< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Рекомендації керівнику стилю 1.9 для зміни поведінки

Не стримуйте себе перед початком роботи. Не відкидайте сприятливої можливості під приводом "не слід це робити", а дійте за принципом "я повинен". Виявляйте ініціативу в тих випадках, коли ви звичайно відступаєте. Дозволяйте собі ту чи іншу дію, не чекаючи затвердження її керівництвом.

Якщо в ситуації викладається кілька поглядів, беріть слово першим. При цьому намагайтеся бути конкретним.

Виходьте з того, що конфлікт неминучий. Зрозумійте, що згладжування суперечностей не вирішує проблему, а натомість переконує оточуючих у вашій слабкості.

Якщо інші не погоджуються з вами, сформулюйте заново свою позицію і попросіть опонентів пояснити, .з чим конкретно вони не згодні. Не відкладайте прийняття важких або неприємних рішень. Не радьтеся щодо ваших рішень, якщо інші вважають, що ви витрачаєте їх час даремно, або якщо не бачать поважних причин брати участь у бесіді.

Виявляйте перепони на шляху до продуктивності роботи. Виправлення негативних ситуацій не менш важливе, ніж підсилення позитивних моментів.

Керівництво в стилі 1.1

Керівник не відчуває суперечностей між вимогами виробничої діяльності і потребами робітників, оскільки обом цим факторам він приділяє мале значення. Зберігаючи так чи інакше свою присутність в організації, одночасно знаходячись за її межами, керівник мало очікує від своєї роботи і мало одержує за свою працю.

Керівник стилю 1.1 намагається виконувати необхідний мінімум, іноді трохи більше мінімуму, якщо це веде до зміцнення його становища, але практично не робить внеску в добробут організації. Такий керівник завжди намагається залишатися в тіні і не привертати загальної уваги. Він уникає участі в конфліктних ситуаціях, ніколи не має ворогів і перед ним не стоїть погроза звільнення. Роблячи вигляд, що заклопотаний діловими проблемами, він тримає оточуючих на4деякій відстані і зберігає позицію стороннього спостерігача. Збереження такої малопродуктивної і непримітної присутності в організації не викликає невдоволення з боку оточуючих тому, що керівник стилю 1.1 лише номінально займає свою керівну посаду. Він живе в організації, не залишаючи в ній своїх слідів.

При виникненні конфлікту він зберігає нейтралітет, дає можливість іншим робити вибір, займає позицію "і нашим, і вашим" або ухиляється від розв'язання проблеми.

Керівник стилю 1.1 апатичний і від нього важко очікувати нових ідей або пропозицій. Стратегія його поведінки полягає в тому, щоб не ставити перепон природному перебігу подій. Будь-які його дії мають пасивний характер — тільки щоб його помітили. Якщо його про щось запитують, він або делегує свої повноваження, або намагається ухилитися від вирішення питання.

Що стосується вміння працювати з інформацією, то девіз такого керівника: "Чим менше знаєш, тим краще. Можна завжди послатися на те, що мене не поінформували". Він віддає перевагу тому, щоб стояти осторонь, не ставати на будь-чий бік. Взагалі, керівник стилю 1.1 дуже рідко буває поінформований настільки, щоб бути в змозі давати чіткі і повні відповіді на поставлені запитання. Якщо виникає необхідність вирішення будь-якого невідкладного завдання, то дії керівника скоріше за все будуть носити поверхневий характер, що пояснюється його неглибоким знанням з усіх питань.

Керівник стилю 1.1 байдужий, пасивний і уникає давати оцінки з різних приводів. У деяких випадках керівник може викласти свої переконання в формі, яка не зобов'язує його дотримуватися твердої точки зору. При цьому він, наприклад, може використовувати вирази типу "Непогана ідея", "В цьому щось є" тощо, які досить багатозначні, щоб скласти враження схвального ставлення до позиції іншої людини. Водночас подібні висловлювання дають підстави керівнику заявляти надалі щось подібне до такого: "Я не говорив, що мені це дійсно сподобалось" або "Я не стверджував, що це була розумна ідея".

Виразом "Я тут нічого не вирішую, я тільки працюю" керівник свідомо підкреслює, що він ухиляється від відповідальності за прийняття рішень. Він часто використовує тактику очікування, коли від нього вимагається прийняття рішення. Для нього ідеальний варіант - це залишити все, як є. Іноді, делегуючи свої повноваження підлеглим, такий керівник самоусувається від керівництва. При цьому у нього завжди напоготові такий вислів: "Постановка завдань перед підлеглими стимулює їх професійне зростання". Слід сказати, що такий підхід може давати блискучі результати, коли підлеглим ставляться нескладні завдання або коли працівники відзначаються високою компетентністю.

Для того, хто віддає перевагу стилю 1.1, стає характерною звичкою пояснювати низьку продуктивність праці посиланням на об'єктивні обставини або помилки виконавців. Якщо стиль 1.1 пронизує всю культуру організації, буде виявлятися домінуюча тенденція зниження всіх показників роботи. При цьому, якщо не вживаються відповідні заходи, в довгостроковому плані діяльність організації приречена на провал.

Основні вирази, що описують ознаки поведінки керівника стилю 1.1: апатичний; займає позицію стороннього спостерігача; знімає з себе відповідальність; не надає значення зворотному зв'язку з підлеглими; перекладає на чужі плечі; легко поступається; непомітний та індиферентний; намагається триматися в тіні; дає можливість подіям розвиватися природним шляхом; уникає нововведень, які мають бути впроваджені; уникає відповідальності; зберігає нейтралітет, байдужий; не робить реального внеску; тягне час; покірний; тримається подалі від лінії вогню; рідко викладає свою точку зору за власною ініціативою; чекає, щоб інші почали діяти; легко відступає.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >