< Попер   ЗМІСТ   Наст >

7.6. Платіжна система CyberPiat

Своє існування система CyberPiat розпочала у 1997 році, як внутрішній підрозділ банку „Платина", а в серпні 1998 року

система здійснила першу трансакцію поповнення рахунку абонента стільникового зв'язку. Інтенсивний розвиток ринку електронної комерції привів до необхідності зміни організаційного і комерційного підходів розвитку системи CyberPiat, тому в 2000 році було створено та зареєстровано в Москві ВАТ „CYBERPLAT.COM".

Сьогодні ВАТ „CYBERPLAT.COM" - одна з провідних російських Інтернет-компаніЙ, яка надає інфраструктурні послуги для ведення електронної комерції. Пріоритетними видами діяльності є процесинт платежів і закритий документообіг в режимі реального часу.

Продуктом компанії є універсальна інтегрована мультибанківська платіжна система CyberPiat, яка забезпечує весь спектр фінансових послуг - від мікроплатежів до міжбанківських розрахунків (рис. 7.11).

Основні властивості системи CyberPiat:

Інтегрованість - система об'єднує різні інструменти для ведення бізнесу в мережі Інтернет:

CyberPOS - підсистема обслуговування платежів за пластиковими картками міжнародних і російських платіжних систем, у тому числі VISA, Eurocard/MasterCard, Diners Club, JOB, American Express, Union Card, скретч-карт e-port, STB Card, не вимагаюча реєстрації клієнта-покупця в системі CyberPiat

Зареєстрований в системі Інтернет-магазин має можливість приймати платежі за пластиковими картками міжнародних і російських платіжних систем і одержувати виписки щодо здійснених операцій.

Будь-яка взаємодія між магазином і сервером авторизації відбувається з використанням аналога власноручного підпису, що дозволяє зменшити ризик шахрайства з боку несумлінних покупців. При цьому CyberPOS ніяк не обмежує можливості утримувача пластикової картки. Все, що від нього вимагається - це ввести її реквізити у відповідь на запит підсистеми, як це звичайно робиться в будь-якому банкоматі.

Послугами CyberPOS може скористатися будь-який утримувач пластикової картки, причому дані про картку і її власника стають відомі тільки CyberPOS і недоступні ні для Інтернет-магазина, в якому оплачується покупка, ні, тим більше, для третіх осіб, оскільки всі дані передаються каналом, захищеним за допомогою протоколу SSL.

Схема пунктів прийому палтежів через систему CyberCheck

CyberCheck - підсистема обслуговування трансакцій клієнтів-покупців, зареєстрованих в системі Інтернет-платежів CyberPlat. CyberCheck забезпечує конфіденційність, надійність і юридичну чистоту взаємодії сторін, а також повну відсутність відмов від заявлених платежів. Це реалізується механізмами підтримки електронного документообігу, який має юридичну силу із застосуванням аналога власноручного підпису з довжиною ключа 512 біт. Завдяки перерахованим властивостям, підсистема використовується у схемах класу business-to-business.

Зареєстрований в системі Інтернет-магазин має можливість приймати платежі з рахунків покупців у банках-учасниках системи або за зареєстрованими в системі банківськими картками.

Учасникам Системи також надаються традиційні банківські послуги з розрахунково-касового обслуговування. Зареєстрований в системі покупець має можливість здійснювати покупки в Інтернет-магазинах і оплачувати їх в режимі on-line, зі свого рахунку в банку або за своєю банківською карткою, зареєстрованою в системі, одержувати виписки і результати платежів.

Зареєстровані в системі клієнти-покупці можуть безпосередньо через Інтернет оформити платіжне доручення, що дозволяє виконати банківський переказ на будь-який рахунок в будь-якому російському банку. При цьому переказ здійснюється з рахунку клієнта в банку-учаснику. Таким чином, можна переказати кошти з системи CyberPlat на свій рахунок в будь-який інший банк або сплатити типові послуги, наприклад, операторів мобільного зв'язку або Інтернет-провайдерів.

Internet-Banking - управління рахунком в банку-учаснику системи через Інтернет.

Мультибанковість - система CyberPlat допускає участь в ній необмеженої кількості банків, відкрита для взаємодії з будь-якими іншими платіжними системами і, на відміну від багатьох з них, забезпечує підтримку безліч процесингових центрів.

Універсальність - система дозволяє використовувати різні платіжні інструменти: пластикові картки міжнародних і російських платіжних систем, зокрема Visa, Europay, Diners Club, JCB, American Express, Union Card, єдині картки e-port, а також платежі безпосередньо з банківських рахунків платників в банках-учасниках системи на будь-який банківський рахунок, зокрема зовнішній.

CyberPlat гарантує повну конфіденційність трансакцій і недоступність платіжних реквізитів для сторонніх.

Система CyberPlat підтримує тільки одну валюту - RUR. Це пов'язано з тим, що система CyberPlat орієнтована на російський ринок, підтримується російською компанією CYBERPLAT.COM і працює за російськими законами.

CyberPlat не має власних рахунків для користувачів, всі рахунки відкриваються в реальних банках (на початок березня 2002 року в систему були залучено 13 банків на чолі з московським банком „Платина", а станом на жовтень 2006 року з системою працює 51 банк), вона просто надає електронний інтерфейс до операцій з банківським рахунком клієнта, у тому числі при проведенні електронних платежів.

З усіх систем, CyberPlat має максимальний набір вимог до користувачів. При реєстрації система вимагає від користувача номер його паспорта, військового квитка або посвідчення офіцера. В цьому немає нічого дивного, оскільки кожний зареєстрований користувач CyberPlat має рахунок в банку. Розрахунки в платіжній системі CyberPlat ведуться між трьома основними учасниками: Покупцем, Інтернет-магазином і Банком.

ОТДЕЛЕНИЯ

Система CyberPlat, дуже поширена на російському ринку систем електронної комерції і інтсрнет-магазинів. Проте, на жаль, обмеженість системи тільки російським ринком сильно знижує її сумісність з іноземними Інтернет-магазинами. Щоб працювати з системою CyberPlat, їм доводиться реєструвати в Росії юридичну особу.

Система CyberPlat не надає відкритого інтерфейсу для взаємодії з системою всім охочим. Програмне забезпечення можна отримати безкоштовно з сайту системи, проте без спеціальних ключів воно не функціонує. Необхідні ключі до нього можна отримати, тільки за умови реєстрації в системі. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму і надати значний пакет документів.

Сьогодні в системі CyberPlat передбачено оплату товару або послуги:

  • - з рахунку (відкритого покупцю в банку-учаснику системи);
  • - за банківською кредитною карткою будь-якого банку-емітента. Платіж в системі CyberPlat здійснюється в тому випадку, якщо сума

покупки не перевищує залишку коштів на рахунку покупця в банку-учаснику або на картковому рахунку в банку-емітенті.

рахунок в банку-учаснику покупець може поповнити:

  • - внеском готівки через спеціальну касу;
  • - безготівковим переказом через будь-який російський банк. Повідомлення для переказу коштів через Ощадбанк можна

роздрукувати за допомогою ПЗ „Покупець". У повідомлення автоматично вносяться всі необхідні реквізити банку і покупця, покупець вводить тільки суму переказу.

При оплаті з використанням банківських пластикових карток кошти списуються з карткового рахунку в банку-емітенті. Поповнення цього рахунку здійснюється за правилами відповідної платіжної карткової системи. З метою захисту від можливого шахрайства на операції по картках накладені додаткові обмеження системи.

Контролювати наявність коштів на своєму рахунку в банку або свій поточний платіжний ліміт покупець може з виписки в Банку „Платина" або з виписки про здійснені трансакції при користуванні банківською кредитною карткою.

Компанія „CYB ERP LAT.COM" має мету - перетворити систему CyberPlat в національну платіжну систему для електронної комерції і досягти рівня, необхідного для конкуренції на ринках розвинених країн, а основні завдання на найближчий період компанія визначила такі:

  • - збереження домінуючого стану системи на ринку;
  • - зміцнення торгової марки CyberPlat® як провідного бренду в секторі електронних платежів у режимі реального часу;
  • - подальший розвиток системи як незалежної мультибанківської платіжної системи національного і транснаціонального масштабу;
  • - розвиток партнерства з організаціями і компаніями, які сприяють розвитку інфраструктури електронної торгівлі в Росії.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >