< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Дизайн сайту

Загальний дизайн сайту повинен відповідати його основній ідеї і інформаційному змісту, при цьому його структурна, оформлення web-сторінок, графічні зображення, їх кількість і розміри повинні бути в максимальному ступені оптимізовані і пристосовані під потреби і можливості цільової аудиторії сервера.

Одним з питань, тісно пов'язаних з розробкою дизайну сайту, є вибір засобів навігації. Найголовніша вимога, що пред'являється до системи навігації, полягає в тому, щоб вона була інтуїтивно зрозумілою для користувачів з будь-яким рівнем підготовки. Вона повинна дозволяти не тільки швидко знайти саме те, що необхідно, але і відразу давати уявлення про сайт в цілому.

Існує цілий набір засобів навігації. Часто доцільною є наявність на сайті відразу декількох дублюючих один одного різнопланових інструментів навігації, кожний з яких зручніший як для певного круга користувачів, так і для різних типів пошуку на сервері.

До елементів навігації належать наступні:

 • - меню-список основних розділів сайту (звичайно розташовується на головній або відразу на всіх сторінках сайту. У разі обмеженості місця можна використовувати список, що розкривається, який, проте, має меншу наочність в порівнянні зі звичайним меню, де всі розділи знаходяться в зоні видимості);
 • - карта сайту - спеціально виділена сторінка на сервері, що містить повну структуру сайту;
 • - гіперпосилання для повернення до попередньої сторінки сайту або переходу на наступну, виділені тим або іншим способом;
 • - пошукова машина за представленою на сайті інформацією - незамінний інструмент для дуже великих сайтів зі складною структурою.

Додаткові послуги

Завдання формування постійної і лояльної аудиторії стоїть практично перед будь-яким web-ресурсом. Особливо важливо це для сайтів, в основу яких покладена рекламна модель бізнесу. Для формування аудиторії недостатньо тільки представлення оперативної інформації і новин, цікавих даному співтовариству. Необхідно самих користувачів залучати до роботи сайту. Це можна зробити лише, приділяючи роботі з аудиторією сайту постійну увагу і використовуючи спеціальний інструментарій, до якого входять:

 • - форуми;
 • - конференції;
 • - чати;
 • - дошки оголошень;
 • - системи колективного ухвалення рішення, голосування;
 • - ігри, конкурси;
 • - розсилки та інші інструменти.

Окрім цього, можливе надання додаткових послуг: безкоштовна електронна поштова скринька, система бронювання готельних номерів, резервування квитків на транспорт. Можна створити інтерактивну систему підбору найбільш відповідного туристичного продукту, яка була б побудована на багаторівневому обліку переваг і побажань клієнта: країна, місце перебування, бажаний транспорт доставки, вид засобу розміщення, його зоряна категорія, харчування, термін перебування, вид відпочинку, екскурсії. Все це вибирає сам клієнт, а система видає йому вартість обраних турпродуктів. Подібна система повинна максимально різносторонньо і гнучко враховувати всі потреби клієнта. Тоді вона буде як зацікавлювати і привертати нових клієнтів, так і утримувати старих, які при незадоволеності результатом зможуть знов скласти запит і побачити вартість бажаного, а можливо навіть і сплатити її відразу, всього лише вказавши номер кредитної картки.

Продаж туристичного продукту і надання перед- і післяпродажного сервісу

У ситуації, коли сайт служить інструментом продажів, він повинен підтримувати наступний мінімально необхідний комплекс елементів: представлення туристичного продукту, формування замовлення і, можливо, проведення його оплати через Мережу. Представлення туристичного продукту організовується за допомогою свого роду віртуального каталогу. До концепції віртуального каталогу туристичного продукту застосовуються ті ж критерії, що і до інформаційного наповнення сайту. Туристичний продукт повинен бути представлений найефектніше і в повному обсязі, пошук потрібного туристичного продукту повинен бути швидким і легким і т.п. Система формування замовлення служить для вміщення обраного користувачем туристичного продукту у віртуальну корзину. Зазирнувши туди, користувач повинен чітко розуміти, що він вже вибрав, яка загальна вартість замовлення, і мати можливість скорегувати його. Існують і складніші процедури формування замовлення, де туристичний продукт не можна просто поміщати в корзину, а тільки послідовно комплектуватися - від вибору першого залежить весь подальший ланцюжок. Останній елемент - оплата замовлення. Така популярна на Заході оплата по кредитній картці ще не одержала в Україні широкого розповсюдження. В основному практикується оплата банківським переказом або готівкою.

Окрім цього набору функцій необхідно забезпечити підтримку клієнтів. Підтримка може полягати в проведенні консультацій або відповідей на питання за допомогою віртуальних конференцій, чатів або електронної пошти. У разі участі в конференції це буде не так оперативно (хоча вони і можуть проводитися в режимі реального часу), але наочно і інформативно. Конференції мають зручну деревовидну структуру, а відсутність необхідності відповідати відразу дозволяє ретельніше підготувати відповідь. Чат дає максимальну оперативність, ту ж, що і телефонна лінія, з тією різницею, що при цьому не треба платити за міжнародні переговори, а фахівець служби підтримки може одночасно відповідати відразу на декілька питань. Найпоширенішим же способом підтримки користувачів залишаються консультації за допомогою електронної пошти.

На базі матеріалів конференцій підтримки можна створити сегментовані за певними критеріями збірки відповідей на запитання, що "часто ставляться". На сайті туристична компанія може помістити всю документацію по туристичному продукту, що продається, причому зробити це максимально повному обсязі. Цю інформацію можуть одержати клієнти і посередники (туроператори, турагенти), розкидані по всій країні або навіть по всьому світу.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >