< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Канада

Загальні відомості. Офіційна назва — Канада. Столиця — Оттава (близько 1 млн осіб). Площа — 10 млн км2 (2-ге місце у світі). Населення — близько 32 млн осіб (34-те місце). Державні мови — англійська та французька. Грошова одиниця — канадський долар.

Географічне положення. Знаходиться у північній частині Північної Америки. Значна частина території Канади припадає на великі та малі острови у Північному Льодовитому, Атлантичному та Тихому океанах. На суходолі Канада межує лише зі США. Географічне положення країни в найхолоднішій частині Америки значною мірою обмежує господарське освоєння та заселення більшої частини її території.

Історія виникнення та розвитку. Близько 20— 40 тис. років тому з Азії в Америку переселилися предки сучасних корінних жителів Канади індійців і ескімосів. У XVII ст. н. е. східне узбережжя почали колонізувати французи. Решта території заселялася вихідцями з Великої Британії. У 1867 р. британські колонії у східній частині нинішньої південної Канади утворили федерацію Домініон Канада. Поступово (до 1949 р.) до нього приєдналися інші провінції. У 1931 р. Канада стала суверенною державою у складі Британської Співдружності Націй. З 1988 р. разом із США та Мексикою підписала угоду про вільну торгівлю (НАФТА).

Державний устрій і форма правління. Канада — федерація, федеративна парламентська республіка у складі Співдружності. Глава держави — королева Великої Британії. В країні її представляє генерал-губернатор. Виконавча влада належить уряду на чолі з прем'єр-міністром. Законодавча влада належить парламенту. Він складається із двох палат — палати громад і сенату. Термін повноважень парламенту — 5 років. За адміністративно-територіальним поділом країна складається з десяти провінцій і трьох територій.

Природні умови та ресурси. Гори та рівнини в Канаді займають приблизно однакову площу. На заході здіймаються Кордильєри. їх найвища точка — понад 6000 м. Центральну частину Канади становлять низовини, східну — височини.

Канада лежить у трьох кліматичних поясах. Більша північна частина — у холодних арктичному та субарктичному, а менша південна — в помірному. Взимку вся територія країни вкривається снігом. Навіть на півдні у внутрішніх районах у зимовий час температура повітря може опускатися до -40 °С. На півночі панує вічна (багаторічна) мерзлота. Північні острови вкриті материковими льодовиками.

Річкова сітка Канади дуже густа. Найбільш повноводна серед річок Маккензі, а також Нельсон, Юкон, Святого Лаврентія. Південь Канади омивають Великі американські озера. Повністю на її території знаходяться великі озера: Вінніпег, Ведмеже, Велике Невільниче озеро та ін.

На більшій частині країни переважають малородючі підзолисті ґрунти. На півдні є значні площі сірих лісових, каштанових і чорноземних ґрунтів.

На півночі простяглися зони арктичних пустель і тундри, позбавлені деревної рослинності. Південніше на тисячі кілометрів від Тихого до Атлантичного океанів розкинулася зона тайги з хвойними лісами (смерека, чорна та біла ялини, модрина, сосна). Степи та лісостепи на півдні майже повністю розорані й тому позбавлені природної рослинності.

Тваринний світ Канади різноманітний і багатий. На крайній півночі (острови) живуть білі ведмеді, песці, моржі та тюлені, в тундрі — великі табуни північних оленів і вівцебиків, у лісах ведмеді гризлі, лосі, олені-вапіті, єноти, бобри, ондатри, рисі, вовки, лисиці, зайці. З території США заходять пуми.

Канада належить до найбагатших на корисні копалини країн. Є великі поклади нафти, газу, вугілля та торфу. Майже невичерпні запаси руд чорних і кольорових металів. Знайдено поклади калійної солі. Майже скрізь є будівельні матеріали.

Країна володіє багатими водними, гідроенергетичними, ґрунтовими, лісовими, рибними, рекреаційними та іншими природними ресурсами.

Населення. Канада належить до найменш заселених держав світу. Середня густота населення ледве перевищує 3 особи на 1 км2. Фактично все населення країни проживає у вузькій південній смузі біля кордону із США. Тут в окремих районах його густота становить 150 осіб на 1 км2.

Частка міського населення досягла 78%. Найбільшими містами є Монреаль (3,5 млн осіб) і Торонто (4,5 млн). Містами-мільйонерами також є столиця Оттава та Ванкувер.

У Канаді близько 55% британців, 26% — французів, багато німців, італійців і українців.

Господарство. Канада, належить до найвисокорозвиненіших країн світу, має специфічну структуру економіки, що полягає у високій частці видобувної промисловості. їй належать одні з перших місць у світі за видобутком і експортом такої промислової сировини, як нафта, природний газ, вугілля, сірка, калійні солі, залізна руда, золото, титан, уран, кобальт, свинець, нікель, молібден тощо. Дуже добре розвинута кольорова металургія. За виплавкою цинку Канаді належить перше місце у світі, алюмінію — друге, міді — третє, золота та срібла — четверте.

Канада великий виробник електроенергії. За цим показником їй належить 4-те місце у світі. Майже 2/3 електроенергії дають гідроелектростанції. Значна частина електричної енергії експортується до США.

Особливістю галузевої структури промисловості Канади є значна частка лісової та деревообробної промисловості. За виробництвом пиломатеріалів і паперу Канада у світі поступається лише США. Однак їй немає рівних за їх експортом.

Постійно зростає значення та частка у ВНП машинобудування. Переважає виробництво транспортних засобів (автомобілів, снігоходів, суден, літаків, тепловозів). Виготовляються машини та обладнання для лісової та гірничодобувної галузей.

В економіці Канади дуже сильні позиції займають монополії США та американський капітал. Канада — велика сільськогосподарська країна, значну частину продукції сільського господарства вона експортує. За обсягами вирощування вівса їй належить 3-тє місце у світі, пшениці — 6-те, кукурудзи — 7-ме. Водночас за чисельністю населення вона займає лише 34-те місце. Розвинуте також тваринництво.

Транспорт Канади у своєму територіальному поширенні дуже залежний від природних умов. На півдні біля кордону із США Канаду перетинають із заходу на схід трансконтинентальні залізничні та автомобільні магістралі. Інтенсивно використовуються Великі озера та річка Святого Лаврентія. Все більшого значення набуває авіаційний транспорт. У північних районах у зимовий час головним видом транспорту місцевих жителів є снігоходи.

Культура та соціальний розвиток. Рівень доходів канадських громадян один з найвищих у світі. Обов'язкова освіта — 8—10 класів. Кількість студентів на 100 тис. осіб дорівнює 7197 і є навіть більшою, ніж у США. Середня тривалість життя жінок становить 83 роки, чоловіків — 76. Університети є в усіх провінціях. Найвідомішими газетами є "Торонто стар" і "Глоб енд мейл".

Враховуючи внесок української діаспори у розбудову Канади, ця країна визнала незалежну Україну першою ще 2 грудня 1991 р. 27 січня 1992 р. було підписано Протокол про встановлення дипломатичних відносин. У Києві працює посольство Канади.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >