< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Головні типи приміщень

Сучасні готельні підприємства — це поліфункціональні й універсальні споруди, які забезпечують комплекс послуг: приймання; проживання; харчування; додаткові послуги. Поліфункціональність зумовлена поєднанням в одній споруді різних типів функціональних приміщень. Можливість вибору будь-яких пропонованих готелем послуг упродовж тривалого терміну зумовлює універсальність готельних закладів.

Усі приміщення готелів поділяють на чотири основні групи: житлові, адміністративно-господарські, інженерно-технічні й підсобні, приміщення громадського призначення. Структуру приміщень визначають типом готелю, категорією, розмірами, особливостями організації комфорту для гостей і умов праці персоналу.

Житлові приміщення забезпечують простір та умови надання основних послуг — ночівлю й харчування. Це номери різних категорій і побутові приміщення, функціонально пов'язані з ними.

Адміністративно-господарські приміщення створюють умови для управління готельним підприємством, організації основного технологічного процесу, інженерно-технічного та господарського функціонування приміщень. Ця група приміщень складається з адміністративних приміщень вестибюля, комунікацій, що входять до його структури.

Приміщення громадського призначення забезпечує простір та умови для технологічного процесу створення й організації споживання готельного продукту в спеціальних просторово відмежованих закладах загального користування, харчування, торгівлі, спортивно-оздоровчих, ділового, розважального, культурно-масового й іншого функціонального призначення.

Інженерно-технічні та підсобні приміщення забезпечують простір і умови праці, харчування, побуту персоналу готелю, діяльність інженерно-технічних систем та комфортні умови проживання в готельному закладі, зберігання витратних ресурсів, інвентарю, тимчасово не використовуваних речей. До групи інженерно-технічних і підсобних належать приміщення для обслуговуючого персоналу, майстерні, кладовки, білизняні та ін.

Характеристика території, прилеглої до споруди готелю

Для готельних підприємств вагоме поліфункціональне значення має прилегла територія. Вона повинна мати достатні розміри, щоби виконувати виробничі завдання засобу розміщення, забезпечувати необхідні рекреаційні, екологічні, естетичні умови проживання в готелі.

У структурі важливих функціональних зон території, прилеглої до готелю, вирізняється майданчик для паркування автотранспорту, вхід у готель, під'їзні шляхи до приміщень допоміжних служб, гараж, відпочинкові й спортивні споруди, зелені насадження. Планування та розміри такої території повинні бути раціональними, з дотриманням вимог окремих категорій готелів до рівня комфорту.

Вхід у готель — важливий компонент фасаду готелю, що повинен відповідати його архітектурному стилю. Водночас його оформлення — своєрідна візитка, яка надає клієнтам інформацію про заклад розміщення, рівень комфорту, сегмент ринку та ін. Архітектуру входу найчастіше реалізують у двох варіантах: від демонстративно-монументального (в готелях високої категорії якості послуг) до скромного, типового для інших, найближчих архітектурних типів споруд — (житлових будівель, торгових закладів (у готелях низької категорії або без категорії). Загальний принцип архітектурного оформлення пов'язаний зі стриманістю використання значної кількості складних деталей в оздобленні. Прилегла з боків фасадна стіна вітражного типу, виконана зі скла, демонструє вестибюль готелю й одночасно сприяє його високій сонячній інсоляції. Вхідні двері виконані в оригінальному декоративному стилі зі застосуванням цінних порід дерев, дверних елементів з латуні, скла. Чимало сучасних готелів використовують систему автоматизованого синхронного відкривання дверей. Перед входом більшості готелів є накриття, у фешенебельних готелях — на зразок витягнутого шатра, що захищає гостей від негоди.

Під'їзні шляхи до приміщень допоміжних служб готелю. Окрім під'їзду до головного входу, існує система під'їзних шляхів до службового входу, щоби доставляти необхідні для діяльності готелю ресурси. Службовий вхід до господарських служб не повинен розташовуватись у місцях інтенсивного руху гостей, але бути зручним для заїзду вантажного автотранспорту. В типовій архітектурно-планувальній організації сучасних готелів службовий вхід розміщений у внутрішньому дворі готельної споруди і з'єднаний із загальними транспортними комунікаціями під'їзним проїздом.

Майданчик для паркування автотранспорту — необхідний компонент планування прилеглої території будь-якого готелю, зокрема готелів, розташованих у районах із щільною забудовою. Такий майданчик найчастіше споруджують біля входу між під'їздом та основною смугою руху прилеглої автомагістралі. У готелях із декількома окремими входами, окремим входом у ресторан, до розважальних закладів майданчик для автотранспорту повинен бути біля кожного з них.

Згідно з режимом роботи автостоянки в межах прилеглої території класифікують на автостоянки тимчасового та тривалого перебування автотранспорту. Перші можуть прийняти декілька автомобілів і розташовані щонайближче до входу в готель, ресторан. Вони зорієнтовані на автотранспорт індивідуального та загального використання, що прибуває до моменту з'ясування формальностей із поселення гостей. Майданчик тривалого перебування автотранспорту розміщений неподалік від готелю, його відстань і розміри регламентуються місткістю та категорією готелю. Автостанція повинна бути обладнана дорожніми знаками, мати зручний в'їзд і виїзд на автомагістраль.

Гаражі при готелях — найчастіше розташовані в підземній (цокольній) частині або окремо біля готельних споруд. Вони є закритого та відкритого типу. В розташуванні й плануванні внутрішніх технічних комунікацій у гаражах, які забезпечують вентиляцію, важливо дотримуватись норм екологічної безпеки гостей. У сучасних готельних комплексах гаражі займають значні площі й характерні складним плануванням, надають значний обсяг послуг з охорони, технічного обслуговування, мийки, хімчистки салону автомобіля та ін.

Зелені насадження, спортивно-оздоровчі та відпочинкові зони при готелях — вагомий композиційний елемент архітектури у районах з нещільною забудовою.

Озеленення території, близької до готелю, — складний процес. Він зумовлює необхідність залучення фахового садівника, врахування прилеглої території стосовно типу закладу, особливостей функціональних зон забудови, близьких до готелю. Зона озеленення повинна відповідати нормам естетики, враховувати необхідну інсоляцію приміщень готелю, циркуляцію повітря.

Щоб підвищити ефективність використання прилеглої території, урізноманітнити умови проживання гостей, біля презентабельних готелів облаштовують тенісні корти, майданчики для дискотеки, дитячі ігрові майданчики, водні басейни і под. Облаштовують прилеглу територію спортивно-розважальною інфраструктурою, передусім у курортних і туристських готельних комплексах, характерних значною місткістю, високою часткою сімейних туристів. Для інших типів готельних підприємств витрати на будівництво й утримування названих об'єктів економічно недоцільні.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >