Оформлення зовнішніх вітрини магазину, його фасаду та вхідної групи.
Грамотна організація вхідної групи, оформлення фасаду та вітрин магазину є важливою складовою, що впливає на показники діяльності магазину. Основне їх призначення - перехопити потік пішоходів та перетворити їх у покупців.
Основне завдання вітрини як функціонального елементу магазину полягає у такому:
- - ознайомити з асортиментом товарів, що представлений у магазині, нагадати про приближения того чи іншого сезону;
- - рекламувати товари, що пропонуються до продажу;
- - повідомляти про наявні в магазині спеціальні послуги, акції та ін. Оформлення зовнішніх вітрин залежить від формату магазину, його архітектурних особливостей, розмірів, а також від наявності та виду самих зовнішніх вітрин.
У процесі оформлення вітрин необхідно враховувати, на якій відстані від магазину будуть переміщуватися основні потоки потенційних покупців. Якщо відстань до вітрини становить декілька метрів, то рекомендовано використовувати всю площу вітрини. У разі переміщення покупців неподалік від зовнішньої вітрини, необхідно найбільшу увагу концентрувати на нижній її третині.
Існують два основних типи вітрин:
1. Відкрита вітрина являє собою поєднання вітринного простору з торговельним залом магазину. Зазвичай, такі вітрини характерні для магазинів одягу, побутової техніки (рис. 10).
Рис. 10. Приклади відкритих вітрин магазинів
2. Закрита вітрина являє собою наявність задньої стінки, яка відгороджує торговий зал від поглядів перехожих. Зазвичай, такі вітрини використовуються в магазинах, де необхідно обмежити потрапляння сонячного світла до торговельного залу (продуктових магазинах, магазинах госптоварів), і в магазинах, що мають велику торговельну площу (гіпермаркети, супермаркети, дискаунтери), де вітрини використовуються під рекламні оголошення (щити, плакати із зображенням товарів або прямої реклами).
Дизайн зовнішньої вітрини повинен бути логічним продовженням назви магазину, відображати його спеціалізацію та враховувати смаки цільової групи покупців магазину.
В оформлені вітрин необхідно дотримуватися певних правил:
- o перш ніж оформляти вітрину, необхідно проаналізувати товар, який буде розміщено у вітрині (наприклад, до якого стилю він відноситься, які асоціації викликає тощо), та конструкцію вітрини (її глибину, висоту, конфігурацію та ін.);
- o бажано, щоб в оформлені вітрини візуально домінували товари, а не елементи декору; стиль вітрини, підбір обладнання для його представлення слід визначати з урахуванням специфіки товару;
- o дизайн вітрини необхідно формувати з урахування визначеної ідеї, яка є зрозумілою потенційним покупцям; у вітрині найкраще використовувати декілька рівнів експозиції (особливо це стосується взуття), а декорації та фонове рішення повинні підкреслювати експозицію та становити єдине ціле;
- o вітрина має бути добре освітленою (в тому числі, і після закриття магазину), слід її утримувати в належному санітарному стані);
- o необхідно регулярно змінювати оформлення вітрини з періодичністю, що відповідає спеціалізації магазину, його ціновому рівню, сезонності та ін.
Для ефективної реклами товарів і розповсюдження інформації в магазині можна використовувати вітрини таких видів:
- - текстово-кольорові - формуються з рекламних текстів і геометричних фігур різних кольорів;
- - товарно-декоративні вітрини являють собою поєднання товарів і декоративних елементів;
- - сюжетні вітрини застосовують сюжети казок, мультфільмів (у магазинах товарів для дітей), жанрових сцен (у магазинах спортивного одягу, модного одягу та ін.);
- - тематичні вітрини, що присвячуються спеціальним пропозиціям, новинкам і святам.
Виділяють 3 рівні оформлення вітрин відповідно до різної їх віддаленості від потенційних покупців.
Перший рівень - віддаленість 50 м. Вітрини зорієнтовані на потенційних покупців, що рухаються повз них на транспортних засобах. В оформленні таких вітрин домінують крупні банерні графічні елементи, рисунки, фото, написи крупним шрифтом.
Другий рівень - віддаленість 3,5 м. Вітрини зорієнтовані на потенційних покупців, які рухаються на певній відстані від вітрини. В оформлені таких вітрин домінують елементи декору, манекени, плакати, рисунки, фото розміром 2-3 м.
Третій рівень - віддаленість не більше 3 м. Вітрини, зорієнтовані на потенційних покупців-пішоходів, що рухаються у безпосередній близькості до них. В оформленні домінують невеликого розміру рекламні матеріали, зразки товару, аксесуари тощо.
Фасад магазину, як частина його зовнішнього вигляду, відіграє важливу роль у створенні цілісного образу магазину. Магазини, розміщені у складі торговельного центру, зазвичай не мають фасадів. Тому оформлення фасаду відіграє помітну роль у разі розміщення магазину в окремій будівлі, коли є потреба виділити фасад визначеного магазину серед інших магазинів за допомогою кольору та оздоблювальних матеріалів. Слід пам'ятати про необхідність підтримувати фасад будівлі в акуратному стані, здійснювати періодично його косметичний ремонт і оновлення.
До вхідної групи магазину належить ґанку зі східцями, навіс і двері. Основні функції, які повинна виконувати ефективна зона входу в магазин - це гальмування, збудження та прояв зацікавленості споживачів, визначення іміджу магазину.
Дизайн вхідної групи повинен бути оформлений у стилі, що відповідає зовнішньому вигляду магазину. Один із головних принципів оформлення вхідної групи - наблизити товари до покупця. Так, для магазинів, що мають вузький фронт і торговельний зал витягнутий углиб, важливо візуально оповістити перехожих про товари, що представлені в магазині. Німецький архітектор Е. Нойферт здійснив систематизацію вхідних рішень для невеликих магазинів (рис. 11).
Рис. 11. Типові входи невеликих за розміром магазинів (за Е. Нойфертом) [3]
Так, з метою перехоплення пішохідних потоків використовують площу перед входом у магазин, криволінійний фасад для збільшення площі експозиції та ін.
Безпосередній контакт покупця з магазином починається з ґанку та вхідних дверей. Ґанок має бути чистим з широкими, невисокими та неслизькими східцями, а також мати перила, для полегшення підйому чи спуску. Обов'язковими елементами ґанку має бути пандус (для інвалідів, візків для дітей, візків для відбору товару) та навіс, що захищає відвідувачів від атмосферних опадів. Обов'язково перед вхідними дверима має бути урна.
Для облаштування вхідної зони використовуються різні варіанти конструкції дверей: з механічним приводом, з шарнірною підвіскою, розсувні двері та ін. Але в будь-якому разі вони повинні легко відчинятись і не створювати перешкоди на шляху руху покупців як до магазину, так і з нього.
Розміщення вхідної групи залежить від формату магазину, його місце розміщення та методу продажу. Найчастіше використовують розміщення вхідної групи посередині фасаду та праворуч (у магазинах самообслуговування) (рис. 12).
Рис. 12. Приклади правильного та неправильного розміщення входу в магазин
Навіть якщо режим роботи магазину не є цілодобовим, його вхідна зона повинна бути добре освітлена у вечірній та нічний час, оскільки освітлена територія перед магазином впливає на формування позитивного іміджу магазину в очах його потенційних покупців.