< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Нові оперативні підходи ФРС: жовтень 1979 р.- жовтень 1982 р.

У жовтні 1979 р., скоро потому, як головою Ради керуючих у жовтні 1979 р. став Пауль Волкер, ФРС зрештою змістила акценти з федеральної резервної ставки як оперативного завдання, розширюючи свій цільовий інтервал більше ніж уп'ятеро: типовий інтервал коливався від 10 до 15 %. Основним поточним завданням стали власні резерви, які ФРС встановлювала після оцінки обсягу дисконтних позичок, отриманих банками. Графік 20.4 показує нам, що відбулося з федеральною резервною ставкою і темпом зростання пропозиції грошей Мі до і після жовтня 1979 р. Не дивно, що федеральна резервна ставка зазнала таких значних коливань після того, як її було відкинуто як поточне завдання. Але дивним є те, що відмова від завдання щодо федеральної резервної ставки не призвело до поліпшення кредитно-грошового регулювання. Після 1979 р. коливання темпу зростання пропозиції грошей радше збільшилося, ніж зменшилося, як на те сподівалися. Крім того, ФРС не досягнула мети щодо цільового інтервалу зростання МІ протягом трьох років, від 1979 до 1982 рр. *. Що було неправильним у її політиці?

На це запитання існує декілька можливих відповідей. Перша полягає в тому, що економіка в цей період пережила декілька потрясінь. Це зробило кредитно-грошове регулювання складнішим: прискорення фінансових інновацій і розвиток процесів дерегулювання створило нові види депозитів, такі, як нау-рахунки, які треба враховувати в грошових агрегатах; запровадження кредитного контролю з березня до липня 1980 р. обмежувало зростання споживчого та ділового кредитів; спади 1980 р. та 1981 -1982 рр. йшли один за одним2.

Однак переконливіше пояснення для цього невдалого грошового регулювання полягає в тому, що контроль над пропозицією грошей ніколи не був справжнім наміром політики Волкера. Незважаючи на заяви Волкера про потребу націлювання на грошові агрегати, його не хвилювали ці завдання Його далеко більше цікавило використання процентних ставок для зменшення інфляції. Основною причиною для зміни Волкером поточного підходу ФРС до монетарної політики було розв'язати собі руки для маніпуляції процентними ставками, щоб боротися з інфляцією. Та слід було відмовитися від завдань різко підвищити процентні ставки, бо спад в економіці був потрібний для приборкання інфляції. Цей погляд на стратегію Волкера означає, що проголошена ФРС прихильність до завдань для грошових агрегатів, можливо, була лише димовою завісою, щоб відвести від ФРС відповідальність за високі процентні ставки, що були результатом нової політики.

Динаміка процентних ставок на графіку 20.4 підтверджує це тлумачення стратегії ФРС. Після жовтневого 1979 р. повідомлення короткострокові процентні ставки зросли приблизно на 5%, аж поки у березні 1980 р. вони не перевищили 15 %. Із запровадженням кредитного контролю у березні 1980 р. і швидкого падіння реального ВНП У другому кварталі 1980 р. ФРС ослабила свою політику і дозволила процентним ставкам різко впасти. З пожвавленням, яке почалося у липні 1980 р., темп інфляції залишився високим, все ще перевищуючи позначку 10 %. Оскільки боротьба з інфляцією ще не закінчилася, ФРС закрутила гайки, вдруге піднісши короткострокові ставки до понад 15 %. Врешті-решт спад 1981 -1982 рр. з його великим падінням обсягу національного виробництва і високим безробіттям почав пожирати інфляцію. Процентним ставкам було дозволено впасти, коли інфляційна психологія була явно зламана.

Антиінфляційна стратегія ФРС у період з жовтня 1979 р. до жовтня 1982 р. не мала на меті рівномірного зростання агрегатів і, ймовірно, не викликала його. Справді, значні коливання процентних ставок і ділового циклу разом з фінансовими інноваціями посилювали мінливість темпів зростання кількості грошей.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >