний візит Президента Держави Ізраїль до України. Унаслідок цього підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України й Урядом Держави Ізраїль про сприяння та взаємний захист інвестицій, яку Верховна Рада України ратифікувала 1 червня 2011 р.
Президент України 16 вересня 2011 р. у Лівадійському палаці (Крим) провів чергову зустріч із Президентом Держави Ізраїль, котрий прибув до України для участі у 8-й Ялтинській щорічній зустрічі. У виступі Президент України зазначив, що міждержавні відносини України й Ізраїлю розвиваються у тому ключі, про який ішлося під час державного візиту Ш. Переса в Україну у листопаді 2010 р. Глава Української держави наголосив на важливості прийнятого рішення про безвізовий режим між Україною й Ізраїлем.
Упродовж 30 листопада - 1 грудня 2011 р. тривав державний візит В. Януковича до Ізраїлю. В Єрусалимі він зустрівся з Президентом Ізраїлю Ш. Пересом, Прем'єр-міністром Ізраїлю Б. Нетаньягу, віце-прем'єр-міністром, міністром закордонних справ Ізраїлю А. Ліберманом, головою парламентської коаліції, головою фракції "Лікуд" Кнесету 3. Елькіном, Патріархом Єрусалимським Теофілом III. Президент України та Президент Держави Ізраїль прийняли Спільну заяву, що підтверджує розвиток дружніх та партнерських відносин між двома державами, високий рівень політичного діалогу, прагнення сторін поглиблювати співпрацю і на двосторонньому рівні, й у рамках міжнародних організацій. Відбулося підписання двосторонніх документів. Президент України відвідав Меморіальний комплекс катастрофи і героїзму єврейського народу "Яд Вашем".
Відбуваються інтенсивні контакти на рівні керівників зовнішньополітичних відомств двох країн:
- - 2-4 жовтня 2011 р. віце-прем'єр-міністр, міністр закордонних справ Держави Ізраїль А. Ліберман очолив представницьку ізраїльську урядову делегацію з метою участі у заходах з ушанування пам'яті загиблих під час трагічних подій у Бабиному Ярі 70 років тому в Україні; міністр закордонних справ України К. Грищенко здійснив робочий візит до Ізраїлю 11-14 листопада 2011 р., під час якого підписано План політичних консультацій на 2012 р.;
- - 12-14 липня 2012 р. відбувся офіційний візит віце-прем'єр-міністра, міністра закордонних справ Держави Ізраїль до України, котрий у процесі візиту відвідав Вінницю та Ялту.
У 2012 р. проведено чергове Сьоме засідання Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з торгівлі та економічного співробітництва (3 липня 2012 р., м. Єрусалим) і підписано відповідний Протокол.
Останніми роками між Україною й Ізраїлем динамічно розвивається співробітництво в економічній, інвестиційній та науково-технічній сферах. Вагомий напрям двосторонньої співпраці - реалізація спільних наукових проектів, зокрема в рамках роботи Українсько-ізраїльського комітету з науково-технічного співробітництва. Так, у 2006-2007 рр. реалізовано десять спільних наукових проектів у сфері нанотехнологій, 2009 р. - з біотехнологічної тематики.
У підсумку наголосимо: у 2010-2012 рр. політичні відносини між Україною й Ізраїлем помітно активізувалися. Водночас Україна розглядає Ізраїль як одного з основних торговельних партнерів, оскільки між країнами суттєво зростає товарообіг, що становить нині близько 858 млн дол. Причому склалися всі умови для подальшого зростання товарообігу та збільшення ізраїльських інвестицій в українську економіку.
Ефективними механізмами такої співпраці є діяльність спільної Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з торгівлі та економічного співробітництва, а також Українсько-ізраїльського комітету з науково-технічного співробітництва.
У контексті належної організації та проведення в Україні чемпіонату з футболу "Євро-2012" було створено Спільну українсько-ізраїльську робочу групу.
З України до Ізраїлю традиційно експортуються чорні метали, зернові, хімічна продукція, продукти харчування тощо. Основні товарні позиції ізраїльського експорту до України - гума та пластмаси, хімічна і сільськогосподарська продукція, дорогоцінне каміння, машини й устаткування.
Тривають широкі контакти в гуманітарній сфері. У 1996 р., скажімо, ізраїльські фірми та громадські організації надали гуманітарну допомогу Київській обласній дитячій лікарні у м. Боярка на загальну суму 100 тис. дол. У грудні 1998 р. була ініційована ізраїльська гуманітарна допомога (головно медикаментами та медикаментозними засобами) для жителів Закарпаття, котрі постраждали від повені. Наприкінці травня 1999 р. гуманітарна допомога з Ізраїлю почала надходити потерпілим в аварії шахтарям Донецька. Навесні 2001 р. 4 т гуманітарної допомоги знову надійшли мешканцям Закарпаття, що постраждали від повені.
Загалом упродовж 1999-2001 рр. в Ізраїлі оздоровилось декілька сотень українських дітей з малозабезпечених сімей і дітей-сиріт.
Відпочинком в Ізраїлі вони завдячують благодійницькій роботі українських благодійних фондів, якими опікується Л. Кучма.
Розвитком дружніх зв'язків між громадськістю двох країн займається створене у травні 1991 року Товариство "Україна - Ізраїль".
Протягом останніх років в Ізраїлі гастролювали Державний ансамбль танцю ім. Павла Вірського, Державна чоловіча капела ім. М. Ревуцького, двічі - переможці Міжнародного конкурсу молодих майстрів-піаністів ім. Володимира Горовиця, тричі - співак, народний артист України О. Василенко, українські естрадні колективи і под. Влаштовано низку фото- та художніх виставок, зокрема українського народного прикладного мистецтва, заслуженого діяча мистецтв України О. Поступного. Організовано обмін ученими, журналістами, спортсменами, виступи музикантів (понад 150 українських фахівців підвищили кваліфікацію в Ізраїлі на кошти приймаючої сторони за ізраїльською програмою міжнародного трансферу знань і технологій). З великим успіхом в шести найбільших ізраїльських містах гастролював Український національний академічний театр російської драми ім. Лесі Українки. Продовжуються творчі обміни між драматичними колективами двох країн, зокрема Київським театром російської драми і Халіфським драматичним театром.
Сьогодні в Ізраїлі мешкають понад 300 тис. вихідців з України, більшість котрих переїхали на землю предків у 90-х роках XX ст.; у країні налічується близько 30 земляцьких об'єднань євреїв - вихідців з України. У1979 р. євреї - вихідці з України створили Товариство єврейсько-українських зв'язків, 1992 р. - Асоціацію українських студій, куди ввійшли близько 300 учених, які цікавляться українською тематикою. У 1994 р. в Єрусалимі відкрито першу Українську бібліотеку ім. Блумфільда (співзасновники - Бібліотека ім. Вернадського HAH України та Інститут історії, філософії і регіональних студій Єврейського університету).
Серед тих, хто переїхав до Ізраїлю, - приблизно 35 тис. етнічних українців - членів змішаних сімей, котрі є громадянами Ізраїлю і постійно проживають на території Ізраїлю. У Хайфі 2001 р. створено Об'єднання українців в Ізраїлі, єдиний на сьогодні офіційно зареєстрований осередок українців на Близькому Сході. Товариство налагоджує контакти з українськими організаціями Канади, США, Польщі й інших країн з великою українською діаспорою.
Подальший розвиток українсько-ізраїльських відносин, в яких чільне місце посідає "людський фактор", має широкі перспективи. Цьому сприяє не лише взаємна зацікавленість керівництва обох держав, а й значні можливості двостороннього співробітництва в торговельно-економічній, науково-технічній, культурній та гуманітарній сферах.