< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Рижій

У насінні рижію вміст олії може досягати 40-46 %, є також 25-28 % білка. Використовується як технічна і харчова. Свіжа олія має добрі смакові якості, прекрасний аромат, може споживатися в натуральному вигляді. Проте при зберіганні швидко втрачає смакові якості, через 2 тижні набуває гіркого смаку. Макуха після спеціальної обробки в невеликих кількостях згодовується худобі. У100 кг макухи міститься 115 корм. од.

Рижій давня культура. В Україні на невеликих площах його вирощують у Поліссі. Середній урожай насіння 10-15 ц/га.

Рижій невимогливий до умов вирощування. Це холодостійка культура, сходи якої витримують приморозки до 12°С. Насіння починає проростати при температурі 1-2 °С. Рослини витримують весняні заморозки до мінус 8 °С.

Рижій — вологолюбна рослина довгого дня, проте порівняно легко переносить посуху. Маловимогливий до ґрунтів. Непридатні для його вирощування глинисті важкі ґрунти, схильні до заболочення. Це культура з коротким вегетаційним періодом — 70-90 днів.

Кращими попередниками для рижію є просапні і зернові культури. Після сходів рослини повільно ростуть, не витримують конкуренції з бур'янами, тому найкраще його розмістити на менш забур'янених полях.

Гірчиця

Гірчиця біла — цінна олійна культура. В її насінні міститься 3040 % олії, яка за своєю якістю не поступається соняшниковій. Вона використовується на харчові цілі, в консервній, хлібопекарській, кондитерській промисловості, а також на технічні цілі. Добувають з насіння також ефірну олію (0,1-1,1 %), яку використовують у косметиці та парфумерії. Урожайність насіння 12-15 ц/га.

Гірчиця використовується як кормова культура. У макусі (60-70 % маси насіння) міститься 25-32 % білка, 12 % жиру, 9 % клітковини.

Гірчиця біла характеризується швидким ростом вегетативної маси. Укісна стиглість настає через 30-38 днів. Урожайність зеленої маси може досягати 200-300 ц/га. Використовувати її можна до фази зав'язування плодів (стручків). Зелена маса містить 10-15 % сухої речовини, до 4-5 % білка. Можна висівати гірчицю в сумішках і як проміжну культуру.

Завдяки швидкорослості використовують на сидеральне добриво, висіваючи навіть у пізні строки (кінець липня — початок серпня), після збирання зернових культур.

Коренева система своїми виділеннями перетворює недоступні для рослин поживні речовини ґрунту на доступні. За деякими даними гірчицю можна використовувати як природний гербіцид для зменшення забур'янення наступних культур у сівозміні.

Найтехнологічніше цю властивість використовують так: гірчицю сіють після збирання зернових і приорюють у вигляді зеленого добрива. При цьому руйнуються тканини рослин гірчиці і вивільняється фермент, що перетворює глюкозинолати в ізотиціанати. Найбільш сильнодіючий ізотиціанат — синігрин, який добре пригнічує ріст багатьох видів бур'янів. Крім цього гірчиця покращує фітосанітарний стан поля, очищаючи ґрунт від кореневих гнилей. Це дуже важливо при монокультурному вирощуванні зернових. Гірчиця добрий медонос і попередник для більшості культур.

Це холодостійка культура, яка витримує приморозки до мінус 6-7 °С. Насіння починає проростати при 1-2 °С. Може вегетувати при температурі 2-3 °С. Навіть за прохолодної погоди насіння достигає за 65-90 днів. Гірчиця біла вимоглива до вологи, менш посухостійка ніж гірчиця сиза. Мало вимоглива до ґрунтів, погано переносить надмірну кислотність ґрунту.

У насінні гірчиці сизої міститься 34-47 % олії, яку використовують для харчування, у консервній, кондитерській, хлібопекарській промисловості, а також на технічні цілі. Ефірну олію (0,5-1,7 %) використовують у парфумерній промисловості. В олії старих сортів містилось 3035 % ерукової кислоти, що обмежувало її харчове використання. Зараз створено сорти з нижчим вмістом ерукової кислоти — 8-9 % . З макухи гірчиці сизої виробляють гірчичний порошок, що є сировиною для виготовлення гірчиці столової, різних соусів, а в медицині — гірчичників. Якість гірчичного порошку залежить від вмісту ефірної олії. Використання макухи високоерукових сортів на корм худобі обмежене, тому що в ній містяться алкалоїди синігрин та санальбін.

Як і гірчиця біла, гірчиця сиза є природним гербіцидом, зелена маса використовується на зелений корм, добриво. Урожайність її досягає 300 ц/га. Вона є добрим медоносом і попередником для інших культур.

Це дуже давня культура. її використовують в країнах Європи, Індії, Китаю. Здавна ця культура-вирощується в Україні. Звідси поширилось українцями на Поволжя, де вирощувалась біля міста Сарепта (звідси назва сарептська).

Гірчиця сиза — рослина довгого дня, невимоглива до температури. Насіння починає проростати при температурі 1-2°С. Сходи витримують приморозки до 4-5 °С і навіть короткочасні — до мінус 10°С.

Характерною особливістю гірчиці сизої є висока посухостійкість. Вегетаційний період залежно від природних умов триває 80-110 днів.

Гірчиця сиза більш вимоглива до родючості ґрунту, ніж гірчиця біла. Дає високі врожаї (20-25 ц/га) насіння на родючих ґрунтах. На бідних ґрунтах та в умовах низької агротехніки розвиває слабку кореневу систему, від цього сильно зменшується її посухостійкість та врожайність. Малопридатні для її вирощування важкі запливаючі ґрунти.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >