< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Що таке гроші?

Якби ви жили в Америці до Війни за незалежність, то ваші гроші могли б головним чином складатися із іспанських дублонів (срібних монет, які ще звалися "вісімками"). До Громадянської війни основними формами грошей у США були не лише золоті і срібні монети, але також і векселі, які випускалися приватними банками і називалися банкнотами. Сьогодні ви не тільки використовуєте монети і доларові векселі, випущені урядом як гроші, але також чеки, що виписані на рахунки у банках. Грішми в різні часи виступали різні речі, але гроші завжди були важливі для людей і для економіки

Щоб зрозуміти вплив грошей на економіку, нам потрібно з'ясувати, що в точності означають гроші. У цьому розділі ми розвинемо точні визначення грошей через дослідження їх функцій, дивлячись, чому і як гроші забезпечують економічну ефективність, через аналіз еволюції форм грошей з плином часу і через дослідження поточного вимірювання грошей.

Значення "грошей"

Коли слово "гроші" використовується випадково у щоденній бесіді, то це може означати багато речей, але для економістів воно має специфічне значення. Щоб уникнути плутанини, нам потрібно з'ясувати відмінність у використанні економістами цього слова від його буденного вживання.

Економісти визначають гроші (або, що означає те ж саме - пропозицію грошей) як щось таке, що здебільшого приймається в оплату за товари і послуги або при погашенні боргу. Готівка - це доларові банкноти і монети - безсумнівно, відповідає цьому визначенню і є одним із видів грошей. Коли ж більшість людей говорять про "гроші", то вони говорять саме про готівку. Якщо, наприклад, хтось підходить до вас і говорить: "Ваші гроші або ваше життя",- то вам радше слід віддати всю вашу готівку, а не вплутуватися у філологічну дискусію, запитуючи: "Що ви точно розумієте під грішми?"

Для економіста визначення грошей просто як готівки надто вузьке. Оскільки чеки також приймаються в оплату за покупки, то й чекові депозити розглядаються як гроші Проте необхідне навіть ширше визначення грошей, бо дорожні чеки або ощадні вклади можуть інколи використовуватися для оплати товарів або ефективно функціонувати як гроші, якщо ці чеки або вклади можна швидко і легко перетворити в готівку або вклади на поточних рахунках. Як ви могли бачити, не існує точного означення грошей, або пропозиції грошей, навіть для економістів. Ми часто торкатимемося цієї проблеми протягом нашого вивчення грошей і банківської справи.

Поглиблюючи знання про наш предмет, пам'ятаймо, що слово гроші часто використовується як синонім багатства. Коли люди говорять, що "Джо багатий і має величезну кількість грошей", то вони, можливо, мають на увазі, що Джо має не тільки багато готівки і вагомий залишок на своєму поточному рахунку, але також акції, облігації, чотири автомобілі, три будинки та яхту. Отже, тоді як готівка - надто вузьке означення грошей, то це інше популярне народне тлумачення надто широке. Економісти проводять різницю між грішми у формі готівки, депозитами до вимоги та іншими видами грошей, що використовуються для купівлі, і багатством, що виступає об'єктом власності, тобто засобом нагромадження вартості. Багатство, або майно, обіймає не тільки гроші, але також інші об'єкти власності (що називають активами), такі, як облігації, звичайні акції, твори мистецтва, землю, меблі, автомобілі або будинки.

Люди звичайно застосовують слово "гроші", щоб описати те, що економісти називають "доход", як у цьому реченні: "Шейла була б прекрасною дружиною, вона має добру роботу і заробляє багато грошей". Доход - це потік заробітків за одиницю часу. Гроші, з другого боку, є запасом, тобто це певна сума на дану одиницю часу. Якщо хтось говорить вам, що має доход у 1000 дол, то ви не можете сказати, що він заробив багато або мало, не знаючи, чи ці 1000 дол. зароблені за рік, місяць або навіть за день. З іншого боку, якщо хтось скаже вам, що має 1000 дол. у кишені, то ви знаєте точно, скільки це.

Пам'ятаймо повсякчас, що гроші, які аналізуються у цій книжці, стосуються того, що здебільшого приймається в оплату за товари і послуги або за погашення боргу, і відрізняються від "доходу" і "багатства".

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >