Взаємовідносини України з Чеською Республікою
З проголошенням 1 січня 1993 р. незалежності ЧР характер і зміст українсько-чеських міждержавних відносин почав набувати нових обрисів. На початкових етапах в українсько-чеському співробітництві Україна віддавала перевагу політичній співпраці, а Чехія - торговельно-економічній. Дипломатичні відносини між Україною та новоутвореною Чеською Республікою встановлені у січні 1993 р.
Особливо динамічно українсько-чеські контакти почали розвиватися після того, як 26 квітня 1995 р. був підписаний Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Чеською Республікою. У 1995 і 1997 рр. відбувся обмін державними візитами Президентів України Л. Кучми та Чехії В. Гавела. Офіційний візит до Чехії в 2003 р. міністра закордонних справ України А. Зленка започаткував якісно новий етап у двосторонніх відносинах з урахуванням членства Чехії в ЄС і НАТО. У схваленій Парламентом ЧР Концепції зовнішньої політики зазначалося: Чеська Республіка розглядає Україну важливою європейською країною, від якої залежить стабільність у Центральній та Східній Європі, високо оцінює політику України на євроатлантичному напрямі, докладатиме зусиль для розширення взаємовигідної українсько-чеської економічної співпраці.
На 1999 р. склався комплекс дружніх і партнерських відносин двох країн, що у 2000-2003 рр. виявився у широкомасштабному торговельно-економічному співробітництві. У ці роки відносини між країнами були достатньо активними, але не безпроблемними. Уже в 2000 р. ЧР, відповідно до вимоги ЄС, заявила про денонсацію Договору про безвізовий режим для громадян України, а в 2003 р. денонсувала ще чотири угоди про: співпрацю в сільському господарстві; економічне і науково-технічне співробітництво; торговельні відносини; співпрацю в галузі ветеринарної медицини. Це посилило політичну складову в співробітництві двох країн.
В умовах членства Чехії в ЄС (2004-2005 рр.) країна мала дотримуватися спільної політики ЄС у відносинах з країнами нечленами. Це означало, що втратила чинність значна кількість українсько-чеських договорів і угод. Укладені нові договори й угоди сприяли розширенню українсько-чеської торгівлі, загальні обсяги якої 2005 р. становили 970,9 млн дол. США. Подальше розширення торговельно-економічного співробітництва двох країн стримувалося сировинно-металургійною структурою українського експорту, недосконалою системою відшкодування ПДВ в Україні, невмілим використанням українською стороною чеських торговельних кредитів. Однак в українсько-чеському співробітництві наростала інвестиційно-виробнича співпраця, кооперування, створення спільних підприємств, організовувалися політичні консультації, укладалися нові договори й угоди.
Враховуючи близькість підходів двох країн з більшості актуальних питань світової політики, в тому числі стосовно оцінки ситуації у зонах конфліктів, можна констатувати: перспективною є взаємодія під час здійснення миротворчих операцій. У цьому контексті зазначимо, що позиції України і Чехії стосовно врегулювання іракської кризи були дуже близькими: обидві країни направили в регіон свої військові підрозділи до складу багатонаціональних стабілізаційних сил. Великовантажний український літак Ан-124 ("Руслан") транспортував персонал та медичне обладнання чеських польових госпіталів до Кувейту й Афганістану. Однією з перших українська сторона надіслала до Чехії ліки проти можливого поширення інфекційних хвороб у процесі ліквідації наслідків небувалої повені в серпні 2002 р.
Маючи достатньо великий досвід участі у діяльності ООН (упродовж останніх років представники України і Чехії головували на сесіях ГА ООН), обидві країни є важливими партнерами з огляду зміцнення їхніх позицій у цій глобальній Організації, активно співпрацюють у питаннях взаємної підтримки на виборах до структур ООН. Так, Чехія підтримала кандидатури України на виборах до складу Комісії ООН з наркотичних засобів, до Виконавчої ради ЮНЕСКО, а також до Економічної та соціальної ради ООН. Обидві країни мають спільну позицію, що безумовним пріоритетом у діяльності ОБСЄ має бути вжиття активних та рішучих кроків у напрямі остаточного врегулювання "заморожених" конфліктів на територіях країн СНД. Під час головування протягом липня 2003 р. - липня 2004 р. у Вишеградській четвірці (Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина) ЧР активно підтримала ідею істотного розширення співробітництва цього неформального міжнародного об'єднання з Україною в нових умовах членства країн четвірки в ЄС - насамперед стосовно передання євроінтеграційного досвіду, а також у сфері юстиції та внутрішніх справ.
За обсягом товарообігу Україна посідає 21 місце серед торговельних партнерів Чехії, ЧР - 15 місце серед торговельних партнерів України. У липні 2007 р. Уряд ЧР затвердив Програму "Стратегія просування торговельно-економічних інтересів Чеської Республіки в Україні". Українсько-чеський товарообіг у 2008 р., порівняно з відповідним періодом 2007 р., збільшився на 29,8 % і досяг 2046,8 млн дол. СІНА. Причому український експорт збільшився на 56,4 % і становив 670,8 млн дол. США, а імпорт збільшився на 19,2 % і досяг 1376 млн дол. США.
Основа чеських товарних поставок до України - обладнання, машини і транспортні засоби (60,9 % усього імпорту), напівфабрикати (14,5 %), різні промислові вироби (8,3 %) та хімікати (12,8 %). Зростання обсягів чеського імпорту в Україну відбулося переважно внаслідок збільшення поставок таких товарних підгруп, як кузови для промислового складання легкових автомобілів, частини до автомобілів, пігменти, фарби готові, емалі, машини і механізми різні, труби, трубки й шланги з пластмаси, двигуни внутрішнього згорання. У 2002-2008 рр. товарообіг між Україною та ЧР зріс майже у 5 разів, експорт з України до ЧР - майже в 3,8 раза, імпорт з ЧР до України - у 6,1 раза.
Проблемним специфічним питанням українсько-чеських відносин залишається погашення "ямбурзької" заборгованості України перед ЧР згідно з укладеною 30 червня 1997 р. Угодою "Про умови завершення реалізації після 1 січня 1992 р. на території України Угоди між Урядом СРСР і Урядом ЧССР про співробітництво в освоєнні Ямбурзького газового родовища, будівництві магістрального газопроводу Ямбург - Західний кордон СРСР і об'єктів Уральського газового комплексу та пов'язані з цим поставки природного газу з СРСР до ЧССР від 16 грудня 1985 року", яка була ратифікована Верховною Радою України. Цим питанням цікавиться чеська сторона практично під час усіх двосторонніх переговорів.
Відповідно до міжурядової Угоди, що набула чинності 1999 р., Україна визнала борг на суму 79,17 млн умовних розрахункових одиниць природного газу. Певні надії на врегулювання проблеми з'явилися у чеської сторони після прийняття Верховною Радою України Закону, яким Кабінетові Міністрів України дозволялося у 2004 р. здійснити відшкодування заборгованості у грошовій та/ або товарній формі за рахунок коштів, передбачених на погашення державного боргу України. У зв'язку з цим Міністерство фінансів України підписало з українською фірмою "Арта - інвестиційні партнери" Меморандум. За ним Міністерство не заперечувало проти придбання фірмою у Чехії Ямбурзької заборгованості. У цьому контексті проведено низку переговорів, але можливості погасити заборгованість використані не були.
На необхідності практичного розв'язання згаданої проблеми чеська сторона наголосила під час переговорів у рамках робочого візиту до Чехії Прем'єр-міністра України Ю. Єханурова у лютому 2006 р. Відбувся обмін листами на рівні глав урядів та керівників профільних міністерств України і Чехії, але конкретних рішень про розв'язання проблеми в українсько-чеських відносинах не прийняли. Сторони досягли домовленостей обговорити це питання в рамках засідання українсько-чеської Змішаної комісії з економічного, промислового та науково-технічного співробітництва.
У березні 2007 р. відбувся візит до Чехії першого віце-прем'єр-міністра України, міністра фінансів України М. Азарова, який під час зустрічей з главою Уряду ЧР М. Тополанеком та міністром фінансів ЧР М. Калоусеком обговорив питання про врегулювання заборгованості за Ямбурськими угодами. Було домовлено про подальше опрацювання термінів та шляхів виплати боргу на експертному рівні. Питання погашення боргів розглядалося і на установчому засіданні Змішаної комісії з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва 19-20 березня 2007 р. у Києві.
Уряд Чехії здійснював заходи для розв'язання "ямбурзької проблеми". У листопаді 2007 р. міністр фінансів ЧР листом повідомив міністра фінансів України, що створена робоча група готова приступити до аналізу пропозицій української сторони щодо погашення боргу.
Стан розв'язання питання заборгованості України перед Чеською Республікою згідно з Ямбурзькими угодами був розглянутий на другому спільному засіданні українсько-чеської Змішаної комісії з питань економічного, промислового та науково-технічного співробітництва 17 червня 2008 р. у Празі. Сторони домовились про спільну роботу з вивчення всіх взаємоприйнятних варіантів погашення заборгованості України перед Чеською Республікою за об'єкти, добудовані на території України після 1 січня 1992 р. унаслідок реалізації "Угоди між Урядом СРСР і Урядом ЧССР про співробітництво в освоєнні Ямбурзького газового родовища, будівництві магістрального газопроводу Ямбург - Західний кордон СРСР і об'єктів Уральського газового комплексу та пов'язані з цим поставки природного газу з СРСР до ЧССР" від 16 грудня 1985 р. Чеська сторона передала українській в установленому порядку проект Протоколу до Угоди для розгляду в рамках спільної роботи експертів.
Під час візиту глави Уряду ЧРМ. Тополанека до України, 16 вересня 2008 р., обговорено питання про шляхи і терміни погашення заборгованості за Ямбурзькими угодами з Прем'єр-міністром України Ю. Тимошенко.
Міністр фінансів України В. Пинзеник 17 жовтня 2008 р. листом повідомив міністра фінансів ЧР М. Калоусека, що запропонований проект Протоколу до Угоди для розгляду в рамках спільної роботи експертів неприйнятний для української сторони, оскільки не відповідає положенням узгодженого Протоколу про реструктуризацію державного боргу України з країнами - членами Паризького клубу від 13 липня 2001 р. Запропоновано провести спільні консультації експертів обох країн з вивчення всіх взаємоприйнятних варіантів погашення заборгованості України перед Чеською Республікою за Угодою, а також визначитися з деталями такої зустрічі після стабілізації політичної ситуації в Україні.
Важливою складовою українсько-чеського співробітництва є реалізація спільних проектів у сфері інвестування, промислової кооперації, сільського господарства. Серед таких проектів-участь чеської сторони у модернізації діючих та спорудженні нових українських АЕС і об'єктів теплоенергетики, транспортного машинобудування, співробітництво у вирощуванні, переробці ріпаку та подальшому виробництві з нього в Україні біопалива, виробництво в Україні за допомогою сучасних технологій шин для колісної техніки.
Надзвичайно вагомим кроком і в двосторонніх торговельно-економічних відносинах, і в рамках приєднання України до СОТ стало підписання у березні 2003 р. українсько-чеського Протоколу про доступ на ринки товарів та послуг.
Значне місце в українсько-чеських відносинах посідає культурна та гуманітарна співпраця. Чинна договірно-правова база українсько-чеського гуманітарного співробітництва складається з таких документів:
- 1. Угоди про наукове співробітництво між Національною академією наук України та Академією наук ЧР (підписана 2000 р.).
- 2. Угоди між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки про співробітництво в галузі освіти і науки (підписана 2003 р.).
- 3. Угоди між Міністерством культури і туризму України та Міністерством регіонального розвитку ЧР про співробітництво в галузі туризму (підписана 2006 р.).
Співпраця в галузі освіти і науки відбувається також за лінією обміну студентами, аспірантами та викладачами вищих закладів освіти двох країн. Відповідно до діючих міжуніверситетських договорів здійснюються обміни студентами кафедр україністики університетів у Празі, Брно, Оломоуці й студентами-богемістами університетів у Києві та Львові.
Частина українських громадян, котрі навчаються у чеських вищих закладах освіти, є студентами філіалу Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова в Празі. При університеті працює українська середня школа, яка на підставі Угоди з Міжнародною українською школою видає випускникам атестати українського державного зразка.
Президент України В. Ющенко з дружиною 24 березня 2009 р. відкрили у Празі пам'ятник Т. Шевченкові. У церемонії взяли участь численні представники чеської громадськості, політичних та ділових кіл Чехії, студенти-україністи та викладачі Кардового університету (м. Прага), філіалу Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова в Празі, українська громада, журналісти.
У рамках Міжнародного телевізійного фестивалю "Злата Прага" за участі Посольства 16 червня 2009 р. пройшов День українського телебачення. З нагоди цієї події Посол України в ЧР І. Кулеба дав інтерв'ю чеському телебаченню. Перед гостями вечора виступив український ансамбль "Берегиня".
Крім згаданих, на постійній основні відбуваються Шевченківські вечори, організовані українськими діаспорними організаціями за підтримки Посольства, Дні української культури в ЧР та ін.
У 2011 р. помітно пожвавилась культурно-освітня українсько-чеська співпраця. Наприклад, 19 грудня цього ж року підписано: Угоду між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та Міністерством освіти, молоді та спорту Чеської Республіки про співробітництво в галузі освіти і науки на 2012-2015 роки; Угоду про співробітництво в галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Чеської Республіки; Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Чеської Республіки про науково-технологічне співробітництво.
Чільне місце в українсько-чеських відносинах посідає питання української діаспори в Чехії. Українські мігранти в ЧР почали прибувати в пошуках роботи до цієї країни з початку 90-х років XX ст. У вересні 2009 р. на території Чехії зареєстровано близько 135 тисяч українських трудових мігрантів, частина з котрих одержали дозвіл на проживання в ЧР на 10 і більше років (чимало з них створили чесько-українські сім'ї, прагнучи швидше асимілюватися до навколишнього соціального середовища). Крім того, за даними МВС ЧР, у Чехії налічувалося до 30 тис українських трудових мігрантів-нелегалів.
Українські діти, батьки яких тимчасово перебувають у ЧР, мають змогу відвідувати середню школу при Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова у Празі. Ця школа працює за угодою з Міжнародною українською школою. Заняття у ній ведуться формою стаціонару.
Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова в Празі створений у 2003 році. Працює за окремою угодою з НПУ ім. М. Драгоманова (м. Київ), за його навчальними програмами і робочими планами.
При чеському Уряді діє постійна Комісія з питань національних меншин, де українську громаду в Чехії представляє Голова організації "Об'єднання українців та прихильників України в Чеській Республіці". Діяльності об'єднань українських національних меншин, а також виданню україномовного журналу "Пороги" (заснований 1993 р.), "Українського журналу" (заснований у 2005 р.) Уряд ЧР надає фінансову підтримку. Тут з'явився також щомісячник "Українська газета", позиціонований його засновником (приватним підприємцем) як рекламно-інформаційний вісник.
Для України 2010 р. став менш продуктивним у відносинах з чеською стороною. Так, 29 листопада 2010 р. відбулася зустріч міністра закордонних справ Чехії К. Шварценберга з Прем'єр-міністром України М. Азаровим, під час якої МЗС Чеської Республіки повідомило, що стурбовані подальшим розвитком двосторонньої співпраці з Україною. Відносини особливо загострилися після надання Чехією політичного притулку екс-міністру економіки Б. Данилишину. Генпрокуратура України інкримінує останньому заподіяння державі збитків на суму 13,9 млн грн через надмірне витрачання державних коштів у процесі здійснення декількох держзакупівель.
Під час офіційного візиту до Праги 19 грудня 2011 р. Прем'єр-міністр українського Уряду М. Азаров підтримав думку чеського колеги про інтенсифікацію двосторонніх відносин. Це допоможе збільшити обсяг товарообігу, зростання якого у 2010 р. становило 1,5 млрд дол. М. Азаров зустрівся з першими особами держави - Президентом В. Клаусом, Прем'єр-міністром П. Нечасом та Головою сенату Парламенту М. Штехом. За результатами переговорів, М. Азарову вдалося не лише відновити ділові зв'язки із Чехією, а й підписати низку документів про двосторонню співпрацю в освітньо-культурній сфері.
Крім того, під час українсько-чеського форуму для підприємців М. Азаров поінформував чеських бізнесменів про перспективи економічного розвитку і запевнив: Україна -- надійний партнер для залучення інвестицій. У підсумку, голови обох Урядів зазначили, що складнощі у двосторонніх відносинах залишилися позаду.
Отже, відносини між Україною та Чеською Республікою характеризуються динамічним розвитком співробітництва у політичній, економічній і культурній сферах, активним формуванням договірно-правової бази, розвитком неформальних міжлюдських контактів. Яскравим прикладом такого співробітництва є хоча б той факт, що 1995 р. Україна стала членом Ради Європи під час головування у цій організації та за активної підтримки ЧР.
Чеська Республіка підтримує євроінтеграційний курс України, чітко додержуючись позиції: Європейський Союз має бути відкритим для всіх європейських держав за умови, що організація їхнього політичного й економічного життя відповідає визначеним критеріям, прагне відігравати провідну роль у виробленні та практичній реалізації "східного вектора" Спільної зовнішньої та безпекової політики Євросоюзу, передовсім - стосовно України.
Офіційна Прага вітає також намір України отримати членство в НАТО і готова сприяти їй у цьому. Особливо яскраво чеська сторона це продемонструвала під час Празького саміту НАТО в листопаді 2002 р., який мав для України надзвичайно вагоме значення в сенсі започаткування принципово нового виміру в зв'язках України з Альянсом.