< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Організацій складського господарства

Склади - це будівлі, споруди і різноманітні пристрої, призначені для приймання, розміщення і зберігання товарів, що поступили на них, їх обробки, іноді - видачі з них напівфабрикатів (харчових продуктів для інших ресторанів, випраної на замовлення іншого підприємства білизни, чищеного одягу, якщо є хімчистка) готельного бізнесу.

Склади є одним з найважливіших елементів логістичних систем. Об'єктивна необхідність у спеціально облаштованих місцях для утримання товарно-матеріальних запасів існує на всіх стадіях потоку матеріалів, починаючи від первинного джерела напівфабрикатів і закінчуючи клієнтом готельного бізнесу. Цим пояснюється велика кількість різноманітних видів складів.

Види складів

Розміри складів варіюються в широкому діапазоні: від невеликих приміщень, загальною площею в кілька сотень квадратних метрів, до складів-гігантів, що покривають площі в сотні тисяч квадратних метрів.

Розрізняються склади і за висотою укладання вантажів. У одних вантаж зберігається не вище за людський зріст, в інших необхідні спеціальні пристрої здатні підняти і точно укласти вантаж в осередок на висоті 24 м і більше.

Склади можуть мати різні конструкції: розмішуватися в окремих приміщеннях (закриті), мати тільки дах або дах і одну, дві або три стіни (напівзакриті). Деякі вантажі зберігаються взагалі поза приміщеннями на спеціально обладнаних майданчиках, у так званих відкритих складах.

На складі може створюватися і підтримуватися спеціальний режим, наприклад температура, вологість.

Готельне господарство може мати для зберігання товарів свій склад (склад індивідуального користування), має право на умовах лізингу здавати його в оренду іншим фізичним або юридичним особам (склад колективного користування або склад-фірма), або ж використовувати склад іншого підприємства чи навіть конкурента.

Розрізняються склади і за ступенем механізації складських операцій: немеханізовані; комплексно-механізовані; автоматизовані; автоматичні.

Істотною ознакою класифікації складів є можливість доставки і вивозу вантажу за допомогою водного транспорту.

Залежно від обсягу асортименту товарно-матеріальних запасів, що зберігаються виділяють:

  • - спеціалізовані склади;
  • - склади зі змішаним або універсальним асортиментом.

Сукупність робіт, що виконуються на різних складах, приблизно однакова. Це пояснюється тим, що в різних логістичних процесах склади виконують такі схожі функції:

  • - тимчасове розміщення і зберігання товарно-матеріальних запасів;
  • - перетворення матеріальних потоків;
  • - забезпечення логістичного сервісу в системі обслуговування.

Готельні склади підрозділяються на матеріальні, виробничі, просувальні і торгові та ін. Матеріальні або постачальницькі склади призначені для зберігання товарно-матеріальних ресурсів, що поступають ззовні.

У виробничих складах зберігаються напівфабрикати власного виробництва, інструменти, запасні частини для устаткування.

Торгові склади призначені для зберігання створених комплексних готельних послуг і відходів виробництва. Інші склади використовуються для зберігання резервного устаткування і для інших потреб.

Кількість, місткість і спеціалізація складів утворюють структуру складського господарства готелю. Організація складів, їх технічне оснащення і розміщення на території готельного господарства мають істотне значення для роботи і економіки готельного бізнесу. Організація складського господарства впливає на пропускну спроможність складів, трудомісткість і собівартість складських робіт, на величину внутрішньо-готельних транспортних витрат і т.п.

За рівнем спеціалізації матеріальні склади порозділяються на спеціалізовані і універсальні. Звичайно склади оснащуються стелажами, які розміщуються так, щоб ефективно використовувати всю їх кубатуру (об'єм). Матеріали зберігаються в стандартній тарі, яка зручно розміщується на стелажах і легко перевозиться за допомогою транспортерів і штабелеукладальників.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >