< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Скло: келихи, чарки, стакани

Ще за старих часів ознакою особливої культури вважалося пригощання гостей напоями з келихів і стаканів красивої форми. Якість скла визначається основним матеріалом, що входить до його складу, тональністю звучання, віддзеркаленням світла, формою і міцністю стінок.

Келихи розрізняються за якістю використовуваних матеріалів:

  • - стакани масового виготовлення (прості стакани);
  • - кришталеві келихи і склянки;
  • - свинцево-кришталеві келихи і стакани.

Кришталеві та свинцево-кришталеві стакани і келихи відрізняються один від одного за гравіюванням, шліфовкою і малюнком орнаменту, монограмами, написами і віньєтками.

Скляні вироби розрізняються формою: чашевидні; ніжка з основою і висока чаша; шале; ніжка з підставою і плоска широка чаша; келихи; без ніжки і підстави, але на плоскому міцному денці; келихи на ніжках; чаша, що переходить у міцну ніжку.

Вказані форми постійно видозмінюються. У всіх ресторанах і кафе найчастіше використовуються скляні келихи, які виставляють на стіл суворо за призначенням. Адже, для кожного напою є свій стакан.

Залежно від призначення стакани і келихи підрозділяються на:

Розливні (Schankglaser). Це прості стакани високої міцності масового виготовлення. Більшість із них із товстими стінками, які легко запотівають. Розливні стакани призначені для різноманітних напоїв. Вони повинні відповідати стандартним розмірам.

Столові (Tischglaser). За якістю вони кращі за розливні, містять більше кристалічного скла (маються на увазі посудини для води або келихи для всіляких напоїв: пива, білого і червоного вина, південних вин, шампанського). їх подають на комплексних обідах у ресторанах або готелях.

Настільні (Tafelglaser). Ці келихи кращі за якістю (виготовлені із свинцево-кришталевого скла), різноманітніші за формами. Скло тонке; вони елегантні та завжди мають ручку; використовуються на святкових заходах (банкетах тощо). Келихи для шведського столу не можуть бути простими.

Келихи і склянки можна також класифікувати за напоями, які в них подають.

Стакани і келихи, призначені для безалкогольних напоїв, поділяються на стакани і келихи для води, лимонаду і молока.

Скляні вироби для води розливні та настільні виготовляють із певного виду скла. Крім того, вони відрізняються від звичайних формою, шліфовкою і технологією виготовлення. У сервісі використовуються для подачі різної води (питної, газованої, джерельної і мінеральної), а також інших видів безалкогольних напоїв. Келихи для води мають дві відмінні одна від одної форми, а саме - у вигляді чашки і стаканів з ручкою.

Стакани і кухлі для пива

Пивні стакани і кухлі використовуються для розливного і баночного пива, а також як столові прибори, для шведського столу. Існує багато форм стаканів, келихів і кухлів для пива, а саме: у формі чашок; циліндрів; кубків; тюльпанів; коньячних чарок, що звужуються догори; високих келихів, що розходяться догори; шале (так званий берлінський пивний кухоль) і кухлів з ручкою (глеків), а також пивні кухлі зі скла або кераміки, іноді з кришкою. Пивні стакани і кухлі використовуються винятково для пива. Тільки використовуючи перелічені вище келихи можна якнайповніше відчути смак пива. Для вибору келиха або кухля існує основоположне правило: чим тонший смак пива, тим тоншою повинна бути і стінка келиха.

Келихи і фужери для вина

Келих для вина має, як правило, тільки дві форми - римську і кубкову. Для першої характерні прозорі скляні келихи з довгою або короткою, зеленою або коричневою ніжкою. Для другої характерне міцне скло і приземиста товста ніжка. В даний час їх використовують головним чином для розливного вина.

Разом із цими типами келихів існують ще й інші: у формі кухлів, стаканів подовженої форми, кухлів із ручками, які знаходять застосування, перш за все, на святах, презентаціях і в простих готелях.

Для розливного білого вина якнайкращої якості, що відрізняється від дешевого, а також для особливих видів білого вина (зокрема домашнього); чаша біла, ніжка - зелена або коричнева.

Келихи для червоного вина використовуються в більшості випадків для бургундських або бордоських червоних вин; вони завжди мають великий об'єм і високу ніжку. На відміну від келихів для білого вина у них широка і глибока чаша, оскільки червоні вина у процесі бродіння одержують більше кисню і краще проявляють свої якості. Вино неохолоджене і може довгий час знаходитися в келиху. Ці келихи найрізноманітніших розмірів, у більшості своїй з кулястими чашами, проте наповнюють їх не повністю, тільки трохи прикривши денце (винятком є лише прості склянки).

Форми келихів для білого вина в основному орієнтуються на бургундські та бордоські або мозельські вина, які відповідають за своїми характеристиками рейнським. Келихи для білих вин, як вже було сказано, мають менший об'єм ніж для червоних, причому біле вино подається завжди охолодженим і не повинно довго стояти в келиху. Келихи для такого вина наповнюються на одну третину (за винятком простих стаканів).

На характер кожного сорту вин також впливає розмір і форма чаші. Існують різні форми: у вигляді яблука, тюльпана з прямою або опуклою лінією скла. Якщо келихи мають форму яблука або тюльпана, то аромат вин майже не відчувається, оскільки при такій формі він йде ніби у глиб келиха. Тому такого типу посуд використовується в основному для важких насичених вин. Келихи прямої або опуклої форми задумані перш за все для молодих іскристих білих і рожевих вин, букет яких не дуже різкий. Основні форми келихів: яблуко, тюльпан, пряма, опукла.

Келихи для ігристих вин мають форму тюльпана (товсті в середній частині, а у верхній переходять у конус), підкреслюють запах і пінистість. Такі келихи в основному використовуються для сухих видів шампанського, причому в цьому випадку вони повинні бути наповнені на третину, завдяки чому виникає "букет простору".

Принципи розташування келихів, чарок і стаканів на столі

Існують різноманітні варіанти для розстановки келихів, чарок і стаканів. Основним правилом є: вони завжди повинні ставитися так, щоб відвідувачу не доводилося робити руками непотрібні та важкі рухи, щоб взяти наповнений келих, чарку або стакан.

Варіанти розстановки скляного посуду залежать також і від його форми. Вона може бути подовжена або блокового типу.

В основному, слід дотримуватися наступних правил. Більшість келихів і стаканів, як правило, прямостоячі (з міцною основою) виставляються в першу чергу. їх висота повинна бути приблизно на сантиметр вищою за лезо ножа, призначеного для основних страв. Слідом за цим скляним посудом можна ставити всю решту келихів, чарок і стаканів. Можуть бути і винятки з цього правила, оскільки високі, великого розміру келихи і стакани, унаслідок браку місця або з міркувань симетрії, можна замінити дрібнішими.

Найменший стакан, призначений для води, завжди має стояти перед фірмовими келихами, оскільки інакше в нього важко буде налити воду. Потім ставлять стакани солідніші, великих розмірів ("принцип розташування органних труб"). Якщо виставляються три стакани у формі блока (трикутника), то найбільший з них повинен бути і найвищим.

В умовах сучасного сервісу максимальна кількість келихів на столі обмежується чотирма. Більшу кількість є сенс виставляти тільки за наявності додатково на: критих столів.

Що стосується келихів і кухлів для пива, то їх не ставлять на початку прийому їжі, а ставлять пізніше, праворуч від посуду, призначеного для вина.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >