< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Оцінка порід кролів за екстер'єром та продуктивними якостями

Під породою в кролівництві розуміють велику однорідну групу тварин, які мають загальне походження і характерні господарсько-корисні морфологічні і фізіологічні ознаки, які стійко передаються нащадкам.

Для підтримання структури породи необхідно, щоб вона нараховувала не менше однієї-двох тисяч самок. Порода повинна постійно вдосконалюватися під дією відбору та підбору, використання видатних ліній і родин та закладення нових високопродуктивних ліній.

У світі відомо понад 60 порід і гібридних форм кролів, яких можна поділити на таких, що мають народногосподарське значення та декоративних. Тварин першої групи в залежності від основної продукції поділяють на м'ясні, м'ясо-шкуркові і пухові.

В свою чергу кролі поділяються за масою тіла і розміром шкурки на великих, середніх та дрібних.

Залежно від довжини волосяного покриву кролі бувають нормальноволосі, коротковолосі та довговолосі.

До декоративних відносять кролів із рідкісним забарвленням хутра або із зміненою структурою волосяного покриву (рекси), екзотичною будовою тіла (баран).

Сірий велетень. Порода Української селекції. Виведена в Полтавській області. Зареєстрована і затверджена в 1952 р.

Виведена методом схрещування місцевих кролів України з бельгійською породою фландр. Ця порода успадкувала від фландра більше 60% екстер'єру, крупність і твердість кістяка, довгий тулуб, близько 70 см в окремих екземплярів, великі вуха 15 см, довгі ноги, особливо задні.

Для цієї породи характерні: довгі вуха від 15 см, завжди прямі, у формі латинської букви V злегка заокруглені, невелике підгруддя у кролиць, пряма спина, округлий круп, висока плодючість і велика енергія росту.

Породі притаманна більша мінливість селекційних ознак при схрещуванні з іншими породами, що можна віднести як до переваг цієї породи так і недоліків.

Ця порода здатна конкурувати з спеціалізованими м'ясними породами, а в деяких аспектах перевищує їх як по енергії росту так і за ваговими показниками, при бройлерному вирощуванні.

Невибагливість до їжі, стійкість до хвороб, можливість вирощування цієї породи за будь-яких методів розведення: вільний, вольєрних, в штучних норах, ямно-вольєрних, в клітках і інших способах робить цю породу найбільш універсальної порівняно з іншими породами.

Недолік цієї породи в першу чергу це швидка втрата селекційних ознак при схрещуванні з іншими породами що на превеликий жаль за нинішньої ситуації в кролівництві повело за собою майже повне знищення породи. Відсутність племінних спеціалізованих господарств в кінці кінців зведуть нанівець праці людей, що створили цю породу і десятки років працювали над її вдосконаленням. Порода вимагає великої селекційної роботи з відновлення й закріплення кращих її якостей. Так як є однією з найкращих для вирощування в присадибних господарствах. А кращі представники цієї породи мають стати кістяком для створення нових ще більш ефективних і універсальних порід. Параметри породи сірий велетень:

 • - Середня вага тушки дорослого кролика 3,0-3,5 кг.
 • - Забійний вага при гарній вгодованості 55-58%
 • - Вага кроликів коливається в межах 4,2-6,0 кг. (деякі екземпляри 7 кг.)
 • - Середня вага становить 4,9 кг.
 • - Довжина тіла мінімум 58-61 см і більше
 • - Обхват грудей 38 см Оцінка класності:
 • - Дорослі елітні тварини старше року повинні мати вагу не нижче 5,9 кг.
 • - 1 клас 5,3 кг.
 • - 2 клас 4,8 кг. Елітний молодняк:
 • - У віці 10 місяців 5,6 кг.
 • - 1 клас 5,1 кг.
 • - 2 клас 4,6 кг. Кроленята 1 клас:
 • - 60 днів — 1,5 кг.
 • - 90 днів — 2,0 кг.
 • - 120 днів — 2,6 кг.

Ці дані є даними простого вирощування у клітках. При більш прогресивних методах вирощування і бройлерному вигодовуванні зростання кроленят буде на 15-20% більше.

Новозеландська біла. Порода кролів спеціалізованого м'ясного напряму продуктивності. Виведена в 1910 р. в США в результаті відбору тварин-альбіносів серед кролів породи новозеландська червона. При розведенні тварин бажаного типу "в собі" вели їх відбір і підбір по скоростиглості в ранньому віці, хорошою вираженістю м'ясних форм, забійному виходу і смаковим якостям м'яса. Згодом вдавалися до вводного схрещування розводимих "в собі" тварин з кроликами породи фландр з метою підвищення живої маси нащадків та усунення деякої перерозвиненості їх конституції (ніжна статура, тонкий кістяк).

Конституція кроликів новозеландської білої породи міцна, кістяк досить добре розвинений. Тварини відрізняються коротким циліндричним збитим тулубом, відмінною м'ясністю і високою енергією росту в ранньому віці. Згідно породному стандарту, корпус у кроликів цієї породи короткий, пропорційний, компактний (довжина тулуба самців 47 см, кролиць — 49,5 см; жива маса — відповідно 4,5 та 5 кг); ребра округлі, з добре розвиненими вздовж них і хребта м'язами; груди глибокі, широкі; спина пряма, широка і коротка, з дуже широкою попереково-крижовою частиною; круп широкий, округлий; кінцівки міцні, прямі, з добре розвиненими на них м'язами. Досить тверді і щільні м'язи без зайвих жирових відкладень добре розвинені також на всьому корпусі. Повновікові кролики цієї породи важать від 4 до 5 кг. Молодняк відрізняється високою енергією росту в ранньому віці; в 2-місячному віці він досягає живої маси 1,8-2 кг, у 3-місячному — 2,7-3 кг. Кормів на 1 кг приросту живої маси витрачається від 3 до 5 кг кормових одиниць. Забійний вихід — 52-58%.

Кролиці досить плідні, відрізняються гарною молочністю, вирощують до відсадження 7-9 кроленят, а краще — до 10-12 кроленят.

Новозеландські білі кролики відрізняються спокійною вдачею, високою оброслістю лап волосяним покривом і гарною пристосованістю до умов розведення на сітчастих підлогах у механізованих крільчатника з регульованим мікрокліматом; досить вимогливі до умов годівлі. Вони добре поєднуються при схрещуванні з кроликами інших порід, при цьому у помісей найчастіше виявляється ефект гетерозису. Добре зарекомендували себе варіанти схрещування цих тварин з кроликами порід радянська шиншила, чорно-бурий, білий велетень, віденський голубий.

Волосяний покрив у новозеландських кроликів щільний, густий, білого кольору, з тонкою подпушью.

Новозеландський червоний. Порода виведена шляхом схрещування фламандського велетня і кролів породи бельгійський заєць.

Порода є типово м'ясною породою. Шкурка на кроликів цієї породи має яскраво виражений грубуватий рудувато-червоний, іноді рудий колір і не представляють великої цінності в хутряному відношенні.

Маючи велику енергії росту порода найбільш підходить для так званого бройлерного розведення.

Середня вага дорослої особини 4.5-5 кг.

Кроленята при бройлерному утриманні:

 • - 60 днів 1,8-2,0 кг
 • - 90 днів 2,9-3,0 кг.

Каліфорнійська. Порода кролів спеціалізованого м'ясного напряму продуктивності. Виведена в США методом складного відтворювального схрещування з використанням кроликів порід велика шиншила, російський горностаєвий, або гімалайський, і новозеландська біла. Для подальшого розведення "в собі" відбирали помісей бажаного типу, які від великої шиншили успадкували хороші м'ясні форми, від новозеландських білих — високу енергію росту в ранньому віці, а від російських горностаєвих — гарну якість волосяного покриву.

Кролики породи каліфорнійська міцної конституції з ухиленням в бік ніжної. Кістяк у них тонкий, але достатньо міцний; тулуб компактний, пропорційно розвинений; груди широкі і досить глибокі; спина коротка, широка, рівна, розширена в попереково-крижовій частині; круп широкий, округлий, кінцівки міцні, прямі, добре опушені; вони, як і тулуб, добре омускулені. У 5-місячному віці каліфорнійські кролі важать від 3,2 до 3,7 кг, повновікових тварини — до 4-5 кг. Кролиці плодовиті і молочні, приносять і вигодовують до відлучення по 8 кроленят. Молодняк цієї породи відрізняється хорошою енергією зростання в ранньому віці: до 2-місячного віку досягає живої маси 1,8 кг (кращий до 2,0-2,3 кг), до 3-місячного — до 2,7 кг (кращий до 3,0-3,4 кг). Витрата корму на 1 кг приросту живої маси коливається від 2 до 5 кг кормових одиниць. Забійний вихід — 56-60%. Від кролиці за рік можна виростити до відбирання більше 30-35 кроленят.

Кролики каліфорнійської породи добре пристосовані для батарейного утримання на сітчастій підлозі в умовах механізованого крільчатника з регульованим мікрокліматом.

Волосяний покрив у них на тулубі абсолютно білий, блискучий, густий і еластичний; нижні частини лап, вуха, кінчик морди і хвіст темно-коричневі або майже чорні, як у російського горностаєвого кролика.

Радянська шиншила. Порода м'ясно-шкурного напрямку. Створена в першу чергу для вирощування кролів за кольором шкурок що нагадують колір гірських шиншил. Тим самим і отримавши від них своєрідну назву, а тому що порода була зареєстрована в Радянському союзі до шиншил додали Радянська.

Але не тільки цінне хутро під шиншилу а й хороші м'ясні якості успадковані цією породою від білого велетня, що приймав безпосередню участь у створенні цієї породи. Багато річний цілеспрямований відбір і підбір кращих особин вивів цю породу в перші ряди кращих вітчизняних порід.

Основні характеристики породи Радянська шиншила:

 • - Середня жива маса дорослих тварин 5 кг. (Деякі тварини досягають маси 7 кг.)
 • - Довжина тіла у дорослої особини 60-65 см
 • - Обхват грудей 37-42 см Молодняк у віці:
 • - 60 днів — 1,7 кг
 • - 90 днів — 2,5 кг
 • - 120 днів — 3,5 кг

При бройлерному утриманні маса кроленят збільшується на 10-5%.

Типові особливості породи: спина аркообразна, голова порівняно невелика, вуха прямі стоячі, груди широкі з невеликим підгрудком. Плодючисть у самок середня — 7-8 кроленят. Порода невибаглива до кормів та утримання різними способами розведення: у вольєрному, штучних норах, в клітках і за методикою Михайлова.

Добре зарекомендувало себе внутрішньопородні відгалуження цієї породи для бройлерного промислового утримання. Ці кролики відрізняються більш світлим забарвленням хутра і густотою опушення лап, що характерно для цього способу.

Недоліком породи є мінливість селекційних ознак. Схрещування з іншими породами в першу чергу впливають на колір хутра під шиншилу тим самим ставлять під сумнів навіть саму назву породи.

Порода є унікальною в своєму роді і потребує більш чіткого відпрацювання внутрішньо породної структури.

Зараз коли попит на хутряні вироби впав, а цінність кролячих шкурок така мала, що кролівники не замислюючись викидають шкури, порода тісниться іншими завезеними з-за кордону породами за принципом все що їхнє добре, а все що наша це погано. Сумно але це так, але ж радянська шиншила не чим не гірша за тих же каліфорнійців або новозеландців. А в деяких параметрах їх набагато перевищує.

Чорно-бурий. Вітчизняна порода м'ясо-шкуркових кроликів. Виведена в звіросовхозі "Бірюлінській" Татарської АРСР методом складного відтворювального схрещування. У процесі створення породи прагнули отримати великих вітчизняних кроликів,що відрізняються хорошою скоростиглістю, м'ясністю і молочністю, а головне оригінальним забарвленням волосяного покриву (щоб шкірки можна було використовувати в натуральному вигляді). Крім того, важливо було отримати тварин, добре пристосованих до різко континентального клімату Татарії. Вихідним матеріалом для схрещування послужили кролики трьох порід: фландр, білий велетень і віденський голубий. Правильний вибір порід і цілеспрямована селекційна робота, в тому числі вміле використання відбору та підбору при розведенні помісей бажаного типу "в собі", привели до утворення значної групи високопродуктивних кроликів з оригінальним забарвленням волосяного покриву. У результаті в 1948 р. була затверджена нова вітчизняна порода. Кролики породи чорно-бурий отримали свою назву за схожість забарвлення їх волосяного покриву з хутром чорно-бурої лисиці. Надалі тривала робота щодо вдосконалення і консолідації продуктивних властивостей кроликів бажаного типу.

Кролики породи чорно-бурий відрізняються міцною конституцією з ухилом у бік огрублення. За конституціональним типом вони більше схожі з тваринами породи фландр. Для них характерні потужний розвиток кістяка, міцна статура, подовжений тулуб, велика голова, добре розвинені широкі і глибокі груди з підгрудком, довга пряма і широка спина, округлий круп, прямі, довгі і товсті кінцівки. Повновікові тварини цієї породи мають вагу в середньому 5 кг (з коливанням від 3,6 до 6,5 кг); довжина їх тулуба — 61 см, обхват грудей за лопатками — 37 см. Середня плодючість кролиць 7-8 кроленят за окріл. Кролиці досить молочних і добре вирощують своїх кроленят. За хороших умов годівлі й утримання молодняк цієї породи до 3-місячного віку може досягати 2,7-2,8 кг.

Забарвлення волосяного покриву кролів породи чорно-бурий на окремих ділянках тіла дещо відрізняється за тоном. Голова і спина чорні, а боки через зонарне забарвлення волосся буро-чорні. Незважаючи на зонарне забарвлення, черево у кроликів цієї породи не освітлене. Напрямне волосся у типових для породи кроликів чорне, дещо прояснене біля основи. Остьове волосся зонарно пофарбоване лише на боках. У їх забарвленні розрізняють такі зони: в основі блакитно-сіре, далі буре, потім вузьку жовтувато-білу і на кінцях волосся чорну. Пухове волосся світло-блакитне. Чорні кінчики остьового і направляючого волосся, прилягаючи один до одного, створюють густу чорну вуаль, характерну для типових по фарбуванню тварин цієї породи.

Кроленята народжуються чорними і залишаються такими протягом чотирьох місяців життя. Вуаль в їх волосяному покриві формується лише до 7-8 місяців.

Небажане для кроликів породи чорно-бурий залізисто-сіре забарвлення, оскільки в потомстві таких тварин можливе розщеплення на особин чорно-бурих, залізисто-сірих і сірозаячих. Поява окремого сивого (білого) волосся на шкірці також небажана. Кролики цієї породи відрізняються підвищеною густотою волосяного покриву (24 000 волосся на 1 см2 площі шкурки).

Сріблястий. Вітчизняна порода м'ясо-шкуркових кроликів, створена в результаті чистопородного розведення тварин породи шампань. Затверджена в 1952 р. Завезені на територію СРСР в 1927-1928 рр. з-за кордону особини породи шампань за розмірами тіла відносилися до середньої породи м'ясо-шкуркових кроликів. Вони відрізнялися гарним забарвленням (кольори старого срібла) волосяного покриву і задовільною для того часу м'ясною продуктивністю. Середня жива маса їх в 60-денному віці становила 1 кг, у 120-денному — 2-2,5 кг, у 180-денному — 3,4 кг, а в 12-місячному — 3,5-3,7 кг. Кролики були добре пристосовані до відгодівлі і давали високоякісну тушку з великим відкладенням жиру. Плодючість кролиць становила 6-7 кроленят за окріл. З огляду на це, племінну роботу з кроликами породи шампань вирішено було зосередити на підвищенні їх живої маси, скоростиглості, поліпшення м'ясних форм і пристосованості до кліматичних і кормових умов країни. У результаті чистопородного розведення, цілеспрямованого з покоління в покоління відбору та підбору була сформована досить велика група кроликів, що відрізняються за рівнем продуктивності від представників вихідної породи. У результаті була оформлена нова порода кроликів під назвою сріблястий.

У порівнянні з тваринами породи шампань кролики нової породи відрізняються великою живою масою, більш густим волосяним покривом, підвищену життєздатність, кращими м'ясними формами, гарними смаковими якостями м'яса і пристосованістю до місцевих умов розведення. Були поліпшені також плодючість, молочність кролиць, укріплена конституція. Кроликам породи сріблястий притаманні міцна конституція, правильна статура; характерний для них збитий, компактний тулуб; глибокі і широкі груди; пряма, широка і добре омускулена спина, помітно розширена в попереково-крижовій частині; міцні, правильно розставлені кінцівки; широкий, округлий круп з дуже добре розвиненою мускулатурою. М'ясні форми у тварин добре виражені. Повновікові кролики цієї породи мають вагу в середньому 4,5 кг, довжина тіла у них 57 см, обхват грудей за лопатками 36 см. Кролиці породи сріблястий приносять за окріл в середньому 8 кроленят.

Молодняк цієї породи відрізняється гарною м'ясною скоростиглістю. При споживанні повнораціонних гранульованих комбікормів в 60-денному віці він важить в середньому 2 кг, в 90-денному 3 кг і в 120-денному — близько 4 кг. При цьому на 1 кг приросту живої маси тварини витрачають від 2,5 до 3,0-3,5 кг кормових одиниць. Забійний вихід у віці 90-120 днів коливається від 57 до 61%. Ніжне біле м'ясо цих кроликів відрізняється високими смаковими якостями, особливо соковитістю. У ньому дещо більше міжмускульного жиру, ніж у м'ясі кролів інших м'ясо-шкуркових порід.

Забарвлення шкірки у типових представників породи рівномірно срібляста (кольори старого срібла). Скупчення білого волосся у вигляді пучків, особливо у формі плям, неприпустимо, тому що погіршує якість шкурки. Таких тварин вибраковують із стада. Напрямне волосся у типових представників породи зазвичай майже по всій довжині чорне (трохи світліше воно біля основи); частина остьових забарвлена в чисто-білий, а частина — в чисто-чорний колір (основа їх дещо більш світла); пухове волосся чисто-блакитне, дещо світліше біля основи.

Для кролів породи сріблястий характерна рівномірність забарвлення на всіх ділянках тіла; лише кінчик мордочки, вуха, кінцівки і верхня частина хвоста забарвлені значно темніше, ніж тулуб. У породі зустрічаються особини, що відрізняються тільки по тону забарвлення, який може бути темно-, середньо-, і світло-сріблястим. Це залежить від співвідношення у волосяному покриві чорного і білого остьового волосся. Кроленята народжуються чорними, сріблястість з'являється у них в місячному віці. Остаточно забарвлення шкурки (сріблястість) формується до 4-місячного віку. Кролів породи сріблястий можна розводити в різних зонах. Вони добре пристосовані до шедових систем утримання і при хорошому годуванні легко переносять холод.

Білий велетень. Одна з найбільших порід альбіносів. Була створена шляхом тривалого відбору альбіносів з породи фландр.

Порода, м'ясо-шкурного напрямку. Ця порода була завезена на територію СРСР у 1927р. Порода постійно вдосконалювалася під наші умови утримання і клімат. Прищеплювалися якості кроликів альбіносів інших порід. Порода довгий час залишалася рихлою і зніженої. Лише через багато років шляхом відбору найкращих особин цієї породи, закріпивши якість екстер'єру та найкращих даних по цій породі шляхом чистопородного розведення, порода гідно зайняла своє місце.

Характеристика породи:

 • - Середня вага дорослої особини 5,1 кг.
 • - Деякі особини досягають до 10 кг.
 • - Довжина тулуба дорослих тварин не менше 59 см.
 • - Обхват грудей дорослих не менше 37 см. Бройлерні кроленята:
 • - в 60 днів -1,8
 • - в 90 днів — 2,9-3,2
 • - в 120 днів — 4-4,5

Форма тіла в кролів цієї породи повинна мати такі характеристики: спина пряма, тіло видовжене, груди глибокі, у самок виражена велика підгрудка. Голова велика, вуха довгі, широкі. Волосяний покрив пружний, густий, блискучий, чисто білий без будь-яких домішок і відмітин. Очі червоні. Плодючість породи середня близько 8-10 кроленят.

Порода слабо пристосована до промислового розведення так як сильно не любить рейкових і гратчастих підлог, тому що маючи велику вагу і схильна до таких захворювань як пододерматит і мастит у дорослих часом дуже важких до 10 кг самок і що мають велике вим'я яке сильно пошкоджується при утриманні на сітчастих і гратчастих підлогах. Так само недостатня оброслість лап робить цю породу кролів менш привабливою до промислового розведення.

Виведено внутріпородний типи білого велетня для підвищеної продуктивності та промислового розведення.

Радянський мардер. Вітчизняна порода кроликів, в основному шкуркового напрямку продуктивності. Виведена в 1931-1940 рр.. в господарствах Вірменії в результаті складного відтворювального схрещування. При цьому кроликів породи російський горностаєвий схрещували з шиншилою помісного походження. Помісей першого покоління схрещували потім з місцевими безпородними кроликами блакитного забарвлення, а також з кроликами типу російська горностаєва і шиншила. При виведенні породи прагнули отримати тварин, добре пристосованих до кліматичних і кормових умов Вірменії, що відрізняються оригінальним забарвленням волосяного покриву і стійко ці якості потомству. В якості самостійної порода радянський мардер була затверджена в 1940 р. Свою назву вона отримала за схожість забарвлення волосяного покриву з забарвленням хутра куниці (мардер — куниця).

Кролики породи радянський мардер міцної конституції, пропорційної статури: голова у типових для породи тварин невелика, округла; груди широкі і глибокі без підгрудка; спина коротка, закруглена; круп злегка спущений; кінцівки міцні, прямі. Повновікових кролики цієї породи важили в середньому 3,8 кг, при довжині тулуба 50 см і обхваті грудей за лопатками 35 см. В результаті їх подальшого вдосконалення під керівництвом працівників Вірменського науково-дослідного інституту тваринництва та ветеринарії середня жива маса кролів була доведена до 5-5,3 кг, довжина тіла — до 55-60 см і обхват грудей до 38 см.

Середня плодючість кролиць — 7 кроленят за окріл.

Молодняк породи радянський мардер характеризується середніми показниками скоростиглості та енергії росту. У 30-денному віці він важить 400-650 г, в 45-денному — 750-1050 г. Молодняк кращих ліній у 2-місячному віці важить в середньому 1,6 кг, у 3-місячному — 2,1 кг. На 1 кг приросту його живої маси витрачається від 4 до 5 кг кормових одиниць. До теперішнього часу забійний вихід підвищився з 55 до 60%, плодючість кролиць — з 7 до 8 кроленят за окріл; від самок кращих сімейств отримують за окріл до 10-12 кроленят.

Подальше вдосконалення кроликів цієї породи направлено на підвищення їх живої маси, скоростиглості, м'ясності, оплати корму продукцією та поліпшення якості волосяного покриву. Останній у типових представників породи густий, пружний, еластичний і блискучий. На 1 см2 площі шкіри повновікових кроликів налічується від 22 000 до 24 000 волосся, у кращих тварин — від 25 000 до 30 000. При цьому на один остівий припадає в середньому від 50 до 60 пухових волос.

Кролики породи радянський мардер відрізняються гарним коричневим кольором волосяного покриву; забарвлення мордочки, вух, хвоста і лап у кроликів значно темніше забарвлення тулуба. Найбільш рівномірно забарвлений тулуб темно-коричневих мардерів (чистопородні, гомозиготні по гену забарвлення; найбільш бажані), менш рівномірно — у світло-коричневих (гетерозиготні за геном забарвлення; менш бажані, їхнє хутро нагадує хутро куниці).

Молодняк кролів цієї породи народжується більше світлим (сірого або мишастого забарвлення) і лише потім поступово (до 4-5-місячного віку) набуває забарвлення, характерного для дорослих тварин.

Шкурки кролів породи радянський мардер дуже красиві; при промисловій переробці їх використовують в основному в натуральному вигляді. Особливо цінуються шкурки темно-коричневих мардерів, хоча і світло-коричневі також становлять певний інтерес. Все ж при виготовленні хутряних виробів з використанням останніх створюються труднощі з підбіркою хутра через нерівномірність їх забарвлення. Значна нерівномірність у забарвленні волосяного покриву та наявність білого волосся знижують якість одержуваної від кролика шкурки.

Кролики породи радянський мардер добре пристосовані до південного клімату. Поширені вони переважно у Вірменії, в тому числі в особистих підсобних господарствах кролівників-аматорів.

Віденський блакитний. М'ясо-шкурна порода кроликів. Створена в одному з передмість Відня (Генцендорф, Австрія) приблизно в 18901895 рр.. в результаті схрещування чисто-блакитних місцевих моравських кроликів з тваринами породи фландр (бельгійський велетень). Свою назву порода отримала з урахуванням місця її виведення за блакитний колір шкірки.

У СРСР кроликів цієї породи завозили в 1927-1929 рр.. з Німеччини. Вдосконалювали їх у нас цілеспрямованим відбором і підбором при чистопородному розведенні в напрямку збільшення живої маси і розмірів тіла, поліпшення якості волосяного покриву, а також їх пристосованості до кліматичних і кормових умов північної і середньої зон.

Кроликам породи віденський блакитний властива здатність до акліматизації в різних зонах і умовах розведення. Вони однаково добре себе відчувають як при утриманні в шедах, так і в крільчатника. Відрізняються витривалістю, міцною конституцією, пропорційним статурою.

Кролиці плідні — приносять за окріл в середньому близько 8 кроленят. Вони відрізняються досить високою молочністю і добрими материнськими якостями. Голова в типових для породи тварин легка, пропорційна; груди широкі і глибокі; спина досить широка, дещо подовжена; попереково-крижова частина і круп досить широкі, округлі; кінцівки мускулисті, прямі, міцні.

Показники скоростиглості, оплати корму продукцією, забійного виходу у молодняку середні. При споживанні повнораціонних гранульованих комбікормів тварини в 60-денному віці важать в середньому 1,7 кг, в 90-денному — 2,6 кг і в 120-денному — 3 кг. Витрата корму на 1 кг приросту живої маси у віці 90 — 120 днів становить 3-4 кг кормових одиниць. Забійний вихід 56-59%.

Забарвлення волосяного покриву у віденських блакитних кроликів однотонна сизувато-блакитна з більш світлою без плям і темного волосся. Завдяки цьому їх шкірки можна використовувати в натуральному вигляді, а також імітувати під хутро цінних хутрових звірів. У забарвленні типових для породи кроликів розрізняють три відтінки: темний, світлий і середній (сизувато-блакитні), без будь-яких кілець і пасків інших тонів. Зрідка зустрічаються буро-блакитні чи сіро-сизі кролики цієї породи, яких слід вибраковувати з стада як нетипових для породи. Особливо цінуються шкурки більш темного відтінку. У літній час на шкурках таких кроликів може виникати легкий буруватий наліт, а проте після линьки він до зими зникає.

Кроленята народжуються сірими. Забарвлення, властиву породі, вони набувають з віком. Волосяний покрив кроликів цієї породи густий, м'який, глянсовий, з сильним блиском.

Метелик. Ця порода кроликів виведена в Англії в 1887 р. Завдяки оригінальному забарвленню шкірки кролики відразу ж привернули до себе підвищену увагу і швидко розповсюдилися серед кролівників багатьох країн.

Основне забарвлення волосяного покриву кролів породи метелик біла з симетричним розташуванням чорних плям (так звана англійська пегость). При цьому останні знаходяться на спині (у вигляді ременя або змійки), боках, носі й щоках. Плями на мордочці (носі) і щоках нагадують за формою метелика, у якої розпростерті крила, що й послужило приводом для назви даної породи. У чорний колір також пофарбовані вуха, обідки навколо очей і верхня частина хвоста. Симетрична плямистість у вигляді ошатного, гарного малюнка надає шкірці вельми оригінальний вигляд, завдяки чому хутро цих кролів може бути використане в натуральному вигляді для виготовлення жіночого одягу, а також килимів, ковдр, покривал і т. д.

Кролики породи метелик, що розводили в СРСР, спочатку важили в середньому 3 кг. Тому вирішено було розпочати їх вдосконалення в напрямку збільшення живої маси і м'ясної продуктивності, а також кращої пристосованості до умов країни. Для цього вдавалися до їх схрещуванню (долиття крові) з кроликами порід білий велетень (в основному), фландр, шиншила і віденський голубий. Подальший відбір і підбір великих кроликів з характерною для породи забарвленням, добре пристосованих до наших умов, призвели до значного поліпшення їх живої маси. У результаті кролики породи метелик, важать тепер в середньому 44,5 кг при довжині тулуба 54-56 см і обхваті грудей за лопатками 35-36 см. Кролики відрізняються міцною конституцією і гарною пристосованістю до умов нашої країни. Голова в типових для породи тварин середня, часто з невеликим підгрудком; спина видовжена, досить широка; круп округлий, широкий; кінцівки прямі, міцні, м'язисті. Волосяний покрив у кролів цієї породи еластичний, блискучий, добре зрівняний, середньої густини. Кролиці плідні (приносять за окріл в середньому 8 кроленят) і молочні, відрізняються добрими материнськими якостями.

Пухові кролики. Порода кролів створена в звірорадгоспах "Солнцевський" Курської області, "Бірюлінскій" Татарської АРСР, на фермах Воронезької області та Кіровського госплемросадника кроликів. Затверджена в якості самостійної породи в 1957 р. При створенні породи вдавалися в основному до поглинального схрещування місцевих малопродуктивних пухових кроликів (так званих щіпанців) з ангорськими і подальшого розведення помісей бажаного типу "в собі". При цьому відбір і підбір їх був спрямований на закріплення і подальше збільшення пухової продуктивності, живої маси, життєздатності та зміцнення конституції.

Конституція у типових білих пухових кролів міцна; кістяк добре розвинутий; тулуб кулястий; голова округла, на відміну від ангорських кроликів переважно глибока, без підгрудка; спина округла, широка; кінцівки, прямі, мускулисті.

Кролики цієї породи мають вагу в середньому 4 кг при довжині тіла 54 см і обхваті грудей за лопатками 43 см. Плодючість кролиць 7 кроленят за окріл.

У волосяному покриві білих пухових кролів міститься до 92-96% білого пуху, решту становлять направляюче і остьове волосся. Завдяки такому високому співвідношенню пухового волосся пух коливається від 5 до 7 см (в окремих тварин — від 14 до 15 см), товщина його — від 12,4 до 13,5, а остьового волосся — від 40 до 45 мікрометрів. Пухові волокна за своєю звитістю, товщині і міцності на розрив не поступаються вовні мериносових овець. Однак на відміну від останньої вони значно гірше зрівняні по довжині (в наслідок постійної линьки і різної довжини ости і пуху). Річний збір пуху з кроликів цієї породи коливається від 300 до 500 г; від окремих тварин одержують його до 760 г, а від кращих кролиць з приплодом — більше 1 кг пуху в рік.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >