< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Структура бізнес-плану. Резюме

Резюме бізнес-плану розміщують на початку документа, хоча пишуть його на завершення роботи. Резюме — це самостійний рекламний документ, який вміщує основні положення всього бізнес-плану. Необхідними елементами резюме повинні бути вартість проекту та величина кредиту і терміни його погашення, тобто термін окупності проекту. Обсяг резюме становить 1—2 сторінки. Для детального вивчення проекту в резюме можна включити SWOT- аналіз. Для характеристики внутрішніх ресурсів підприємства використовується два показники strenth — сила, weakness — слабість, для аналізу зовнішніх резервів — opportunities — можливості, troubles — загрози. Тут необхідно розглянути такі фактори:

 • 1. Організаційні (організаційно-правова форма, наявність приміщення).
 • 2. Маркетингові (ринкові фактори: економічний, політичний, соціально-культурний, технологічний, демографічний; місткість ринку; конкурентоспроможність товару чи послуги; якість реклами).
 • 3. Технічні (наявність дешевих складових послуг, новизна послуги, бездоганна обслуга).
 • 4. Фінансові (наявність власних коштів).
 • 5. Кадрові (професіоналізм працівників).

Закінчивши аналіз ідеї бізнесу, потрібно сформулювати головну ціль свого бізнесу, тобто таке, що корінним чином відрізняє вас від ваших конкурентів. Ця ціль повинна не тільки описувати рід діяльності фірми, а конкретизувати власну специфіку підприємства. Ті підприємства, які визначають свою ціль у вузькому виробничому спектрі, переважно мають обмежену перспективу росту, в той час як фірми з широким визначенням своєї цілі дістають шанс до творчості та досягнення переваги над конкурентами. Наприклад, туристична фірма, що визначила своєю ціллю

задоволення потреб споживачів щодо відпочинку в деякі періоди року має дуже мало клієнтів, тоді як туристична фірма, що сформулювала свою ціль ширше, наприклад: ми присвячуємо себе допомозі людям при виїзді в будь-яку точку світу, має величезний потенціал для зростання і не залежить від сезонних коливань.

Наступна стадія — сформулювати завдання на шляху досягнення головної цілі. Скоординована сукупність завдань становить стратегію підприємства. Стратегія не повинна бути складною, потрібно розглянути кілька варіантів для вибору найефективнішої з них. Для переконливості необхідно навести фінансові показники, що характеризують певні стратегії.

Загальні відомості про підприємство (company profile)

У цьому розділі ви повинні вмістити інформацію про ваші послуги, акцентуючи увагу споживачів на тих перевагах, які ваша фірма має над конкурентами. Це може бути: якість обслуговування, широкий спектр послуг, порівняно низькі ціни та ін.

Тут повинна міститися інформація про патенти чи ексклюзивні права на окремі види послуг, що приверне увагу інвесторів.

Ринок збуту підприємства (environment of industry)

Вивчення ринку є вирішальним фактором успішності вашого бізнесу. Для досконалого вивчення ринку потрібно замовляти незалежний аудиторський аналіз, що далеко не дешево, але ці витрати себе завжди виправдовують у майбутньому. Невдачі багатьох фірм, що збанкрутували, були викликані переважно переоцінкою місткості існуючого ринку. Можна провести аудиторське дослідження самому, спираючись на типову схему, що складається з чотирьох етапів:

 • 1. Визначення видів показників, які вам потрібно зібрати.
 • 2. Пошук цієї інформації.
 • 3. Аналіз результатів пошуку.
 • 4. Реалізація дій, які дозволяють використати цю інформацію на користь фірми.

Перш за все, вам потрібно дістати відповіді на питання: Хто буде вашим клієнтом? Який ваш сегмент ринку? Також потрібно спрогнозувати ринок принаймні на рік наперед. Для цього вам потрібно оцінити місткість ринку певної послуги взагалі за місяць і за рік. Величина цього показника залежить від ряду факторів: політичних, соціальних, кліматичних, національних та економічних. У цій загальній цифрі потрібно вивести ваш сегмент ринку, тобто визначити суму реалізації послуг вашою фірмою.

Підготовка такого прогнозу можлива за допомогою багатьох методів. Для дрібного бізнесу можна обмежитись власними припущеннями, що спираються на ваш власний досвід та допомогу фахівців, яким можна заплатити за консультацію. Великі підприємства замовляють дослідження ринку соціологічним службам, результати досліджень яких обробляють фахівці з маркетингових досліджень. Отже, щоб детально оцінити ринкову кон'юнктуру, потрібно відповісти на такі запитання:

 • 1. Хто є на ринку найпотужнішим конкурентом?
 • 2. Як багато коштів конкурентні фірми виділяють на рекламу?
 • 3. Які основні характеристики продукції конкурентів та думка покупців про якість послуг?
 • 4. Який рівень цін та цінова політика найпотужнішого конкурента?

Результати аналізу діяльності конкурентних фірм повинні бути гранично достовірними. Ми не повинні боятися їх перехвалити і в той же час не применшувати їхніх досягнень, що може негативно вплинути на подальшу долю проекту.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >