< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Овчини

До хутрової сировини відносяться шубні і хутрові овчини і смушки. Овчина — шкура, знята з вівці, основний вид сировини для хутряних виробів.

Шубні овчини одержують при забої грубововнових овець (вироби з них носять міздрею вверх). Вони повинні бути теплими, міцними і легкими. Теплові якості овчин залежать від міцності і щільності міздрі, густоти і довжини хутра, співвідношення пуху й ості. Міцність при носінні визначається міцністю міздрі, зв'язком хутра із шкірою, оптимальним співвідношенням пуху й ості. Легкість обумовлена товщиною міздрі, тониною шерстинок, оптимальною густотою і довжиною хутра, мінімальним вмістом жиропоту. Шубні овчини поділяють на три види: романівські, російські і степові. Романівські овчини одержують від овець романовської породи, по легкості, міцності і красі вони є кращими у світі. Російські овчини одержують від овець усіх грубововнових порід, крім курдючних і смушкових, від яких одержують степові овчини. Степові овчини низької якості — важкі, недостатньо теплі, шерсть містить багато грубої ості і навіть мертвого волоса.

Хутрові овчини одержують від тонкорунних, напівтонкорунних і напівгрубововнових овець. Вироби з них носять хутром назовні, а міздрею усередину. Овчини повинні бути легкі з високими тепловими якостями, гарним хутром. Хутрові овчини високої якості одержують від овець таких порід: асканійська, радянський меринос, ставропольська, кавказька, цигайська, горьківська, ромні-марш, куйбишевська і деякі інші. В овчин від напівгрубововнових овець не вирівняне хутро.

Шкіряні овчини — це шубні чи хутрові овчини, але які мають ряд значних недоліків у шерстному покрові з дуже короткою вовною (довжина менш 2,5 см). Такі овчини не використовуються для вироблення шубних чи хутрових виробів і надходять до шкіряних заводів для вироблення шкіри.

Довжину (висоту) хутра вимірюють у розправленому, але не витягнутому виді (від основи до верхньої частини) штапеля або косиці, на боковій частині овчини. Площу овчини визначають виміром довжини і ширини з наступним перемножуванням цих величин і виражають у квадратних дециметрах.

У окрему категорію шубних овчин виділяють овчини овець романівської породи і їх помісей з північнокуцохвостими вівцями. У романівських овчин пух довше за остюк, утворює кільчасті завитки. Колір сіро-блакитний різних відтінків. Шкірна тканина щільніша, міцніше і легше, ніж у овчин інших видів.

Площу овчини визначають множенням її довжини (від верхнього краю шиї до хвоста) на ширину (вимірювану по лінії на 3-4 см нижче за нижній край переднього паху). Довжину курдючної овчини визначають по хребту до лінії, що сполучає нижні западини задніх кінцівок, не рахуючи курдюка. Для вимірювання овчину розпрямляють, але не розтягують. При вимірюванні площі овчини, висушеної з натягненням на рамі, з її фактичної площі роблять знижку 10 %. Вимірюють довжину і ширину з точністю до 1 дм.

При консервації площа овчини змінюється. Тому встановлена шкала перерахунку площі законсервованої овчини на площу її в парному стані.

Консервують овчини не пізніше ніж через 2 год після зняття шкури, але не раніше, ніж шкура остигне. Основні способи консервації хутряних і шубних овчин — прісно-сухий, сухосолений, мокросолений, кислотно-сольовий.

Заморожені овчини повинні бути розморожені і законсервовані мокросоленим способом. Розподіляють овчини по сортах і залежно від кількості пороків, що є на них, і місця їх розташування.

Смушки каракульські

Якість і цінність каракульських шкірок визначаються по наступних основних властивостях: забарвленню, типу і формі завитків, якості волосяного покрову (шовковистість і блиск), щільності завитків, малюнку, площі шкірки і її масі.

Забарвлення волосяного покрову. Від каракульських овець отримують шкірки різних забарвлень: чорна, сіра (блакитна, срібляста, свинцева, сіра, перламутрова, чорно-сіра, сталева, молочна), сур (срібляста, золотиста, бронзова, платинова, янтарна, сталева, полум'я свічки, квітка абрикоси), біла, коричнева, рожева (діамантова), бежева, попеляста і ін. Серед цих забарвлень більше всього цінується каракуль чорного забарвлення (близько 60-65 %), приблизно 3540 % припадає на частку кольорових каракульських шкірок. Забарвлення волосяного покрову — один з головних чинників, що визначають товарну цінність каракуля.

Завитки формою діляться на цінні (валек, боб, вузька гривка), малоцінні (кільце, півкільце, широка гривка), порочні (горошок, штопор, ласи, деформований завиток).

Залежно від форми вальковатих завитків каракульські шкірки підрозділяються на чотири групи смушок: жакетний — з напівкруглими вальковатими завитками; ребристий — з ребристим вальком; плоский — з плоским вальком і кавказький — з перерослими завитками.

Вальковатий завиток — найбільш цінна форма звитості волосків у каракульських шкірок. Волоски вальковатих завитків розташовуються лінійно в безліч рядів паралельно поверхні шкірного покрову. Волосся валька має своєрідну будову і класичну звитість, утворюючи півколо або коло, площини яких лежать паралельно поверхні шкірного покрову. Відстань між вальками і іншими завитками називається швом. По ширині розрізняють вузькі вальки (до 4 мм), середні (4-8 мм) і широкі (8 мм і більш). Довжина вальков — важливий чинник, що впливає на красу і цінність шкірки. Чим довше валек, тим цінніше і красивіше малюнок на кривулі. По довжині вальковатие завитки ділять на коротких (12-20 мм), середніх (20-30 мм) і довгих (30 мм і більш).

Формою вальковатий завиток буває напівкруглий, плоский і ребристий. Напівкруглі вальки мають горизонтальне положення по відношенню до мездре шкірки і лежать в певній послідовності. Волоски, спіральний або серпоподібно зігнуті, складаються в подовжні вальки, розташовані більш менш паралельно один одному. Напрям відкритої сторони завитка — до голови.

Ребристі вальки характеризуються різким незграбним вигином — "зламом" покриваючої частини вальковатого завитка, паралельним розташуванням завитків, направлених відкритою стороною до хвоста.

Плоскі вальки утворюються майже з одних покриваючих волосків, які відразу прямують паралельно до шкірного покрову і відрізняються слабо розвиненим швом, в більшості випадків мають сильний блиск і шовковистий волосяний покрив. Плоский завиток відрізняється від напівкруглого деякій приплюснутістю, що при сильному блиску і шовковистості створює витончений малюнок.

Боб — це короткі вальки, завдовжки до 12 мм. По морфологічній будові цей завиток майже не відрізняється від напівкруглого валька. По ширині боби ділять на дрібних (до 4 мм), середніх (4-8 мм) і великих (8 мм і більш).

Гривкою називають всі лінійно розташовані утворення волосків (завитків). Вони зазвичай мають форму гострого гребеня з тими, що розходяться в обидві сторони від середньої лінії завитка волосками. Гривки по ширині ділять на вузькі, середні і широкі, а по довжині — на короткі, середні і довгі. Найбільш цінною вважається вузька довга гривка, оскільки часто зустрічається у поєднанні з вальковатими завитками.

Кільцеподібні завитки (кільце). Волоски, групуючись в котики, завиваються і утворюють форму, що нагадує не цілком зімкнуте кільце. Унаслідок великої довжини волосся, створюючого кільчастий завиток, вони часто переплутуються між собою і втрачають малюнок.

Горошкоподібні завитки (горошок). Ці завитки утворюються з неоднорідних, переважно стончених завитків, які, збираючись в кіски і закручувавшись на кінчиках, утворюють звитість.

Штопор. Формою цей завиток дещо нагадує потовщене або середнє по товщині волосся, яке, групуючись в кіски, утворює штопор.

Ласи. Ласами називають ділянки шкірки каракуля, позбавлені завитків і покриті прямим блискучим волосом. Ласи бувають низькі і високі. Низькі ласи складаються з коротких рідкісних волосків, щільно прилеглих до мездри. Найчастіше зустрічаються на краях шкірки. Високі ласи відрізняються довшими волосками, які лежать під кутом до мездри.

Деформовані завитки. До їх числа відносять шкірки каракуля з войлокоподібним і чубатим, переплутаним волосяним покривом.

Шовковистість і блиск волосяного покрову. Шовковистість волоса — не тільки цінна товарна властивість каракуля, але і важлива порідна особливість каракульських овець. Шовковистість робить каракуль приємною на дотик і в той же час характеризує його високу якість. У практичній роботі прийнято розрізняти шовковистий, грубий і сухий волосяний покрив.

Блиск, як і шовковистість волосяного покрову, — важлива властивість каракуля. Блиск залежить від будови лускатого шару волоса, від положення волосся в завитку і від їх ізвистості. По вираженості блиск прийнято розрізняти нормальний, сильний, недостатній, склоподібний і матовий. Перевага віддається каракульським шкіркам з блискучим і шовковистим волосяним покривом.

Щільність завитків — це властивість зберігати форму і положення при механічній дії. Вона обумовлена рядом чинників: густиною волоса, товщиною, довжиною і пружністю шерстинок, структурними особливостями самого завитка і ін. Опір завитків при натисканні на них рукою характеризує ступінь їх щільності. Прийнято розрізняти три основні градації щільності завитків: щільний, недостатньо щільний, рихлий. Найбільшою щільністю володіють вальковаті завитки, а менш цінні завитки мають велику рихлість.

Завитки на каракульських шкірках утворюють своєрідний малюнок, у формуванні якого важливу роль грає сумісне розташування вальковатих і інших форм завитків. Малюнок каракуля — узагальнювальна властивість, що відображає комплекс позитивних якостей смушка. Основні компоненти малюнка наступні: тип завитка, фігура, взаєморозташування завитків на шкірці, довжина, щільність і звитість завитків. Стосовно найбільш цінним для малюнка каракуля лінійним завиткам (головним чином валькам і вузьким гривкам) розрізняють наступні основні типи взаєморозташування завитків на каракульській шкірці: паралельно-пряме, коли ряди завитків розташовані по середній лінії шкірки, а довгі завитки прямими або злегка зігнутими рядами лежать паралельно за всією поперечною площею шкірки (цей тип малюнка властивий шкіркам ребристо-плоскої групи смушки); паралельно-концентричне — завитки, особливо в області огузка, утворюють концентричне півколо, півмісяць або ліру (цей тип малюнка характерний для шкірок жакетної групи); невизначене — завитки лежать під різними кутами один до одного (цьому типу малюнка властиві короткі вальки, боб, середні і короткі гривки).

Площа — важливий показник товарної цінності каракульських шкірок. Певною мірою з цією ознакою пов'язані маса, товщина, щільність кожевой тканини, розмір завитка і так далі Вимірюється площа за допомогою сантиметрової лінійки від основи шиї до хвоста і умножається на ширину шкірки в середній частині каракуля.

Пороки каракуля. Пороки каракульських шкірок ділять на дві основні групи.

До I групи відносять пороки, що є результатом незадовільної селекційно-племінної роботи. Сюди відносять деформацію волосяного покрову (палений волос, завитки неясно вираженої форми — войлокоподібні, чубаті, сильно притиснуті і ін.).

Пороки II групи (технічні) — наслідок неправильної зйомки і первинної консервації шкірок (витерте місце, вихвати з країв, ороговіння тканини, дірки, комова сушка, кожеєдина, ломини, молеєдини, розрізи, теклість волоса і ін.)

Деформація завитка — значний порок, який знижує вартість каракуля залежно від дефектності на 11-26 %. Деформовані завитки — результат неправильного відбору і підбору тварин і незадовільної годівлі маток в період суягності.

Основні пороки шкірок каракуля — технічні. Вони виникають в результаті порушення правил забою ягнят, неправильного зняття шкірок і первинної їх консервації.

Витерте місце — ділянка шкірки, частково або повністю позбавлена волосяного покрову в результаті механічної дії.

Вихвати з країв — вирізи або відриви країв частин шкірок, що мали товарну цінність.

Ороговіння і ламкість кожевої тканини виникають в результаті її сильного обезводнення при сушці на сонці, біля гарячої печі, в сушарках при високій температурі.

Дірки — крізний розріз з втратою площі або виріз частини шкірки. Як правило, це результат невмілої операції ножем.

Комовая сушка — шкірки каракуля, висушені грудкою, в нерозпрямленому вигляді.

Кожеєдіна — поразка ділянок шкірки жуками-кожеєдами або їх личинками.

Ломіни — тріщини на лицьовій стороні кожевой тканини із-за сильного натягнення або різкого перегину шкірки.

Молеєдини — пошкодження волосяного покрову або кожевої тканини шкірки (епідермісу) личинками мілі.

Розрізи, прорізи і підрізи — лінійні отвори в кожевої тканини без втрати площі шкірки або підрізи кожевої тканини завглибшки більше 1/3 товщини кожевої тканини.

Преліни і теклість волоса — розкладання кожевої тканини шкірок в результаті консервації, що запізнилася або неправильного, а також зберігання в сирому приміщенні. Як правило, це супроводжується теклістю (випаданням) волос.

Плішини — ділянка шкірки, позбавлена волосяного покрову в результаті шкірних захворювань (стригучий лишай, короста і ін.), недбалої первинної обробки або неправильного зберігання шкірки.

Розріз неправильний — розріз шкірки при зйомці її з ягняти, проведений правіше або лівіше за білу лінію живота.

Іржава пляма — крізне або проникаюче глибоко всередину кожевої тканини шкірки темнокоричнева пляма, що виявляється в результаті тривалого зіткнення вологої сировини з металевими предметами. Поверхневі іржаві плями з боку кожевой тканини, що очищаються ножем, пороком не вважаються.

Тавро (незмивне) — влучна, нанесена на волосяний покрив шкірки масляною фарбою або гудроном.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >