< Попер   ЗМІСТ   Наст >

КАРНЕ ПРАВО

Цю галузь називають карним правом тому, що в минулому людина, яка здійснила злочин, нерідко підлягала страті чи іншому тяжкому покаранню, тобто в буквальному значенні слова відповідала своєю головою. Сучасне українське карне право - найсуворіше право. Воно є сукупністю юридичних норм, що визначають злочинність і караність діянь, небезпечних для даної системи суспільних відносин.

Норми карного права цілком і повністю зосереджені в єдиному систематизованому законодавчому акті - Кримінальному кодексі України.

Основні поняття карного права - "злочин" і "покарання". Злочин - це винне, суспільно небезпечне діяння, заборонене Кримінальним кодексом під загрозою застосування карного покарання.

Наведемо приклад. Група підлітків з ініціативи і під безпосереднім керівництвом раніше засудженого Віктора С. викрала дитину - сина великого комерсанта і шантажувала батька по телефону, загрожуючи вивезти дитину за межі країни, якщо той не виплатить за звільнення хлопчика велику суму. Найнята Віктором нянька - співучасниця злочину - незабаром покаялася і подзвонила в міліцію. Бандити були заарештовані.

Отже, вчинене серйозне правопорушення.

Чи злочинні зазначені дії? Так, тому що наявні всі риси злочину: суспільна небезпека, протиправність, винність, караність. Злочинне діяння спрямоване проти людини. Його здійснила організована група підлітків за злим наміром, у корисливих цілях, викликаних бажанням наживи.

Нагадаємо, що головна відмінність злочину від адміністративної провини й інших видів правопорушень у тому, що вона має особливу суспільну небезпеку, тобто заподіює істотну шкоду чи створює загрозу такої шкоди особистості, суспільству, державі.

За характером і ступенем суспільної небезпеки злочини підрозділяються на 4 види: невеликої важкості, середньої важкості, важкі й особливо важкі.

Злочин, здійснений організованою групою підлітків, відноситься до числа важких і підлягає карному покаранню. Згідно з Кримінальним кодексом, злочинцем може бути оголошена особа, яка досягла 16-літнього віку. 14-літні підлітки, як ви знаєте, теж можуть стати суб'єктами злочину, якщо ними зроблені такі суспільно небезпечні діяння, як крадіжка, злісне хуліганство, викрадення людини, вимагання, грабіж, зґвалтування, убивство тощо. Карне покарання - це міра, застосовувана від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у здійсненні злочину, і що полягає в передбаченому законом позбавленні чи обмеженні прав та інтересів засудженої. Карне покарання за своїм змістом більш суворе, ніж інші види покарань. Воно встановлюється, як випливає з визначення, тільки за обвинувачувальним вироком суду, призначається від імені держави, породжує судимість і є правовим наслідком злочину. При встановленні покарання враховується безліч фактів, серед яких велике місце займають обтяжуючі і пом'якшувальні обставини. До обтяжуючих обставин відноситься, наприклад, здійснення злочину в складі групи осіб - співучасників. Під співучастю розуміється навмисна спільна участь двох або більше осіб у здійсненні злочину. Вищенаведений злочин зроблений групою співучасників, тому є більш небезпечним і повинен бути покараний суворіше. Разом з тим, участь осіб у злочині була неоднаковою. Серед них виділявся організатор і підбурювач, тобто той, хто організував злочин, намітив його план і схилив інших до здійснення карного діяння. Особливо активна роль Віктора С. у злочині, наявність судимості, залучення до здійснення злочину неповнолітніх - це обтяжуюче покарання обставини. Виконавці злочину - група підлітків. Вони вперше Стали на шлях злочину, що певною мірою пом'якшує їхню провину, а відповідно і покарання.

Помічником у здійсненні злочину, тобто особою, яка посприяла злочину, була нянька дитини. Але вона добровільно зізналася у вчиненому, покаялася, сприяла розкриттю злочину і викриттю злочинців. Усе це пом'якшувальні обставини.

Види карних покарань різні - від штрафу, позбавлення прав займати певні посади, конфіскації майна до позбавлення волі на тривалий термін (чи довічно).

Слід зазначити, що ціль карного покарання не в тому, щоб принизити людську гідність, заподіяти фізичні страждання засудженому, а в тому, щоб виправити і перевиховати його, відновити соціальну справедливість.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >