< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Утримання овець

Великі різноманітності природних і господарських умов, різний рівень інтенсифікації сільського господарства обумовлюють використання різних систем і способів годівлі і утримання овець. У сучасних умовах, коли відбувається перехід виробництва продукції вівчарства на промислову основу, застосовують переважно стійлово-пасовищне або пасовищно-стійлове, а у ряді районів цілорічний стійлове утримання овець.

Найбільш широке розповсюдження має стійлово-пасовищне утримання, при якому вівці протягом певного періоду залежно від кліматичних умов і організації кормової бази містяться в приміщеннях, а в літній час — на культурних або природних пасовищах. Такий спосіб утримання овець застосовується головним чином в зонах інтенсивного ведення сільського господарства, Перевага його полягає в тому, що він дозволяє раціональніше використовувати не тільки стійлові корми (грубі, соковиті і концентровані), але і наявні в господарстві пасовища, оскільки суха речовина молодої трави по загальній поживній цінності наближається до концентрованих кормів, але собівартість кормової одиниці пасовищного корму значно нижче. Пасовищно-стійлове утримання овець поширене головним чином в південних областях Казахстану, в Середній Азії і Закавказзі, Східного Сибіру і деяких інших районах, де в основному все ще використовують природні кормові угіддя. Тут велику частину року вівці знаходяться на пасовищах і лише взимку (2-3 міс і більше) їх містять в приміщеннях.

У зонах інтенсивного землеробства при дуже обмежених площах, зайнятих кормовими травами (на півдні України, Північному Кавказі і ін.), в окремих господарствах застосовують цілорічне стійлове утримання, в зимовий період вівцям згодовують розсипні, гранульовані або брикетовані корми. Посіви різних кормових культур в таких господарствах не використовують для випасання. Трави скошують і підвозять на кормові майданчики, де знаходяться вівці. При цьому досягається дуже високий коефіцієнт використання земельних угідь, забезпечується повноцінна годівля овець і підвищення їх продуктивності.

Вівцям дають корми рослинного і тваринного походження і промислового виробництва. По фізичних властивостях, хімічному складі, перетравності, фізіологічній дії на організм тварин всі корми значно розрізняються між собою. До кормів рослинного походження відносяться зелені корми, сіно, силос, сінаж, трав'яне борошно, солома, зерно, висівки, різні жмихи. Зелені корми — в сухій речовині цих кормів міститься 20-25% протеїну, 4-5 — жиру, 35-50 — безазотистих екстрактних речовин, 9-11 — мінеральних речовин, 10-15% клітковини. По своєму хімічному складу і загальній поживності суха речовина молодої трави наближається до концентрованих кормів, а біологічна цінність протеїну навіть вище. У 1 кг трави міститься 40-70 міліграм каротину.

У загальному балансі кормів, використовуваних у вівчарстві, зелені корми природних і культурних пасовищ складають велику частку. Пасовищна трава в річній витраті кормів для овець може займати 60-90%. Своєчасне прибирання гною не тільки оберігає шерсть на вівцях від забруднення, але і покращує санітарний режим в приміщенні. При утриманні овець на глибокій підстилці в період між повним прибиранням гною приміщення періодично застилають тонким шаром соломи. Розпорядок дня на комплексно-механізованих фермах, відгодівельних майданчиках і в звичайних окремих отарах розробляється фахівцями і затверджується керівниками господарств.

Зимове випасання овець

У Казахстані, в Середній Азії і Закавказзі, на Північному Кавказі, в Нижньому Поволжі і Східному Сибіру є великі площі степових, пустинних і напівпустинних пасовищ, цілком придатних для випасання овець в зимовий період. При теплій погоді багаторічні рослини, що мають міцну кореневу систему, восени дуже швидко відрощують і створюють рясний травостій. На степових пасовищах зимою вівці добре поїдають ковилу, овсяницу овечу, тонконіг, типчак, пирій повзучий і полин, переважно сизий, а на напівпустинних і пустинних — полин білу, різні солянки, верболіз і ін.

Зимові пасовища ділять на відгінні, якщо вони знаходяться на якійсь відстані від основного землекористування господарства, і внутрішньогосподарчі, які служать складовою частиною основного земельного масиву.

Раціональне використання зимових пасовищ включає безперебійне повноцінну годівлю овець, що забезпечує збереження високої їх вгодованості, дотримання необхідної послідовності у використанні (на початку зими використовують видалені ділянки, а потім наближаються до місця, де зберігаються страхові запаси кормів) ділянок, постачання поголів'я безперебійним водопоєм і мінеральною підгодівлею.

Для захисту овець від холодних вітрів і буранів влаштовують легкі навіси або відкриті бази з утепленими стінами (з розрахунку 0,4-0,5 м2 на одну вівцю). У Східному Сибіру для цієї мети використовують напіввідкриті приміщення — катони. Щоб уникнути простудних захворювань овець бази і катони застилають шаром соломи або іншим матеріалом.

Неодмінна умова успішної зимівлі на відгінних пасовищах — створення перехідних страхових запасів кормів з розрахунку 100-120 корм. од. на одну вівцю залежно від тривалості зимівлі. Краще всього використовувати повнораціонні гранульовані кормосуміші. Такі корми легко транспортуються і придатні для тривалого зберігання. При утриманні овець на зимових пасовищах повинен строго дотримуватися встановлений розпорядок дня, що забезпечує нормальну годівлю овець, хороший догляд за ними і збереження їх здоров'я.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >