< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Співвідношення світла

Щоб зрозуміти, як правильно сполучати відтінки, необхідно звернутися до кругової діаграми кольорів (див. рис. 3.5.1).

Схема кольорів

Рис. 3.5.1. Схема кольорів

З допомогою цієї простої схеми ви побачите особливості кожного відтінку й зрозумієте, як правильно підібрати колірну пару для акцентів й аксесуарів. На діаграмі показані групи відтінків основних кольорів - червоного, жовтого, синього й т.д. Сегменти, які перебувають поруч - родинні (гармонійні). Це означає, що в них с загальний пігмент. А в тих, які розташовані один навпроти одного, загального пігменту немає. Всі сегменти подані в діапазоні від найтемніших до найясніших відтінків, починаючи від центра кола. У центрі кругової діаграми розташований чорний колір, а білий перебуває за межами кола.

Колірний ряд утворить спектр, який можна представити у вигляді кола, щоб показати їхнє взаємопроникнення й ефект.

Ергономіка і схема кольорів

Кожний колір має свій вираз. Але колір може бути не тільки прекрасним, але і володіти лікувальними особливостями, а його відсутність негативно впливає на здоров'я людини. Колір - це життя. Сьогодні багато вчених визнають, що яскраві фарби необхідні людині для здорового існування. Вони можуть надавати нові життєві сили, енергію і творчі ресурси. Недостатня кількість яскравих кольорів в містах мегаполісах, клімат яких бажає бути кращим - сіре небо, не кольорова сльота, відсутність зелені приводить до появи так званого "кольорового голоду". Це не хвороба, як і дефіцит інших сенсорних відчуттів, достатньо небезпечний, так як є часто причиною великої кількості хвороб: нервово - психічних (хронічної втоми, апатії, безсонниці) і органічних. Депресивний стан веде до порушення працездатності різних органів.

Людському організму для нормального функціонування необхідно, щоб біля 80 відсотків всієї інформації, яка поступає до мозку, припадало на кольорове сприймання. Мозок має спеціальну ділянку, яка відповідає за розшифровку кольорової інформації. Вплив кольору на здоров'я людини був відомий лікарям в давнину, які постійно це використовували. Людина намагалася протягом тисячоліть знайти відповідь на питання, чому колір такий важливий для людини. Відомий німецький поет Йоганн Вольфганг Гете розробив теорію гармонії кольору, яка є актуальною і сьогодні й стала основою для багатьох наукових розробок, в тому числі і в галузі медицини. Американські вчені провели експеримент: приймали в ньому участь студенти різних рас, які протягом декількох хвилин дивилися на оранжево-червоний колір. В результаті вегетативні функції (тиск, пульс, частота дихання) учасників, які приймали участь в експерименті, підвищилися. Коли учасникам експерименту показували темно-синій колір, їх нервова система реагувала навпаки: пульс заспокоювався, тиск падав, дихання сповільнилось. Враховуючи лікувальну дію кольору, дизайнери сьогодні активно використовують різне кольорове співвідношення, в тому числі і забарвлене світло в оформленні інтер'єру. В сучасному інтер'єрі підприємств готельного господарства колір стає провідним, так як він об'єднує всі елементи обстановки. Домінуючий в інтер'єрі колір і кольорове співвідношення відіграють велику роль і в створенні відповідного настрою: ритмізують простір, підкреслюють архітектурне вирішення або навпаки знижують його, створюючи відповідну атмосферу в гамі модних кольорів. В пропонованій сьогодні палітрі присутні всі основні кольори спектру, не тільки живі і виразні, але й достатньо складні.

Багато кольорів і комбінацій використовується в декорації, але між кольорами має бути якийсь зв'язок, представлений у вигляді основних схем кольору:

  • - одноколірна: один колір і його різні відтінки на нейтральному тлі або кілька відтінків нейтрального фарбування й один насичений колірний акцент. Це створює враження абсолютної єдності. Пофарбовані поверхні повинні бути нерівними, такими, щоб один колір домінував, а інші б його підкреслювали;
  • - розділене доповнення: та ж комбінація, але кольори, що доповнюють один одного, з'єднуються з протилежними. Будь-який відтінок або нейтральний колір може домінувати, а інші підкреслюють це;

аналогічна або гармонічна: суміжні кольори використовуються разом. Невелика кількість додаткового кольору може бути використана для додавання особливостей. Створює почуття єдності широкий спектр кольорів;

- тріада: три основних і три другорядних кольори використовуються разом. Для підкреслення деталей або акценту один колір використовується більш інтенсивно, а інші притуплюються. Можна досягти сильного ефекту.

Хоча існує широкий спектр кольорів і відтінків, можна для досягнення сильного враження, але звичайно краще не використовувати більше трьох відтінків одного кольору. Суміш яскравих кольорів вносить напругу.

Можна використовувати кольори й візерунки, щоб варіювали світлі й темні відтінки.

Більшість кольорів викликають певні психічні реакції, асоціації і ефект, вироблені кожним, - це стимуляція зорового нерва. Реакція все-таки суб'єктивна й залежить від конкретної людини. Кольори мають свої особливості.

Жовтогарячий, жовтий, червоний (сонячне світло, жара, вогонь):

тепла стимулююча активність;

допомагають створити атмосферу товариськості, відкритості;

є сильними кольорами, краще їх використовувати в маленьких приміщеннях;

відтінки червоного перебільшують переваги (колір змішується зі світлом ламп);

інфрачервоні лампи, захищені екраном, використовуються у вітринах (багатство й тепло);

яскраві кольори підсилюють чутливість очей (наприклад, червоний) і швидко стомлюють зір, що спотворює інші кольори, які перебувають у близькому сусідстві від них;

яскраві кольори підходять для дуже жвавого приміщення;

у більш просторих приміщеннях потрібний приглушений відтінок з невеликими колірними акцентами.

Голубий, зелений (небо, трава, море) - холодні кольори (голубий пасивний, колір світло-зелений - розслаблює й освіжає):

віддаляють простір і збільшують його;

повільніше й важче різняться й можуть використовуватися в більших кількостях;

краще використовувати чисті кольори, ніж їхні сірі

відтінки;

голубий і зелений підходять для теплого клімату й денного часу.

Червоно-синій:

Фіолетовий важкий, холодний колір, протилежний жовтому, викликає почуття пригніченості;

Бузковий - більш гнучкий колір, може використовуватися для невеликого акцентування, підкреслює розкіш і велич. Нейтральні відтінки:

кремовий, сірий і бежевий зливаються; нейтральні відтінки треба контрастувати з інтенсивними спалахами кольору;

правильно й акуратно змішуючись, нейтральні відтінки надають враження простоти й елегантності;

білий - колір чистоти, прозорості й порядку, він відіграє більшу роль у поділі кольорів, надаючи їм жвавість;

білий можна сполучати з яскравими, чистими кольорами для посилення свіжості й жвавості (рудуватий, червоний, жовтий, зелений).

Спеціальні ефекти:

центральні акценти, що притягують увагу й справляють враження легкості й театральності;

особливості дизайну можна підкреслити за допомогою місцевого й прямого світла, що носить додаткове пожвавлення;

прожектори, сценічні світло, лазери використовують для

розваг.

Психологи класифікують кольори як важкі й легкі, глухі й дзвінкі, виступаючі й відступаючі. Світлі - легкими, темні -важкими.

У виборі кольорів, у першу чергу, треба враховувати функціональне навантаження та призначення приміщення.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >